ZWOLNIENI Z TEORII

GRATULACJE

Dyplom

NEWS – katowice.wyborcza.pl

Nauczycielka Zwolniona z Teorii apeluje do kolegów: „Bądźcie inspiracją dla uczniów”

Magdalena Warchala
22 maja 2019 | 20:16

Anna Komoniewska, nauczycielka geografii i podstaw przedsiębiorczości w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych oraz IV Liceum Ogólnokształcącym im. gen Stanisława Maczka w Katowicach, należy do grona stu Nauczycieli Zwolnionych z Teorii. Zachęca koleżanki i kolegów po fachu, by razem z uczniami realizowali projekty edukacyjne.

Źródło: http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,24814279,nauczycielka-zwolniona-z-teorii-apeluje-do-kolegow-badzcie.html

 

FINAŁ OLIMPIADY ZWOLNIENI Z TEORII 2019

24 kwietnia 2019 r. w Warszawie odbyło się największe święto Zwolnionych z Teorii.

Podczas Wielkiego Finału spotkali się Finaliści ZzT ze wszystkich edycji olimpiady, Ministrowie, szefowie wielkich firm i organizacji oraz inspirujący Goście Specjalni. Naszą Szkołę reprezentowali Finaliści Olimpiady oraz ks. Tomasz Kusz i Pan Paweł Zygmunt.

Finalistami Olimpiady w roku szkolnym 2018/2019 są uczniowie:

 • Emilia Kaczmarek, Justyna Borowiec, Martyna Sikorskaprojekt „Grażyna biznesu v2”

Nagrody:

 • BRĄZOWY WILK za najlepszy projekt w szkole,
 • SREBRNY WILK za najlepszy projekt w województwie,
 • ZŁOTY WILK za najlepszy projekt w kategorii „Społeczeństwo obywatelskie”.
 • Mateusz Brzuchacz, Tomasz Gębala, Michał Kosecki, Szymon Kubica, Szymon Stencel, Maciej Zelder „Wybierz kask a nie trzask”
  - nominacja do ZŁOTEGO WILKA dla najlepszego projektu w kategorii „Zdrowie i sport”,
 • Anna Maryniok, Agata Kułakowska, Wiktoria Lubaska – projekt „ Martwy punkt”,
 • Olivier Halupczok, Tomasz Wilk, Arkadiusz Lenart – projekt „#reaguj”,
 • Monika Zając, Daniela Landowska, Weronika Wróbel – projekt „Ocalić od zmarnowania”,
 • Patryk Palenga, Szymon Gwóźdź – projekt „Tik? Tak!”,
 • Wojciech Kołodziej, Magdalena Zaborska, Joanna Piura, Fabian Wieczorek, Agata Ślązak, Martyna Gontarz – projekt „Młode ręce łączy serce”,
 • Luiza Balcerzak, Weronika Kopiec, Emilia Jędrychowska, Kamila Wiśniewska, Weronika Sprengel-Zima, Anna Grossy, Wiktoria Matuszczyk, Jeremiasz Jaskólski – projekt „Say Smile”.

Finaliści zdobyli cenne certyfikaty, wysoko cenione na rynku pracy, np.: Project Management Principles, Project Management Fundamentals, Project Management Advanced Training, Digital Skills, Marketing Management Principles.

Finalistom gratulujemy zakończenia projektów i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach Olimpiady!

Opiekunowie: Pani Anna Komoniewska i ks. Tomasz Kusz

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

Logo

Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe w Katowicach stały się w roku szkolnym 2018/2019 miejscem, gdzie kwitnie społeczność obywatelska uczniów. Wszystko za sprawą programu „Szkoła Kompetencji Przyszłości” realizowanego w ramach olimpiady praktycznej „Zwolnieni z Teorii”. Polega ona na zrealizowaniu autorskiego projektu społecznego przy pomocy strony internetowej. Uczniowie rejestrują zespół, planują całe przedsięwzięcie pod okiem mentora, wprowadzają w życie, a na koniec dokumentują na platformie.

Dzięki zaangażowaniu uczennicy klasy 3c Emilii Kaczmarek i nauczycieli Szkoły Pani Anny Komoniewskiej i ks. Tomasza Kusza w „Śląskich” działa już 14 projektów. Tematyka jest bardzo różna i często powiązana z pasjami pomysłodawców.

Termin zakończenia projektów upływa w marcu 2019 roku.

WIELKI FINAŁ "ZWOLNIONYCH z TEORII" - 24 kwietnia 2019 w Warszawie

Foto Foto

 

Foto Foto

Uczniowie zaangażowani w Olimpiadę wzięli udział w nagraniu audycji radiowej „Jak nauczyć młodzież systematyczności i wytrwałości w podjętych działaniach?

