UCZEŃ Śl.TZN AUTOREM KSIĄŻKI "SMARTFON RÓWNIEŻ DLA SENIORA"

 

Uczeń klasy 2d KRZYSZTOF KULA – we współpracy z DANIELEM PLISZKĄ, uczniem Zespołu Szkół NR1 w Piekarach Śląskich, oraz pod kierunkiem i nadzorem Pana MARKA SMYCZKA, nauczyciela przedmiotów zawodowych informatycznych – napisał książkę, która nosi tytuł „SMARTFON RÓWNIEŻ DLA SENIORA”.

Smartfon również dla seniora 

Obszerny poradnik, zawierający 470 stron, nad którym praca trwała około roku, ukazał się na dniach. Trafi nie tylko do największych bibliotek w naszym kraju, ale również do ogólnopolskiej sieci sprzedaży.

Młodzi autorzy podzielili obowiązki i wspólnie udało im się sfinalizować przedsięwzięcie, dedykowane wszystkim osobom chcącym w pełni poznać i wykorzystać możliwości współczesnego smartfona.

Marek Smyczek, Krzysztof Kula i Daniel Pliszka
Pan Marek Smyczek  Krzysztof Kula  Daniel Pliszka

 

GRATULUJEMY SUPEROSIĄGNIĘCIA!  

DZIĘKUJEMY Panu Markowi Smyczkowi za opiekę merytoryczną!

Jest nam niezmiernie miło odnotować w historii Śl.TZN powstanie ze wszech miar przydatnej pozycji.

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim streszczeniem zawartości książki:

Zdarza się, że nowoczesne telefony użytkujemy już od dawna, ale bardzo często ograniczamy się tylko do podstawowych czynności, jakimi są dzwonienie czy pisanie SMS-ów. Czasami nie wiemy o tym, że smartfonem możemy sterować naszym  telewizorem lub użyć go jako urządzenia udostępniającego Internet naszemu laptopowi lub innemu urządzeniu mobilnemu.

Książka adresowana jest również do każdego seniora, który coraz częściej w ręku trzyma smartfona i zastanawia się, w jaki sposób skontaktować się ze swoim wnukiem, odebrać jego zdjęcie, zobaczyć profil znajomego na Facebooku czy też, na przykład, poprowadzić wideorozmowę z osobą mieszkającą na drugim kontynencie.

Autorzy książki oparli się na smartfonach posiadających różne wersje systemu Android, które -  co prawda - są bardzo podobne do siebie, lecz dla osób początkujących mogą być

odczuwane różnice pomiędzy telefonami różnych producentów.

Treść publikacji „Smartfon również dla seniora” pisana jest bardzo przystępnym językiem, co pozwala nie tylko na łatwe przyswajanie wiedzy, ale potrafi „wciągnąć” czytelnika.

 

W „Gazecie Wyborczej” ukazał się artykuł o osiągnięciu Krzysztofa Kuli, Daniela Pliszki i Pana Marka Smyczka, zatytułowany „Smartfon również dla seniora”. Uczniowie wydali poradnik

Magdalena Warchala
22 września 2017

 

Telefon? Najlepiej stacjonarny! Wiele starszych osób jest o tym przekonanym, ale uczniowie z Piekar Śląskich i Katowic postanowili oswoić babcie i dziadków z nowocześniejszymi narzędziami komunikacji. W tym celu napisali książkę „Smartfon również dla seniora”.

Publikacja to obszerny, liczący 470 stron, poradnik dla dojrzałych czytelników. – Na początku pisało się ciężko, bo musiałem użyć prostego języka, który trafiłby do starszych osób. Każdy, kto sięgnie po książkę, powinien zrozumieć, o co chodzi i nauczyć się korzystać ze smartfona – mówi Daniel Pliszka, czwartoklasista z Zespołu Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich.

Do napisania poradnika zachęcił go Marek Smyczek, nauczyciel przedmiotów zawodowych informatycznych. Daniel podjął się wyzwania ponad rok temu. W trakcie pisania zaprosił do współpracy Krzysztofa Kulę, drugoklasistę ze Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych
w Katowicach. – W początkowych rozdziałach książki znajdują się porady, jak wyjąć z pudełka smartfon i baterię, w jaki sposób włożyć kartę SIM, jakiego operatora wybrać. Następnie przechodzimy do pierwszego włączenia telefonu i do wyjaśnienia, jak z nim pracujemy. Zwracamy też uwagę na bezpieczeństwo przy korzystaniu ze smartfona – mówi Marek Smyczek, który nadzorował pracę uczniów.

Z dalszych rozdziałów poradnika czytelnicy dowiedzą się, jakie inne funkcje – oprócz telefonowania – oferuje smartfon. Przeczytają, jak odebrać zdjęcie od wnuka, zobaczyć profil znajomego na Facebooku, czy poprowadzić wideorozmowę z osobą mieszkającą na innym kontynencie. Dowiedzą się także, że za pomocą smartfona można sterować telewizorem i udostępniać Internet laptopowi.

Autorzy książki odwołują się do przykładów smartfonów z różnymi wersjami systemu Android, które choć są bardzo podobne do siebie, mogą sprawiać trudności początkującym użytkownikom.

Napisana przez uczniów książka wkrótce trafi do bibliotek i księgarń w całej Polsce.

23 września natomiast Redakcja „Dziennika Zachodniego” zaprosiła autorów na przeprowadzenie wywiadu.
Artykuł z "Dziennika Zachodniego"

Uzdolnieni uczniowie Śl.TZN

Kolejny krok w popularyzowaniu kompendium wiedzy o smartfonie - TELEEXPRESS 1 X 2017

Uczeń Śl.TZN autorem książki Rady babci i dziadka zawsze w cenie.
Okazuje się, że teraz także i wnuków. Dwaj uczniowie z Katowic i Piekar Śląskich - Daniel i Krzysztof za namową nauczyciela informatyki zebrali swoje rady dotyczące telefonu - a dokładnie smartfonu. I napisali o tym książkę.

Zobacz artykuł Telexpresu...

 

26.10.2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich odbyło się spotkanie autorskie naszego ucznia Krzysztofa Kuli oraz jego kolegi z Zespołu Szkół Nr1 z Piekar Śląskich Daniela Pliszki z grupą seniorów.

Na spotkaniu przedstawione zostały współczesne trendy wyboru smartfona podczas zakupów nowego telefonu, omówione zostały najczęściej używane aplikacje, a także wyjaśnione wszystkie wątpliwości z użyciem smartfonów.

Dziękujemy Dyrekcji Biblioteki oraz wszystkim pracownikom, którzy przyczynili się do współorganizacji spotkania.

Smartfon również dla seniora Smartfon również dla seniora Smartfon również dla seniora Smartfon również dla seniora
Smartfon również dla seniora Smartfon również dla seniora Smartfon również dla seniora Smartfon również dla seniora

Zdjęcia pochodzą z archiwum Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich.

stopka