COP24 KATOWICE 2018

COP24

COP24 – FOTORELACJA

Dzięki uprzejmości Pana Pawła Mierzwińskiego, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach Pracownia Obsługi Sieci Pomiarowej Monitoringu Powietrza,

przekazujemy kilka zdjęć i linki do bogatej fotorelacji z tak ważnego dla Świata, Polski i Katowic wydarzenia, jakim był Szczyt Klimatyczny COP24.

COP24 fotorelacja COP24 fotorelacja COP24 fotorelacja COP24 fotorelacja COP24 fotorelacja COP24 fotorelacja COP24 fotorelacja COP24 fotorelacja COP24 fotorelacja COP24 fotorelacja COP24 fotorelacja COP24 fotorelacja COP24 fotorelacja COP24 fotorelacja

https://www.flickr.com/photos/cop24official/44471725080/in/photostream/

https://www.flickr.com/photos/cop24official/46288663611/in/photostream/ 

https://www.flickr.com/photos/cop24official/46238363092/in/photostream/

 

 

Do Katowic przybędzie ponad 30 tysięcy gości z blisko 200 krajów, by obradować w celu wyznaczenia najważniejszych kierunków ochrony klimatu. W COP24 wezmą udział reprezentanci rządów i dyplomacji, przedstawiciele organizacji pozarządowych i naukowcy, aktywiści, przedstawiciele przedsiębiorców i innych grup, zainteresowanych rozwiązaniami dotyczącymi klimatu.

Szczegółowe informacje o konferencji na stronie www.cop24.katowice.eu oraz www.cop24.gov.pl.

 

WAŻNE ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU W TRAKCIE SZCZYTU KLIMATYCZNEGO: 25 XI - 17 XII 2018

Mapa
Zmiany organizacyjne Zmiany organizacyjne Zmiany organizacyjne

STOPIEŃ ALARMOWY ALFA

Informacja o wprowadzeniu stopnia alarmowego ALFA w związku ze Szczytem Klimatycznym COP24

W okresie od 26.11.2018 r. do 15.12.2018 r. w Katowicach odbędzie się Szczyt Klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych COP24, na którym oczekiwany jest przyjazd ok. 30.000 gości z całego świata, w tym szefów rządów, ministrów, dyplomatów, naukowców.

W związku z bardzo wysoką rangą wydarzenia zarówno Urząd Miasta Katowice, jak i wszystkie służby wkładają wiele wysiłku dla zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko uczestnikom szczytu, ale również mieszkańcom w tym okresie.

Niezależnie od podjętych działań, w związku z powyższym wydarzeniem Prezes Rady Ministrów wydał w dniu 23.11.2018 r. Zarządzenie Nr 215 w sprawie wprowadzenia w okresie 26.11.2018 r. – 15.12.2018 r. na terenie województwa śląskiego oraz w mieście Kraków stopnia alarmowego ALFA. Działania określone w tym stopniu sprowadzają się do wzmożonej czujności organów administracji publicznej w sprawach bezpieczeństwa.

Przesłanie do Państwa informacji o wprowadzeniu stopnia alarmowego ALFA nie wiąże się z nałożeniem na Państwa jakichś dodatkowych obowiązków. Zalecam natomiast uczulenie pracowników, aby zwracali uwagę na wszelkie sytuacje związane z pojawieniem się osób obcych, nietypowymi zachowaniami osób, bądź pozostawieniem w obiekcie lub w jego pobliżu paczek, toreb, plecaków i innych przedmiotów. W takich przypadkach proszę o kontakt z Policją pod nr 997 lub 112, która udzieli Państwu wszelkiej pomocy.

Z poważaniem, Iwo Slanina
Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Monitorowania,
Wydział Zarządzania Kryzysowego Urząd Miasta Katowice

"Chrońmy Świat" - zaproszenie - 14 XII

Zaproszenie Zaproszenie

Zobacz program...

 

„W TROSCE O DOBRY KLIMAT” – WARSZTATY

W dniu 19.11.2018r. uczniowie klasy 3f/k mieli przyjemność wziąć udział w dwugodzinnym warsztacie poświęconym zmianom klimatycznym pt. „W trosce o dobry klimat”. Zajęcia finansowane przez Urząd Miasta Katowice odbyły się w namiocie Dobry Klimat zlokalizowanym na katowickim rynku. Głównym celem warsztatów było nabycie wiedzy na temat funkcjonowania systemu klimatycznego. Przybliżone zostało zagadnienie odpowiedzialnej i zrównoważonej konsumpcji zasobów środowiska naturalnego, w tym roli Konferencji COP24. Zajęcia praktyczne miały na celu rozbudzenie wrażliwości i otwartości młodych słuchaczy na przyrodę i wzbudzenie motywacji do działań chroniących klimat.

