ZAPRASZAMY I ZACHĘCAMY UCZNIÓW Śl.TZN DO UDZIAŁU W CIEKAWYCH KONKURSACH!!!

Fizyka a Ekologia

Pracownia Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach serdecznie zaprasza do udziału w XXV Jubileuszowym Ogólnopolskim Konkursie na pracę Fizyka a Ekologia.

Zgłoszenia u nauczycieli fizyki do 15 listopada 2018.

Regulamin

Konkurs Elektronika – by żyło się łatwiej


Instytut Elektroniki Politechniki Śląskiej wraz z partnerami – firmami SIEMENS Polska oraz KAMAMI ogłasza konkurs na najciekawszy projekt z dziedziny elektroniki, informatyki lub automatyki pod hasłem: Elektronika – by żyło się łatwiej.

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych – szczególnie liceów profilach matematyczno-fizycznych i politechnicznych oraz techników kształcących w kierunkach: technik elektronik, mechatronik, informatyk, automatyk i pokrewnych.

PlakatDo konkursu można zgłaszać zrealizowane projekty będące przykładami praktycznych zastosowań szeroko pojętej elektroniki. Mogą nimi być: układy elektroniczne, systemy mechatroniczne, aplikacje sterowników programowalnych PLC, takich jak SIMATIC S7, LOGO! oraz innych, aplikacje na mikrokontrolerach, aplikacje na smartfony i tablety, programy komputerowe,

Zakres zastosowań może obejmować między innymi: wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych (niedowidzących, niedosłyszących, mających problemy z komunikacją, poruszaniem itp.), elektronika dla zdrowia – rozwiązania wspomagające trening, dietę oraz kuracje, elementy automatyki domowej – automatyczne systemy ogrzewania i wentylacji, sterowanie bramami, oknami, roletami oraz domowe systemy bezpieczeństwa (zabezpieczenia antywłamaniowe, symulatory obecności osób itp.), systemy dokarmiania zwierząt domowych oraz podlewania roślin podczas nieobecności domowników, stacje meteorologiczne oraz systemy monitoringu zanieczyszczeń, systemy odmierzania czasu (np. rejestrowanie czasu użytkowania urządzeń i materiałów eksploatacyjnych), systemy oświetlenia awaryjnego, wszelkie urządzenia ruchome – w tym modele pojazdów, robotów kroczących, konstrukcje latające, urządzenia warsztatowe – przyrządy pomiarowe, zautomatyzowane obrabiarki, drukarki 3D, pomoce dydaktyczne, zarówno sprzętowe, jak i programowe.

Do konkursu można zgłaszać projekty oryginalne, jak również projekty już prezentowane w innych konkursach (z wyjątkiem projektów prezentowanych w poprzedniej edycji konkursu „Elektronika – by żyło się łatwiej”). Przyjmowane będą zarówno projekty indywidualne, jak i tworzone w zespołach dwuosobowych – np. będące efektem działalności kół zainteresowań.

Osoby zamierzające wziąć udział powinny zarejestrować się na stronie konkursu: konkurs.iele.polsl.pl, podając proponowany temat projektu, swoje dane oraz dane nauczyciela opiekuna.*

Termin rejestracji upływa z dniem 15 grudnia 2018.

Szczegółowe zasady Konkursu określone są w Regulaminie dostępnym na stronie konkursu:

http://iele.polsl.pl/ie3/index.php/instytut/dla-szkol/konkurs-dla-uczniow-szkol-srednich

 

Konkurs historyczny "Twoje miejsce w Niepodległej"

Termin: do 31 X 2018

Konkurs historyczny

Zobacz dokumenty:

 

ZWOLNIENI Z TEORII - projekt społecznościowy

Logo

SERDECZNIE ZAPRASZAM UCZNIÓW ZAINTERESOWANYCH REALIZACJĄ PROJEKTU W RAMACH OLIMPIADY ZWOLNIENI Z TEORII

W związku z zainteresowaniem Olimpiadą i pytaniami, które najczęściej uczniowie zadają przed przystąpieniem do projektu, postanowiłam w kilku zdaniach przedstawić główne założenia Olimpiady. W ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii uczniowie realizują projekty społeczne.

Do 30.11.2018r można zainicjować swój własny projekt (data zakończenia inicjacji).

PROJEKTY SPOŁECZNE oddolne  lokalne, ogólnokrajowe inicjatywy, pobudzające ludzi do działania, będące odpowiedzią na zaobserwowane w rzeczywistości problemy społeczne.

PROJEKT SPOŁECZNY to każda, nawet najprostsza inicjatywa, która zmienia otoczenie na lepsze. To platforma dla studentów i licealistów do tworzenia własnych projektów społecznych.
Każdy, kto zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania (ceniony przez pracodawców na całym świecie). Główna nagroda to „Złote Wilki” – nagroda dla najlepszych projektów w Polsce.

TWÓJ PROJEKT – może dotyczyć kultury, sportu, nowych technologii, przestrzeni miejskiej, sztuki… wszystkiego, co jest związane z pasją i zainteresowaniami. Każdy Użytkownik Platformy ma możliwość rozpoczęcia projektu lub dołączenia do istniejącego już projektu, który jest na etapie Inicjacji, poprzez zakładkę „Mój Projekt” w Portalu w dowolnym czasie.

W danym momencie (roku szkolnym) możesz realizować na Platformie tylko jeden projekt. Zespół może liczyć od dwóch do dziesięciu osób, choć rekomendowana jest praca w zespołach od trzech do sześciu osób.

KIEROWNIK PROJEKTU osoba, która utworzyła projekt na Platformie, staje się kierownikiem tego projektu. Funkcję Kierownika można przekazać innej osobie w zespole, w dowolnym momencie trwania projektu w zakładce „Mój Projekt” na Platformie.

