Wycieczki naukowe i turystyczne 2018/2019

♦ Wycieczka Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego PTTK w góry Beskidu Wyspowego i Gorce – 15-16 czerwca 2019 roku.

Ostatnia, dwudniowa wycieczka członków Koła PTTK odbyła się w ostatni weekend roku szkolnego, 15-16 czerwca 2019 roku. Dziewięcioosobowa grupa uczniów pod opieką Pani Angeliki Felki wyruszyła na podbój Beskidu Wyspowego i Gorców. To było nie lada wyzwanie! Tropikalny żar z nieba, ekstremalne podejścia i zejścia, przewyższenia, ciężkie plecaki – z tym wszystkim musieli zmierzyć się uczestnicy wyprawy. Dobrze, że na szlaku po drodze mijaliśmy jaskinię o wdzięcznej nazwie: Zimna Dziura. Oczywiście, skorzystaliśmy z okazji ochłodzenia się w czeluściach tej niewątpliwej ciekawostki krajoznawczej.

Wymarsz z miejscowości Lubień, przejście przez Szczebel przez Przełęcz Glisne na Luboń Wielki. Potem nocleg w klimatycznym schronisku PTTK, w sali z panoramicznymi oknami, z widokiem na cztery strony świata. Rozmowy do późnego wieczora, podziwianie zachodu i wschodu słońca przy ciepłej, letniej pogodzie i dobrej widoczności. Następnego dnia zejście do Rabki Zaryte przez gołoborza Perci Borkowskiego. Dalej przejście do Rabki Zdrój przez łagodne gorczańskie grzbiety: Królewską Górę, Grzebień i Banię. Maszerowanie malowniczymi szlakami w uciążliwym upale, aby zdążyć przed nadciągającą burzą. Tak wygląda skrócony opis wycieczki.

Wycieczka udała się, a jej uczestnicy, choć niesamowicie zmęczeni, wrócili późnym popołudniem do Katowic. Należą im się wyrazy uznania za dzielną postawę i osiągnięcie zaplanowanych celów.

Wszystkich zainteresowanych uczniów ZAPRASZAMY po wakacjach do naszego Szkolnego Koła PTTK!

Foto

Foto Foto
Foto Foto Foto

♦ OCZYSZCZALNIA „CENTRUM”

12 czerwca 2019 klasa 3f wzięła udział w wycieczce naukowej do oczyszczalni ścieków „Centrum” w Katowicach. Uczniowie zapoznali się z technologią oczyszczania ścieków z zastosowaniem komór osadu czynnego, tzw. KOCz. Pracownik oczyszczalni pokazał uczniom urządzenia odpowiadające za przeróbkę osadów ściekowych. Wycieczka pozwoliła młodzieży skonfrontować wiedzę teoretyczną z praktyką. Wyjazd został zorganizowany przez Panią Joannę Romanek.

♦ Uczeń w Teatrze Angielskim

W dniu 5 kwietnia 2019 r. odbyła się wycieczka w ramach edukacji teatralnej oraz projektu : 
" UCZEŃ W TEATRZE ANGIELSKIM".
Pod opieką p. Agnieszki Dworak, p. Ewy Kaczmarczyk, p. Ewy Szynalskiej, p. Mariusza Świerczyńskiego oraz p. Łukasza Pownuga uczniowie klas: 1e, 2e, 2fk 4b i 4d  uczestniczyli w sztuce Wiliama Shakespeara pt. "Romeo and Juliet". Po raz kolejny teatr TNT z grupą angielskich artystów odwiedził nas w Centrum Kultury w Chorzowie, a my ponownie zanurzyliśmy się w świat klasycznego dramatu szekspirowskiego, miłości ponad podziałami i uprzedzeniami oraz w język angielski w formie doskonałej. Formie, jaką stworzył ojciec współczesnej angielszczyzny - Wiliam Shakespeare.
Zaproszenie Zaproszenie
Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

♦ BERLIN - POCZDAM

W dniach 03 - 05. 04. 2019 r. miała miejsce kolejna wycieczka do krajów niemieckojęzycznych. Tym razem, zwieńczeniem szkolnych wydarzeń i konkursów o Niemczech oraz Dnia Niemieckiego w Śl.TZN, był wyjazd do Berlina i Poczdamu. 60 uczniów wzięło udział w udanej wyprawie, której celem było zobaczenie m.in:. Bramy Brandenburskiej, Placu Poczdamskiego, Placu Aleksandra, Wieży Telewizyjnej, Katedry Berlińskiej, Alei "Unter den Linden", okolic Reichstagu, Checkpoint Charlie, muru berlińskiego, jak i wspaniałego rokokowego Pałacu Sanssouci w Poczdamie. Pogoda dopisała niebywale, więc udało się również zorganizować rejs po rzece Szprewie. Dodatkową atrakcją było zakwaterowanie we wspaniałej Leśniczówce w Słubicach. Wyjazd zaliczamy do bardzo udanych i już myślimy, dokąd udać się za rok!

