Wycieczki naukowe i turystyczne 2017/2018

Wycieczka do elektrowni  Tauron-Wytwarzanie – Jaworzno III

Wycieczka do elektrowni Jaworzno III20 czerwca 2018r.zorganizowana została  dla klasy In wycieczka zawodowa do elektrowni  Tauron-Wytwarzanie – Jaworzno III . Wyjazd ten odbył się w ramach realizacji programu nauczania z przedmiotu instalacje i urządzenia energetyki cieplnej. Uczniowie w ramach tego przedmiotu, jesienią, zwiedzili elektrownię Tauron w Katowicach, dzięki czemu mogli porównać technologie wytwarzania energii konwencjonalnej  w Jaworznie i w Katowicach. Przyszli „energetycy” wykazywali duże zainteresowanie informacjami przekazywanymi  przez pracownika elektrowni.

Wycieczkę zorganizowała Joanna Romanek i Elżbieta Król

Wycieczka do elektrowni Jaworzno III

 

 „Między lodem a niebem” 

30 października 2018r. uczniowie klas z kierunku technik ochrony środowiska uczestniczyli w projekcji filmu pt. „Między lodem a niebem” , która odbyła się kinoteatrze Rialto w Katowicach. Był to najnowszy film Luca Jacqueta, twórcy nagrodzonego Oscarem „Marszu Pingwinów” . „Między lodem a niebem” to zrealizowany z rozmachem hymn na cześć naszej planety. Przedstawia inspirującą historię Claude’a Loriusa, badacza lodowców, który całe życie poświęcił poznawaniu tajemnic Antarktydy, by dociec prawdy. W wieku 23 lat po raz pierwszy dotarł na Antarktydę. Obecnie ma 82 lata i ponad 20 ekspedycji polarnych za sobą. Jako pierwszy dowiódł związku między ociepleniem klimatu, a wytwarzaniem dwutlenku węgla przez ludzi. Francuski dokument to film o determinacji, pasji i przygodzie, jaką jest nauka. Ten film to historia człowieka, który odkrywa naukowe tropy mogące zmienić bieg świata – tylko po to, by zniknąć potem w odmętach historii w imię globalnej zgody.

Po projekcji odbył się panel dyskusyjny prowadzony przez profesora Piotra Subałę w ramach Akademii Myśli Ekologicznej.

Organizatorami wyjścia były Elżbieta Król i Joanna Romanek.

 

WYCIECZKA DO ELEKTROWNI TAURON

Pierwsza wycieczka zawodowa do elektrowni TAURON w Katowicach dla klasy In odbyła się 25 październik 2017  roku. Wyjazd ten był związany z realizacją podstawy programowej w zawodzie technik energetyk.

Uczestniczyło w niej 19 osób. Po bardzo sympatycznym przywitaniu przez dyrektora elektrowni, grupa wraz z opiekunami i przewodnikiem udała się na zwiedzanie obiektu.

Uczniowie byli zainteresowani opowiadaniem przewodnika o cyklu produkcji energii, o organizacji technologicznej i personalnej zakładu oraz  o możliwości zatrudnienia. Często zadawali pytania, na które przewodnik bardzo chętnie i wyczerpująco odpowiadał.

Przewodnikiem grupy był pan inżynier, który od początku uczestniczył przy budowie tej elektrowni, więc znał każdy szczegół technologii produkcji i budowy urządzeń energetycznych.

Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej i 5 godzinnego zwiedzania, uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu.

Opiekunami grupy z ramienia szkoły były : Joanna Romanek i Marta Łyczba.

Wycieczka do elektrowni Wycieczka do elektrowni Wycieczka do elektrowni Wycieczka do elektrowni

 

WYCIECZKA - kl. 2b

Dnia 29.05. klasa 2b wraz z wychowawcą p. Sylwią Możyłowską-Zająoraz p. Magdaleną Polak-Opałką uczestniczyła w wycieczce do Mysłowic oraz Sosnowca. Najpierw dotarliśmy do  Sosnowca na Trójkąt Trzech Cesarzy. W tym historycznym miejscu w latach 1846-1915 zbiegały się granice trzech mocarstw - Rosji, Prus oraz Austrii, biorących udział w rozbiorze Polski. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca oraz zrobieniu pamiątkowego zdjęcia pojechaliśmy na mysłowicki rynek, aby tam podziwiać jego architekturę - pochodzący z 1867 roku ratusz oraz kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny. Następnie udaliśmy się do Centralnego Muzeum Pożarnictwa. Muzeum to istnieje od 1975 roku i może się pochwalić bogatym zbiorem eksponatów. Najstarszym z nich jest ponad 300-letnia drewniana sikawka. Po ponad godzinnym zwiedzaniu i grupowym zdjęciu nastąpiło rozwiązanie wycieczki. Ten wyjazd przybliżył nam fragment historii naszego regionu oraz niezwykle interesującą historię pożarnictwa oraz pozwolił wspaniale spędzić czas razem.