TIK? TAK! SPOTKANIE DLA UCZNIÓW ŚL.TZN

25 marca 2019r. uczniowie klasy 1g realizujący w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii swój projekt Tik?Tak! zorganizowali w szkole spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie wybranych klas pierwszych.

Celem projektu „Tik? Tak!” jest podniesienie świadomości opinii publicznej na temat problemów, z jakimi spotykają się osoby, u których stwierdzono występowanie tików nerwowych. Zaburzenia te znacznie utrudniają koncentrację i przeszkadzają w życiu codziennym.

Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali założoną przez zespół stronę internetową http://tik-tak.ovh/, oraz stronę na facebooku, informowali o problemach osób, które zmagają się z problem mowy oraz wskazywali na działania, jakie należy podjąć, aby im pomóc.

Foto  Foto

 

 

„Ocalić od zmarnowania” – prelekcja dla uczniów Śl. TZN

W dniu 22 marca 2019r. uczennice klasy 2c realizujące w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii projekt społecznościowy „Ocalić od zmarnowania” zorganizowały prelekcję dla uczniów wybranych klas pierwszych i drugich.

Celem projektu jest podniesienie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmacnianie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem.

Podczas prelekcji uczennice wykorzystały prezentację multimedialną, informowały o problemach współczesnego świata związanych z marnowaniem żywności, zaproponowały działania, które mogą przyczynić się do kształtowania pozytywnych nawyków wśród młodych ludzi.

Foto  Foto

 

Say Smile

W dniu 9.03.2019r. zespól Say Smile zorganizował wydarzenie społeczne „TAŃCZYMY BELIGIJKĘ!”. Pomimo niesprzyjającej pogody, na katowickim rynku pojawiła się znaczna grupa osób, której deszcz i wiatr nie przeszkadzał w tańcu i która chętnie dzieliła się radością i uśmiechem z innymi.

Relację z wydarzenia można obejrzeć na stronie: https://www.facebook.com/katowicewyborcza/videos/1948395211936628/

Gratulujemy zespołowi inicjatywy i czekamy na następne!

 

„WYBIERZ KASK A NIE TRZASK” – PRELEKCJE W SZKOŁACH

Zespół przeprowadza prelekcje w szkołach, m.in. gościł w ZS nr 59 w Katowicach, SP nr 13 w Będzinie, SP nr 11 w Tychach, promując idee projektu w różnorodnych formach.

Występuje w specjalnie zaprojektowanych koszulkach firmy "RAK drukowanie DTG", dzięki którym jest bardziej rozpoznawalny. Ma też własne ulotki oraz naklejki, a także wizytówki dla każdego członka zespołu (wykonane przez agencję interaktywną A3M).

Foto Foto Foto Foto

Foto

=================================

"Wybierz kask a nie trzask" - patronat 

Pismo

Projekt został objęty honorowym patronatem Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Gratulacje!

 

WIZYTA W BIELSKU-BIAŁEJ – RADIO „ANIOŁ BESKIDÓW”

W dniu 04 lutego 2019 r. uczniowie realizujący projekty w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii pod opieką Pani Anny Komoniewskiej i ks. Tomasza Kusza uczestniczyli w nagraniu audycji radiowej, która niebawem ukaże się na antenie .

Uczniowie, którzy brali udział w wydarzeniu:

 • Bańbuła Sonia ,Sobień Dawid Adam (FEED & TAKE)
 • Halupczok Olivier (#Reaguj)
 • Jędrychowska Emilia (Say Smile)
 • Kaczmarek Emilia (Grażyna Biznesu)
 • Kołodziej Wojciech, Wieczorek Fabian (Młode ręce łączy serce)
 • Kosecki Michał, Stencel Szymon (Wybierz kask a nie trzask)
 • Krajewski Mateusz, Palenga Patryk (Tik?Tak!)
 • Kułakowska Agata, Lubaska Wiktoria (Martwy punkt)

Czekamy na nagranie!

Foto Foto

NAGRANIA AUDYCJI o projektach - WARTO POSŁUCHAĆ!

 
 
 

WIZYTA W TELEWIZJI SILESIA

31 stycznia 2019r. uczniowie Śl.TZN, Emilia Kaczmarek (Grażyna Biznesu v2), Wojciech Kołodziej (Młode ręce łączy serce) i Szymon Stencel (Wybierz kask a nie trzask), uczestnicy Olimpiady Zwolnieni z Teorii, byli gośćmi programu Cafe Silesia w TVS.