Każdy projekt musi być realizowany w wybranym przez zespół na etapie Inicjacji temacie i formacie.

TEMAT PROJEKTU: edukacja, kultura, ekologia i natura, zdrowie i sport, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, społeczność lokalna.

FORMAT:

 • reklama społecznaprojekt, w którym beneficjenci otrzymują ważny przekaz, głównie poprzez kampanię marketingową: plakaty, ulotki, filmy na YouTube, itd
 • wydarzenie publiczneprojekt skoncentrowany wokół jednego bądź serii wydarzeń otwartych dla szerokiej grupy beneficjentów
 • projekt technologiczny – projekt, w którym beneficjenci będą korzystać z wytworzonej w trakcie prac projektowych technologii. Może to być urządzenie, aplikacja lub portal internetowy – jednak tylko wtedy, gdy nie powstanie on z gotowych szablonów. Możecie napisać go sami bądź zlecić stworzenie zewnętrznemu partnerowi
 • zbiórka charytatywnaprojekt polegający na zachęceniu ludzi do przekazania pieniędzy lub przedmiotów na ważny cel.

Ukończony projekt musi uzyskać MINIMALNĄ LICZBĘ BENEFICJENTÓW (odbiorców) lub zebranych środków (w przypadku zbiórki charytatywnej), dla swojego formatu:

 • minimum 90 beneficjentów dla wydarzenia publicznego,
 • minimum 6000 beneficjentów dla reklamy społecznej ,
 • minimum 200 beneficjentów dla projektu technologicznego,
 • minimum 2000 PLN (kwota pieniężna lub wartość pozyskanych darów) zebranych podczas zbiórki charytatywnej.

Projekt powinien być przypisany do Instytucji, czyli np. szkoły, uczelni lub firmy, którą uczeń reprezentuje. Instytucję projektu można wybrać w formularzu „Zarządzanie” na etapie Inicjacji. Jeśli na potrzeby projektu tworzone są publiczne materiały promocyjne, np. fanpage na Facebooku, plakaty lub spot wideo lub występujecie w mediach to powinno być w nich zaznaczone, że projekt jest realizowany w ramach platformy Zwolnieni z Teorii.

ROLA MENTORA: Przez projekt prowadzi ucznia mentor wyznaczony w ramach platformy. Najczęściej są to finaliści poprzednich edycji Olimpiady. Zaangażowanie mentora we wspieranie powstających na Platformie projektów jest dobrowolne oraz nieodpłatne i jego pracy należy się szacunek. Nieodpowiednie zachowania względem mentora mogą skutkować sankcjami dla zespołu projektu, włącznie z zablokowaniem konta na Platformie.

ETAPY PROJEKTU:

 • Inicjacja,
 • Planowanie,
 • Realizacja,
 • Zakończenie.

Od momentu przejścia na etap Planowania Twój zespół ma 6 miesięcy na przesłanie formularza „Zarządzanie” na ostatnim etapie – Zakończeniu.

UKOŃCZENIE PROJEKTU W RAMACH PLATFORMY następuje poprzez finalne zaakceptowanie przez uczniów (kierownika) formularzy „Zarządzanie” i po wysłaniu formularza na etapie Zakończenia przez Kierownika Projektu.

Serdecznie zapraszam osoby realizujące lub pragnące zainicjować projekt na spotkanie 12.09.2018r do sali 20.

Koordynator w Szkole: Pani Anna Komoniewska

 

XIV Edycja Olimpiady Przedsiębiorczości

TRENDY NA RYNKU KAPITAŁOWYM”Logo

Olimpiada Przedsiębiorczości to innowacyjny projekt o społecznym i proprzedsiębiorczym charakterze. Organizowana jest od 2005 r. i ma status jednej z największych olimpiad przedmiotowych w kraju. W programie stawiamy na atrakcyjne dla młodzieży, współczesne tematy przewodnie i rozwój umiejętności praktycznych.

Uruchomiliśmy nabór zgłoszeń do XIV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości.

Hasłem przewodnim tegorocznych zawodów są „Trendy na rynku kapitałowym”.

 

Zgłoszenia uczniów do udziału w Olimpiadzie przyjmowane będą do 20.10.2018r.
Wszelkie informacje dostępne są na stronie: http://www.olimpiada.edu.pl/

Koordynator w Szkole: Pani Anna Komoniewska

 

BAKCYL

Logo Logo

Bakcyl Bakcyl Bakcyl

Olimpiada - WoPiŚW

Olimpiada

Zobacz terminarz...

Konkurs "Pamiętamy"

Pamiętamy

Zobacz regulamin...

 

KRĄG Konkurs Historyczny

Logo

Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej POKOLENIE serdecznie zaprasza do XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego KRĄG.

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie mogą wziąć udział w:

- teście konkursowym pt. „Państwo Polskie” opracowanym zgodnie z obowiązującym programem nauczania. Test złożony jest z pytań dotyczących najważniejszych wydarzeń w historii Polski - innych w każdej z czterech kategorii konkursowych:
- Młodzik - uczniowie klas V i VI szkół podstawowych – Polska Piastów
- Adept - uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych – Ziemie polskie pod zaborami
- Junior - uczniowie klas III gimnazjum – Rzeczpospolita Obojga Narodów
- Żak - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – II Rzeczpospolita 1918–1945

- konkursie prac indywidualnych przeprowadzanym w dwóch kategoriach konkursowych: w kategorii szkoły podstawowej i kategorii szkoły ponadgimnazjalnej na temat: „Sławni Polacy – naukowcy i odkrywcy.”