Wycieczka - kl. 2b Wycieczka - kl. 2b Wycieczka - kl. 2b Wycieczka - kl. 2b Wycieczka - kl. 2b Wycieczka - kl. 2b

WISŁA - kl. 1n

W dniach 29 - 30. 05. 2018 r. uczniowie klasy 1n uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Wisły. Uczestnicy podziwiali zarówno okolice Beskidu Śląskiego, jak również wypoczywali po trudach mijającego roku szkolnego relaksując się przy integracyjnym grillu. Drugiego dnia przemierzyli ponad 20 km górskim szlakiem, zdobywając Stożek oraz rokoszując się cudowną panoramą.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny wypoczynek i wspaniale spędzony czas!

Opiekunami grupy byli: p. Anna Burdach oraz p. Linda Grabowska.

Wisła klasa 1n Wisła klasa 1n Wisła klasa 1n

WYCIECZKA GÓRSKA Ib

Korzystając ze słonecznej pogody, kolejna klasa – tym razem Ib – udała się na wycieczkę górską w Beskid Śląski. 7 czerwca 2018 uczniowie wraz z opiekunami, wychowawczynią Panią Anną Zając oraz Panią Anną Lorenc, dotarli do Ustronia Polany, skąd wyciągiem krzesełkowym wjechali na Czantorię, by następnie z wieży widokowej Wielkiej Czantorii podziwiać pasma Baraniej Góry, Beskidu Żywieckiego, a nawet Tatry. Szlak pieszej wędrówki wiódł z Czantorii w kierunku Soszowa (886 m n.p.m.), następnie na Wielki Stożek (979 m n.p.m.), a kończył się w Wiśle Głębce.

Wycieczka była miłym prologiem do aktywnego, wakacyjnego odpoczynku!

Wycieczka górska Ib Wycieczka górska Ib

ZWARDOŃ - 2n

W dniach od 21 do 23 maja 2018 uczniowie klasy 2n uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Zwardonia. W ramach wycieczki uczniowie poznali okolice Beskidu Śląskiego. Pierwszego dnia zdobyli szczyt Rachowiec 954 m.n.p.m.. Drugiego dnia uczniowie pokonali 20km leśnymi ścieżkami w drodze do Koniakowa. Po obejrzeniu koniakowskich koronek uczniowie wrócili do ośrodka na integracyjnego grilla. Był to aktywny odpoczynek po trudach roku szkolnego.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za mile spędzony czas! 

Opiekunami grupy byli: wychowawca Pan Linda Grabowska oraz Pani Iwona Stańko.

Zwardoń klasa 2n Zwardoń klasa 2n

BRENNA – AKTYWNY WYPOCZYNEK

W dniach od 23 do 25 maja 2018 uczniowie klasy 2g uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Brennej. W ramach wycieczki uczniowie poznali okolice Beskidu Śląskiego, mieli czas na wspólną integrację, uprawianie sportu na świeżym powietrzu oraz regenerację sił po pracowitym roku szkolnym. Był to zdecydowanie aktywny wypoczynek. Drugiego dnia klasa pokonała 14 km górskim szlakiem, do Szczyrku i z powrotem, podziwiając widoki naszego kraju.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za mile spędzony czas, świetną atmosferę i wzorową dyscyplinę. Oby tak dalej!!

Opiekunami grupy byli: wychowawca Pan Daniel Sowa oraz Pani Magdalena Szwedor.

Brenna Brenna Brenna Brenna Brenna Brenna Brenna

WYCIECZKA DO ELEKTROCIEPŁOWNI - kl. 2n

10 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy 2n pojechali na wycieczkę dydaktyczną do Elektrociepłowni ZW Katowice.

Podczas wycieczki mieli możliwość praktycznego zapoznania się z budową i zasadą działania kotła fluidalnego, urządzeniami pomocniczymi kotła, stacji uzdatniania wody, systemem nawęglania i wieloma innymi układami. Porozmawiali z pracownikami elektrociepłowni i dowiedzieli się o odpowiedzialności pracy energetyka oraz zobaczyli miejsce sterowania kotłem i urządzeniami - nastawnię. Jest to pierwsza wycieczka przyszłych techników energetyków na obiekt energetyczny, ale na pewno nie ostatnia.
 
Opiekunowie: p. Linda Grabowska, p. Daniel Sowa.
Wycieczka do elektrociepłowni Wycieczka do elektrociepłowni Wycieczka do elektrociepłowni

Atrakcje w Kłodzkiem

W dniach 4 – 6 kwietnia 2018 uczniowie klasy 3g wybrali się na wycieczkę do powiatu kłodzkiego. Zwiedzili takie miasta, jak: Lewin Kłodzki, Polanica Zdrój, Kłodzko, Kudowa Zdrój oraz okazały zamek w czeskim Nachod. Główną atrakcją była wyprawa w Skały Adrszpasko-Teplickie, których potężne formy i kolumny wywarły na uczestnikach duże wrażenie.

Opiekunami wyjazdu byli: wychowawca klasy, Pan Grzegorz Pinkowski, oraz Pani Ewa Wandzioch.