Opiekunowie: Anna Burdach, Linda Grabowska, Maria Kwiatoń-Pięta, Sylwia Możyłowska-Zając

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

♦ Wycieczka Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego PTTK na Błatnią i Klimczok (Beskid Śląski) – 23 marca 2019 roku

Po długiej zimowej przerwie doszła do skutku klubowa wycieczka Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego PTTK w góry. Tak więc sześcioosobowa grupa dnia 23 marca wyruszyła w góry Beskidu Śląskiego, aby cieszyć się resztkami zimowego krajobrazu i odkrywać pierwsze ślady wiosny. Pod opieką Pani Angeliki Felki w wycieczce udział wzięli: Karolina Stompor, Karolina Broncel, Anna Mendakiewicz, Julia Paris oraz Grzegorz Biel – wszyscy z klasy 1c. Była to więc mini wycieczka klasowa;)

Wyruszyliśmy z Katowic skoro świt, dojechaliśmy do Bielska – Białej, a stamtąd do Jaworza Nałęża, skąd maszerowaliśmy szlakiem na Błatnią, a dalej na Klimczok. Pogoda była cudowna, były ostatnie zabawy w śniegu przy rewelacyjnych promieniach słońca. Jednocześnie mogliśmy podziwiać pierwsze zwiastuny wiosny: nieśmiało wynurzające się spod śniegu przebiśniegi oraz krokusy. Trasę pokonaliśmy sprawnie, a na koniec czekała nas jeszcze jedna przyjemność, coś dla ciała, czyli przepyszna pizza w Bystrej.

Wieczorem, pełni wrażeń wróciliśmy do Katowic, zadowoleni z tak udanego wypadu w góry. Zapraszamy wszystkich uczniów, którzy uwielbiają takie rekreacyjno – turystyczne klimaty do naszego Szkolnego Koła PTTK!

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

♦ WARSZTATY W URZĘDZIE STATYSTYCZNYM

8 marca 2019r uczniowie klasy 2d wzięli udział w Dniach Otwartych Urzędu Statystycznego w Katowicach. Uczniowie w czasie pobytu w Urzędzie Statystycznym wysłuchali wykładów i uczestniczyli w warsztatach  nt.: „Organizacja i zadania statystyki publicznej", „Statystyka publiczna dawniej i dziś – 100 lat GUS", „Organizacja i realizacja statystycznych badań ankietowych", „Zakładanie działalności gospodarczej – rejestr REGON, klasyfikacja PKD", „Wybrane zagadnienia z zakresu działania Ośrodka Statystyki Rynku Finansowego oraz Ośrodka Statystyki Ochrony Środowiska", „Zasoby informacyjne statystyki publicznej", „Aplikacja - Wskaźniki Zrównoważonego Rozwoju". Wykładom towarzyszyła wystawa publikacji statystycznych „Województwo śląskie wczoraj i dziś" gdzie można było podziwiać roczniki statystyczne z 1920 czy 1954 roku. Na zakończenie wizyty uczniowie odwiedzili Centrum Informacji Statystycznej i wzięli udział w konkursie.

Przypominamy, że dzień 9 marca został ustanowiony Dniem Statystyki Polskiej!

Organizator: Pani Anna Komoniewska

Ikonografika
Foto Foto

♦ WYJŚCIE DO RADIA eM

W dn. 23 stycznia 2019r. uczniowie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych i IV LO imienia gen. Stanisława Maczka w Katowicach uczestniczyli w nagraniu audycji radiowej „Jak nauczyć młodzież systematyczności i wytrwałości w podjętych działaniach?”. Podczas audycji uczestnicy dzielili się ze słuchaczami swoim dotychczasowym doświadczeniem, nabytym podczas realizacji projektów w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Nagranie prowadzili redaktorzy Pani Maria Sudnik-Paluch i Pan Krzysztof Opara.

 Uczniowie, podczas trzech „wejść na żywo” mieli możliwość zaprezentowanie celu realizowanego projektu, dzielili się swoimi sukcesami, opowiadali o napotkanych trudnościach, wyjaśniali dlaczego są wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka.

