COP24 KATOWICE 2018

COP24

Do Katowic przybędzie ponad 30 tysięcy gości z blisko 200 krajów, by obradować w celu wyznaczenia najważniejszych kierunków ochrony klimatu. W COP24 wezmą udział reprezentanci rządów i dyplomacji, przedstawiciele organizacji pozarządowych i naukowcy, aktywiści, przedstawiciele przedsiębiorców i innych grup, zainteresowanych rozwiązaniami dotyczącymi klimatu.

Szczegółowe informacje o konferencji na stronie www.cop24.katowice.eu oraz www.cop24.gov.pl.

 

WAŻNE ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU W TRAKCIE SZCZYTU KLIMATYCZNEGO: 25 XI - 17 XII 2018

Mapa
Zmiany organizacyjne Zmiany organizacyjne Zmiany organizacyjne

STOPIEŃ ALARMOWY ALFA

Informacja o wprowadzeniu stopnia alarmowego ALFA w związku ze Szczytem Klimatycznym COP24

W okresie od 26.11.2018 r. do 15.12.2018 r. w Katowicach odbędzie się Szczyt Klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych COP24, na którym oczekiwany jest przyjazd ok. 30.000 gości z całego świata, w tym szefów rządów, ministrów, dyplomatów, naukowców.

W związku z bardzo wysoką rangą wydarzenia zarówno Urząd Miasta Katowice, jak i wszystkie służby wkładają wiele wysiłku dla zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko uczestnikom szczytu, ale również mieszkańcom w tym okresie.

Niezależnie od podjętych działań, w związku z powyższym wydarzeniem Prezes Rady Ministrów wydał w dniu 23.11.2018 r. Zarządzenie Nr 215 w sprawie wprowadzenia w okresie 26.11.2018 r. – 15.12.2018 r. na terenie województwa śląskiego oraz w mieście Kraków stopnia alarmowego ALFA. Działania określone w tym stopniu sprowadzają się do wzmożonej czujności organów administracji publicznej w sprawach bezpieczeństwa.

Przesłanie do Państwa informacji o wprowadzeniu stopnia alarmowego ALFA nie wiąże się z nałożeniem na Państwa jakichś dodatkowych obowiązków. Zalecam natomiast uczulenie pracowników, aby zwracali uwagę na wszelkie sytuacje związane z pojawieniem się osób obcych, nietypowymi zachowaniami osób, bądź pozostawieniem w obiekcie lub w jego pobliżu paczek, toreb, plecaków i innych przedmiotów. W takich przypadkach proszę o kontakt z Policją pod nr 997 lub 112, która udzieli Państwu wszelkiej pomocy.

Z poważaniem, Iwo Slanina
Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Monitorowania,
Wydział Zarządzania Kryzysowego Urząd Miasta Katowice

"Chrońmy Świat" - zaproszenie - 14 XII

Zaproszenie Zaproszenie

Zobacz program...

 

„W TROSCE O DOBRY KLIMAT” – WARSZTATY

W dniu 19.11.2018r. uczniowie klasy 3f/k mieli przyjemność wziąć udział w dwugodzinnym warsztacie poświęconym zmianom klimatycznym pt. „W trosce o dobry klimat”. Zajęcia finansowane przez Urząd Miasta Katowice odbyły się w namiocie Dobry Klimat zlokalizowanym na katowickim rynku. Głównym celem warsztatów było nabycie wiedzy na temat funkcjonowania systemu klimatycznego. Przybliżone zostało zagadnienie odpowiedzialnej i zrównoważonej konsumpcji zasobów środowiska naturalnego, w tym roli Konferencji COP24. Zajęcia praktyczne miały na celu rozbudzenie wrażliwości i otwartości młodych słuchaczy na przyrodę i wzbudzenie motywacji do działań chroniących klimat.

Opiekunem grupy była Pani Marzena Pilch.

Warsztaty Warsztaty Warsztaty Warsztaty

Warsztaty – IETU

W dniu 04.12.2018r. klasy 2e oraz 3d, pod opieką Pani Magdaleny Polak-Opałki i Pana Łukasza Pownuga, udały się do Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

Celem warsztatów było przybliżenie uczniom zagadnień związanych z ochroną klimatu i zmianami klimatycznymi oraz adaptacją do zmian klimatu w mieście, którym poświęcony jest kolejny Szczyt Klimatyczny ONZ - Konferencja COP24.