3g

MAZAK OPEN DAY 2018

W dniu 22 marca, na zaproszenie firmy Yamazaki Mazak Central Europe, uczniowie klas 3g i 3i uczestniczyli w seminarium zorganizowanym w Centrum Technologicznym firmy w Katowicach.
W programie wydarzenia znalazły się prezentacje: Yamazaki Mazak – koncepcja iSmart Factory, Sandvik Coromant – światowego lidera na rynku narzędzi skrawających oraz pokazy programowania i pracy obrabiarek.

Miłym akcentem był konkurs z atrakcyjnymi nagrodami, ale nagrodą dla zwycięzców w konkursie głównym jest trzydniowy kurs programowania.

Organizacja: Pani Halina Bieganowska; opieka: Pan Robert Kwiczała i Pan Adam Iwański.

Mazak Open Day 2018 Mazak Open Day 2018 Mazak Open Day 2018 Mazak Open Day 2018 Mazak Open Day 2018 Mazak Open Day 2018 Mazak Open Day 2018 Mazak Open Day 2018 Mazak Open Day 2018 Mazak Open Day 2018 Mazak Open Day 2018 Mazak Open Day 2018 Mazak Open Day 2018 Mazak Open Day 2018

 

Warszawa – wycieczka

W dniu 19.03.18. klasa 3d zwiedzała Muzeum Powstania Warszawskiego. Na jednodniową wycieczkę do Warszawy wybraliśmy się pociągiem Intercity, a w samej stolicy mieliśmy okazję  pojeździć także metrem. Muzeum zrobiło duże wrażenie! Obok inscenizacji miejsc wojennej Warszawy oglądaliśmy replikę samolotu niosącego pomoc partyzantom, części uzbrojenia, autentyczne karabiny i pistolety oraz wiele zdjęć. Najbardziej przejmującą częścią zbiorów są jednak biało-czerwone opaski i flagi, które przetrwały pożogę wojny, i do dzisiaj noszą ślady tamtych dni.

Słoneczna stolica, po chwilach wzruszeń, prezentowała się pięknie. Korzystając z okazji, przeszliśmy ulicami centrum Warszawy i oglądaliśmy Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski i inne znane miejsca Starówki. 

Wyjazd zorganizowała wychowawczyni, Pani Ewa Szynalska; opiekunem grupy był także Pan Jarosław Kiszka.

Warszawa - wycieczka  Warszawa - wycieczka  Warszawa - wycieczka  Warszawa - wycieczka Warszawa - wycieczka 
Warszawa - wycieczka Warszawa - wycieczka Warszawa - wycieczka Warszawa - wycieczka Warszawa - wycieczka Warszawa - wycieczka

Muzeum Historii Katowic

21 marca klasa 2fk miała możliwość zwiedzania Muzeum Historii Katowic. Po zapoznaniu się z eksponatami zgromadzonymi we wnętrzach mieszczańskich, uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych pt.: „W dawnym atelier fotograficznym”. Twórcze działania w ciemni fotograficznej, w tym możliwość samodzielnego wykonania na papierze światłoczułym kopii stykowej pozwoliła młodzieży poznać arkana pracy dawnego fotografa.
Opiekunem klasy była: pani Marzena Pilch

Muzeum Historii Katowic Muzeum Historii Katowic Muzeum Historii Katowic Muzeum Historii Katowic Muzeum Historii Katowic Muzeum Historii Katowic Muzeum Historii Katowic Muzeum Historii Katowic

TEATR KOREZ

Teatr KorezDnia 20.03.2018 r. uczniowie klas pierwszych: 1b, 1c, 1d, 1e, 1g, 1n  wraz
z nauczycielami: p. Anną Zając, Agnieszką Pawlik, Justyną Mazurek, Anną Burdach, Magdaleną Jawoszek  i Anną Lorenc obejrzeli spektakl pt. „Scenariusz dla 3 aktorów”
w katowickim Teatrze Korez. 

Grane od ponad dwudziestu pięciu już lat, kultowe przedstawienie autorstwa Bogusława Schaeffera wg Mikołaja Grabowskiego z  Mirosławem  Neinertem, Hubertem Bronickim i  Dariuszem Stachem, uważane jest za charakterystyczne dla stylu tego teatru. Zachwyca humorem, znakomitym aktorstwem oraz interakcją z publicznością.

Kolejne pokolenie uczniów „Śląskich” mogło uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu w teatrze, który „bawi, a nie nudzi”.

Teatr Korez Teatr Korez

KINO NIEMIECKIE

Dnia 27.02.2018r. wszystkie klasy energetyczne oraz klasy 2b i 4c wybrały się do kina Światowid w Katowicach na film niemieckojęzyczny "W ułamku sekundy".
Nagrodzona w tym roku Złotym Globem produkcja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów i opiekunów klas.  Fabuła filmu była szeroko komentowana, a dodatkowo, w ramach lekcji języka niemieckiego, uczniowie pisali do filmu recenzje.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy kierownictwu kina Światowid za umożliwienie propagowania filmu niemieckiego wśród uczniów Śl.TZN.