Na zgłoszenia konkursowe (fax, mail, list) czekamy do dnia 17 października 2018 r. - w załączonych plikach przesyłamy wszystkie niezbędne dokumenty. Jednocześnie zapraszamy na naszą stronę internetową http://www.krag.suwikr.pl

Na zwycięzców, nauczycieli i najaktywniejsze placówki jak co roku czekają znakomite nagrody.

Zobacz: Karta ZgłoszeniaRegulamin

 

Konkurs fotograficzno-informatyczno-historyczny

Górny Śląsk w Niepodległej” edycja specjalna - 2018”

Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół nr 7 im. St. Mastalerza w Katowicach. 

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół. 

W ramach uczestnictwa w konkursie należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. rozwiązanie zadań, które będą się ukazywać na stronie www.zs7.katowice.pl

Patronat honorowy: Prezydent miasta Katowice – Marcin Krupa

Cele konkursu:

 • Upowszechnianie wiedzy na temat historii naszego regionu.
 • Poznanie ciekawych miejsc na terenie Katowic.
 • Rozwijanie umiejętności docierania do różnych źródeł informacji.
 • Kształtowanie poczucia więzi z własnym regionem, miastem i dzielnicą.
 • Uczczenie 100-lecia Niepodległości Polski, kształtowanie postaw patriotycznych.
 • Organizacja czasu wolnego w gronie rodzinnym, przyjaciół i znajomych

Organizatorzy:
Renata Mrozik i Grażyna Szynol

Spontaniczny Konkurs Informatyczny

 http://solve.edu.pl/~ski/

Start: 6 X 2018

43 OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Eliminacje do 43 Olimpiady Języka Angielskiego odbędą się 12 listopada 2018r. o godz.9.00. Uczniowie zgłaszają chęć uczestnictwa swojemu nauczycielowi języka angielskiego do 18 października

 

Discover Canada 2019

Discover Canada Discover Canada

 

III Olimpiada statystyczna

INTERESUJESZ SIĘ STATYSTYKĄ? ŚWIETNIE! W TAKIM RAZIE OLIMPIADA STATYSTYCZNE JEST DLA CIEBIE!

Serdecznie zapraszam do udziału w III edycji Olimpiady Statystycznej, która odbędzie się w roku szkolnym 2018/2019. Olimpiada Statystyczna jest konkursem ogólnopolskim i skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Program, harmonogram, informacje o sposobie rejestracji oraz relacje z poprzednich edycji znajdziecie na stronie http://stat.gov.pl/portal-edukacyjny/olimpiada-statystyczna/

Trzecia edycja Olimpiady Statystycznej będzie odbywać się zgodnie z następującym harmonogramem:

 • Rejestracja szkół i uczniów – 20 listopada 2018 r. – 3 grudnia 2018 r.
 • I stopień – zawody szkolne – 4 grudnia 2018 r.
 • II stopień – zawody okręgowe – 9 stycznia 2019 r.
 • III stopień – zawody centralne:
 • Etap pierwszy – 5 lutego 2019 r.
 • Etap drugi – 20 lutego 2019 r.    

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody – indeksy na prestiżowe uczelnie i cenne nagrody.

Organizator w Szkole: Pani Anna Komoniewska

 

XVII EDYCJA SZKOLNEJ INTERNETOWEJ GRY GIEŁDOWEJ

Logo

ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W XVII EDYCJI SZKOLNEJ INTERNETOWEJ GRY GIEŁDOWEJ

W dniu 24 września rozpoczęła się rejestracja do Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej (SIGG). Jest to największy projekt edukacyjny z zakresu edukacji giełdowej kierowany do młodzieży szkolnej. Do tej pory wzięło w nim udział niemal 260 tys. uczniów z całej Polski. W tym roku na najlepszy Zespół czeka nagroda w wysokości 10 tys. zł, a łączna pula nagród wynosi ponad 85 tys. zł.

Organizatorami projektu są Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Fundacja GPW. Partnerem strategicznym jest Fundacja im. Lesława A. Pagi. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Finansów oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Kto może wziąć udział w SIGG?

W SIGG mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych i oddziałów gimnazjalnych, w zespołach liczących od 2 do 4 osób, pod opieką nauczyciela. W grze mogą uczestniczyć także uczniowie, którzy wcześniej nie mieli okazji zapoznać się z zasadami funkcjonowania giełdy – dzięki kursom e-learningowym mogą uzupełnić wiedzę na ten temat. Gra jest dostępna dla uczniów z całej Polski, a udział w niej jest bezpłatny.

SIGG podzielony jest na etapy: 

 • Gra testowa: (22 października 2018 – 31 października 2018)
 • Etap 1: transakcje na akcjach i ETF-ach (5 listopada 2018 – 11 stycznia 2019)
 • Etap 2: transakcje na kontraktach terminowych (25 lutego 2019 – 29 marca 2019)
 • Finał w Sali Notowań GPW (17 kwietnia 2019)
 • E- learning odbywa się równolegle do gry i kończy klasówką on line przed rozpoczęciem ferii zimowych.

10 tys. zł dla najlepszych młodych inwestorów

Pieniądze na rachunku inwestycyjnym są wirtualne, ale do wygrania jest już prawdziwe 10 tysięcy złotych dla najlepszego zespołu. Przewidziano też nagrody pieniężne dla zespołów i nauczycieli, którzy zajmą kolejne miejsca na podium. Ponadto atrakcyjne nagrody rzeczowe zostały przewidziane dla osób, które osiągną najlepsze wyniki w kursie e-learningowym. Najlepsi będą mieli okazję zobaczyć Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie z bliska podczas Finału konkursu, który odbędzie się w Sali Notowań GPW.

