Rekolekcje Wielkopostne 16-18 marca 2016

W dniach od 16 do 18 marca na moment w naszej szkole wstrzymano proces nauczania różnych przedmiotów i cały nasz wysiłek skierowaliśmy tylko i wyłącznie w stronę rozwoju duchowego i religijnego. Szkolne Rekolekcje Wielkopostne stały się dla nas okazją do pomyślenia o innym świecie – tym w wieczności. Naszym zmaganiom rekolekcyjnym towarzyszył przede wszystkim temat Bożego Miłosierdzia w związku z trwającym w Kościele Jubileuszowym Rokiem Bożego Miłosierdzia ogłoszonym przez papieża Franciszka. Tą myśl rozważaliśmy w poszczególne dni w nawiązaniu do konkretnych tematów:

  1. Światowe Dni Młodzieży. Spotkaliśmy się z ks. Marcinem Wierzbickim, duszpasterzem młodzieży w Archidiecezji Katowickiej i koordynatorem ŚDM oraz z młodzieżą działającą w Archidiecezjalnym Centrum ŚDM. Podczas spotkania przede wszystkim poznaliśmy i rozważyliśmy tematykę ŚDM. Dodatkowo dowiedzieliśmy się jak zapisać się na ŚDM, jak działa woluntariat, jaka jest struktura tego spotkania, jaki program itp. W ramach spotkania robiliśmy ze sznurków różańce, które znajdą się w pakietach dla pielgrzymów ŚDM. Na naszym spotkaniu pojawił się także ks. Bogdan Kania, Moderator Nowej Ewangelizacji. Prawie trzygodzinne spotkanie ubogacone prezentacjami upłynęły nam bardzo szybko. Na zrobionych przez nas różańcach na zakończenie odmówiliśmy w intencji młodzieży i ŚDM Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
  2. Sakrament pojednania i pokuty. W Krypcie Archikatedry Chrystusa Króla wysłuchaliśmy konferencji o spowiedzi, którą głosili ojcowie dominikanie oraz duszpasterz akademicki ks. Damian Copek. Mieliśmy okazję do Adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz własnego doświadczenia Bożego Miłosierdzia przez skorzystanie z sakramentu pojednania i pokuty.
  3. Uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy. Cała społeczność szkolna uczestniczyła we Mszy św., która była sprawowana w intencji naszej szkoły przez naszych księży katechetów pod przewodnictwem ojca proboszcza w pobliskim kościele Bożej Opatrzności. Podczas Eucharystii i po jej zakończeniu wysłuchaliśmy konferencji ks. Tomasza Nowaka, zastępcy dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej i moderatora Szkolnych Kół Caritas.

W czasie trwających rekolekcji nawiedziliśmy Archikatedrę Chrystusa Króla w Katowicach, gdzie przy pomocy katedralnego przewodnika mogliśmy poznać historię i wnętrze tego głównego kościoła w archidiecezji.  Oczywiście nie zabrakło modlitwy przy grobach biskupów katowickich.

Ucieszył nasze serca i ubogacił nasze wnętrze czas trzydniowych rekolekcji. Dziękujemy tym, którzy nam je głosili i towarzyszyli naszym ćwiczeniom duchowym.

Rekolekcje Wielkopostne Rekolekcje Wielkopostne Rekolekcje Wielkopostne

Rekolekcje Wielkopostne Rekolekcje Wielkopostne Rekolekcje Wielkopostne

Rekolekcje Wielkopostne

stopka