Opiekunami klas byli: Anna BurdachAnna IwańskaMaria Kwiatoń-PiętaSylwia Możyłowska-ZającEwa SzynalskaMagdalena Szwedor

 

 

FCA POLAND TYCHY

Dnia 12 lutego - klasa 3g, a dnia 13 lutego - klasa 3i, miały możliwość zwiedzania zakładów produkcyjnych FCA Poland w Tychach. Obecnie na terenie zakładu produkowane są samochody marki Fiat 500 i Lancia Ypsilon. Wycieczka obejmowała zwiedzanie największej w Polsce spawalni, fragmentu lakierni oraz linii montażu.
Podczas wycieczki uczniowie klas mechatronicznych mieli możliwość praktycznie zaznajomić się z tematyką poznawaną  na lekcjach: automatyzacją procesów technologicznych i robotyką. 
Opiekunami wycieczki byli: pan Daniel Sowa i pani Linda Grabowska.
FCA Poland Tychy FCA Poland Tychy
Bardzo dziękujemy za udział i zaangażowanie. W szczególności dziękujemy partnerowi szkoły: SIMP, za zorganizowanie transportu dla uczniów.
FCA Poland Tychy SIMP
 

II Międzynarodowa Konferencja Językowa

19.01.2018. klasa 3d brała udział w II Międzynarodowej Konferencji Językowej PROJEKT 2018, która odbyła się na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego.

Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Katowice.

W konferencji brało udział 16 czołowych szkół z Wielkiej Brytanii, Belgii i Hiszpanii. 

II Międzynarodowa Konferencja Językowa II Międzynarodowa Konferencja Językowa II Międzynarodowa Konferencja Językowa II Międzynarodowa Konferencja Językowa II Międzynarodowa Konferencja Językowa II Międzynarodowa Konferencja Językowa II Międzynarodowa Konferencja Językowa II Międzynarodowa Konferencja Językowa

Ostatni JediKINO 2b i 2g

Bohaterska Rey odnajduje Luke'a Skywalkera, by namówić go na powrót i walkę z Najwyższym Porządkiem. Tymczasem Rebelianci próbują uciec przed flotą wroga. Czy dobro zwycięży po raz kolejny?

Ta skrótowa recenzja dotyczy oczywiście nowego filmu z uniwersum Gwiezdnych Wojen - Ostatni Jedi. W ramach edukacji filmowej oraz integracji klas, uczniowie klasy 2b i 2g wybrali się na ten pełen efektów kinowy spektakl 19 grudnia 2017 roku. Opiekunami byli wychowawcy pani Sylwia Możyłowska - Zając i pan Daniel Sowa. Na wszystkich film wywołał pozytywne wrażenie. Nie obyło się bez dyskusji wobec scenariuszowych kontrowersji.
Był to bardzo udany czas. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

 

KINO 1b, 4ek, 4i

 KINO 1b, 4ek, 4i

 

21 grudnia, na zakończenie I semestru, klasy I b, IV ek oraz IV i wraz z wychowawczyniami (panią Anną Zając, panią Angeliką Felką i panią Grażyną Grec) udały się do kina, by spędzić
2 godziny z dobrym kryminałem. Wybór padł nie na niezwykle popularne ostatnimi laty kryminały skandynawskie, ale na klasykę gatunku, czyli ekranizację powieści Agathy Christie pt. „Morderstwo w Orient Expressie”.

Świetnie dopracowany od strony wizualnej film pozwolił na przypomnienie sobie (tym, którzy kiedyś czytali książkę) lub poznanie zagadki tajemniczego morderstwa, rozwikłanej przez detektywa Poirot.

 

MUZEUM MIEJSKIE w SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

Antoni Walor - Opowieści miasta z rybakiem w herbie

29 listopada 2017 r. Koło Krzewienia Kultury Śląska z opiekunkami: Panią Edytą Sawicką i Ludmiłą Schöpp odwiedziło Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich.

Obejrzeli wystawę poświęconą Antoniemu Walorowi, wszechstronnemu artyście: reżyserowi filmowemu i teatralnemu, plastykowi, pisarzowi, badaczowi historii i kultury Śląska.

Antoni Walor jest autorem książki „Opowieści miasta z rybakiem w herbie”. 

Uczestnicy wycieczki poznali podania i legendy związane z miastem: legendę o trzech braciach: Siemionie, Macieju i Michale (założycielach Siemianowic, Maciejkowic i Michałkowic), o utopcach, o białej damie i upiorze. Zwiedzili ekspozycję „Z dziejów Siemianowic Śląskich”, która ukazuje historię miasta od jego początków po wydarzenia lat 80. XX wieku. Zobaczyli także wnętrza mieszkalne i gospodarcze z I połowy XX wieku (najciekawsze eksponaty to magiel, drewniana lodówka, meble kuchenne, piece kaflowe). Odwiedzili galerię „Rzeźby w węglu”, gdzie zgromadzone są eksponaty poświęcone pracy w kopalni, figurki kopalnianego ducha Skarbnika i utopców, rzeźby sakralne przedstawiające patronkę górników św. Barbarę.