Organizator w Szkole: Pani Anna Komoniewska

 

„Juvenes Translatores” – konkurs na najlepszych młodych tłumaczy w Unii Europejskiej

Dziedzictwo kulturowe Europy – to temat tegorocznego konkursu dla młodych tłumaczy Juvenes Translatores.

Po raz 12 organizuje go Departament Tłumaczeń Pisemnych Komisji Europejskiej.

Konkurs skierowany jest do uczniów z całej Europy, którzy chcą zaprezentować swoje umiejętności w zakresie przekładu pisemnego.
W konkursie mogą wziąć udział osoby urodzone w 2001 r.

Aby wziąć udział w konkursie szkoły muszą zarejestrować się na stronie internetowej Juvenes Translatores między
1 września a 20 października 2018r
.

Szkoły wybierane są losowo (liczba szkół, które mogą uczestniczyć w konkursie w każdym kraju, zależy od liczby miejsc danego kraju
w Parlamencie Europejskim).

Zawodowi tłumacze z Komisji Europejskiej ocenią prace konkursowe i wybiorą najlepsze tłumaczenie z każdego kraju. Wiosną przyszłego roku zwycięzcy zostaną zaproszeni do Brukseli razem ze swoimi nauczycielami i rodzicami, aby wziąć udział w ceremonii rozdania nagród
w siedzibie Komisji Europejskiej.

Więcej informacji o konkursie można uzyskać na następujących stronach:
https://ec.europa.eu/info/education/skills-and-qualifications/develop-your-skills/language-skills/juvenes-translatores
https://www.facebook.com/translatores
lub też pisząc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

KONKURSY POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ

Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki Ziemi Łódzkiej, Rektor Politechniki Łódzkiej oraz Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki zwraca się  z prośbą o rozpowszechnienie wśród nauczycieli oraz uczniów informacji o następujących konkursach:

 • O puchar Rektora PŁ – First Step To Nobel Prize – internetowy konkurs z fizyki – poziom ponadgimnazjalny
 • O puchar Rektora PŁ – First Step Fields Medal – internetowy konkurs z matematyki -  poziom ponadgimnazjalny
 • Fascynująca fizyka – poziom gimnazjalny oraz ponadgimnazjalny
 • Piękne doświadczenie, fascynujące wyjaśnienie – fizyka – poziom ponadgimnazjalny oraz gimnazjalny w tym uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych
 • Konkurs informatyczny InfoSukces – poziom ponadgimnazjalny oraz gimnazjalny w tym uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych

Udział w konkursach dla szkół ponadgimnazjalnych to szansa na indeks Politechniki Łódzkiej  z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.

Regulaminy konkursów dostępne są na stronie www.weeia.p.lodz.pl www.snf-lodz.edu.pl  oraz www.infimat.p.lodz.pl
Zapisy do wszystkich konkursów oraz rozgrywki w konkursach internetowych prowadzone będą na portalu www.infimat.p.lodz.pl

Ze względu na fakt, że jest to nowy serwis, zostały uruchomione sesje próbne, do których zapraszamy wszystkich chętnych. Będą one aktywne do 8.10.2018r.
Gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy z użytkowaniem systemu, prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość oraz prosimy o kontakt w ich sprawie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Głównym sponsorem konkursów jest Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej jak również Rektorat Politechniki Łódzkiej.
Nagrodami są między innymi indeksy Politechniki Łódzkiej oraz laptopy, tablety, czytniki e-booków oraz przenośne dyski twarde.
  

„RECENZJA na 100-lecie NIEPODLEGŁOŚCI”

PlakatOgólnopolski konkurs dla uczniów szkół średnich na recenzję filmu o wartościach patriotycznych organizuje VIII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach, pod patronatem katowickiego oddziału IPN.

Termin: do 11 XI 2018

Kontakt w szkole: nauczyciele języka polskiego

regulaminie wykaz filmów do recenzowania!

 

 

„TAK CZYTAM” – konkurs na recenzję książki

Księgarnia „TAK CZYTAM” ma zaszczyt zaprosić uczniów szkół ponadpodstawowych do spróbowania sił w konkursie literackim.

PlakatCel konkursu: zachęcenie uczniów do rozmowy o czytanych książkach, dzielenia się opiniami i dyskutowania o literaturze.

Przebieg konkursu: konkurs składa się z dwóch etapów: szkolnego oraz ogólnopolskiego.

Uczniowie przygotowują recenzję i oddają do oceny nauczycielowi, nauczyciel wybiera jedną lub dwie najlepsze recenzje z każdej klasy. Wybrane najlepsze recenzje zostają przesłane do organizatora konkursu.
W konkursie ogólnopolskim recenzje będą oceniane przez recenzentów książek (blogerów zajmujących się recenzowaniem książek). W etapie ogólnopolskim zostaną wybrane najlepsze recenzje, które otrzymają nagrody: indywidualną – dla autora najlepszej recenzji – oraz dla biblioteki, której czytelnikiem jest nagradzany autor.

Informacje: nauczyciele języka polskiego

Termin złożenia recenzji: 09 XI 2018

Regulamin                        Jak napisać recenzję

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ORAZ REGULAMIN DOSTĘPNY NA STRONIE: https://takczytam.pl/konkursy/

 

VIII Edycja Konkursu Naukowego E(x)plory

Nabór projektów do VIII Edycji Konkursu Naukowego E(x)plory będzie w tym roku trwać od 1 października 2018 do 31 stycznia 2019!

