WARSZTATY WYKŁADY PRELEKCJE

 WarsztatyPLASTICS EUROPE

Dnia 7 czerwca wybrani uczniowie z klas 3d, 3i, 2c, 2g uczestniczyli w międzynarodowej debacie pt. „Living, learning, working and moving in Smart Cities of the future: with or without plastics and petrochemicals? – „Życie, nauka, praca i transport w Smart Miastach przyszłości z plastikiem i petrochemią lub bez”.

Młodzież udała się do Warszawy i spędziła dzień na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej wraz z uczniami różnych szkół średnich z całej Polski. Organizatorem debaty była fundacja Plastics Europe oraz przedstawiciele koncernów petrochemicznych polskich i zagranicznych, między innymi Orlen i Petrochemia Płock. Debata odbywała się głównie w języku angielskim oraz częściowo polskim.

Organizatorem z ramienia Śl.TZN była Pani Ewa Szynalska

Plastics Europe Plastics Europe Plastics Europe Plastics Europe Plastics Europe Plastics Europe Plastics Europe Plastics Europe Plastics Europe Plastics Europe

Dyplom Dyplom Dyplom

 WarsztatyWydział Nauk o Ziemi

Udział klasy 2g 19.04.2018 w wykładach naukowych na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. 

Temat wykładów: "Podstawy ewolucji""Ewolucja człowieka"

Opiekun: Pani Joanna Haśnik

Klasa 2g Klasa 2g Klasa 2g

 WarsztatySzkolenie ekologiczne

15.05. 2018. uczniowie klas 1f i 2f uczestniczyli w szkoleniu pt. "Zrównoważona konsumpcja - w trosce
o dziedzictwo przyrodnicze". 

Szkolenie Ekologiczne Szkolenie Ekologiczne

 WarsztatyWSZOP – Dzień Otwarty

Dnia 13 kwietnia 2018 roku klasy 1d oraz 1g wraz z wychowawcami Panią Justyną Mazurek oraz Panem Bartoszem Stawowskim wzięły udział w Dniu Otwartym na Wydziale Nauk Technicznych Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy.

Nasi uczniowie mieli okazję do wysłuchania prelekcji oraz zobaczenia bazy laboratoryjnej, w której odbywają się zajęcia dla studentów.

Wydarzenie rozpoczął wykład pt. Dlaczego warto zostać inżynierem? Następnie zostały zaprezentowane nowe technologie w postaci drukarki 3D oraz skonstruowanych robotów.

Kolejnym punktem Dnia Otwartego były zajęcia w laboratoriach. W laboratorium zagrożeń chemicznych przeprowadzono pokazy eksperymentalne dotyczące poszukiwania trucizn w materiale biologicznym oraz badania poziomu zanieczyszczenia powietrza,
a w laboratorium komputerowym uczniowie rozwiązywali zadania z logistyki.

WSZOP - Dzień Otwarty WSZOP - Dzień Otwarty WSZOP - Dzień Otwarty WSZOP - Dzień Otwarty WSZOP - Dzień Otwarty WSZOP - Dzień Otwarty WSZOP - Dzień Otwarty WSZOP - Dzień Otwarty

 WarsztatyDzień Liczby Pi

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Liczby Pi 21.03.2018. uczniowie Śl.TZN uczestniczyli
w Regionalnej Sesji Matematycznej pod opieką Pani Małgorzaty Pawłowskiej.

Organizatorem było II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Katowicach, a spotkanie odbyło się w Wyższej Szkole Technicznej.

Cele konferencji z cyklu „Uczniowskie rozwiązania problemów matematycznych” obejmowały: rozwijanie zainteresowań matematycznych, kształtowanie umiejętności samodzielnego poszukiwania informacji
i prezentowanie ich słuchaczom.

Uczestnicy wysłuchali wykładów pracowników naukowych: dr. inż. Jacka Kawy pt. „Jak algorytm widzi świat?” oraz dr. Jana Acedańskiego „Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu? O teorii wyboru w warunkach ryzyka” oraz wzięli udział w warsztatach dr inż. Anny Ziębowicz
z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej nt. „Nowoczesne metody diagnozowania stawu skroniowo-żuchwowego”.

Prelegentami wystąpień związanych z „królową nauk” byli uczniowie, a wśród nich – Maciej Żurawski z klasy 3n Śl.TZN, który omawiał zastosowanie matematyki w podstawach ekonomii.

Gratulujemy wygłoszenia referatu.

Program sesji był bogaty i różnorodny, m.in. o bryłach platońskich, figurach niemożliwych, a nawet matematyce na boisku piłkarskim.