Museum Miejsckie w Siemianowicach Śląskich Museum Miejsckie w Siemianowicach Śląskich Museum Miejsckie w Siemianowicach Śląskich
Museum Miejsckie w Siemianowicach Śląskich Museum Miejsckie w Siemianowicach Śląskich

 

GŁUCHOŁAZY

W dniach 04.10.2017 i 05.10.2017 klasa 3c pojechała na wycieczkę do Głuchołazów. Opiekę nad uczniami sprawowały pani Barbara Kuśka oraz pani Ewa Wandzioch.

Klasa wybrała się tam autokarem (na szczęście czas się nie dłużył). Na miejscu czekał pyszny i cieplutki obiad. Po posiłku, naładowani pozytywną energią uczniowie, wyruszyli w podróż na Górę Chrobrego. Pomimo wielu przeszkód (błoto po kostki) w krótkim czasie dotarli na sam szczyt (na szczęście widoki wynagrodziły im trud wspinaczki) Podczas podróży po lesie uwolniła się ich prawdziwa, zbieracka natura  (zajączki same wskakiwały do rąk).

Zmęczeni wracali w ciszy do ośrodka, oglądając piękno przyrody. Po krótkim odpoczynku znaleźli w sobie siłę, by wziąć udział w turnieju łuczniczym.

Dodatkową atrakcją było płukanie złota z przemiłym instruktorem. Wieczór zakończył się wspólnym ogniskiem, podczas którego uczniowie integrowali się, smażyli kiełbaski i ogrzewali ciepłą herbatą. Po kolacji każdy udał się do swojego pokoju, by móc spokojnie zasnąć po ciężkim dniu pełnym przygód. Na wycieczce nie zapomniano również o wysiłku fizycznym, nie tylko po górach, lecz także podczas gry w siatkówkę. W trakcie pobytu w Głuchołazach nie można było nie odwiedzić groty solnej, w której każda minuta spędzona wśród kryształów tego minerału poprawia stan zdrowia.

Po obiedzie miała miejsce podróż powrotna do domu. Młodzież i opiekunowie cały czas pamiętają o pięknych chwilach, spędzonych we wspólnym gronie mając nadzieje, że kolejna okazja na wycieczkę powtórzy się niebawem.

Głuchołazy Głuchołazy Głuchołazy Głuchołazy

 

Planetarium

Nauka przez obserwację od najlepszych w swojej dziedzinie? Oczywiście! W dniu 07.10.2017r. uczniowie klasy 2e i 2 f-k pod opieką Pani Joanny Suter-Chmielewskiej i Pani Anny Komoniewskiej mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat astronomii.

Seans w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika na temat ruchu ciał niebieskich, budowy Układu Słonecznego oraz wzajemnego oddziaływania planet wewnątrz niego, galaktyki, a także  zjawiska zaćmienia Księżyca i Słońca wywarł pozytywne wrażenie na każdym z uczestników oraz zafascynował nauką o Wszechświecie.

Wycieczka do planetarium Wycieczka do planetarium Wycieczka do planetarium Wycieczka do planetarium Wycieczka do planetarium

Teatr Śląski

W kalendarzu kulturalnym naszej szkoły od lat niezmiennie ważne miejsce w listopadzie zajmują „Dziady” w reżyserii Krzysztofa Babickiego, wystawiane na deskach Teatru Śląskiego. I w tym roku trzy klasy drugie wraz z opiekunami (II b – pani Sylwia Możyłowska-Zając, II c – pani Ludmiła Schöpp oraz II fk – pani Anna Zając) miały możliwość porównania scenicznej wersji narodowego dramatu z literackim pierwowzorem. Spektakl bardzo podobał się młodzieży i z pewnością pomoże również w dogłębniejszej interpretacji dzieła romantycznego wieszcza.

Teatr 

Wisła

W dniach 18-20 października 2017 odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza maturzystów z klasy 4n do Wisły. Pierwszego dnia uczniowie wraz z opiekunami: Panem Jarosławem Kiszką oraz Panią Lindą Grabowską wybrali się na basen do Hotelu Gołębiewskiego. W Wiśle maturzyści odwiedzili również Muzeum Spadochroniarstwa oraz Muzeum Magicznego Realizmu. 
Następnego dnia wszyscy udali się na pieszą wycieczkę górską. Zawędrowali do schroniska na Soszowie, a później Małym Stożku.
Każdy dzień kończył się grillem oraz grą na gitarze i śpiewem. 
Wycieczka będzie pięknym wspomnieniem i podsumowaniem czterech lat nauki.

Wisła Wisła Wisła

 

Lewin Kłodzki

W dniach 18-20 października 2017r. uczniowie klasy 3i wzięli udział w wycieczce turystyczno- krajoznawczej do Lewina Kłodzkiego.

Spacerując po skalnym miasteczku Adršpac oraz zwiedzając uzdrowiska, takie jak: Kłodzko, Polanica Zdrój oraz Kudowa Zdrój, uczniowie mieli możliwość odpocząć od nauki, rekreacyjnie spędzić trzy dni, a także zobaczyć ciekawe miejsca.