Prowadzący program, Pan Mirek Riedel, przeprowadził z naszymi uczniami wywiad, podczas którego opowiadali oni o Olimpiadzie ZzT oraz
o realizowanych przez ich zespół projektach.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

GRAŻYNA BIZNESU v2”
Temat: społeczeństwo obywatelskie
Format: reklama społeczna

Grażyna i Janusz Biznesu to postacie znane każdemu użytkownikowi Internetu. Słyną oni ze skąpstwa i karykaturalnego podejścia do oszczędzania. Kampania „Grażyna Biznesu” ma na celu pokazanie polskiej młodzieży, że „bycie Grażyną” nie jest czymś negatywnym, a wręcz przeciwnie – ułatwia życie. Poprzez prowadzenie edukacyjnego fanpage’u i kręcenie mini serialu o losach Janusza i Grażyny zespół udowadnia, że warto być oszczędnym i przedsiębiorczym w swoim codziennym życiu.

Poza przydatnymi definicjami ekonomicznymi uczniowie publikują infografiki, w których zawierają dane, dające do myślenia każdemu młodemu człowiekowi! Kolejnym elementem nowej odsłony „Grażyny Biznesu” będzie zbiórka charytatywna na iście grażyński cel. Grażyna Biznesu się rozwija, a nasza społeczność razem z nią :)

Zapraszamy na stronę: https://www.facebook.com/grazynabiznesu.2018/

Zespół : uczniowie z klasy 3c (oraz innych szkół).

Foto Foto Foto

 

„MARTWY PUNKT”
Temat: kultura
Format: reklama społeczna

Projekt „Martwy punkt” ma na celu pomóc ludziom, głównie młodzieży, z problemami związanymi z samoakceptacją i wyrażaniem własnego zdania.

Zapraszamy na stronę projektu: https://www.facebook.com/martwypunkt/

Zespół: uczniowie z klasy 2f.

Foto Foto Foto

 

„MŁODE RĘCE ŁĄCZY SERCE”
Temat: społeczność lokalna
Format: wydarzenie publiczne

Projekt "Młode ręce łączy serce" jest prowadzony w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Celem projektu jest pomoc dzieciom z domów dziecka i świetlic środowiskowych na terenie Katowic i okolic poprzez organizację spotkań grupowych, dających frajdę z nauki oraz wprowadzających dobrą atmosferę.

Zespół: uczniowie z  klasy: 1c, 3c, 3f.

Foto Foto Foto

 

„OCALIĆ OD ZMARNOWANIA”
Temat: społeczność lokalna
Format: wydarzenie publiczne

Projekt „Ocalić od zmarnowania" ma pokazać, szczególnie młodym ludziom, którzy już niedługo będą zarządzać własnym gospodarstwem domowym, jak planować zakupy i jak właściwie gospodarować żywnością w naszych domach, aby sukcesywnie zmniejszać wyżej opisany problem lub nie doprowadzić do niego.

Zespół: uczniowie z klasy 2c.

Foto Foto Foto

 

„FEED & TAKE”
Temat: społeczność lokalna
Format: projekt charytatywny

„W projekcie zajmujemy się pomocą Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, które znajduje się w Mysłowicach. Problemem takich miejsc jest to, że są rzadko nagłaśniane w mediach. Chcemy pomóc schronisku przez zbiórkę pieniędzy. Pomimo tego, że jesteśmy młodzi, nie możemy pozostawać obojętni w sprawach pomocy dla zwierząt, które „czują i cierpią”, tęskniąc do ludzi. Zawsze mówiono nam, że mamy brać przykład ze starszych osób, ale prawda jest taka, że te osoby często są obojętne na cierpienie zwierząt. Ludzie mają spokój, bo pozbyli się „problemu”, ale naprawdę stworzyli problem dla schroniska. Wiele razy również było głośno o sprawach katowania zwierząt lub pozostawiania ich gdzieś w lesie lub przy drodze.

Dlatego kierujemy nasz projekt głównie do uczniów szkół średnich, prosząc ich o wsparcie dla schroniska w Mysłowicach. Chcemy pokazać, że należy brać przykład z tych, którzy traktują „zwierzaki” jak „członków rodziny”. W końcu szkoła średnia to czas, kiedy wchodzimy w dorosłość.”

Zespół: uczniowie z klasy 2c

Foto Foto Foto

 

„OFFNET”
Temat: kultura
Format: wydarzenie publiczne

Zespół planuje przeprowadzić festiwal gier planszowych i książek, podczas którego posłuchać można będzie o ciekawych formach rozrywki, grać w najróżniejsze gry i zapoznać się z niezwykłymi – koniecznie – papierowymi powieściami!

Zespół: uczniowie z klasy 1g (i innych szkół)

Foto Foto Foto

 

„TIK? TAK!”
Temat: edukacja
Format: wydarzenie publiczne

Poprzez stronę internetową, radio czy prelekcję w szkole, uczniowie pragną informować i zainteresować problemem dotyczącym tików nerwowych. Zespół zamierza również (a jest to ich głównym celem) uświadomić osobom posiadający problem tików nerwowych, że "nie są w tym sami" i nie powinny czuć się z tym źle. Członkowie zespołu, poprzez przedstawienie kilku działających sposobów, pragną pomóc osobom z tikami nerwowymi  radzić sobie z takim problemem.