Opiekunem grupy była Pani Marzena Pilch.

Warsztaty Warsztaty Warsztaty Warsztaty

Warsztaty – IETU

W dniu 04.12.2018r. klasy 2e oraz 3d, pod opieką Pani Magdaleny Polak-Opałki i Pana Łukasza Pownuga, udały się do Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

Celem warsztatów było przybliżenie uczniom zagadnień związanych z ochroną klimatu i zmianami klimatycznymi oraz adaptacją do zmian klimatu w mieście, którym poświęcony jest kolejny Szczyt Klimatyczny ONZ - Konferencja COP24.

Warsztaty odbyły się w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU), Katowice, ul. Kossutha 6. Prowadzący je eksperci IETU posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe związane z diagnozowaniem i oceną stanu środowiska, ochroną środowiska, a także doświadczenie w popularyzacji wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska.

Na warsztatach eksperci Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych budowali zrozumienie złożonych zagadnień, jakimi są zmiany klimatu oraz proces adaptacji do ich skutków. W pierwszej części uczestnicy warsztatów pracowali nad zidentyfikowaniem przyczyn, poznaniem skutków zmian klimatu i szukaniem rozwiązań tego problemu, zarówno w perspektywie globalnej, jak i tego, co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu. Druga część warsztatów była okazją do rozmowy o adaptacji do zmian klimatu w miastach na przykładzie Katowic.

Poza zagadnieniami związanymi z klimatem, uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stacji Państwowego Monitoringu Środowiska. 

foto foto foto foto foto

"Nawrócenie ekologiczne"

Zaproszenie Zaproszenie

Zobacz również:
Program COP24 niedziela.pdf
Program COP24 sobota.pdf
Ulotka modlitwa.pdf

 

ZAPROSZENIE - film "Klątwa obfitości" - 6 XII

Zaproszenie

Więcej informacji...

Marsz dla Klimatu - 8 XII

Marsz

Imprezy towarzyszące COP24

Imprezy

 

COP24 – PUNKT INFORMACYJNY

Urząd Miasta Katowice informuje, że w dniach od 16 listopada do 17 grudnia 2018 roku uruchomiony został Punkt Informacyjny o COP24 dla mieszkańców.

Punkt Informacyjny zlokalizowany jest w Biurze Obsługi Mieszkańca przy ul. Rynek 1 i funkcjonuje w godzinach pracy Urzędu, tj. w dniach od wtorku do piątku od 7:30 do 15:30, w poniedziałki od 7:30 do 17:00.

W Punkcie Informacyjnym można uzyskać bieżące informacje dotyczące organizacji Szczytu Klimatycznego w Katowicach.

Uruchomione zostały dwa dedykowane numery telefoniczne: (32) 259-36-39 oraz (32) 259-34-03. Zapytania można również kierować drogą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

COP24 COP24 COP24 COP24

 

Klimatyczny Festiwal Filmowy – zaproszenie – 7 XII

Firma IKEA oraz partnerzy wydarzenia zapraszają na Klimatyczny Festiwal Filmowy, który odbędzie się 7 grudnia w katowickim Kinie Rialto. Klimatyczny Festiwal Filmowy rozpocznie się specjalnym pokazem filmu dla szkół „Czy czeka nas koniec?” w godzinach 10:00 – 15:00.

Zaproszenie

Chęć udziału prosimy zgłaszać poprzez odesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegóły oraz program festiwalu dostępne na stronie: www.klimatycznyfestiwal.pl

W przypadku pytań pozostaję do Państwa dyspozycji. Pozdrawiam serdecznie

LogoMarta Piorun

Corporate & Public

Affairs Senior Account Executive

ul. Zdrojowa 109, 02-927 Warszawa
tel. kom +48 780 049 365
http://www.2bupconsulting.pl/

 

UDZIAŁW WARSZTATACH „CO NALEŻY WIEDZIEĆ O KLIMACIE”

W dniu 22.11.2018r. uczniowie klas 3e i 4d uczestniczyli w warsztatach dotyczących zmian klimatycznych na Ziemi, prowadzonych przez naukowców z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. W programie znalazły się wykłady, ćwiczenia praktyczne oraz wizyta w stacji pomiaru zanieczyszczenia powietrza, która znajduje się na terenie Instytutu i jest włączona do krajowego systemu monitorowania parametrów atmosfery. Opiekunem grupy była Pani Ewa Szynalska – szkolny koordynator COP24.