Warsztaty odbyły się w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU), Katowice, ul. Kossutha 6. Prowadzący je eksperci IETU posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe związane z diagnozowaniem i oceną stanu środowiska, ochroną środowiska, a także doświadczenie w popularyzacji wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska.

Na warsztatach eksperci Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych budowali zrozumienie złożonych zagadnień, jakimi są zmiany klimatu oraz proces adaptacji do ich skutków. W pierwszej części uczestnicy warsztatów pracowali nad zidentyfikowaniem przyczyn, poznaniem skutków zmian klimatu i szukaniem rozwiązań tego problemu, zarówno w perspektywie globalnej, jak i tego, co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu. Druga część warsztatów była okazją do rozmowy o adaptacji do zmian klimatu w miastach na przykładzie Katowic.

Poza zagadnieniami związanymi z klimatem, uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stacji Państwowego Monitoringu Środowiska. 

foto foto foto foto foto

"Nawrócenie ekologiczne"

Zaproszenie Zaproszenie

Zobacz również:
Program COP24 niedziela.pdf
Program COP24 sobota.pdf
Ulotka modlitwa.pdf

 

ZAPROSZENIE - film "Klątwa obfitości" - 6 XII

Zaproszenie

Więcej informacji...

Marsz dla Klimatu - 8 XII

Marsz

Imprezy towarzyszące COP24

Imprezy

 

COP24 – PUNKT INFORMACYJNY

Urząd Miasta Katowice informuje, że w dniach od 16 listopada do 17 grudnia 2018 roku uruchomiony został Punkt Informacyjny o COP24 dla mieszkańców.

Punkt Informacyjny zlokalizowany jest w Biurze Obsługi Mieszkańca przy ul. Rynek 1 i funkcjonuje w godzinach pracy Urzędu, tj. w dniach od wtorku do piątku od 7:30 do 15:30, w poniedziałki od 7:30 do 17:00.

W Punkcie Informacyjnym można uzyskać bieżące informacje dotyczące organizacji Szczytu Klimatycznego w Katowicach.

Uruchomione zostały dwa dedykowane numery telefoniczne: (32) 259-36-39 oraz (32) 259-34-03. Zapytania można również kierować drogą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

COP24 COP24 COP24 COP24

 

Klimatyczny Festiwal Filmowy – zaproszenie – 7 XII

Firma IKEA oraz partnerzy wydarzenia zapraszają na Klimatyczny Festiwal Filmowy, który odbędzie się 7 grudnia w katowickim Kinie Rialto. Klimatyczny Festiwal Filmowy rozpocznie się specjalnym pokazem filmu dla szkół „Czy czeka nas koniec?” w godzinach 10:00 – 15:00.

Zaproszenie

Chęć udziału prosimy zgłaszać poprzez odesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegóły oraz program festiwalu dostępne na stronie: www.klimatycznyfestiwal.pl

W przypadku pytań pozostaję do Państwa dyspozycji. Pozdrawiam serdecznie

LogoMarta Piorun

Corporate & Public

Affairs Senior Account Executive

ul. Zdrojowa 109, 02-927 Warszawa
tel. kom +48 780 049 365
http://www.2bupconsulting.pl/

 

UDZIAŁW WARSZTATACH „CO NALEŻY WIEDZIEĆ O KLIMACIE”

W dniu 22.11.2018r. uczniowie klas 3e i 4d uczestniczyli w warsztatach dotyczących zmian klimatycznych na Ziemi, prowadzonych przez naukowców z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. W programie znalazły się wykłady, ćwiczenia praktyczne oraz wizyta w stacji pomiaru zanieczyszczenia powietrza, która znajduje się na terenie Instytutu i jest włączona do krajowego systemu monitorowania parametrów atmosfery. Opiekunem grupy była Pani Ewa Szynalska – szkolny koordynator COP24.

Co należy wiedzieć o klimacie Co należy wiedzieć o klimacie Co należy wiedzieć o klimacie Co należy wiedzieć o klimacie Co należy wiedzieć o klimacie Co należy wiedzieć o klimacie Co należy wiedzieć o klimacie Co należy wiedzieć o klimacie

„Porozmawiajmy o klimacie – edukacja globalna a szczyt klimatyczny” – 28 XI

W imieniu Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM" w Katowicach zapraszamy na seminarium „Porozmawiajmy o klimacie – edukacja globalna a szczyt klimatyczny”, które odbędzie się 28 listopada 2018 r., w godzinach 13.00 – 15.15.