 Dzień Liczby Pi Dzień Liczby Pi Dzień Liczby Pi

Dzień Liczby Pi

 WarsztatyDEBATA PRAWNICZA

15 lutego 2018 w katowickim EMPiK-u odbyła się debata pt. „Świat bez sądów, za to z telefonem komórkowym w ręku”. Debatę prowadził sędzia, Pan Jarosław Gwizdak, nagrodzony tytułem Obywatelskiego Sędziego Roku 2015.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież szkół katowickich i miast ościennych. Śl.TZN reprezentowała klasa 4g wraz
z wychowawczynią, Panią Anną Światłoń.

Cela7

Okazją do spotkania była książka zatytułowana „Cela 7” autorstwa Krery Drewery.

 Dystopia angielskiej pisarki porusza temat wizji wymiaru sprawiedliwości w przyszłości: o losie oskarżonej nastolatki, która przyznała się do zabójstwa, ma zadecydować publiczne głosowanie przez Internet i telefon widzów popularnego reality show, poddawanych medialnej manipulacji.

Młodzież żywo uczestniczyła w dyskusji, poruszając kwestie natury etycznej zagadnienia.  

Debata prawnicza  Debata prawnicza  Debata prawnicza
Debata prawnicza  Debata prawnicza

 

 WarsztatyWARSZTATY na Politechnice – WIMiM

W dniu 26 lutego 2018 informatycy z klasy 3d pod opieką Pana Marka Lisa i Pana Norberta Gajosa wzięli udział
w warsztatach na Wydziale Inżynierii Materiałowej
i
Metalurgii Politechniki Śląskiej w Katowicach. Uczniowie mieli okazję pracować na profesjonalnym sprzęcie sieciowym CISCO, tworzyć aplikacje dla sterowników automatyki przemysłowej. Wysłuchali również wykładu dotyczącego metod sztucznej inteligencji, podczas którego zapoznali się z historią oraz wdrażaniem SI w życie.

Zajęcia będą miały charakter cykliczny.

Koordynatorem i pomysłodawcą współpracy między Katedrą Informatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej a uczniami klasy informatycznej jest Pani Ewa Szynalska. Ze strony uczelni nad organizacją czuwa Pani dr Joanna Lisok.

Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM

 WarsztatyINTERESUJĄCE SPOTKANIE w Śl.TZN

Dnia 21.02.2018r. gościliśmy w szkole przedstawicieli University of Bedfordshire z Wielkiej Brytanii.

Logo

Pan Steve Stephens, Wicedyrektor uczelni, oraz Pani Beata Michalska – osoba pośrednicząca w kontaktach między uczelniami brytyjskimi a szkołami w Polsce – spotkali się z uczniami klas 3d i 4d. Dwugodzinne spotkanie miało na celu zaprezentowanie wydziału technicznego Uniwersytetu Bedfordshire, a w szczególności kierunku Informatyki, Robotyki i Automatyki. Przedstawiono korzyści i warunki podjęcia studiów zagranicznych.

Spotkanie zorganizowała Pani Ewa Szynalska 

Dla zainteresowanych: WWW.studiawanglii.info/uniwersytety/bedfordshire

 

 WarsztatySPOTKANIA dla klas IV

 Na przełomie listopada i grudnia 2017 r. miały miejsce spotkania, dotyczące możliwości kształcenia na uczelni wojskowej.

Maturzyści zostali zapoznani z ofertami uczelni, przebiegiem nauki w szkole wojskowej oraz możliwościami dalszej służby w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla zainteresowanych: www.uczelnie-wojskowe.mon.gov.pl
Organizacja spotkań: Pani Wicedyrektor Danuta Kleinert

Spotkania dla klas IV Spotkania dla klas IV
Spotkania dla klas IV

 

 WarsztatyROBOTYKA – zajęcia warsztatowe

 

Kolejne warsztaty poświęcone robotyce już za nami. Tym razem uczestnicy zmagali się z zadaniem zbudowania
i zaprogramowania robota, który będzie samodzielnie odszukiwał kosz i trafiał do niego piłeczką.

Jak widać na zdjęciach, zadanie pochłonęło naszych uczniów bez reszty. 

Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe
Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe
Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe

Przypomnijmy, że podczas warsztatów, odbywających się cyklicznie co kilka tygodni, uczestnicy pracują na specjalnych, zaawansowanych technologicznie zestawach Lego Mindstorms EV3.

