PROPOZYCJA ZWIEDZANIA CENTRUM DOKUMENTACJI DEPORTACJI GÓRNOŚLĄZAKÓW DO ZSRR W 1945 ROKU

 Centrum DeportacjiGodziny otwarcia*:

  • poniedziałek - nieczynne
  • wtorek - 9:00 - 16:00
  • środa - 9:00 - 16:00
  • czwartek - 11:00 - 18:00
  • piątek - 9:00 - 16:00

II i IV weekend miesiąca

  • sobota - 11:00 - 18:00
  • niedziela - 11:00 18:00

*zwiedzanie odbywa się o pełnych godzinach, ostatnie wejście na ekspozycję godzinę przed zamknięciem

Cennik:

  • bilet normalny - 9zł
  • bilet ulgowy - 5zł (dzieci, młodzież ucząca się, studenci)
  • bilet grupowy - 5zł (gurpa min. 15 osób)

Z uwagi na spore zainteresowanie prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Kontakt:

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku
ul. Św. Wojciecha 118
41-922 Radzionków
tel. (32) 307 35 36
www.deportacje45.pl
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku to instytucja wystawienniczo-arciwalna i edukacyjna. Obecnie jest jednym z najważniejszych miejsc na mapie nowoczesnych, górnośląskich obiektów muzealnych. Dzięki poruszającej tematyce, związanej z II wojną światową, Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku wpisuje się także na ogólnopolską listę najistotniejszych miejsc poświęconych historii naszego kraju.

Centrum Deportacji

Budynek byłego dworca kolejowego w Radzionkowie, w którym mieści się placówka, przekształcono tak, by stworzyć w nim stałą ekspozycję poświęconą zagadnieniom deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. Wystawa została przygotowana w oparciu o współczesne techniki audiowizualne, aby dotrzeć z tym trudnym tematem również do młodszego odbiorcy. Placówka przybliża historię deportacji i uświadamia zwiedzającym, iż 1945 rok - czas końca wojny i wyzwolenia, dla wielu śląskich rodzin był początkiem gehenny. Wielu Górnoślązaków nigdy nie powróciło z radzieckiej ziemi do swoich domów. Placówka poza ekspozycją stałą gromadzi także dokumenty i publikacje dotyczące tych wydarzeń. Ze zbiorów można korzystać na miejscu w czytelni.

Cykl zwiedzania trwa 1 godzinę i odbywa się z przewodnikiem. W trakcie zwiedzania uczestnic zdobywają wiedzę teoretyczną na temat sytuacji społeczno-politycznej na Górnym Śląsku w 1945 roku oraz deportacji Górnoślązaków do ZSRR w tym okresie. Uczestnicy dowiadują się między innymi o przyczynach deportacji, warunkach transportu, miejscach do których trafiali Górnoślązacy oraz warunkach wykonywanej przez nich pracy.

Centrum Deportacji

Zobacz informator

Sponsorzy 85-lecia

85-lecie sponsorzy