Adresaci: dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szczególnie przedmiotów przyrodniczych, geografii, edukacji obywatelskiej, regionalnej i globalnej, wychowawcy, opiekunowie samorządów młodzieżowych, nauczyciele bibliotekarze.

Mile widziani są nauczyciele z grupą uczniów.

Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties) to globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Polska dwukrotnie była ich gospodarzem - w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.

W grudniu 2018 r. szczyt klimatyczny po raz pierwszy odbędzie się w Katowicach (2-14.12.18).

RODN WOM w Katowicach włącza się w to wydarzenie w ramach działań Edukacja Globalna.

Program:

 1. Powitalna kawa.
 2. Globalne ocieplenie a stan powietrza – czym oddychamy w Polsce? Maciej Psych Smykowski - 30 min.
 3. Notuj graficznie myśli o globalnych problemach, czyli mindmapping, Danuta Kontny, doradca metodyczny ds. przyrody, 30 min.
 4. Edukacja globalna w zasobach PBW i twórcze ich wykorzystanie na zajęciach z uczniami, Barbara Michałek, PBW w Katowicach, 25 min.
 5. Edukacja globalna- problemy klimatyczne a kompetencje kluczowe uczniów, Anna Czarlińska-Wężyk, RODN „WOM" w Katowicach, 25 min.
 6. Dobre praktyki, czyli jak uczyć o zmianach klimatycznych:

- Napraw sobie klimat, projekt w Szkole Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu, Małgorzata Nowak, nauczyciel bibliotekarz

- Plastik czy planeta? Wybór należy do ciebie, projekt w Szkole Podstawowej nr 4 im. Juliana Tuwima w Sosnowcu, Piotr Biesiada, nauczyciel bibliotekarz

Miejsce: RODN „WOM" w Katowicach, ul.Wyszyńskiego 7

Udział w seminarium jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia.

Zapisy wyłącznie on-line: www.womkat.edu.pl.

Dodatkowe informacje:  https://womkat.edu.pl/pl/Aktualnosci/?id=151267/.

Anna Czarlińska-Wężyk, kierownik seminarium

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 203 59 67 w.223

Serdecznie zapraszamy!

Seminarium jest organizowane z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie w ramach umowy – Projekt 49/2018-2019/M realizowany w  szkołach zgodnie z podstawą programową oraz założeniami "Wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2016-2020"

Anna Czarlińska - Wężyk
Kierownik Pracowni Edukacji Zawodowej i Międzykulturowej
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM"
ul. kard. S. Wyszyńskiego 7, 40-132 Katowice, tel.32 203 59 67 w. 223, fax. 32 258 18 53
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.womkat.edu.pl

 

WARSZTATY „Co należy wiedzieć o klimacie?” 19 XI – 14 XII 2018

Miasto Katowice - Gospodarz 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu COP24 organizuje dla uczniów katowickich szkół ponadpodstawowych warsztaty pn. „Co należy wiedzieć o klimacie?”

Celem warsztatów jest przybliżenie uczniom zagadnień związanych z ochroną klimatu i zmianami klimatycznymi oraz adaptacją do zmian klimatu w mieście, którym poświęcony będzie kolejny Szczyt Klimatyczny ONZ - Konferencja COP24.

Warsztaty odbędą się w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU), Katowice, ul. Kossutha 6. Poprowadzą je eksperci IETU posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe związane z diagnozowaniem i oceną stanu środowiska, ochroną środowiska, a także doświadczenie w popularyzacji wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska.

Na warsztatach eksperci Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych będą budować zrozumienie złożonych zagadnień, jakimi są zmiany klimatu oraz proces adaptacji do ich skutków. W pierwszej części uczestnicy warsztatów będą pracować nad zidentyfikowaniem przyczyn, poznaniem skutków zmian klimatu i szukaniem rozwiązań tego problemu, zarówno w perspektywie globalnej, jak i tego co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu. Druga część warsztatów będzie okazją do rozmowy o adaptacji do zmian klimatu w miastach na przykładzie Katowic.

Poza zagadnieniami związanymi z klimatem, uczniowie będą mieć możliwość zwiedzenia stacji Państwowego Monitoringu Środowiska. Będzie to jednak uzależnione od warunków atmosferycznych.

Serdecznie zapraszam uczniów szkoły do udziału w warsztatach.