Logo

Główną ideą E(x)plory jest wspieranie zdolnych, młodych naukowców w realizacji innowacyjnych projektów naukowych, a także docieranie do szerokiego grona odbiorców, promowanie kultury naukowej i wzbudzanie naukowej ciekawości świata. Przełamujemy stereotyp, że nauka jest nudna, popularyzujemy innowacyjne badania, rozwijamy potencjał i pomysły młodych ludzi, tworzących nowoczesne technologie.

E(x)plory to niezwykły konkurs naukowy dla młodzieży w wieku 13-20 lat, do którego można zgłaszać pomysły z różnych dziedzin naukowych. Udział w konkursie jest bezpłatny. Formularz zgłoszeniowy na stronie www.explory.pl zostanie uruchomiony 1 października i będzie aktywny do 31 stycznia 2019 roku.

E(x)plory to możliwość zdobycia nagród finansowych dla laureatów – nawet 10 000 zł, nagród rzeczowych dla nauczycieli i bonów edukacyjnych dla szkół. Najlepsi młodzi naukowcy będą reprezentowali Polskę na najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży, między innymi w USA i Rumunii. Uczestnicy Konkursu Naukowego E(x)plory mogą również wziąć udział w stażach badawczo-rozwojowych, które odbywają się w działach badawczo-rozwojowych firm technologicznych oraz instytucjach naukowych.

Ubiegłoroczna edycja E(x)plory cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Do Konkursu Naukowego zgłosiło się ponad 200 najzdolniejszych młodych uczniów z wszystkich regionów Polski, a nasi laureaci zdobyli nagrody na największych światowych konkursach naukowych: Intel ISEF w USA, Infomatrix w Rumunii oraz Expo-Sciences Europe w Rumunii.

Wszelkie potrzebne szczegóły dotyczące konkursu, nagród i procedury zgłoszeniowej znaleźć można na naszej stronie www.explory.pl w zakładce „Konkurs”.

Główne założenia w przystępnej formie prezentowane są w krótkiej animacji dostępnej na portalu YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=PS768pGY38o&feature=youtu.be

 

OLIMPIADA WIEDZY o RODZINIE

LogoWydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (Kierunek kształcenia – Nauki o Rodzinie) wygrał konkurs ogłoszony przez Ministra Edukacji Narodowej na organizację i przeprowadzenie Olimpiady Wiedzy o Rodzinie w latach 2016-2019.

W roku szkolnym 2018/19 hasłem Olimpiady będzie: „Rodzina – tu wszystko się zaczyna”. Olimpiada jest współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Adresowana jest do wszystkich uczniów liceów ogólnokształcących , techników oraz szkół branżowych I stopnia.

W założeniu Olimpiada ma charakter drużynowy, co znacznie podnosi jej walor wychowawczy. Składa się z 3 etapów: eliminacji szkolnych, które polegają na rozwiązaniu przez 2-osobowe zespoły testu wielokrotnego wyboru; eliminacji okręgowych; na tym etapie 2-osobowe zespoły przygotowują prezentację lub film na wybrany temat; eliminacji centralnych, które są 2-stopniowe: najpierw zespoły rozwiązują test wielokrotnego wyboru; w 2 części 5 najwyżej sklasyfikowanych zespołów uczestniczy w debacie, której przedmiotem będzie: Jakiej polityki rodzinnej potrzebuje Polska?

Termin zawodów: szkolnych: 7 XI 2018 r.; okręgowych: 28 II 2019 r.; centralnych: 11 IV 2019 r.

ZGŁOSZENIE uczestnictwa szkoły do I etapu: do 12 X 2018 r.

INFORMACJA dotycząca zakresu wiedzy i umiejętności na etap szkolny: rozwiązanie przez 2-osobowy zespół testu wielokrotnego wyboru, składającego się z 30 pytań. Opracowany test zostanie przekazany do szkół drogą elektroniczną zgodnie z harmonogramem.

Podczas I etapu należy wykazać się znajomością przepisów prawa polskiego (w tym konkordatowego) dotyczącego w szczególności: małżeństwa i rodziny, możliwości pomocy osobom dotkniętych przemocą, praw i obowiązków dziecka. Przygotowując się do testu uczestnicy pogłębią wiedzę związaną z funkcjonowaniem rodziny, usystematyzują ją w zakresie pełnienia ról małżeńskich i rodzicielskich. Zakres problematyki, na bazie której będzie opracowany test: macierzyństwo i ojcostwo; prawodawstwo dotyczące rodziny; formy, zasady i warunki zawarcia małżeństwa; prawa i obowiązki małżonków; prawa i obowiązki rodziców; prawa i obowiązki dziecka; przemoc w domu, profilaktyka, możliwości uzyskiwania pomocy; separacja i rozwód; adopcja i rodzina (piecza) zastępcza.

Bibliografia:

Kodeks Prawa Kanonicznego. Przekład polski zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski, Pallottinum 1984, kan. 1055-1165.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59 z późn. zm.).

Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., (Dz. U. 1997, nr 78, poz. 483 z późn. zm.).

Pawluk T., Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, t. 3, Prawo małżeńskie, Olsztyn 1996. (uzupełnienie)

Smyczyński T., Prawo rodzinne i opiekuńcze, Warszawa 2005.

Szczegółowy regulamin, program i harmonogram znajduje się na www.uwm.edu.pl/owor/.

W razie potrzeby jesteśmy do Państwa dyspozycji (Grażyna Przasnyska - Przewodnicząca Komitetu Głównego, tel. 728 840 879; ks. dr Michał Tunkiewicz - Koordynator, tel. 604 289 236; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,pl">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,pl).

