Ciekawe wystawy

"Techniczne anioły"

W czerwcu pojawiła się w holu Szkoły wystawa, przygotowana pod kierunkiem Pani Danuty Kleinert, o intrygującym tytule „Techniczne anioły”.

Jest to asamblaż, czyli forma artystyczna będąca odmianą kolażu, według której tworzy się trójwymiarowe kompozycje z przedmiotów gotowych.

Nawet na podstawie zdjęć nietrudno się zorientować, że materiały, z których wykonane zostały anioły, były przeróżne.

Natomiast przesłanie ekspozycji – w kontekście mijającego roku szkolnego poświęconego kształtowaniu duchowej wrażliwości odbiorców dzieł i wytworów sztuki, prezentowanych podczas kolejnych wystaw – może budzić skojarzenie ze słowami Juliusza Słowackiego:

„Jednak zostanie (…) ta siła fatalna [czyt. siła sztuki], (…)
Aż was, zjadacze chleba – w aniołów przerobi.”

Techniczne Anioły Techniczne Anioły Techniczne Anioły Techniczne Anioły Techniczne Anioły
Techniczne Anioły Techniczne Anioły Techniczne Anioły Techniczne Anioły Techniczne Anioły Techniczne Anioły Techniczne Anioły

 

„DOPÓKI ZIEMIA KRĘCI SIĘ…”

Wystawa plakatów naszych uczniów, poświęcona ważnym zagadnieniom ekologicznym, a z okazji XXV Tygodnia Ziemi, opracowana pod kierunkiem Pań: Marty Łyczby i Ludmiły Schöpp.

„Dbaj, szanuj i troszcz się o nią, dopóki Ziemia się kręci!”

Wystawa Wystawa
Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa

Kocioł Czarownic. Wystawa z historii Stadionu Śląskiego – Biblioteka Śląska

Stadion Śląski to obiekt sportowy o bogatej i niezwykle interesującej historii – arena zmagań wielu dyscyplin sportowych,
a także miejsce największych koncertów muzycznych w Polsce.

Piłkarska reprezentacja Polski rozgrywała na chorzowskim stadionie najważniejsze mecze, trzykrotnie awansując do mundiali i raz do finałów mistrzostw Europy. Po zwycięskim meczu z Anglią, który przybliżył nas do finałów piłkarskich mistrzostw świata w 1974 roku, angielscy dziennikarze nazwali Stadion Śląski Kotłem Czarownic.

Prócz piłkarzy, lekkoatletów, żużlowców na Stadionie Śląskim występowali także piłkarze ręczni, biatloniści, narciarze, łucznicy, rugbiści,
a nawet wędkarze, którzy rozgrywali mistrzostwa Polski w wędkarstwie spinningowym. Sześć razy Stadion Śląski gościł kolarzy – prestiżowego w drugiej połowie XX wieku – Wyścigu Pokoju. Kilkakrotnie na stadionie padały rekordy świata, poprawiano także rekordy Polski.

Koncert grupy AC/DC w 1991 roku był jednym z pierwszych stadionowych wydarzeń muzycznych i pierwszym o tak wielkiej skali – publiczność liczyła 70 tysięcy widzów. W następnych latach w Chorzowie wystąpiły m.in. zespoły The Rolling Stones z Mickiem Jaggerem, Metallica (trzykrotnie), Iron Maiden, U2 z Bono (dwukrotnie), Pearl Jam i Linkin Park, Genesis z Philem Collinsem, Red Hot Chili Peppers
z Anthonym Kiedisem oraz The Police ze Stingiem.