Informacje dotyczące zgłoszenia uczestnictwa:

 1. Warsztaty odbywać się będą w dniach od 19.11.2018 do 14.12.2018 od poniedziałku do piątku
 2. Godziny warsztatów do wyboru: 9.00-10.30, 11.30-13.00 - czas trwania warsztatu 90 min.
 3. Szkoła ma możliwość zgłoszenia kilku klas – grup liczących 20-30 osób
 4. Zgłoszenie grupy na warsztaty prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając:
  • nazwę szkoły
  • wybrany termin (data, godzina)
  • klasa (liczba uczestników)
  • imię i nazwisko osoby do kontaktu (nauczyciel/opiekun grupy)
  • telefon i e-mail kontaktowy
 1. Po zgłoszeniu szkoła otrzyma e-mailowe potwierdzenie terminu uczestnictwa w warsztatach.
 2. Szczegółowe informacje – tel. 322546031, w. 136, 280

eCOPaka – KONKURS PLASTYCZNY

eCopaka

 

W konkursie biorą udział uczniowie: Paweł Furczyk, Janusz Kuczowic, Hubert Kulik, Aleksander Orłowski, Radosław Rak, Michał Szafron, Paweł Szynalski, Roksana Urbacka, Amadeusz Zdebel.

Opiekunowie projektu: Pani Danuta Kleinert i Pan Arkadiusz Dryszel

 

LOSOWANIE KRAJÓW – 7 XI

7 XI 2018 w MDK Koszutka odbył się I etap konkursu – losowanie krajów, dla których uczniowie Śl.TZN przygotowują upominki. W spotkaniu inaugurującym konkurs, który zaszczycił obecnością Prezydent Miasta Katowice, Pan Marcin Krupa, uczestniczyli: Dawid Jankun, Marcin Jurecki i Aleksander Proboszcz pod opieką Pani Marii Kwiatoń-Pięty. „Szczęśliwą ręką” uczniowie wylosowali następujące kraje: Argentyna, Łotwa, Grecja, Paragwaj, Belize, Izrael, Korea Południowa.

Losowanie Losowanie Losowanie Losowanie Losowanie

Trwają intensywne prace nad przygotowaniem prezentów.

 

SESJA POPULARNONAUKOWA w Śl.TZN – 5 XI

Z okazji Szczytu Klimatycznego w naszej Szkole w dniu 5 listopada 2018 odbyła się sesja pt. „Zrób coś zanim smog Cię pożre”.

Szczyt Klimatyczny ONZ to najważniejsze spotkanie poświęcone polityce klimatycznej na świecie. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w Katowicach, więc nasi uczniowie postanowili zapoznać się bliżej z tematem i zorganizowali sesję popularnonaukową poświęconą tym zagadnieniom.

Sesję przygotowali uczniowie klasy 4c: Małgorzata Zygmunt, Adam Pawleta oraz Katarzyna Komander pod opieką Pani Marty Łyczby.

Głównym celem sesji było: uświadomienie sytuacji kryzysu ekologicznego związanego ze smogiem w miastach oraz kształtowanie odpowiednich postaw proekologicznych wśród uczniów Szkoły w obszarze przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Podczas prezentacji omówiono główne przyczyny zanieczyszczeń powietrza, takie jak: niska emisja czy motoryzacja. Zwrócono uwagę na ich wpływ na zdrowie człowieka oraz wskazano sposoby ochrony przed tymi zagrożeniami. Omówiono także problemy lokalne związane z zanieczyszczeniem powietrza na Śląsku i przedstawiono aktualne wyniki zanieczyszczenia powietrza.

Podczas dyskusji oraz w ankiecie uczniowie stwierdzili, iż jest to bardzo istotny problem, za który w chwili obecnej odpowiadają dorośli, ale za niedługo młodzi także będą odpowiadali za stan środowiska i będą musieli uporać się z problemem smogu.

Pamiętajmy, że odpowiednie działania ucznia Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych mogą w znacznym stopniu pomóc chronić klimat i tak już poważnie zagrożony.

Dzięki wiedzy uzyskanej podczas sesji wzrosła świadomość ekologiczna uczniów oraz zostali uwrażliwieni na problemy związane z ochroną powietrza.

Na koniec spotkania uczniowie wypełniali karty pracy.

Sesja Sesja Sesja Sesja Sesja Sesja Sesja Sesja Sesja Sesja

W TROSCE O DOBRY KLIMAT – warsztaty

W trosce o dobry klimat

  

 

JAK DBAĆ O ŚRODOWISKO NA CO DZIEŃ?

WOLONTARIAT - COP24

Wolontariat

 

JoHempel  JoHempel  JoHempel

JoHempel

 

stopka