Co należy wiedzieć o klimacie Co należy wiedzieć o klimacie Co należy wiedzieć o klimacie Co należy wiedzieć o klimacie Co należy wiedzieć o klimacie Co należy wiedzieć o klimacie Co należy wiedzieć o klimacie Co należy wiedzieć o klimacie

„Porozmawiajmy o klimacie – edukacja globalna a szczyt klimatyczny” – 28 XI

W imieniu Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM" w Katowicach zapraszamy na seminarium „Porozmawiajmy o klimacie – edukacja globalna a szczyt klimatyczny”, które odbędzie się 28 listopada 2018 r., w godzinach 13.00 – 15.15.

Adresaci: dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szczególnie przedmiotów przyrodniczych, geografii, edukacji obywatelskiej, regionalnej i globalnej, wychowawcy, opiekunowie samorządów młodzieżowych, nauczyciele bibliotekarze.

Mile widziani są nauczyciele z grupą uczniów.

Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties) to globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Polska dwukrotnie była ich gospodarzem - w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.

W grudniu 2018 r. szczyt klimatyczny po raz pierwszy odbędzie się w Katowicach (2-14.12.18).

RODN WOM w Katowicach włącza się w to wydarzenie w ramach działań Edukacja Globalna.

Program:

 1. Powitalna kawa.
 2. Globalne ocieplenie a stan powietrza – czym oddychamy w Polsce? Maciej Psych Smykowski - 30 min.
 3. Notuj graficznie myśli o globalnych problemach, czyli mindmapping, Danuta Kontny, doradca metodyczny ds. przyrody, 30 min.
 4. Edukacja globalna w zasobach PBW i twórcze ich wykorzystanie na zajęciach z uczniami, Barbara Michałek, PBW w Katowicach, 25 min.
 5. Edukacja globalna- problemy klimatyczne a kompetencje kluczowe uczniów, Anna Czarlińska-Wężyk, RODN „WOM" w Katowicach, 25 min.
 6. Dobre praktyki, czyli jak uczyć o zmianach klimatycznych:

- Napraw sobie klimat, projekt w Szkole Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu, Małgorzata Nowak, nauczyciel bibliotekarz

- Plastik czy planeta? Wybór należy do ciebie, projekt w Szkole Podstawowej nr 4 im. Juliana Tuwima w Sosnowcu, Piotr Biesiada, nauczyciel bibliotekarz

Miejsce: RODN „WOM" w Katowicach, ul.Wyszyńskiego 7

Udział w seminarium jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia.

Zapisy wyłącznie on-line: www.womkat.edu.pl.

Dodatkowe informacje:  https://womkat.edu.pl/pl/Aktualnosci/?id=151267/.

Anna Czarlińska-Wężyk, kierownik seminarium

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 203 59 67 w.223

Serdecznie zapraszamy!

Seminarium jest organizowane z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie w ramach umowy – Projekt 49/2018-2019/M realizowany w  szkołach zgodnie z podstawą programową oraz założeniami "Wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2016-2020"

Anna Czarlińska - Wężyk
Kierownik Pracowni Edukacji Zawodowej i Międzykulturowej
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM"
ul. kard. S. Wyszyńskiego 7, 40-132 Katowice, tel.32 203 59 67 w. 223, fax. 32 258 18 53
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.womkat.edu.pl

 

WARSZTATY „Co należy wiedzieć o klimacie?” 19 XI – 14 XII 2018

Miasto Katowice - Gospodarz 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu COP24 organizuje dla uczniów katowickich szkół ponadpodstawowych warsztaty pn. „Co należy wiedzieć o klimacie?”

Celem warsztatów jest przybliżenie uczniom zagadnień związanych z ochroną klimatu i zmianami klimatycznymi oraz adaptacją do zmian klimatu w mieście, którym poświęcony będzie kolejny Szczyt Klimatyczny ONZ - Konferencja COP24.

Warsztaty odbędą się w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU), Katowice, ul. Kossutha 6. Poprowadzą je eksperci IETU posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe związane z diagnozowaniem i oceną stanu środowiska, ochroną środowiska, a także doświadczenie w popularyzacji wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska.

Na warsztatach eksperci Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych będą budować zrozumienie złożonych zagadnień, jakimi są zmiany klimatu oraz proces adaptacji do ich skutków. W pierwszej części uczestnicy warsztatów będą pracować nad zidentyfikowaniem przyczyn, poznaniem skutków zmian klimatu i szukaniem rozwiązań tego problemu, zarówno w perspektywie globalnej, jak i tego co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu. Druga część warsztatów będzie okazją do rozmowy o adaptacji do zmian klimatu w miastach na przykładzie Katowic.

Poza zagadnieniami związanymi z klimatem, uczniowie będą mieć możliwość zwiedzenia stacji Państwowego Monitoringu Środowiska. Będzie to jednak uzależnione od warunków atmosferycznych.

Serdecznie zapraszam uczniów szkoły do udziału w warsztatach.