 WarsztatyWarsztaty z łączenia technik światłowodowych

Miło nam poinformować, że w dniu 8.11.2017 roku w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych gościliśmy absolwentów ZS1 Piekary Śląskie Bartłomieja Cichockiego (absolwent technikum elektrycznego) oraz Piotra Piwowara (absolwent technikum elektronicznego), obecnie przedstawicieli firmy NOVABUD sp. z o.o., którzy zajmują się technikami światłowodowymi i świadczą swoje usługi w całej południowej Polsce.

Dzięki ich uprzejmości i stałemu kontaktowi z byłymi nauczycielami mieliśmy okazję doświadczyć relacji, gdy UCZEŃ  PRZEWYŻSZA SWOJEGO MISTRZA.

Podczas przeprowadzonych warsztatów informatycznych uczniowie klasy 3d mieli okazję zapoznać się z najnowszymi na współczesnym rynku technikami łączenia światłowodów, a także możliwościami ich testowania i wdrażania w codzienne życie. 

Bartek i  Piotr przywieźli do Śl.TZN sprzęt o wartości ponad kilkadziesiąt tys. PLN, by zapoznać z nowoczesnymi trendami rynku IT swoich młodszych kolegów.

Dziękujemy jeszcze raz Bartłomiejowi i Piotrowi za poświęcony czas i mamy nadzieję, że tego typu spotkania uda się powtórzyć w przyszłości. Dziękujemy również Panu Markowi Smyczkowi, inspiratorowi warsztatów.

Wszystkie zdjęcia z warsztatów znajdują się na naszym FANPAGEU oraz w szkolnej galerii, gdzie można już śledzić pełną relację
z przedsięwzięcia. ZAPRASZAMY!!!

Warsztaty z łączenia technik światłowodowych Warsztaty z łączenia technik światłowodowych Warsztaty z łączenia technik światłowodowych Warsztaty z łączenia technik światłowodowych
Warsztaty z łączenia technik światłowodowych Warsztaty z łączenia technik światłowodowych Warsztaty z łączenia technik światłowodowych
Warsztaty z łączenia technik światłowodowych Warsztaty z łączenia technik światłowodowych Warsztaty z łączenia technik światłowodowych

 

 Warsztaty„Handel ludźmi” – warsztaty profilaktyczne

W dniach 17.10.2017 r. i 23.10.2017 r. odbyły się w szkole warsztaty profilaktyczne dotyczące współczesnego handlu ludźmi i pracy przymusowej.

Warsztatami objęto 33 klasy, zajęcia miały charakter  interaktywnego wykładu. Zostały przeprowadzone przez trenerkę warsztatów profilaktycznych ze Stowarzyszenia Po MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej  w Katowicach. 

Trenerka zwróciła uwagę młodzieży na problem handlu ludźmi, m.in. werbowanie dziewcząt i kobiet do prostytucji, jak również na ostatnio szeroko występujące zjawisko wzrostu liczby osób przymuszanych do pracy niewolniczej. Przestrzegała przed ofertami pracy poza granicami kraju umieszczanymi w Internecie. Zwróciła uwagę na konieczność sprawdzenia oferty i umowy o pracę. Przekazała informacje, które są przydatne młodemu człowiekowi  pragnącemu podjąć sezonową pracę za granicą.

Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży.

Organizatorzy: Panie psycholog Danuta Snarska i Tatiana Zych

Handel ludźmi - warsztaty Handel ludźmi - warsztaty Handel ludźmi - warsztaty Handel ludźmi - warsztaty
Handel ludźmi - warsztaty Handel ludźmi - warsztaty Handel ludźmi - warsztaty

 

Warsztaty „Papiery do kariery”

W dniu 23 października 2017 r. odbyły się warsztaty „Papiery do kariery”, zorganizowane w ramach współpracy z EURODESK – Pałac Młodzieży.

W zajęciach wzięła udział klasa 4c.

Organizator: Pani Anna Światłoń

EURODESK - warsztaty EURODESK - warsztaty EURODESK - warsztaty

 

 

Warsztaty

„Odpowiedzialność prawna nieletnich”

Dnia 19 października 2017 r. odbyły się w naszej szkole pogadanki dla uczniów klas pierwszych na temat „Odpowiedzialność prawna nieletnich”.

Spotkania z młodzieżą prowadziła mł. asp. Pani Paulina Pająk.

Serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawe zajęcia, dzięki którym realizujemy na rzecz naszych uczniów działania wychowawczo – profilaktyczne.

Organizator: Panie psycholog Tatiana Zych i Danuta Snarska

POLICJA - warsztaty POLICJA - warsztaty POLICJA - warsztaty
POLICJA - warsztaty POLICJA - warsztaty

stopka