Ukoronowaniem wycieczki było ognisko zorganizowane dzięki wychowawczyni oraz pensjonatowi „Marysieńka”. Przy licznych śpiewach
i rozmowach czas niesamowicie szybko minął.

Opiekunami grupy byli: Pani Ewa Wandzioch i Pan Grzegorz Pińkowski, którym serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas.

Lewin Kłodzki Lewin Kłodzki Lewin Kłodzki Lewin Kłodzki
Lewin Kłodzki Lewin Kłodzki Lewin Kłodzki Lewin Kłodzki

 

Wrocławskie ZOO

 

Wrocławskie ZOO

17 października 2017r. klasa 4c wraz z wychowawcą, Panem Krzysztofem Stachurką, oraz Panem Piotrem Czerniejewskim zwiedziła Wrocławskie ZOO.

Pogoda niezwykle dopisała! Udało nam się zwiedzić Afrykarium, obserwować tam zwierzęta wodne przez szklane ściany zbiorników, karmienie pingwinów czy fok, a także owady i gryzonie Afryki.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie terrarium pełnego waranów, gekonów, żab, żółwi i innych gadów.

Motylarnia zachwyciła wszystkich swoim pięknem i delikatnością.

Obserwowano także słonie, zebry, niedźwiedzie, leniwce, żyrafy, kangury i oczywiście ukochane małpy, które wszystkich wprawiły w cudowny humor!

Klasa 4c gorąco poleca Wrocławskie ZOO i ma nadzieję jeszcze je kiedyś odwiedzić.

Wrocławskie ZOO Wrocławskie ZOO Wrocławskie ZOO
Wrocławskie ZOO Wrocławskie ZOO Wrocławskie ZOO Wrocławskie ZOO 

 

"Pojedynek" w Korezie

  „Pojedynek” w Korezie

 19.10.2017 r. uczniowie klas 2g, 3a, 3b, 3ek, 4a i 4g wraz z nauczycielami: Marzeną Pilch, Agnieszką Dworak, Iwoną Stańko, Marią  Kwiatoń – Piętą, Anną Zając i Anną Lorenc obejrzeli spektakl pt. „Pojedynek” w katowickim Teatrze Korez.

„Pojedynek” jest adaptacją sztuki A. Shaeffera „Detektyw” z 1971 r., czarną komedią osadzoną
w klimacie kina noir.

Uczniom bardzo spodobało się przedstawienie ze względu na świetnie napisany tekst, ale przede wszystkim znakomitą grę aktorów – Mirosława Neinerta i Artura Święsa, którzy w pełni zaprezentowali komediowy talent.

Teatr Korez, jak zwykle, zachęcił wielu młodych widzów do kolejnych spotkań ze sztuką.

 "Pojedynek" w Korezie "Pojedynek" w Korezie "Pojedynek" w Korezie

"Pojedynek" w Korezie "Pojedynek" w Korezie

 

Blade Runner 2049

BLADE RUNNER

Dnia 20.10.br klasa 1n wraz wychowawczynią, Panią Anną Burdach, udała się do Multikina w  Galerii Katowickiej na film: „Blade Runner 2049”. Wycieczka miała na celu zarówno edukację filmową w zakresie tematyki science-fiction, jak również integrację klasy energetycznej.

NOSPR NOSPR

 

NOSPR

W promieniach ciepłego, jesiennego słońca cztery klasy pierwsze (Ib, Ic, Id oraz I fk) udały się, w środę 18 października br., do przepięknego gmachu NOSPR w Katowicach, by rozpocząć sezon kulturalny. Tegoroczne poranki edukacyjne zatytułowane zostały: „Muzyka – blask, mrok i półcień.”

Już pierwszy koncert z tego cyklu zachwycił nas brzmieniową kolorystyką! W repertuarze znalazły się bowiem tak różnorodne dzieła jak: pełna blasku uwertura do „Muzyki ogni sztucznych” Georga Friedricha Händla; mroczny, melancholijny poemat symfoniczny „Wyspa umarłych” Sergiusza Rachmaninowa; demoniczno-magiczne „Fantazje na tematy z opery Faust” Henryka Wieniawskiego oraz dynamiczna, pełna światła suita z baletu „Ognisty ptak” Igora Strawińskiego. Orkiestrą dyrygował Boon Hua Lien, a jako solista wystąpił 16-letni Antoni Ingielewicz, grający na skrzypcach.

Wyjście, w ramach edukacji muzycznej, zorganizowała Pani Anna Zając.

NOSPR NOSPR NOSPR

AMERICAN CORNER

Dnia 17 października 2017r. uczniowie  klasy 3c pod opieką pani Justyny Mazurek wybrali się do Instytutu Kultury i Informacji Amerykańskiej American Corner.

Klasa uczestniczyła w wykładzie dotyczącym symboli i stereotypów amerykańskich. Przedstawiona została również  prezentacja multimedialna na temat konstytucji USA. Prezentacja była niezwykle interesująca, ponieważ przeplatały ją znane utwory muzyczne  oraz fragmenty kultowych filmów amerykańskich.