Informacje dotyczące zgłoszenia uczestnictwa:

 1. Warsztaty odbywać się będą w dniach od 19.11.2018 do 14.12.2018 od poniedziałku do piątku
 2. Godziny warsztatów do wyboru: 9.00-10.30, 11.30-13.00 - czas trwania warsztatu 90 min.
 3. Szkoła ma możliwość zgłoszenia kilku klas – grup liczących 20-30 osób
 4. Zgłoszenie grupy na warsztaty prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając:
  • nazwę szkoły
  • wybrany termin (data, godzina)
  • klasa (liczba uczestników)
  • imię i nazwisko osoby do kontaktu (nauczyciel/opiekun grupy)
  • telefon i e-mail kontaktowy
 1. Po zgłoszeniu szkoła otrzyma e-mailowe potwierdzenie terminu uczestnictwa w warsztatach.
 2. Szczegółowe informacje – tel. 322546031, w. 136, 280

eCOPaka – KONKURS PLASTYCZNY

eCopaka

 

W konkursie biorą udział uczniowie: Paweł Furczyk, Janusz Kuczowic, Hubert Kulik, Aleksander Orłowski, Radosław Rak, Michał Szafron, Paweł Szynalski, Roksana Urbacka, Amadeusz Zdebel.

Opiekunowie projektu: Pani Danuta Kleinert i Pan Arkadiusz Dryszel

 

LOSOWANIE KRAJÓW – 7 XI

7 XI 2018 w MDK Koszutka odbył się I etap konkursu – losowanie krajów, dla których uczniowie Śl.TZN przygotowują upominki. W spotkaniu inaugurującym konkurs, który zaszczycił obecnością Prezydent Miasta Katowice, Pan Marcin Krupa, uczestniczyli: Dawid Jankun, Marcin Jurecki i Aleksander Proboszcz pod opieką Pani Marii Kwiatoń-Pięty. „Szczęśliwą ręką” uczniowie wylosowali następujące kraje: Argentyna, Łotwa, Grecja, Paragwaj, Belize, Izrael, Korea Południowa.

Losowanie Losowanie Losowanie Losowanie Losowanie

Trwają intensywne prace nad przygotowaniem prezentów.

 

SESJA POPULARNONAUKOWA w Śl.TZN – 5 XI

Z okazji Szczytu Klimatycznego w naszej Szkole w dniu 5 listopada 2018 odbyła się sesja pt. „Zrób coś zanim smog Cię pożre”.

Szczyt Klimatyczny ONZ to najważniejsze spotkanie poświęcone polityce klimatycznej na świecie. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w Katowicach, więc nasi uczniowie postanowili zapoznać się bliżej z tematem i zorganizowali sesję popularnonaukową poświęconą tym zagadnieniom.

Sesję przygotowali uczniowie klasy 4c: Małgorzata Zygmunt, Adam Pawleta oraz Katarzyna Komander pod opieką Pani Marty Łyczby.

Głównym celem sesji było: uświadomienie sytuacji kryzysu ekologicznego związanego ze smogiem w miastach oraz kształtowanie odpowiednich postaw proekologicznych wśród uczniów Szkoły w obszarze przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Podczas prezentacji omówiono główne przyczyny zanieczyszczeń powietrza, takie jak: niska emisja czy motoryzacja. Zwrócono uwagę na ich wpływ na zdrowie człowieka oraz wskazano sposoby ochrony przed tymi zagrożeniami. Omówiono także problemy lokalne związane z zanieczyszczeniem powietrza na Śląsku i przedstawiono aktualne wyniki zanieczyszczenia powietrza.

Podczas dyskusji oraz w ankiecie uczniowie stwierdzili, iż jest to bardzo istotny problem, za który w chwili obecnej odpowiadają dorośli, ale za niedługo młodzi także będą odpowiadali za stan środowiska i będą musieli uporać się z problemem smogu.

Pamiętajmy, że odpowiednie działania ucznia Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych mogą w znacznym stopniu pomóc chronić klimat i tak już poważnie zagrożony.

Dzięki wiedzy uzyskanej podczas sesji wzrosła świadomość ekologiczna uczniów oraz zostali uwrażliwieni na problemy związane z ochroną powietrza.

Na koniec spotkania uczniowie wypełniali karty pracy.

Sesja Sesja Sesja Sesja Sesja Sesja Sesja Sesja Sesja Sesja

W TROSCE O DOBRY KLIMAT – warsztaty

W trosce o dobry klimat

  

 

JAK DBAĆ O ŚRODOWISKO NA CO DZIEŃ?

WOLONTARIAT - COP24

Wolontariat

 

JoHempel  JoHempel  JoHempel

JoHempel

 

stopka