Swoje projekty prezentowali liderzy/reprezentanci zespołów:

Emilia Kaczmarek-3c- GRAŻYNA BIZNESU v2
Agata Kułakowska-2f_k-MARTWY PUNKT
Wojciech Kołodziej-3c-MŁODE RĘCE ŁĄCZY SERCE
Daniela Landowska-2c-OCALIĆ OD ZMARNOWANIA
Mateusz Pilszek-2c-FEED & TAKE
Aleksander Trzewiczek-1g- OFFNET.
Patryk Palenga-1g-TIK? TAK!
Olivier Halupczok-2d-#REAGUJ
Szymon Stencel-1b-WYBIERZ KASK A NIE TRZASK
Filip Kachel-1f_k-ZAMALUJ ZŁĄ PRZESZŁOŚĆ
Kamil Balcerzak-4b-ŻYDOWSKI ŚLAD. KATOWICKI PIESZY SZLAK KULTURY ŻYDOWSKIEJ
Marcin Wróbel-3e-ŻYWA LEKCJA HISTORII - SPOTKANIE Z OKRESEM OKOŁOGRUNWALDZKIM

Organizatorzy: Pani Anna Komoniewska, ks. Tomasz Kusz

foto foto foto foto foto foto

♦ „CHOLONEK”

21.01.2019 r. uczniowie klas trzecich: 3b, 3c, 3d, 3g wraz z nauczycielami: Anną Zając, Sylwią Możyłowską – Zając, Magdaleną Jawoszek i Anną Lorenc obejrzeli spektakl pt. „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” w katowickim Teatrze Korez.

 

Foto

„Cholonek” to sztuka po śląsku, o Śląsku i o Ślązakach będąca adaptacją książki Janoscha.

Z jednej strony zabawna, ale przede wszystkim pokazująca w niezwykle sugestywny sposób pełen tragizmu los Ślązaków w XX wieku.

„Cholonek” został uznany za spektakl roku 2004, otrzymując w tej kategorii Złotą Maskę i niezmiennie cieszy się uznaniem kolejnych pokoleń widzów.

 

Foto

Prapremiera: 16 października 2004
Tłumaczenie: Leon Bielas
Przekład na gwarę śląską: Katarzyna Landowski
Adaptacja: Robert Talarczyk
Reżyseria: Mirosław Neinert, Robert Talarczyk
Scenografia i kostiumy: Ewa Satalecka
Opracowanie muzyczne: Stanisław Szydło
Reżyseria światła i realizacja dźwięku: Sergiusz Brożek
Występują: Grażyna Bułka, Izabella Malik, Ewa Grysko/Barbara Lubos, Mirosław Neinert, Dariusz Stach/Hubert Bronicki, Robert Talarczyk

Polecamy informacje i recenzje
http://www.korez.art.pl/nowa/spektakle.php?id_spektakl=4

 

Foto Foto Foto

 

BILANS WYCIECZEK I WYJŚĆ – I OKRES 2018/2019

EDUKACJA KULTURALNA:

  • filmowa – 7 wyjść
  • teatralna – 11 wyjść
  • muzyczna – 2 wyjścia

WYCIECZKI:

  • naukowe – 20
  • rekreacyjne – 11 (w tym 2 zagraniczne)
  • na zawody sportowe – 14
  • na konkursy, olimpiady – 4
  • promocja Szkoły – 1
  • edukacja patriotyczna – 3
  • COP24 – 9

 

♦ MIKOŁAJKI KLASY III B

Dnia 05.12.2018 kl. 3b wraz z wychowawczynią – p. Sylwią Możyłowską-Zając, zorganizowała wyjście do kina z okazji Dnia Świętego Mikołaja na film pt. „Bohemian Rhapsody”. W seansie uczestniczyła również kl. 2n z p. Anną Burdach. Uczniowie byli pod wrażeniem filmu, który opowiada o zespole Queen, jego muzyce i niezwykłym wokaliście Freddie’em Mercurym (Rami Malek). Przełamując stereotypy i konwencje, zdobył on uwielbienie niezliczonych fanów. Film ukazuje błyskotliwą karierę zespołu, który dzięki ikonicznym utworom i rewolucyjnemu brzmieniu wspiął się na szczyty sławy, dopóki skandalizujący styl życia Mercury’ego nie postawił wszystkiego pod znakiem zapytania. Triumfalny powrót zespołu podczas koncertu na rzecz Live Aid z udziałem cierpiącego na śmiertelną chorobę Mercury’ego wszedł na trwałe do historii muzyki rockowej i po dziś dzień stanowi źródło inspiracji dla wszystkich tych, którzy czują się inni -  niepoprawnych marzycieli i wielbicieli muzyki na całym świecie.


Wrażenia wszystkich po filmie były bardzo pozytywne, u wielu fanów twórczości zespołu Queen mógł on wywołać łezkę w oku.
To były świetne mikołajki.

Bohemian

♦ FCA POLAND TYCHY

Dnia 10 grudnia 2018 roku uczniowie klasy 3g zwiedzali zakład FCA Poland w Tychach, produkujący samochody m.in. marki Fiat i Lancia. W ramach wycieczki uczniowie zwiedzali 3 obszary: spawalnię, lakiernię i dział montażu. Wycieczka była niezwykłą okazją do zobaczenia poznanej na lekcjach wiedzy teoretycznej w praktyce oraz do zapoznania się z wykorzystywanymi technologiami w zautomatyzowanej linii wytwórczej.