W Bibliotece Śląskiej możemy zobaczyć po raz pierwszy zebrane w jednym miejscu oficjalne programy wydane z okazji najważniejszych sportowych imprez, które odbyły się w Chorzowie. Te często wielostronicowe wydawnictwa zawierają zestawienia statystyczne, wypowiedzi
i rozmowy, fotografie i inne opracowania, dzięki czemu są nieocenionym źródłem informacji nie tylko dla historyków sportu. Wydawcami programów były organizacje, kluby i związki sportowe oraz inni organizatorzy imprez, a te najbardziej poszukiwane publikacje osiągają na specjalistycznych aukcjach wysokie ceny. Zgromadzone na wystawie programy pochodzą ze zbiorów Biblioteki Śląskiej, Stadionu Śląskiego oraz kolekcji prywatnych, m.in. Henryka Bąka, Pawła Ruszkiewicza i red. Henryka Grzonki. Ekspozycję uzupełniają plakaty informujące o wybranych imprezach, w tym tych najstarszych, odbywających się w pierwszych latach po otwarciu. Zgromadzono także po raz pierwszy plakaty towarzyszące największym w Polsce koncertom muzycznym, organizowanym na Stadionie Śląskim przez niemal dwie dekady, począwszy od 1991 roku. Przy okazji tych wydarzeń nie wydawano programów, a jedynymi oficjalnymi wydawnictwami były plakaty.
Plakaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Śląskiej oraz Stadionu Śląskiego.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Biblioteki Śląskiej do 7 maja 2018 roku.

Kocioł Czarownic Kocioł Czarownic Kocioł Czarownic

„STOP NAŁOGOM”

Pod takim hasłem prezentowana jest w holu Śl.TZN wystawa pokonkursowa prac plastycznych.

Konkurs w ramach edukacji prozdrowotnej zorganizowała Pani Marta Łyczba.

Zwycięzcy:

  1. miejsce – Karolina Pietrykowska, klasa 1b
  2. miejsce – Eliza Kossowska, klasa 1c
  3. miejsce – Wiktoria Dymińska, klasa 3c

Gratulujemy pomysłów!

Stop Nałogom Stop Nałogom
Stop Nałogom Stop Nałogom Stop Nałogom Stop Nałogom

 

„Urzekające piękno Austrii”

Podziwialiśmy wystawę prac konkursowych uczniów, przygotowaną na okoliczność obchodów Roku Austrii w Śl.TZN. Wytwory artystyczne wykonane zostały w różnych technikach i naprawdę warto było je podziwiać!

Urzekające piękno Austrii Urzekające piękno Austrii Urzekające piękno Austrii Urzekające piękno Austrii Urzekające piękno Austrii Urzekające piękno Austrii Urzekające piękno Austrii Urzekające piękno Austrii Urzekające piękno Austrii Urzekające piękno Austrii Urzekające piękno Austrii Urzekające piękno Austrii Urzekające piękno Austrii

„100-lat Niepodległości” 

Z okazji rozpoczynających się obchodów stulecia Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę oraz w związku z inicjatywą Śl.TZN dla społeczności lokalnej miasta Katowice, Biegiem Zwycięstwa – Pierwszym Biegiem Wielkanocnym, prezentowana była wystawa, którą zorganizowały Panie: Joanna Suter-Chmielewska i Anna Światłoń.

100-lat Niepodległości 100-lat Niepodległości 100-lat Niepodległości

„Co nam w duszy gra…” – wiosenne impresje artystyczne uczniów Śl.TZN 

Wraz z zawitaniem wiosny na szkolnym korytarzu pojawiła się wystawa prac plastycznych, literackich i fotograficznych naszych uczniów. Po raz kolejny uczniowie Śl.TZN udowodnili, że są niezwykle wrażliwi artystycznie i mają szerokie zainteresowania.

Za chęć podzielenia się z nami „swoimi impresjami – swoim odbiorem świata” – DZIĘKUJEMY!!!

Organizator wystawy: Pani Anna Zając

Impresje Impresje Impresje

„LUDZIE z PASJĄ” 

Ciekawa wystawa plakatów opracowanych przez uczniów pod kierunkiem Pani Joanny Suter-Chmielewskiej, poświęcona sylwetkom wybitnych ludzi różnych czasów, których można nazwać – jak głosi tytuł ekspozycji – LUDŹMI z pasją.