Uczniowie mieli okazję „pobuszować” po ogólnodostępnej bibliotece amerykańskiej oraz poznać szczegóły dotyczące studiowania w Stanach Zjednoczonych.

Dodatkową atrakcją była możliwość sfotografowania się z Prezydentem Donaldem Trumpem oraz pozowanie w strojach absolwentów amerykańskich uczelni.

American Corner  
  

FIAT

Dnia 9.10.2017r. klasa 2b wraz z Panią Sylwią Możyłowską- Zając oraz Panią Magdaleną Szwedor uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej do fabryki Fiata w Tychach.

Uczniowie mogli zobaczyć poszczególne etapy tworzenia samochodów -  od spawania, poprzez lakierowanie na montażu wyposażenia auta kończąc. Wszyscy z zaciekawieniem przyglądali się całej produkcji. Wycieczka była bardzo udana.

 

 

KRWIODAWSTWO

Dnia 26 października br. uczniowie klasy IV C, pod opieką pani Marty Łyczby, udali się na wycieczkę naukową do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Mieli okazję zwiedzić Dział laboratoryjny, Bank tkanek oraz Dział dawców i pobierania krwi. W banku tkanek poznali metody hodowli tkanek wykorzystywanych do przeszczepów. 

Pani przewodnik - pracownik Centrum – wyjaśniła, jak cennym lekarstwem jest krew i jak wysokie jest na nią zapotrzebowanie. Uczniowie dowiedzieli się także, kto może zostać dawcą krwi i szpiku kostnego oraz jakie są przeciwwskazania. W trakcie pobytu w Dziele pobierania krwi mieli również okazję porozmawiać z honorowym dawcą krwi. Niektórzy postanowili przełamać strach i oddać krew tym, którzy na prawdę jej potrzebują. Na koniec uczniowie dostali także prezenty - bransolety dawcy krwi.

Pamiętajcie!

Dawcą może zostać każdy w wieku od 18 do 65 roku. Dawca nie może mieć wykonywanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu, zabiegów operacyjnych czy endoskopowych. Do oddania krwi powinien zgłosić się wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, warzywa, owoce).

Wy również możecie oddać krew i uratować życie innym. Ludzkie życie w Waszych rękach!!!

Zachęcamy do działania!!!

Krwiodawstwo Krwiodawstwo Krwiodawstwo Krwiodawstwo
Krwiodawstwo Krwiodawstwo Krwiodawstwo

 

WOJEWÓDZKI OŚRODEK METODYCZNY

Dnia 16 października br.  uczniowie klasy 2f, 2g i 2n uczestniczyli w organizowanej przez WOM Katowice prelekcji dotyczącej smogu oraz uchwały antysmogowej. W ramach wykładu uczniowie zdobyli wiedzę na temat smogu, jego negatwnych skutków dla zdrowia, przyczyń powstawania i sposobów jego niwelowania.

Wszystkich uczniów zachęcamy do skorzystania ze strony internetowej:  https://powietrze.slaskie.pl , na której znajdują się istotne informacje dla mieszkańców aglomeracji śląskiej dotyczące smogu.

Opiekunami grupy byli: Pani Linda Grabowska, Pani Joanna Romanek i Pan Daniel Sowa.

Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.

WOM WOM WOM WOM
WOM WOM

 

Rabka

W dniach 13-15. października 2017r. tradycyjnie odbyła się wycieczka integracyjna pracowników  Śl.TZN. W tym roku zbiegła się ze świętem Komisji Edukacji Narodowej. Udaliśmy się do Rabki-Zdroju, miejscowości położonej w urokliwej Kotlinie Rabczańskiej otoczonej pasmami Gorców i Beskidu Wyspowego na Głównym Szlaku Beskidzkim.
Zamieszkaliśmy w pensjonacie „Pocieszna Woda”, przy ul. Do Pociesznej Wody biegnącej wzdłuż rzeczki, a jakże...Pocieszna Woda :) Zgodnie z sugestią naszych gospodarzy i włodarzy miasta Rabka-Zdrój było pociesznie, gdyż i pogoda i humory dopisywały. Mieliśmy możliwość spacerowania po pięknym parku zdrojowym, którego główną atrakcją jest nowa tężnia, jako że Rabka słynie z solanek jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych. Co wytrwalsi wybrali się na pieszą wędrówkę i zawędrowali na Maciejową - szczyt w Gorcach o wysokości 815 m n.p.m. położony w długim grzbiecie biegnącym od Turbacza do Rabki-Zdroju.

Wszyscy pojechaliśmy do Chabówki, w której mieści się największa w Polsce ekspozycja zabytkowego taboru kolejowego oraz duży zasób czynnego taboru parowego, spalinowego i elektrycznego. Dwa dni minęły jak dwie minuty, wiec żal było wyjeżdżać. Wracając do szkolnej rzeczywistości postanowiliśmy do Rabki wrócić jeszcze nie raz.

