ŚWIĘTOWANIE BOŻEGO NARODZENIA

 

Do obchodzenia Bożego Narodzenia przygotowujemy się rok rocznie nie tylko w rodzinach, ale także w społeczności szkolnej.

Miniony przedświąteczny okres był bogaty w różnorodne wydarzenia, począwszy od akcji pomocy „Zostań Mikołajem z tarczą Śląskich”, Mikołajek, wystawy „Adwentowe oczekiwanie”, poprzez Świąteczne Targi Europejskie i Śląskie, Kiermasz Świątecznej Pomocy, prezentację ekspozycji Koła Krzewienia Kultury Śląska „Co naszym dziadkom przyniosła gwiazdka”, a zwieńczony Bożonarodzeniowym happeningiem oraz spektaklem „Jasełek” i spotkaniami opłatkowymi.

W tym roku Samorząd Uczniowski zainaugurował tradycję składania życzeń we wspólnym gronie, organizując 21 XII Bożonarodzeniowy happening.

Aby przygotować się duchowo na misterium Narodzenia Pańskiego, w auli szkolnej spotkali się uczniowie, Dyrekcja, księża, nauczyciele. Ksiądz Piotr Kędzior przewodniczył wspólnej modlitwie, a także poświęcił chleb, którym dzielilismy się podczas podczas składania życzeń.

Świętowanie Bożego Narodzenia Świętowanie Bożego Narodzenia Świętowanie Bożego Narodzenia Świętowanie Bożego Narodzenia Świętowanie Bożego Narodzenia Świętowanie Bożego Narodzenia

22 XII miał uroczysty charakter: obejrzeliśmy „Jasełka” i uczestniczyliśmy w spotkaniach wigilijnych.

Fantastyczne przedstawienie, z bogatą oprawą scenograficzną, muzyczną i choreograficzną, przygotował ks. Tomasz Kusz we współpracy
z Panem Szymonem Wójcikiem. Wystąpiła liczna grupa uczniów z różnych klas i członkowie Koła Teatralnego.

Akcja widowiska osadzona została we współczesnych realiach, a toczyła się na płaszczyznach trzech światów. Zobaczyliśmy typową Rodzinę, małżeństwo z dwojgiem dzieci, której przedświąteczny czas wypełniony był ostatnimi porządkami i zakupami. Równolegle, w sferach pozaziemskich – Piekle i Niebie – trwały przygotowania do Bożego Narodzenia, choć o diametralnie różnym charakterze.

Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka Jasełka

Lucyfer i jego świta byli oburzeni, bo „wigilia, śpiewy, opłatek łagodzi wszystkie myśli rogate/ będą przebaczać, składać życzenia/ znowu się Miłość zrodzi przeklęta!” Diabły postanowiły zorganizować kontrofensywę dla Nieba, zajętego nawracaniem grzeszników i przygotowaniami na przyjście Zbawiciela. Azrael wpadł na pomysł, by wmówić ludziom, że święta to „bajeczka’, a najważniejsze są zakupy, prezenty, choinka.

 

Jasełka Jasełka Jasełka

„Czarcie plemię” wyruszyło do Rodziny, żeby zbuntować i poróżnić domowników. Za sprawą ich kuszenia córka i matka pokłóciły się
w kwestii sprzątania; kobieta zaczęła też narzekać na „wieczną” nieobecność męża. Zapłakany mały Czesio „widział” diabelską robotę, ale był bezsilny.

 Jasełka Jasełka Jasełka

Tymczasem Dyżurny Anioł w Niebie został zaalarmowany wieścią o pokusie z Ziemi. Na ratunek Rodzinie jako pierwszy podążył Święty Mikołaj; następnie interweniowali wezwani Archaniołowie. Wywiązała się walka dobra ze złem o dusze ludzkie, stylizowana na średniowieczny moralitet. 

Jasełka Jasełka Jasełka

Na szczęście, pokój i zgoda zostały przywrócone. Rodzina ze wzajemną życzliwością i miłością mogła obchodzić Boże Narodzenie. 

Jasełka Jasełka Jasełka

Finał przedstawienia podsumował Narrator słowami:

Stajenka

„Na ziemi dobro więc zwyciężyło,
choć – widział każdy – łatwo nie było!
I każdy człowiek przypomniał sobie,
Że to Zbawiciel tam leży w żłobie. 

I każdy to choć przez chwilę poczuł,
Że Pan Bóg w jego życie też wkroczył.
By przebaczenie dać mu i miłość
Co wielu życie odtąd zmieniło.”

 

W Epilogu spektaklu ujrzeliśmy scenę z betlejemskiej stajenki – przybycie Rodziny bohaterów z pokłonem do Bożej Dzieciny. 

Jasełka Jasełka

Na zakończenie cały zespół zaśpiewał kolędę, do której radośnie włączyła się widownia.

 

Jasełka Jasełka

 

Po przedstawieniu ks. Tomasz Kusz i Pani Dyrektor złożyli wszystkim życzenia

Wesołych Świąt!

 

W miłej atmosferze obchodzono również wigilie klasowe i spotkanie opłatkowe Grona Pedagogicznego.    

Wigilia Wigilia Wigilia Wigilia Wigilia Wigilia Wigilia Wigilia Wigilia Wigilia Wigilia

Całość relacji fotograficznej w GALERII

stopka