POKAZY Z FIZYKI

 

Zgodnie z wieloletnią tradycją 22 września 2017r. uczniowie naszej szkoły z klas: 1a, 1b, 1c, 1e, 1fk, 1n, 1g oraz 2d  uczestniczyli
w wykładach i pokazach z fizyki w ramach „Osobliwości Świata Fizyki”. Zajęcia te organizuje Pracownia Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Tym razem program wykładów poruszał trzy następujące zagadnienia: „Elektromagnetyzm wokół nas”, „Ciepło, zimno, gorąco, mróz”, „Fizyka na wakacjach”.

Pierwszy wykład był poświęcony zjawiskom elektrycznym i magnetycznym, dzięki którym mamy radio, telewizję, telefonię, kuchenki mikrofalowe, silniki elektryczne, mikroprocesory
i systemy GPS.

Drugi dawał odpowiedź na pytania: Jak sobie poradzić na wakacyjnym biwaku, korzystając
z praw fizyki? W jaki sposób radzić sobie z utratą ciepła lub jego nadmiarem oraz jak przygotować posiłek lub zagotować wodę, jeśli nie mamy dostępu do energii elektrycznej.

Ostatni wykład prezentował potoczne określenia dotyczące ciepła i zimna, jakich używamy
w życiu codziennym, które nie wystarczają do opisu zakresu temperatur, z jakimi mamy do czynienia w laboratoriach i w kosmosie.
W ekstremalnych warunkach zaskakuje także zachowanie materii – nie tylko zmienia ona stan skupienia, ale także wszystkie inne własności fizyczne.

Pokazy z Fizyki Pokazy z Fizyki Pokazy z Fizyki Pokazy z Fizyki
Taka forma zdobywania i poszerzania wiedzy uświadamia, jak nasze życie zmienia się wraz z rozwojem nauki, odkryciami i wprowadzanymi nowymi technologiami oraz jakich ogromnych odkryć dokonał człowiek i jak wiele zostało jeszcze do odkrycia. Poza tym  poprzez aktywny udział w pokazach uczniowie mogli się przekonać, że obcowanie z nauką może być bardzo przyjemne i budzić nowe fascynacje.

Pokazy z Fizyki Pokazy z Fizyki Pokazy z Fizyki Pokazy z Fizyki

Organizatorem wyjścia była Pani Marzena Pilch

Opiekę nad klasami sprawowali nauczyciele: Anna Burdach, Maciej Czakański, Grzegorz Drabik, Elżbieta Król, Aleksandra Kulik-Ciołka, Małgorzata Pawłowska, Małgorzata Tomecka, Mariusz Świerczyński, którym serdecznie dziękujemy.

Pokazy z Fizyki Pokazy z Fizyki Pokazy z Fizyki Pokazy z Fizyki
Pokazy z Fizyki Pokazy z Fizyki

stopka