EUROELEKTRA 2018

W bieżącym roku szkolnym odbyła się jubileuszowa, XX edycja Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA.

W pierwszym etapie, który odbył się 8 listopada 2017 w szkole, wzięło udział 45 uczniów, z czego 8 w grupie elektrycznej, 21 w grupie elektronicznej i 16 w grupie teleinformatycznej.

Do II etapu (Okręgowego), który odbył się 8 stycznia 2018 również w Śl.TZN, zakwalifikowało się 4 uczniów naszej Szkoły: w grupie elektrycznej – Marek Rybarczyk z klasy 3a, a w grupie elektronicznej: Hubert Kulik z klasy 2g, Andrzej Kołakowski i Piotr Lubowski z klasy 3b.
Gościliśmy uczniów, m.in. z Bielska-Białej, Rybnika, Olkusza, Tychów, Zabrza, Dąbrowy Górniczej, Wodzisławia Śląskiego, Sosnowca
i Jastrzębia Zdroju. Łącznie 51 uczniów, z czego 23 w grupie elektrycznej, 23 w grupie elektronicznej i 5 w grupie teleinformatycznej.

EUROELEKTRA 2018 EUROELEKTRA 2018 EUROELEKTRA 2018

Do finału Olimpiady zakwalifikował się uczeń naszej Szkoły, Hubert Kulik z klasy 2g. 

Pojechał on pod opieką Pana Macieja Czakańskiego na finał Olimpiady do Bydgoszczy. Finał odbył się 16 marca 2018. Wzięło w nim udział w każdej z grup zawodowych od 12 do 15 uczestników.

Hubert Kulik w grupie elektronicznej wywalczył wyróżnienie w postaci 4 miejsca i wiążący się z tym tytuł laureata Olimpiady EUROELEKTRA.

EUROELEKTRA 2018 EUROELEKTRA 2018 EUROELEKTRA 2018 EUROELEKTRA 2018 EUROELEKTRA 2018

Po zawodach organizatorzy przygotowali wycieczkę do zakładów APATOR S.A. k. Torunia. 

APATOR stanowi obecnie grupę firm zajmujących się produkcją szeroko pojętej aparatury dla przemysłu elektrycznego. W ramach grupy produkowana jest między innymi aparatura kontrolno-pomiarowa, urządzenia łączeniowe i zabezpieczeniowe oraz urządzenia dla automatyki przemysłowej. W zwiedzanych zakładach produkowane są liczniki energii elektrycznej oraz elementy zabezpieczeń i łączników.

Po przywitaniu i przedstawieniu firmy, jej struktury oraz profili produkcji, uczestnicy wycieczki podzieleni na grupy udali się na zwiedzanie zakładu. Wejście na halę, w której produkowane są liczniki energii elektrycznej, wymagało specjalnego przygotowania. Wszyscy zwiedzający musieli przykleić do butów specjalne wkładki uziemiające oraz ubrać fartuchy ekranujące ładunki elektrostatyczne. Wejście było możliwe dopiero po przejściu próby uziemienia.

Proces produkcji liczników energii rozpoczyna się w maszynie, która dokonuje montażu powierzchniowego na płytkach drukowanych. Na płytki zostaje naniesiony topnik z kulkami cyny. Elementy elektroniczne naklejone są na taśmach foliowych i rozwijane ze szpul prosto do maszyny. Wewnątrz urządzenia następuje pozycjonowanie tych elementów, a następnie lutowanie w specjalnym piecu. Na kolejnych stanowiskach ręcznie montuje się elementy, takie jak kondensatory elektrolityczne czy wyświetlacze. Elementy te są następnie lutowane technologią fali lutowniczej. Gotowe płytki przechodzą kilkakrotną kontrolę jakości, regulowane są ich parametry, a następnie są montowane do obudów i przekazywane na sąsiednią halę, gdzie poddaje się je kolejnym testom. Po sprawdzeniu poprawności działania, laserowo nanosi się na nie tabliczkę znamionową wraz z numerem seryjnym. Na sam koniec liczniki przechodzą proces legalizacji. Większa część prac jest mocno zautomatyzowana i wykonywana na taśmie produkcyjnej przez roboty przemysłowe.

Inną linią produkcyjną jest produkcja podstaw bezpieczników przemysłowych oraz rozłączników bezpiecznikowych. Na hali odbywa się wtryskiwanie na wtryskarkach obudów z tworzywa sztucznego, montaż elementów stykowych wspomnianych urządzeń oraz składanie gotowych urządzeń. Prace te są znacznie bardziej żmudne i wykonywane ręcznie.

Uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem zapoznali się z procesami technologicznymi zastosowanymi z Zakładach APATOR. Młodzież, ale i jej opiekunowie mieli wiele pytań, niekiedy bardzo fachowych, związanych z poszczególnymi etapami produkcji

Wycieczka do Torunia była oprócz zwiedzania samego zakładu dość „ciekawa”. Mieliśmy okazję, co prawda tylko z okien busika, obserwować toruńskie Forty, kompleks Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej „Radia Maryja”. Ze słów opiekuna dowiedzieliśmy się o słynnych toruńskich piernikach. Po drodze widzieliśmy pomnik postawiony w miejscu porwania bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

stopka