SUPERINICJATYWA z 3D w tytule

 

W okresie międzyświątecznym w murach wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach doszło do spotkania ucznia III klasy informatycznej Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach Szymona Terczyńskiego z  Prodziekanem ds. współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Panem dr hab. inż. Damianem Gąsiorkiem, Profesorem Nadzwyczajnym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W spotkaniu uczestniczył też kolega Szymona z IV klasy Technikum Elektrycznego Zespołu Szkół Nr1 w Piekarach Jakub Kania. Głównym celem spotkania było nawiązanie współpracy dotyczącej napisania książki nt. współczesnych technologii druku 3D oraz budowy i montażu drukarek 3D.

Uczniowie nie zostali wybrani przypadkowo, gdyż ich doświadczenie i osiągnięcia zostały dostrzeżone przez Pana Prodziekana, który wyraził chęć wspólnego napisania książki o ww. tematyce.

SUPERINICJATYWA z 3D w tytule

Pan prof. Damian Gąsiorek od wielu lat zajmuje się drukiem 3D oraz innowacyjnymi technologiami w tej dziedzinie. Niedawno wraz ze studentami skonstruował rower hybrydowy, który w całości został wydrukowany na drukarkach 3D.

Profesor Damian Gąsiorek
Profesor Damian Gąsiorek
Rower hybrydowy
Rower hybrydowy 
(Zdjęcie pochodzi z archiwum portalu Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej)

 

Zainteresowanie Jakuba i Szymona drukiem elementów w trójwymiarze zapoczątkowane było wykładem Pana prof. Gąsiorka, który w 2016 r. odwiedził szkoły celem zapoznania szerszej grupy uczniów z nowoczesnymi technologiami.

Szymon Terczyński

 Szymon Terczyński, to bardzo zdolny uczeń, który jest laureatem ogólnoświatowego konkursu informatycznego CISCO NETWORKING ACADEMY – NETRIDERS (zajął w nim czołowe miejsce na szczeblu europejskim). Ponadto oprócz swojego zamiłowania do informatyki, od lat zajmuje się konstruowaniem drukarek 3D, a także modelowaniem obiektów trójwymiarowych w programie CAD. Obecnie kończy prace nad swoją trzecią drukarką pozwalającą drukować w trójwymiarze.

 

Jakub Kania Jakub Kania już od pierwszej klasy szkoły średniej zajmował się serwisem tabletów i smartfonów, gdzie doszlifował swoje umiejętności precyzyjnego lutowania podzespołów elektronicznych. Następnie był jednym z konstruktorów modelu szkolnej windy, sterowanej za pośrednictwem urządzeń PLC. Wykonał również elektryczne sterowanie trójkołowego roweru elektrycznego. Brał udział w montażu zestawów dydaktycznych automatyki przemysłowej, by ostatecznie samodzielnie skonstruować własną drukarkę 3D z materiałów z odzysku – starych napędów CD-ROM.

 

Opiekunem przedsięwzięcia z ramienia szkół średnich jest Pan Marek Smyczek.

 

 

 

stopka