Opiekunami wycieczki byli: Pani Magdalena Szwedor i Pan Daniel Sowa.

Link do filmu promocyjnego

DCA POLAND TYCHY DCA POLAND TYCHY DCA POLAND TYCHY

♦ ELEKTROWNIA ORAZ MUZEUM ENERGETYKI

W dniu 16 listopada 2018r. uczniowie klasy 1n, 2n, 3n w ramach IV Dni Energii Miasta Katowice mieli możliwość odwiedzić Elektrownię Łaziska Górne oraz Muzeum Energetyki. Wycieczka zorganizowana została przez RZE UM Katowice, za co bardzo dziękujemy. Opiekunami grupy byli: p. Stanisław Bogus, p. Linda Grabowska, p. Ewa Szynalska.

Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka

♦ Praga

W dniach 24-26.10.2018 r. odbyła się wycieczka szkolna do Pragi, w której uczestniczyły klasy: IIe, IIIb, IIId i IIIg.

W pierwszym dniu, w godzinach porannych, miał miejsce wyjazd z Katowic. Następnie pojechaliśmy do Kutnej Hory - najciekawszego i najcenniejszego miasta w okolicach Pragi, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedziliśmy tam Katedrę św. Barbary, Vlassky dvur, historyczne centrum miasta i Kaplicę Wszystkich Świętych. Po zwiedzeniu Kutnej Hory przejechaliśmy do Pragi, a później na zakwaterowanie w hotelu "Juno". Drugiego dnia odbyło się zwiedzanie Pragi, w tym między innymi: Nowe Miasto - Plac Wacława, Muzeum Narodowe, Brama Prochowa, Stare Miasto, a w nim Trakt Królewski, Teatr Stanowy, Karolinum, Rynek Starego Miasta jak i Stare Miasto, a tu: Ratusz, Zegar Orloj, Kościół św. Mikołaja, Pałac Golz-Kińskych, Gotycki Kościół Marii Panny, pomnik Jana Husa. Następnie odbyliśmy spacer po dzielnicy żydowskiej, w tym zobaczyliśmy cmentarz, ratusz i synagogę Rudolfinum. Trzeciego dnia, zaraz po śniadaniu, wycieczka wymeldowała się z hotelu i chwilę po tym zaczęła zwiedzać Hradczany: Loretę, Klasztor na Strachowie, zobaczyliśmy uroczystą odprawę warty przed Pałacem Prezydenckim, Kaplicę Św. Wacława i Kryptę Królewską, Zamek Królewski. Spacerowaliśmy Złotą Uliczką do wieży Dalibora, a następnie przeszliśmy na Małą Stranę, zwiedzając Kościół Św. Mikołaja, Most Karola, Wyspę  Kampa, Klementinum i Plac Krzyżowców. W godzinach popołudniowych wyjechaliśmy do Polski.

Opiekunami wyjazdu byli: p. Magdalena Polak-Opałka, p. Sylwia Możyłowska -Zając, p. Anna Burdach, p. Justyna Mazurek, p. Magdalena Szwedor, p. Linda Grabowska, p. Daniel Sowa i p. Łukasz Pownug.

Praga Praga Praga Praga Praga Praga Praga Praga Praga Praga Praga Praga Praga Praga Praga Praga Praga Praga

♦ Edukacyjny koncert symfoniczny w Filharmonii Śląskiej

Logo10.10.2018. roku klasa 1d wraz z wychowawczynią Anną Lorenc wzięła udział koncercie symfonicznym w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Młodzież miała niecodzienną okazję wysłuchania utworów francuskich kompozytorów z różnych okresów, jak również zapoznania się z ich twórcami dzięki interesującemu komentarzowi prelegentki prowadzącej koncert z cyklu „Młoda Filharmonia”.

Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Jerzy Kosek – dyrygent
Wojciech Chałupka (Laureat Grand Prix II Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych Finalis) – saksofon
Regina Gowarzewska – prowadzenie

Program:
François Borne - Fantasie brillante sur Carmen
Camille Saint-Saëns - Danse macabre op.40
Charles Gounod - Noc Walpurgii (fragmenty sceny baletowej)
Georges Bizet - Arlezjanka (fragmenty suit)

♦ Wrocław

Dnia 24.10.2018 r. uczniowie klasy 3c, pod opieką wychowawczyni p. Ludmiły Schӧpp i p. Edyty Sawickiej, byli na wycieczce we Wrocławiu. Celem wyjazdu było "Hydropolis", czyli "muzeum wody". Uczniowie miło i ciekawie spędzili czas, a odwiedzenie Hydropolis wszystkim polecają.