Zespół: uczniowie z klasy 1g

Zapraszamy na stronę projektu: https://www.facebook.com/Tik-TAK-Zwolnieni-z-teorii-280374395987716/

Foto Foto Foto

 

„#REAGUJ”
Temat: edukacja
Format: reklama społeczna

Projekt powstał, aby zwrócić uwagę Polaków na problem tak zwanej znieczulicy, o której coraz częściej się słyszy w mediach. Poprzez serię filmów, grafik i prelekcji mają na celu poprawić wiedzę Polaków w zakresie świadomości na temat pierwszej pomocy.

Zespół: uczniowie z klasy 2d (i innych szkół)

Foto Foto Foto

 

„SAY SMILE”
Temat: społeczeństwo obywatelskie
Format: reklama społeczna

Celem projektu jest doprowadzenie ludzi do samoakceptacji. W projekcie uczniowie planują rozdawać ulotki z motywującymi uwagami oraz zorganizowanie krótkich scenek w miejscach publicznych tzw. flashmobów.

Zapraszamy na stronę projektu: https://www.facebook.com/saysmile123/

Zespół: uczniowie z klasy 3f

Foto Foto Foto

„WYBIERZ KASK A NIE TRZASK”
Temat: zdrowie i sport
Format: reklama społeczna

Projekt ma na celu pokazanie młodym osobom, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze oraz dlaczego warto zakładać kask podczas jazdy. Dodatkowo celem projektu jest propagowanie pośród dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów (przez zabawę, prelekcje i quizy) dobrych nawyków związanych z bezpieczeństwem. Projekt jest przeznaczony głównie dla młodszego grona odbiorców, młodzieży oraz dzieci uczęszczających do szkół podstawowych, a także przedszkoli. Planowane są też prelekcje dla rodziców, w ramach których promowana będzie bezpieczna jazda.

Strona projektu:  https://www.facebook.com/Wybierz-Kask-A-Nie-Trzask-1827798880660919/

Zespół: uczniowie z klasy 1b.

Foto Foto Foto

„ZAMALUJ ZŁĄ PRZESZŁOŚĆ”
Temat: przestrzeń miejska
Format: wydarzenie publiczne

Katowice to miasto z tradycją i zasadami. Zespół nie chce pozwolić, aby akty wandalizmu je oszpecały. Chcą pokazać społeczeństwu, że tego typu zachowania są złe i niedopuszczalne, i zamalować to, czego dopuścili się inni, aby podtrzymać piękny w swojej oryginalności wygląd Katowic.

Zespół: uczniowie z klasy 1f_k

Foto Foto Foto

 

„ŻYDOWSKI ŚLAD. KATOWICKI PIESZY SZLAK KULTURY ŻYDOWSKIEJ”
Temat: kultura
Format: projekt technologiczny

Projekt przewiduje wyznaczenie pieszego szlaku po Katowicach obejmującego najważniejsze ślady obecności Żydów w stolicy Śląska. Realizatorzy projektu pragną dotrzeć do osób zainteresowanych historią Katowic i kultury żydowskiej.

Zespół: uczniowie klas 4b, 1a

Foto Foto Foto 

„ŻYWA LEKCJA HISTORII - SPOTKANIE Z OKRESEM OKOŁOGRUNWALDZKIM”
Temat: edukacja
Format: wydarzenie publiczne

Celem projektu jest zorganizowanie serii spotkań z uczniami ostatnich klas szkoły podstawowej, mających przybliżyć im realia okresu okołogrunwaldzkiego. Całość zakończona zostanie pokazem zorganizowanym przez rekonstruktorów Chorągwi Żywieckiej.

Zespół: uczniowie klas: 1c i 3e

Foto Foto Foto

„LAS PŁUCAMI ZIEMI” – realizacja w roku szkolnym 2019/2020
Temat: ekologia
Format: reklama społeczna

Projekt ma na celu uświadomienie i zniechęcenie ludzi do wycinania lasów i tworzenia w ich miejscu dzikich wysypisk. Lasy wytwarzają tlen potrzebny wszystkim organizmom żywym na Ziemi, więc wszyscy powinniśmy o nie dbać i je szanować.

Zespół: uczniowie z klasy: 1g, 2k.

 

Zachęcamy do realizacji własnych projektów, rozwijania kompetencji miękkich i zdobywania cennych certyfikatów!

Koordynatorzy projektu „Szkoła Kompetencji Przyszłości”: Pani Anna Komoniewska, ks. Tomasz Kusz

stopka