Ludzie z pasją - wystawa
Ludzie z pasją - wystawa Ludzie z pasją - wystawa Ludzie z pasją - wystawa
Ludzie z pasją - wystawa Ludzie z pasją - wystawa Ludzie z pasją - wystawa

 

WYSTAWA ZABAWEK 

W okresie przedświątecznym Koło Krzewienia Kultury Śląska zorganizowało wystawę starych zabawek, aby zaprezentować, co naszym dziadkom przynosiła Gwiazdka.

Prawdziwe „perełki”, być może wydobyte z lamusa, a jeszcze znane nieco starszemu pokoleniu, wzbudziły zainteresowanie, a nawet podziw.

Warto więc było je utrwalić na zdjęciach, bo to bezcenne pamiątki rodzimej kultury.

Wystawa zabawek Wystawa zabawek Wystawa zabawek Wystawa zabawek Wystawa zabawek Wystawa zabawek Wystawa zabawek Wystawa zabawek Wystawa zabawek Wystawa zabawek Wystawa zabawek Wystawa zabawek Wystawa zabawek

 

CZAS OCZEKIWANIA na BOŻE NARODZENIE 2017

 Czas oczekiwania...

Jest taka noc, na którą człowiek czeka i za którą tęskni.

Jest taki wyjątkowy wieczór w roku,

gdy wszyscy obecni gromadzą się przy wspólnym stole,

Jest taki wieczór, gdy gasną spory, znika nienawiść…

Wieczór, gdy łamiemy opłatek, składamy życzenia…

To noc wyjątkowa… Jedyna… Niepowtarzalna

Noc Bożego Narodzenia

 

Nasz czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia symbolizuje dekoracja w holu szkolnym: pusty żłóbek jako miejsce przygotowane dla Jezusa oraz cztery roratnie lampiony, zapalane w kolejnych tygodniach Adwentu.

Projekt instalacji: Pani Danuta Kleinert

Czas oczekiwania...

 

 

„MALARSTWO OLEJNE”

„MALARSTWO OLEJNE”W grudniu szaro i ponuro, a nasze oko cieszy ekspozycja różnobarwnych prac studyjnych 
i plenerowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach.

Dziękujemy za wypożyczenie obrazów!

Opracowanie wystawy: Pani Danuta Kleinert

Malarstwo olejne  Malarstwo olejne Malarstwo olejne Malarstwo olejne  Malarstwo olejne  Malarstwo olejne   Malarstwo olejne  Malarstwo olejne

 

 

11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. POLSKA I POLACY

 

Tak zatytułowana wystawa uświetniła obchody Narodowego Święta Niepodległości w Śl.TZN.

Przygotowała ją młodzież pod kierunkiem Pani Joanny Suter-Chmielewskiej i Pani Elżbiety Król.

11 Listopada 11 Listopada
11 Listopada 11 Listopada
11 Listopada 11 Listopada
11 Listopada 11 Listopada
11 Listopada 11 Listopada

 

 

PRAWA DZIECKA

Z okazji Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej w holu Szkoły prezentowana jest wystawa edukacyjna „PRAWA DZIECKA”.
Plakaty i materiały informacyjne przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pani Joanny Suter-Chmielewskiej.

Janusz Korczak, znany polski pedagog powiedział kiedyś: nie ma dzieci, są ludzie.
Podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności.

Katalog praw dziecka obejmuje: prawa i wolności osobiste, prawa socjalne, polityczne (publiczne) oraz ekonomiczne, w tym najważniejsze – prawo do nauki.

Podstawowym aktem prawnym regulującym prawa dziecka jest przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1989 roku „Konwencja o prawach dziecka”; przez Polskę ratyfikowana w 1991 r. Konstytucja RP z 1997r. ustanowiła instytucję Rzecznika Praw Dziecka, który stoi na straży praw i wolności dziecka.

Wystawa Prawa Dziecka Wystawa Prawa Dziecka Wystawa Prawa Dziecka
Wystawa Prawa Dziecka Wystawa Prawa Dziecka Wystawa Prawa Dziecka

 

 

stopka