Wrocław Wrocław

♦ Cudowny Wiedeń

Z okazji Dnia Edukacji, w dniach 19 – 21 X 2018, nauczyciele i pracownicy Śl.TZN oraz emerytowani nauczyciele udali się na wycieczkę do Wiednia.

Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń

Całodzienna sobotnia trasa turystyczna rozpoczęła się od Wzgórza Kahlenberg z polskim kościołem, w którym zobaczyliśmy historyczny ornat papieża Jana Pawła II i uczestniczyliśmy w Mszy św., odprawionej przez ks. Tomasza Kusza. Interesującą opowieścią o historii i zgromadzonych pamiątkach Odsieczy Wiedeńskiej uraczył nas kustosz na Kahlenbergu.

Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń

W słoneczne dopołudnie spacerowaliśmy po letniej rezydencji cesarskiej rodziny Habsburgów – Schönnbrunn, ukwieconym parku z Gloriettą i punktem widokowym. Mogliśmy zasmakować wiedeńskiej kawy i słynnego tortu Sachera.

Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń

Zwiedziliśmy także najważniejsze zabytki cudownego „miasta muzyki tańca”, m.in. Hofburg – zimową rezydencję cesarskiej rodziny Habsburgów, ulicę Graben z barokowym kościołem św. Piotra, gotycką Katedrę św. Szczepana, Hundertwasserhaus. Z okien autokaru zobaczyliśmy także Ringstrasse – wspaniały bulwar wiedeński, Parlament, Ratusz, Plac Marii Teresy z Muzeami Historii Naturalnej i Historii Sztuki, Uniwersytet Wiedeński, słynną Operę Wiedeńską, Kościół Wotywny oraz inne atrakcje turystyczne.

Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń

Cudowny WiedeńW zregenerowaniu sił pomogła wieczorna kolacja w winnicy, podczas której przygrywali lokalni muzykanci.

W ostatnim dniu wycieczki, w drodze powrotnej – zawitaliśmy do Republiki Czeskiej, by w Jaskini Punkvy z przepaścią Macochy przejść 1,2-kilometrową trasę podziemną i doświadczyć potęgi natury: bogatej i kolorowej szaty naciekowej Morawskiego Krasu. Tutaj niezapomnianą atrakcją był 440-metrowy spływ po podziemnej rzece Punkvie.

Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń Cudowny Wiedeń

Słowa podziękowania za zorganizowanie wyjazdu składamy na ręce organizatorów: Pani Dyrektor Anety Łosiewicz i Pani Wicedyrektor Danuty Kleinert. Dziękujemy również wspaniałym przewodnikom: Panu Filipowi i oprowadzającej nas po Wiedniu, Pani Marii.

♦ Klasy 2b i 2g w Wadowicach

W czwartek, 25 października 2018 roku, uczniowie klas 2b i 2g wyjechali do Wadowic, aby uczcić 40. rocznicę wyniesienia na Stolicę Piotrową Wielkiego Polaka – Księdza Kardynała Karola Wojtyły.

Duchowym przewodnikiem wycieczki był katecheta ksiądz Piotr Kędzior, a opiekunami byli wychowawcy: Pani Anna Zając i Pan Bartosz Stawowski.

Na początku podróży doszło do kolizji autokaru i tramwaju. Nikt nie spodziewał się takiego początku wycieczki. Zdarzenie jednak nie popsuło nikomu nastroju. Podczas działań Policji wycieczkowy autobus wypełnił się melodią piosenek śpiewanych przez uczestników. Repertuar utworów był niezwykle bogaty.

Kiedy przyjechał inny autokar, wycieczka z dwugodzinnym opóźnieniem i pozytywnymi nastrojami wyruszyła w dalszą drogę. Po dojechaniu na miejsce uczniowie udali się do Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie m.in. zobaczyli chrzcielnicę, przy której został ochrzczony Karol Wojtyła, kaplicę z cudownym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz kaplicę papieską z relikwiami św. Jana Pawła II. Następnie, po długiej z przygodami podróży, musiała nastąpić przerwa na przepyszne papieskie kremówki i spacer po rynku. Wreszcie nadszedł czas na zwiedzanie Muzeum – Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Był to – jak podkreślali uczestnicy wyjazdu – czas swego rodzaju spotkania z życiem i działalnością papieża Jana Pawła II. Po dniu pełnym przeróżnych wrażeń, wypełnionym deszczową i wietrzną pogodą, wszyscy zadowoleni z uśmiechem na twarzy i tym, co pozytywne i duchowe pozostało w sercu, wrócili do swoich domów.