 

NORDALIA

LogoVI edycja Regionalnego Konkursu Wiedzy o Krajach Skandynawskich i Nordyckich

TERMIN: 30 XI 2018

Informacja

 

IV Konkurs Dziennikarsko-Fotograficzny „Jestem w Gazecie”

Zgłoszenia do 25 października 2018 roku

Prac dziennikarskie i fotograficzne na dowolny temat, na przykład ekologia, zdrowie, człowiek, codzienność czy patriotyzm. Dodatkowe wyróżnienie można otrzymać za pracę poświęconą polityce antysmogowej. 

Na Laureatów czeka wydrukowanie tekstu w dedykowanej publikacji, kilkugodzinne szkolenie tematyczne oraz różne nagrody, między innymi drony, tablety, czytniki eBooków, różne akcesoria.

Zgłoszenia można dokonać przez formularze elektroniczne:
- etap dziennikarski: https://goo.gl/forms/jiGWs4V15TcgJLbm2
- etap fotograficzny: https://goo.gl/forms/C7YsZk9H7I2v8ozs2

Regulamin oraz aktualne informacje są dostępne na naszej stronie http://klubkontra.pl/category/projekty-fundacji/jestem-w-gazecie/

oraz na profilu facebook: https://www.facebook.com/klubkontra

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wojciech Saługa - Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, Śląski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Bytomia oraz Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.

IV Konkurs Dziennikarsko-Fotograficzny „Jestem w Gazecie!” został dofinansowany ze środków Gminy Bytom oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

 

„Łamacze szyfrów”

KonkursRejestracja od już do 13.10.2018

http://lamaczeszyfrow.pl/

Ogólnopolska Gra Kryptologiczna „ŁAMACZE SZYFRÓW” wciągnie każdego, kto kocha przygodę, zagadki i komu nie jest obcy duch rywalizacji. W czasie gry stopniowo udostępniamy krótkie wykłady wyjaśniające różne metody szyfrowania i łamania szyfrów oraz oczywiście odpowiednie zagadki.

Informacje u Pana Łukasza Pownuga

Konkurs

 

Olimpiada Cyfrowa

https://olimpiadacyfrowa.pl/

Rejestracja od 17.09 do 31.10.2018

Zobacz szczegóły...

 

Konkursy GENIUS LOGICUS, GENIUS MATEMATICUS i MASTER OF SUDOKU

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nietradycyjnymi i ciekawymi zadaniami logicznymi do już 14 edycji prestiżowego konkursu międzynarodowego "GENIUS LOGICUS".

Przygotowaliśmy dla Państwa w tym roku szkolnym oprócz już dobrze znanych konkursów GENIUS LOGICUS "A" i "B" (patrz zadania próbne) również dwa lubiane konkursy:

 

GENIUS MATEMATICUS – albo MATEMATYKA W PRAKTYCEto konkurs matematyczny z pomiarem czasu - mniej więcej 40 minut - w grudniu 2018
Przygotowaliśmy bardzo przyciągające zadania z życia codziennego z ukierunkowaniem na użycie "w praktyce", czyli w sytuacjach, z którymi uczniowie spotykają się codziennie. Zadania nie są trudne, jednak w pomysłowy i praktyczny sposób ćwiczą to, czego uczniowie nauczyli się w szkole. Zadania wymagają szybkiej reakcji ucznia w zakresie od 20 sekund do 3 minut. Będzie to zabawne, a jednocześnie pouczające!
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół średnich i podstawowych od kategorii 05 .

Tutaj można zobaczyć zadania próbne

MASTER OF SUDOKU - MISTRZOSTWO W SUDOKU bez mierzenia czasu

marzec-kwiecień 2019

Jedyny międzynarodowy konkurs online dla miłośników SUDOKU, który oferuje nietypowe warianty Sudoku z całego świata dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół średnich i podstawowych od kategorii 04.
Tutaj można zobaczyć zadania próbne

 

Uczniowie zgłaszają się do konkursu za pośrednictwem nauczyciela – koordynatora na naszej stronie internetowej do 15.10.2018

Tutaj Lista wszystkich dotychczas włączonych szkół.
Więcej informacji o konkursie – terminy i sposoby uczestnictwa, zadania próbne, referencje, zgłoszenie itp. – znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej

www.geniuslogicus.eu

 

„Śląskie. Nakręcamy talenty”

 

plakatWydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego realizuje obecnie konkurs „Śląskie. Nakręcamy talenty”, który skierowany jest do Stypendystów wszystkich edycji projektu „Śląskie. Inwestujemy w talenty”.

W związku z powyższym, zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o rozpowszechnienie informacji na temat realizowanej inicjatywy wśród Stypendystów przedmiotowego projektu.  

Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie stypendystów uczęszczających do Państwa szkoły, którzy brali udział w poprzednich edycjach projektu „Śląskie. Inwestujemy w talenty”.

W dniu 24 września 2018 roku rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie stypendium w ramach projektu Śląskie. Inwestujemy w talenty – IV edycja”, realizowanego przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Celem niniejszego projektu jest przyznanie wsparcia stypendialnego 625 szczególnie uzdolnionym uczniom/uczennicom z naszego regionu.

Nabór wniosków o przyznanie stypendium prowadzony będzie do dnia 26 X 2018.

Szczegółowe informacje o realizowanym projekcie dostępne są na stronie internetowej http://efs-stypendia.slaskie.pl

 

OLIMPIADA WIEDZY EKONOMICZNEJ

„Gospodarka światowa – wolny handel czy protekcjonizm”

W roku szkolnym 2018/2019 odbędzie się XXXII Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej. Hasło przewodnie bieżącej edycji brzmi „Gospodarka światowa – wolny handel czy protekcjonizm”. XXXII Olimpiada objęta została honorowym patronatem Prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. dr hab. Adama Glapińskiego.

