Programy Stypendialne

ADAMED SmartUP

Od początku września uczniowie z całej Polski w wieku 15-19 lat mogą zarejestrować się do szóstej już edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP. Od 1 października startuje natomiast punktowana rozgrywka, czyli gra rekrutacyjna, która dla najlepszych użytkowników może być przepustką do kolejnych etapów i szansą na otrzymanie indywidualnych konsultacji edukacyjnych oraz stypendium finansowego wysokości 40 tys. złotych.

W ramach gry zarejestrowani użytkownicy wcielą się tym razem w młodych stażystów Uniwersytetu ADAMED SmartUP i będą musieli zmierzyć się z zadaniami z zakresu: biologii, medycyny, chemii, informatyki i astrofizyki, ukrytymi w 10 teczkach tematycznych. Na ich rozwiązanie mają czas do 15 stycznia 2020 r. 

Więcej informacji o tegorocznej grze oraz dalszych etapach rekrutacji do programu znajduje się pod linkiem: https://adamed.prowly.com/73303-jestes-scisle-uzdolniony-zostan-stazysta-uniwersytetu-adamed-smartup.

„Stypendia. Co? Gdzie? Jak?”

Zapraszamy do lektury i promocji najnowszej publikacji zespołu Fundacji Dobra Sieć pt.: "Stypendia. Co? Gdzie? Jak?", która powstała na zlecenie i przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Publikacja omawia (w przystępnej, atrakcyjnej formie) wyniki badań polskich organizacji stypendialnych oraz przybliża sposób działania kilku programów stypendialnych.

Dzięki niej osoby i instytucje zainteresowane obszarem stypendiów krajowych, będą mogły uzyskać odpowiedzi na podstawowe pytania związane z funkcjonowaniem inicjatyw stypendialnych w Polsce.

Informacja na temat publikacji znajduje się pod adresem: https://www.mojestypendium.pl/wp-content/uploads/2019/07/Broszura-o-programach-stypendialnych.pdf

 

Program FLEX

Ambasada Stanów Zjednoczonych oraz American Councils for International Education zapraszają uczniów szkół średnich do udziału w Programie FLEX. Jest on finansowany przez Departament Stanu USA. Umożliwia polskim uczniom naukę w amerykańskiej szkole średniej w roku szkolnym 2020/21. O udział w programie mogą ubiegać się uczniowie pierwszych i drugich klas liceum/technikum.

Uczestnicy będą goszczeni przez amerykańskie rodziny, dzięki czemu lepiej poznają kulturę tego kraju. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Uczniowie, którzy biorą udział w Programie podkreślają, że dzięki rocznemu pobytowi w USA stali się bardziej samodzielni, odpowiedzialni i zaradni. Uczniowie uświadamiają sobie swoje mocne i słabe strony. Poznają kulturę i język Stanów Zjednoczonych, doceniają różnorodność oraz wielokulturowość. Po powrocie uczniowie angażują się w działalność w swoich społecznościach lokalnych.

W Programie FLEX może wziąć udział uczeń pierwszej lub drugiej klasy liceum/technikum, który:

  • ma polskie obywatelstwo,
  • urodził się między 15.07.2002 a 15.07.2005 (osoby niepełnosprawne: 15.02.2002-15.07.2005)
  • zna język angielski w stopniu komunikatywnym,
  • spełnia wymogi dot. uzyskania wizy USA oraz nie spędził więcej niż 90 dni w ciągu ostatnich 5 lat w USA.

Program FLEX pokrywa następujące koszty:

  • podróż z miejsca zamieszkania do USA (do rodziny goszczącej) oraz powrót z USA
  • miesięczne stypendium na własne wydatki
  • zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku
  • program szkolny w amerykańskiej szkole średniej
  • szkolenie przedwyjazdowe w Polsce
  • ubezpieczenie medyczne (z wyłączeniem stwierdzonych chorób przewlekłych oraz opieki stomatologicznej).

Osoby zainteresowane powinny zarejestrować się oraz wypełnić formularz online do 17 października 2019http://ais.americancouncils.org/flex 

W poprzedniej edycji Programu FLEX do udziału w programie zgłosiło się ponad 2000 kandydatów. Po długiej rekrutacji 43 polskich uczniów otrzymało szansę wyjazdu do USA. Stypendyści mieszkają w różnych stanach: od Kalifornii po Vermont, od Teksasu po Minnesotę. Chodzą do różnych szkół średnich, biorą udział w zawodach sportowych, udzielają się w wolontariacie. Na profilu Facebooka FLEX Poland i Instagramie: FLEX Poland można śledzić ich losy.

Projekt jest administrowany przez American Councils for International Education. Ambasada USA nie jest jego organizatorem, wszelkie pytania prosimy kierować do American Councils: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zachęcamy młodzież do udziału w tym fantastycznym programie i dziękujemy za pomoc w jego promocji.

Ambasada USA w Warszawie

Więcej informacji:

Strona www: http://americancouncils.pl/pl/programs/future-leaders-exchange/ oraz http://discoverflex.org/
Ulotka programu: http://americancouncils.pl/wp-content/uploads/2019/09/020-Flyer-web_10x15.pdf
Broszura: http://americancouncils.pl/wp-content/uploads/2019/09/020_brochure-web_small-quality.pdf
Informacja dla uczniów z niepełnosprawniościami: http://americancouncils.pl/wp-content/uploads/2019/09/Disabilities-Brochure-redesign.pdf

 

 

Śląskie. Inwestujemy w talenty – V edycja

LogoOd 23 września 2019 roku trwa nabór wniosków o przyznanie stypendium w ramach projektu Śląskie. Inwestujemy w talenty – V edycja, realizowanego przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Celem niniejszego projektu jest przyznanie wsparcia stypendialnego 625 szczególnie uzdolnionym uczniom/uczennicom w zakresie przedmiotów matematycznych, informatycznych, języków obcych lub przyrodniczych, uczących się na terenie województwa śląskiego.

LogoNabór wniosków o przyznanie stypendium prowadzony będzie do dnia 25 października bieżącego roku.

Regulamin

Szczegółowe informacje o realizowanym projekcie dostępne są na stronie internetowej http://efs-stypendia.slaskie.pl

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego

Adres siedziby: ul. Dąbrowskiego 23, 40-037 Katowice

Adres korespondencyjny: ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
Tel. +48 32 774 0 424
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Logo

 

stopka