 

♦ Targi HaPeS

Targi HaPeS

W dniach 23 i 24 października 2018 uczniowie klas mechatronicznych: 1g, 2g, 3g, 4g i 4i mieli możliwość uczestniczyć w organizowanych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym Targach HaPeS.

Odbywające się co dwa lata targi to niezwykła okazja, aby zapoznać się z nowinkami z zakresu pneumatyki, hydrauliki i sterowania. Dla uczniów naszej Szkoły jest to także event, w trakcie którego mogą nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami lub organizatorami praktyk.

Opiekunami grup byli: Pani Linda Grabowska, Pani Magdalena Szwedor, Pani Magdalena Mazur – Szozda, Pan Daniel Sowa oraz Pan Adam Iwański.

Targi HaPeS Targi HaPeS Targi HaPeS Targi HaPeS Targi HaPeS Targi HaPeS Targi HaPeS Targi HaPeS Targi HaPeS Targi HaPeS Targi HaPeS Targi HaPeS

 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach

W dniu 11 października 2018 roku uczniowie klasy 4c (technik analityk) w ramach przedmiotu bioanalityka wzięli udział w wycieczce naukowej do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Opiekunami były Panie Marta Łyczba oraz Ludmiła Schöpp.

Uczniowie zwiedzili Dział laboratoryjny, Bank tkanek oraz Dział dawców i pobierania krwi, w którym zwrócono uwagę, jak cennym lekarstwem jest krew i jak wysokie jest na nią zapotrzebowanie. Dowiedzieli się także, kto może zostać dawcą krwi i dawcą szpiku kostnego oraz jakie są przeciwwskazania. Poznali procedurę pobierania krwi i jej składników, poinformowani zostali o możliwości oddania krwi w mobilnych punktach pobrań.

Uczniowie mieli także okazję porozmawiać z honorowym dawcą krwi. Okazało się, że był to absolwent Śl.TZN, który został honorowym dawcą krwi, kiedy uczęszczał do naszej Szkoły. Za jego przykładem klasa postanowiła przełamać strach i oddać krew tym, którzy jej potrzebują.

Szczególnie ciekawym miejscem było laboratorium analityczne. Przeprowadza się tam analizę krwi krwiodawców w celu określenia jej przydatności. Pracownik omówił metody analityczne stosowane w diagnozowaniu obecności wirusów HCV, HBV oraz wirusa HIV u dawców krwi. Młodzież mogła zobaczyć aparaturę do pobierania krwi oraz sprzęt wykorzystywany w diagnostyce.

Uczniowie odwiedzili także Bank tkanek, gdzie poznali metody hodowli tkanek i komórek do przeszczepów, między innymi. tkanki chrzęstnej czy zastawki serca. Wykładowca zwrócił uwagę na konieczność zachowania wysokich standardów dotyczących sterylnych warunków pracy.

Uczestnicy wycieczki tradycyjnie otrzymali małe upominki – długopisy.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach

Pamiętajcie!
Dawcą krwi może zostać każdy w wieku od 18 do 65 lat. Dawca nie może mieć wykonywanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy: akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu, zabiegów operacyjnych czy endoskopowych. Do oddania krwi powinien zgłosić się wypoczętym, po lekkim nisko tłuszczowym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, warzywa, owoce).

Wy również możecie oddać krew i uratować życie innym.

Ludzkie życie w Waszych rękach!!! Zachęcamy do działania!!!

Pielgrzymka klasy 4ek do Wadowic

Uczniowie klasy 4ek wraz z wychowawcą Panią Iwoną Stańko i swoim katechetą ks. Piotrem Kędziorem w środę , 24 października 2018, udali się na pielgrzymkę do Wadowic z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Maturzyści nawiedzili wadowicką Bazylikę, w której modlili się o dobre ukończenie szkoły przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, tym samym obrazem, przed którym modlił się przed lekcjami i przed maturą Karol Wojtyła. Uczniowie odwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. W kościele św. Piotra w Wadowicach, który powstał jako wotum wdzięczności za wybór i ocalenie Ojca Świętego, maturzyści odśpiewali „Barkę”. Nie zabrakło też słynnych kremówek papieskich, które pokrzepiły uczestników na szlaku pielgrzymim. Wietrzna pogoda nie przeszkodziła, aby serca napełniły się pozytywnymi przeżyciami i wrażeniami.

pielgrzymka

Wrocław

W dniu  9. 10. 2018 r. klasy: 2c i 2d wraz z opiekunami: Małgorzatą Pawłowską, Justyną Mazurek i Joanną Romanek udały się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Starego Miasta. Byliśmy na Ostrowie Tumskim, który jest
najstarszą częścią Wrocławia, oglądaliśmy ratusz oraz piękne, zabytkowe kamienice. Byliśmy też na Placu Solnym, gdzie obecnie przez całą dobę można kupić kwiaty. Spacerując, cały czas rozglądaliśmy się poszukując niewielkich rzeźb krasnali, których jest już we Wrocławiu prawie 300. Mieliśmy okazję być również na Starych Jatkach – małej uliczce, na której od XII wieku sprzedawano mięso, natomiast dzisiaj znajdują się tam galerie sztuki oraz Pomnik Pamięci Zwierząt Rzeźnych.