LogoW ramach zmagań olimpijskich w trakcie XXXI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej uczestnicy zgłębiali tematykę związaną z wyzwaniami współczesnego rynku pracy. Kolejna jej edycja ma na celu przybliżenie uczestnikom problemu funkcjonowania gospodarki światowej. Taki dobór hasła przewodniego w znacznej mierze podyktowany jest natężeniem dyskusji na temat społeczno-gospodarczych konsekwencji wolnego handlu zarówno dla państw rozwijających się, jak i rozwiniętych. Ze względu na zachodzące w ostatnich latach znaczące zmiany w polityce handlowej najważniejszych dla gospodarki światowej państw, debata ta wykroczyła poza krąg akademicki. Świadczy o tym silne zainteresowanie mediów, w tym także niebranżowych. Stąd też, zgodnie z misją Olimpiady, Komitet Główny
w ramach XXXII OWE pragnie przybliżyć uczestnikom podstawy teoretyczne oraz doświadczenia historyczne związane z ekonomią międzynarodową. Ma to pozwolić na lepsze zrozumienie zmian zachodzących we współczesnym świecie, a także umożliwić prognozowanie ich prawdopodobnych konsekwencji.

Celem Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej jest upowszechnianie nauki o gospodarce wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Upowszechnianie wiedzy ekonomicznej sprzyja szeroko rozumianej przedsiębiorczości młodego pokolenia. Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć edukacyjnych, których celem jest inwestowanie w kapitał ludzki, stanowiący podstawowy czynnik rozwoju gospodarczego i postępu społecznego

Uczniów zainteresowanych udziałem w OWE proszę o zgłoszenie się do Pani Anny Komoniewskiej
w terminie do 20 września 2018r. (sala 20)

Zawody I stopnia (szkolne) XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbędą się na terenie całego kraju 7 listopada 2018 r. (środa).

Rozpoczęcie zawodów: godz. 9:00.

Serdecznie zapraszam do udziału w Olimpiadzie uczniów naszej szkoły. Informacje dotyczące w/w Olimpiady znajdziecie na stronie internetowej: https://owe.pte.pl

Anna Komoniewska

KONKURS NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO NA PRACĘ PISEMNĄ DLA SZKÓŁ – XVI EDYCJA

 Logo NBP

Rusza XVII edycja Konkursu na pracę pisemną – zapraszamy do udziału wszystkie szkoły w Polsce!

ZAŁOŻENIA KONKURSOWE

Bankowość centralna w Polsce ma już 190 lat, w 1828 roku powstał Bank Polski. Natomiast prawie sto lat temu zdecydowano, że polską walutą będzie nie „lech”, nie „pol”, ale „złoty”. Przekonani o doniosłej wadze tych wydarzeń, chcielibyśmy skierować uwagę najlepszych „szkolnych piór” i entuzjastów ekonomii na tematy związane z rolą banku centralnego. Przed uczestnikami konkursu stanie tym razem wyzwanie, jak ciekawie i przekonująco opisać spektrum działania NBP i jego wpływ na finansową rzeczywistość każdego z nas.

TEMAT  PRACY KONKURSOWEJ

„190 LAT POLSKIEJ BANKOWOŚCI CENTRALNEJ. JAK DZIAŁALNOŚĆ NBP MOŻE PRZEKŁADAĆ SIĘ NA TWOJE FINANSE OSOBISTE?”

Prace konkursowe powinny być przygotowane w języku polskim, o objętości nie mniejszej niż 5 stron i nie większej niż 10 stron formatu A4. Prace mogą zawierać elementy graficzne, takie jak np. zdjęcia czy wykresy. Do prac należy załączyć bibliografię. Pozostałe szczegóły dotyczące zasad konkursowych znajdują się w regulaminie.

NAGRODY

W obu kategoriach wiekowych zostaną przyznane po trzy nagrody główne i trzy wyróżnienia specjalne.
I miejsce – 4000 zł, II miejsce – 3500 zł, III miejsce – 3000 zł, wyróżnienie – 1500 zł.

TERMIN NADSYŁANIA PRAC

Prace konkursowe (z załącznikami wymaganymi w regulaminie) należy nadsyłać do 16 października 2018 r. (do końca dnia) wyłącznie za pośrednictwem formularza elektronicznego.

Informacje o konkursie znajdują się na stronie:

http://www.nbp.pl/konkursy/2018/praca-pisemna/regulamin-konkursu.pdf

 

Opiekun w szkole: Pani Anna Komoniewska

Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Da Bóg nam kiedyś zasiąść w Polsce wolnej”

 

PolskaFilia nr 1 Miejskiego Domu Kultury Szopienice-Giszowiec w Katowicach serdecznie zaprasza uczniów do wzięcia udziału w Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej.

Wydarzenie wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

ZGŁOSZENIA: do 9 XI 2018 

Przesłuchania konkursowe: 16 XI 2018 od godz. 10.00
Szkolny koordynator: Pani Anna Zając 

Regulamin oraz Karta zgłoszeniowa znajdują się w załącznikach.

 

„Lekcje Obywatelskie”

 

W imieniu Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi serdecznie zapraszamy do udziału w „Lekcjach Obywatelskich”,
a także udziału w konkursie „Nasz pomysł na EKOśląskie”.

Działania te, jak co roku, organizowane przez Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, mają na celu zwiększenie poziomu świadomości najmłodszych mieszkańców regionu w kontekście bycia aktywnym i odpowiedzialnym obywatelem.

Plakat

Już we wrześniu uczniowie wezmą udział w jednodniowych warsztatach (3 godziny lekcyjne) tworzenia autorskich projektów ekologicznych, których zwieńczeniem będzie uczestnictwo w konkursie „Nasz pomysł na EKOśląskie”.

