KTG KARASOL & Śl.TZN – WSPÓŁPRACA

W roku szkolnym 2018/2019 Śl.TZN nawiązały współpracę z Klubem Twórców Górnośląskich KARASOL. Szkolnymi koordynatorami są: Pani Danuta Kleinert i Pani Agnieszka Dworak.

Tytułem wstępu – krótka prezentacja KTG. KARASOL

PlakatKlub Twórców Górnośląskich KARASOL powstał jesienią 2016 roku jako autorski pomysł Pana Gintera Pierończyka – klub dobrowolny i samorządny. Założycielami zostali Pan Ginter Pierończyk i Pan Aleksander Lubina. Nazwa KARASOL oznacza po śląsku karuzelę.

KARASOL powstał na Górnym Śląsku, stąd jego zamiarem jest czerpanie z dorobku mieszkańców Górnego Śląska i pozostawienie po sobie dobrej pamięci. Działając jako klub otwarty i niesformalizowany, umożliwia spotkania twórcom wszelakiego rodzaju celem nieskrępowanego dyskutowania i przedstawiania własnych inicjatyw. KARASOL wspiera swoich członków i sympatyków poprzez publikowanie ich utworów i poglądów na forum KARASOLa, podczas spotkań i na stronach internetowych. W ramach swej działalności klub współpracuje również ze szkołami.

Źródło informacji: www.karasol.pl  Zachęcamy do odwiedzenia strony!

Wydarzenia w ramach współpracy

 

„KOSTEK TROMPYJCIORZ” w KOREZIE

25 XI 2019 w Teatrze KOREZ zespół teatralny Śl.TZN wystąpił z przedstawieniem jednoaktówki, wyreżyserowanej przez Pana Pawła Zygmunta i ks. Tomasza Kusza.

Występ miał miejsce w ramach współpracy z KTG KARASOL podczas spotkania autorskiego katowickich pisarzy Panów Jacka Durskiego i Gintera Pierończyka „Katowickie pokolenia cztery”.

Informacja o wydarzeniu: http://www.korez.art.pl/nowa/spektakle.php?id_spektakl=804

Nasi aktorzy zaprezentowali się wspaniale!

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

MONODRAM

20 marca 2019 w Śl.TZN miało miejsce przedstawienie w gwarze śląskiej „Jeżeś Ty chop, Hubercie Morysie”, jednoaktówka zagrana przez Hannę Szczęsną-Kozik.

Obecny był również autor monodramu – Pan Aleksander Lubina (współzałożyciel Karasola). Muzyka: Wenancjusz Ochman, reżyseria i scenografia: Aleksander Smoliński.

Pani Hanna Szczęsna – Kozik gra czterdziestoletnią Ślązaczkę, która wróciła z randki „W ciemno”.

Przedstawienie odbyło się nie tylko w ramach współpracy, ale dedykowane było dziewczętom Śl.TZN z okazji Dnia Kobiet. Zabawna jednoaktówka bardzo się podobała naszej młodzieży.

Monodram Monodram Monodram Monodram Monodram Monodram Monodram Monodram Monodram Monodram

 

OPOWIEŚCI PANA GINTERA PIEROŃCZYKA

Pan Ginter Pierończyk – emerytowany górnik, który po „restrukturyzacji” został pisarzem. Pomysłodawca i współtwórca (wspólnie z Aleksandrem Lubiną) Klubu Twórców Górnośląskich – KARASOL. Autor m.in. „Trylogii załęskiej”, na którą składają się: „Asty kasztana” (2014 r.), „Synek z familoka” (2016 r.) oraz „KLEOFAS w życiorys wpisany”(2016 r.).

16 stycznia 2019r. opowiadał nam o swoim życiu.

Opowieści... Opowieści... Opowieści... Opowieści...