Następnie skierowaliśmy swe kroki na Uniwersytet Wrocławski, w którego wnętrzach podziwialiśmy najbardziej reprezentacyjną salę Aulę Leopoldina.
W drugim dniu wycieczki wjechaliśmy windą na przedostatnie, 49 piętro najwyższego budynku w mieście – Sky Tower. Znajduje się tam punkt widokowy. Następnie zobaczyliśmy Halę Stulecia oraz pokaz fontanny multimedialnej „Na pergoli”. W pobliżu spacerowaliśmy po Ogrodzie Japońskim, który powstał w 1913 roku jako jedna z ekspozycji Wystawy Stulecia. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta we wrocławskim ogrodzie zoologicznym, na terenie którego znajduje się również rewelacyjne Afrykarium. W licznych akwariach i zbiornikach wodnych podziwialiśmy: płaszczki, kolorowe i różnorodne ryby, żółwie, hipopotamy.  Pogoda cały czas nam dopisywała.

Wycieczka do Wrocławia Wycieczka do Wrocławia Wycieczka do Wrocławia Wycieczka do Wrocławia Wycieczka do Wrocławia Wycieczka do Wrocławia

 

Wyjazd do Wadowic

Dnia 02.10.2018 uczniowie klas 3b i 4i pojechali na wycieczkę do Wadowic z okazji 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Papieża. Organizatorem i duchowym przewodnikiem wycieczki był ksiądz Tomasz Kusz. Opiekunami klas były Panie: Sylwia Możyłowska-Zając, Ewa Wandzioch i Maria Kwiatoń-Pięta.

W ramach wycieczki młodzież mogła zwiedzić – godne polecenia – Muzeum poświęcone życiu i działalności Jana Pawła II, odwiedzić kościół ofiarowania NMP, gdzie został ochrzczony i pełnił swoją służbę jako ministrant. Uczestnicy mogli zjeść oraz zakupić przepyszne kremówki papieskie. Punktem kulminacyjnym wycieczki była Msza Święta odprawiona przez naszego księdza w Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Pogoda była kapryśna, ale przeżycia duchowe i wrażenia z wyjazdu – wspaniałe.

Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice

GIGABLOK

Dnia 09.10.2018 r. uczniowie klasy 3f zwiedzili oczyszczalnię ścieków GIGABLOK w Katowicach. W ramach wycieczki naukowej młodzież zobaczyła, jak przebiega oczyszczanie katowickich ścieków w bardzo nowoczesnym zakładzie.
Opiekunem klasy była p. Ludmiła Schӧpp.

GIGABLOK GIGABLOK GIGABLOK

KOMPOSTOWNIA

Realizując program nauczania z przedmiotu gospodarowanie odpadami oraz ochrona gleb, dobrze jest potwierdzić teorię praktyką. Uczniowie klasy 3f zwiedzili Zakład Kompostowni w Katowicach. Wyjazd naukowy poszerzył posiadane przez uczniów wiadomości dotyczące zbiórki odpadów komunalnych.

Zakład kompostowni jest po generalnym remoncie, dzięki czemu uczestnicy zobaczyli nowoczesne technologie i urządzenia dotyczące utylizacji odpadów komunalnych.

Wyjazd odbył się 3 października 2018r.

Organizatorem wyjazdu i opiekunem 15-osobowej grupy z ramienia Szkoły była Pani Joanna Romanek.

Kompostownia Kompostownia Kompostownia

TARGI MIĘDZYNARODOWE

Targi Międzynarodowe

W dniu 03.10.2018 r. uczniowie klasy 3g uczestniczyli w organizowanych w Silesia Expo, Międzynarodowych Targach Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX. Kolejna 11. edycja, to blisko 500 wystawców z 15 krajów, reprezentujących prawie 600 światowych marek i nowości z branży. Targom towarzyszy bogaty program seminariów i prelekcji. Doceniane przez specjalistów i wysoko oceniane pod względem efektywności targi są naprawdę imponujące!

Uczniowie mieli możliwość zobaczyć innowacje z zakresu obróbki oraz porozmawiać z potencjalnymi organizatorami praktyk.

Opiekunami grupy byli: p. Daniel Sowa i p. Adam Iwański.

Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe 

„Dziennik Anny Frank” - wyjście klasy 1b i 1d do TEATRU W ZABRZU

Plakat25.09.2018 r. uczniowie klasy 1b i 1d pod opieką nauczycieli: Anny Lorenc, Marii Kwiatoń-Pięty, Anny Komoniewskiej i Justyny Mazurek uczestniczyli w spektaklu „Dziennik Anny Frank”, wystawianym przez Teatr Nowy w Zabrzu.

Książka pt. „Dziennik Anny Frank”, określana jako pamiętnik spisany ręką młodej Żydówki ukrywającej się podczas II Wojny Światowej w Amsterdamie, wpisana została w 2009 r. do rejestru o nazwie „Pamięć Świata” (Memory of the World International Register), prowadzonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury – UNESCO. Tym samym stała się „dokumentem o nadzwyczajnej wartości dla świata”.

Otto (w tej roli Jarosław Karpuk), ojciec Anny, poznaje nastoletnią córkę (przekonująca autentycznością kreacja Julii Kuzber), jakiej nie znał: zbuntowaną przeciw oschłości matki, dojrzewającą do bycia kobietą w czasach terroru Zagłady. Poznaje na nowo siebie i swoich bliskich dzięki dziennikowi, który odczytuje po wojnie, kiedy Anna nie żyje. Podobnie jak żona i starsza córka, nie przetrwała martyrologii obozu niemieckiego.

Widzowie wraz z narracją zapisów Anny przenoszą się w osobliwy, hermetyczny i skazany na przymusową bezczynność świat grupy dorosłych ukrywającej się przed hitlerowcami (niestety, do momentu wyśledzenia/zdradzenia ich kryjówki).

Otto coraz intensywniej zmaga się z przeżyciami i spostrzeżeniami Anny, szukając w nich – najczęściej na próżno – śladów własnego wpływu na dojrzewanie córki. Błądząc pośród masy rozczarowań, urwanych tropów i utraconych możliwości, wpada na zbawienny pomysł opublikowania dziennika, żeby ocalić utracony czas.

Młodzież odebrała spektakl bardzo dobrze, z refleksyjny namysłem i … postanowieniem przeczytania „Dziennika Anny Frank”. Ciekawi jesteśmy opinii uczestników przedstawienia, rówieśników bohaterki „z perspektywy ponad 70 lat”, które pojawią się w recenzjach.

Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka

Wyjście było zorganizowane w ramach współpracy Śl.TZN z Klubem Twórców Górnośląskich KARASOL.
Koordynatorzy: Panie Danuta Kleinert i Agnieszka Dworak

 

Wykład z fizyki

W dniu 20.09.2018r. uczniowie klas 4a i 4n uczestniczyli w wykładzie pt.: „Grafen i inne materiały dwuwymiarowe – magia kryształów”. Prelekcja wzbogacona pokazami miała miejsce w Pałacu Młodzieży w Katowicach i została wygłoszona przez prof. dr hab. Andrzeja Wysmołek z UW.

Organizator: Pani Marzena Pilch; opiekun: Pani Magdalena Szwedor

Streszczenie wykładu:
Przez wiele lat naukowcy byli przekonani, że płaskie, pojedyncze warstwy atomów węgla, ułożone w strukturę podobną do plastra miodu, są jedynie wygodnym elementem teoretycznego opisu właściwości elektrycznych i optycznych kryształu grafitu. Taka swobodna warstwa, jako niestabilna wydawała się mało interesująca. Dopiero po uzyskaniu warstw grafenowych z wykorzystaniem taśmy klejącej, przyszli laureaci Nagrody Nobla pokazali, jak interesujące ma on właściwości. Wybuch zainteresowania grafenem otworzył zupełnie nowy obszar badań związany z innymi kryształami dwuwymiarowymi, takimi jak np. MoS2 (disiarczek molibdenu), który dotychczas był wykorzystywany jako smar odporny na wysoką temperaturę! Duża cześć tych nowych materiałów to półprzewodniki i izolatory, które wspólnie z grafenem można układać tak jak klocki Lego, uzyskując struktury kwantowe o niezwykłych właściwościach optycznych i elektrycznych. Otwiera to nowe możliwości dla nanotechnologii – w szczególności w dziedzinie elastycznej elektroniki, baterii słonecznych i wielu innych zastosowań.

Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki

ENERGETAB

W dniu 11.09.2018 r. uczniowie klasy 2n uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Energetycznych Energetab 2018 odbywających się
w Bielsku Białej. Podczas wycieczki uczniowie mieli możliwość zapoznać się z innowacjami w branży energetycznej oraz porozmawiać
o swojej przyszłości i pracy z potencjalnymi pracodawcami.

Opiekunami grupy byli: Pani Linda Grabowska i Pan Daniel Sowa

Wycieczka została zorganizowana przez Akademię El.12, a sponsorem była firma ERGOM.

Wycieczka Wycieczka Wycieczka

 

stopka