Zwycięskie szkoły otrzymają nagrody!

Szkoła zainteresowana udziałem w lekcjach jest zobowiązana do przesłania formularza zgłoszeniowego (załącznik nr 1 do regulaminu) oraz pozostałych oświadczeń tj. informacji dot. przetwarzania danych osobowych Dyrektora (załącznik nr 2 do regulaminu) i Opiekuna (załącznik nr 3 do regulaminu) w formie elektronicznej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub za pośrednictwem faxu 32 733 01 57.

O zakwalifikowaniu szkoły decyduje kolejność nadesłanych zgłoszeń. W konkursie może wziąć udział łącznie 20 szkół, w tym:
- z subregionu centralnego 8 szkół,
- subregionu zachodniego, subregionu północnego, subregionu południowego – po 4 szkoły.


Szczegółowe warunki uczestnictwa i niezbędne formularze do wypełnienia w załącznikach.

Załącznik nr 1 - formularz zgłoszeniowy.pdf
Załącznik nr 2 - oświadczenie dyrektora dot. przetwarzania danych osobowych.pdf
Załącznik nr 3 - oświadczenie opiekuna_koordynatora dot. przetwarzania danych osobowych.pdf
Załącznik nr 4 - formularz projektu ekośląskie.pdf
Załącznik nr 5 - sprawozdanie z realizacji projektu ekośląskie.pdf


W tym roku realizatorem przedsięwzięcia jest Wydawnictwo KA z Tarnowskich Gór. Jeśli zgłosicie swoją szkołę do konkursu, obiecujemy, że wspólnie spędzimy ten czas twórczo i ciekawie.

Pierwsze lekcje przeprowadzimy w Waszych szkołach z początkiem września. Szczegóły na stronie internetowej: turozmawiamy.slaskie.pl

   

  

XV Ogólnopolski Konkurs na Esej 2018 – Podróże z Andrzejem Stasiukiem

Celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży esejem jako jedną z form wypowiedzi. Esej daje możliwość swobodnego wyrażania swoich myśli oraz nowatorskiego ujęcia znanego tematu.

Tematem XV Ogólnopolskiego Konkursu na Esej jest twórczość Andrzeja Stasiuka – prozaika, poety, eseisty, dramaturga, jednego z najważniejszych pisarzy polskich średniego pokolenia. Uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. nagrodą Fundacji im. Kościelskich za powieść Biały kruk (1995) oraz Nagrodą Literacką „Nike” za powieść Jadąc do Babadag (2005), mówi, że początki jego pisarstwa przypadły na bardzo przyjemne czasy. Nikt go do niczego nie nakłaniał, niczego od niego nie chciał. Dziś nie pamięta nawet, czy literatura kojarzyła mu się wtedy z pieniędzmi i rzeczywistością. Chyba nie przychodziło mu do głowy, że mógłby zajmować się czymkolwiek poza pisaniem i życiem.

Autor Jadąc do Babadag zawsze kochał podróże. W młodości jeździł autostopem z jednego końca Polski na drugi. Zatrzymywał ciężarówkę, wskakiwał na pakę i spod plandeki obserwował krajobrazy. Podróż uważa za eksperyment na sobie, za konieczność, a także przyjemność. Pisarz powtarza za Andersenem, że „podróżować to znaczy żyć. W każdym razie podwójnie, potrójnie, wielokrotnie”. 

TERMIN: do 23 listopada 2018                                                                              

Nadesłane prace będą oceniane przez Kapitułę Konkursu, złożoną z pracowników naukowych Uniwersytetu Opolskiego.

Regulamin

Regulamin konkursu jest również dostępny na stronie internetowej: www.mbp.opole.pl.

Bliższe informacje dostępne są w Dziale Promocji MBP, Danuta Łuczak, tel. 77 454 80 30, 77 454 80 32 wew. 402,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

„Niepodległa w obiektywie”

Logo

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Katowicach organizuje konkurs fotograficzny „Niepodległa w obiektywie” dla osób mieszkających w województwie śląskim. Celem konkursu jest upamiętnienie miejsc i wydarzeń związanych z walką Polaków o niepodległość na ziemiach śląskich. Na Śląsku znajduje się wiele miejsc, których historia zasługuje na to, aby zostać przedstawiona i opowiedziana. Konkurs jest okazją, aby wzmocnić kulturę pamięci i świadomość historyczną o przeszłości regionu.

 Do 1. listopada 2018 r. czekamy na zgłoszenia w postaci zdjęć opatrzonych krótkimi opisami (do 1200 znaków). Opis powinien przedstawiać historyczny kontekst sfotografowanych miejsc lub osób.

Rozstrzygnięcie konkursu będzie miało miejsce 11. listopada 2018 roku. Wyłonimy dziesięć najlepszych prac, a przede wszystkim, troje zwycięzców, którzy otrzymają atrakcyjne nagrody. W trakcie całego konkursu zgłoszone prace będą publikowane w Galerii konkursowej.

Konkurs otrzymał patronat Programu Niepodległa i realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Zwycięzcy otrzymają nagrody: za zajęcie I miejsca – voucher o wartości 1500 zł, II miejsca – voucher o wartości 1000 zł, III miejsca – voucher o wartości 500 zł.

Serdecznie zapraszam do udziału! W razie pytań proszę o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 579-632-319. Strona internetowa konkursu, na której znajdą Państwo szczegóły konkursu oraz jego regulamin dostępne są pod adresem www.rodm-katowice.pl/niepodlegla-w-obiektywie 

Z poważaniem, Petros Tovmasyan, Koordynator RODM Katowice