 

SPOTKANIE Z MISTRZEM ŚLĄSKIEJ GODKI

12 grudnia 2018 r. w ramach współpracy z KTG Karasol odbyło się spotkanie z Panem Lechem Jęczmykiem.

Jest to mistrz Śląskiej Godki, w 2006 roku został Ślązakiem Roku w konkursie „Po naszymu, czyli po Śląsku”. Bawił nas opowieściami (oczywiście po śląsku) o swoim życiu, głównie o dzieciństwie spędzonym na Burowcu.

Spotkanie... Spotkanie... Spotkanie... Spotkanie... Spotkanie... Spotkanie...

 

OFICJALNA INAUGURACJA WSPÓŁPRACY

6 listopada 2018 – oficjalna inauguracja wzajemnej współpracy – Gośćmi byli: Pan prof. Jan Kaźmierczak, Pan Aleksander Lubina – współzałożyciela KTG KARASOL oraz koordynatorki projektu – Pani Urszula Nierada-Kwiatkowska i Pani Ewa Kwaśniak.

Pan profesor wygłosił wykład, skierowany do uczniów klas pierwszych Śl.TZN, na temat kształcenia na wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Śląskiej oraz perspektyw badawczych i możliwości tego kierunku.

Kim jest profesor Jan Kaźmierczak?

Profesor nauk technicznych, nauczyciel akademicki, specjalista ds. technologii innowacyjnych (inżynieria produkcji, zarządzanie innowacjami, ocena społecznego oddziaływania innowacyjnych technologii i produktów) , Wiceprzewodniczący Komitetu Inżynierii Produkcji PAN, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Oceny Technologii, samorządowiec (w latach 2002–2006 zajmował stanowisko zastępcy prezydenta Gliwic, następnie do 2007 był radnym i przewodniczącym gliwickiej Rady Miejskiej), poseł na Sejm VI i VII kadencji.

Natomiast Pan Aleksander Lubina w trakcie spotkania przedstawił zarys współpracy KTG KARASOL z naszą Szkołą.

Szanownym Gościom za uświetnienie uroczystości składamy słowa podziękowania!

Wykład Wykład Wykład Wykład Wykład

WYKŁAD PANA KRZYSZTOFA PRUSA

23 października 2018 miał miejsce wykład reżysera „Dziennika Anny Frank”, Pana Krzysztofa Prusa, w którym wzięły udział klasy obecne na spektaklu oraz Szkolne Koło Teatralne. Zaproszony Gość w interesujący sposób opowiedział o pracy nad realizacją przedstawienia. Bezpośredni kontakt oraz możliwość poznania twórcy i jego koncepcji artystycznej były cennym doświadczeniem, rozwijającym osobowość uczestników spotkania, za co serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi Prusowi.

Spotkanie Spotkanie Spotkanie Spotkanie Spotkanie Spotkanie

SPEKTAKL „DZIENNIK ANNY FRANK”

25 września 2018 uczniowie klasy 1b oraz 1d udali się do Teatru Nowego w Zabrzu, aby obejrzeć spektakl pt. „Dziennik Anny Frank”, wyreżyserowany przez Pana Krzysztofa Prusa. Problematyka sztuki, oparta na „dokumencie o nadzwyczajnej wartości dla świata”, mająca zarazem współczesne przesłanie o relacjach w rodzinie, wzbudziła zainteresowanie młodzieży i nauczycieli – opiekunów.

Spektakl Spektakl Spektakl Spektakl

 

Uprzejmie dziękujemy za relacje ze spotkań, które umieszczone zostały na:
https://wachtyrz.eu/spotkanie-uczniow-slaskich-technicznych-zakladach-naukowych-z-krzysztofem-prusem/?fbclid=IwAR1m50VpB9qb9ch8BUqVdoY_O3r14wE_-A6GyGR0K1_NMMg-23wmTiiF7_8

https://wachtyrz.eu/ktg-karasol-w-slaskich-technicznych-zakladach-naukowych/  

 

stopka