Rabka Rabka Rabka Rabka
Rabka Rabka Rabka Rabka
Rabka Rabka Rabka Rabka
Rabka Rabka Rabka 

 

Racibórz

W dniach 12 i 13 października br. uczniowie klasy 4b wzięli udział w wycieczce turystyczno - krajoznawczej do Raciborza. W ramach wyjazdu uczniowie mieli możliwość odpocząć od nauki, zwiedzić pocysterski zespół klasztorny oraz skorzystać z pobliskiego SPA i parku wodnego. Dodatkowo uczniowie postawili na aktywny wypoczynek organizując zawody paintball'a, a następnie ognisko.

Opiekunami grupy byli: Pan Marcin Zarzycki i Pan Daniel Sowa.

Dziękujemy za mile spędzony czas.

Racibórz Racibórz Racibórz Racibórz
Racibórz Racibórz Racibórz

 

ExpoSilesia

Dnia 5 października uczniowie klasy 3i uczestniczyli w organizowanych na terenie ExpoSilesia Międzynarodowych Targach Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX 2017.


W ramach targów uczniowie mieli możliwość poznać najnowsze rozwiązania technologiczne z zakresu obróbki skrawaniem, zarówno konwencjonalnej jak i CNC, zdobyć nowe doświadczenia oraz nawiązać kontakt w firmami w celu organizacji praktyki zawodowej. Opiekunami grupy byli: p. Daniel Sowa i p. Adam Iwański.

ExpoSilesia ExpoSilesia ExpoSilesia
ExpoSilesia ExpoSilesia ExpoSilesia
ExpoSilesia ExpoSilesia ExpoSilesia

 

„Bahnhof” – edukacja regionalna i teatralna

Uczniowie klas 1b i 3g z opiekunami: Panią Danutą Kleinert i Panią Marią Kwiatoń-Piętą  obejrzeli w dniu 25.09.2017. spektakl „Bahnhof”, wystawiony w Miejskim Domu Kultury „Katowice – Zawodzie” przez młodzież X LO w Katowicach.

Akcja jednoaktówki autorstwa Pana Krystiana Gałuszki rozgrywa się na katowickim dworcu kolejowym w różnych okresach historycznych, począwszy od lat dwudziestych XX wieku po współczesność. Opowiada o perypetiach młodych ludzi z Rudy Śląskiej,

przyjeżdżających „na naukę” do miasta. Pytają kolejarza o drogę do szkoły – zależnie od sytuacji politycznej w różnych językach: niemieckim, polskim, rosyjskim i na powrót w polskim. W ten sposób autor zobrazował burzliwe dzieje Śląska i Katowic (znamienna nazwa miasta: Kattowitz – Katowice – Stalinogród – Katowice) na przestrzeni blisko stulecia.

W przedstawieniu pojawia się motyw naszej Szkoły, bowiem „synek” chce kształcić się w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych przy ul. Krasińskiego, gdzie znajdowała się ich siedziba od 1931r. do 1972r.

Po spektaklu miała miejsce rozmowa z Panem Krystianem Gałuszką, śląskim literatem i artystą, na temat jego drogi twórczej,
w tym – o nagrodzonej w konkursie na jednoaktówkę po śląsku sztuce „Bahnhof”.

Krystian Gałuszka: Moje wiersze są jak modro kapusta. Muszą ludziom smakować.

Krystian Gałuszka
Klasy 

 

Targi Energetyczne ENERGETAB w Bielsku – Białej

Dnia 13.09.2017r. uczniowie klasy 2n Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych, kształcący się w zawodzie technik energetyk, mieli możliwość uczestniczyć w Targach Energetycznych ENERGETAB w Bielsku – Białej. 
W ramach targów uczniowie zostali zaznajomieni z ofertą wiodących producentów energetycznych Europy i Azji, poznali technologię z zakresu wytwarzania energii elektrycznej, dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej, elektrotechniki oraz elektroniki przemysłowej.
Wyjazd uczniów został zorganizowany przez Akademię el12. Sponsorem wyjazdu była firma Relpol

Opiekunami z ramienia Szkoły byli Pani Linda Grabowska i Pan Daniel Sowa.

ENERGETAB ENERGETAB ENERGETAB
ENERGETAB ENERGETAB ENERGETAB
ENERGETAB

W SŁONECZNYCH PIENINACH

Była to wycieczka turystyczno-krajoznawcza klas 4d oraz 4m w terminie 13 – 15.09.2017r. Program wyjazdu był następujący:
1. dzień – zwiedzanie Szczawnicy, wjazd kolejką na Palenicę i przejście przez wąwóz Homole;
2. dzień – wycieczka górska na Trzy Korony, Sokolicę, taras widokowy na dolinę Dunajca;
3. dzień – wyjście na zaporę wodną w Niedzicy, zwiedzanie elektrowni wodnej z przewodnikiem oraz zamku w Niedzicy.

Wszystko, co zaplanowane udało się zrealizować, a towarzyszyła nam piękna pogoda i dopisywały humory.

Opiekunami byli wychowawcy klas, Pani Katarzyna Ostrowska i Pan Mirosław Stawowski, którym serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie wspaniałego wyjazdu.

Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach
Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach
Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach
Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach

stopka