Konkursy 2021/2022

Ogólnopolski Konkurs poświęcony tradycji Powstań Śląskich "Zostań Powstańczym eksploratorem"
 
foto foto
 
 
LXXI Olimpiada Fizyczna
 
Tomasz Drewniak uzyskał tytuł finalisty. Gratulujemy!
 
foto foto
 
 

 

Konkurs „Pierwsze Skrzydła”

Zespół szkoły pilotów AIR4 w Gliwicach przesłał gratulacje dla klasy 1BK naszej szkoły za ogromne zaangażowanie w konkursie, w którym brały udział szkoły średnie województwa śląskiego.
Pośród ponad pięciuset oddanych poprawnych głosów klasa 1BK uzyskała wynik prawie na równi z klasą 3A z Poręby.
Z powodu tak znikomej różnicy głosów (jedynie18) również i klasa 1BK została zaproszona na wycieczkę do Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Nagrodę główną w postaci przelotu samolotem szkoleniowym otrzymał uczeń klasy 1BK Śl.TZN ARTUR GĄSIOROWSKI
Serdecznie gratulujemy!

 

VIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”

„Nie wymagaj od innych, wymagaj od siebie” - te słowa prof. Wandy Półtawskiej, które padły podczas finału VIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”, szczególnie utkwiły mi w pamięci. Ważnych słów, które trafiły nie tylko do mojego serca, wysłuchaliśmy więcej. Padły z ust kobiet, które przeżyły najgorszy horror II wojny światowej. Prof. Wanda Półtawska, Krystyna Paradyż, Irena Cyrankiewicz, Zdzisława Włodarczyk przeżyły kaźnie niemieckich obozów koncentracyjnych. Mimo doświadczonych okrucieństw nie straciły jednak wiary w dobro człowieka. Pielęgnowały ją w swoich sercach wraz z miłością do rodzin, z którymi zostały rozdzielone, nadzieją na odzyskanie wolności i siłą na przetrwanie, by w przyszłości odbudować swoją Ojczyznę.

Myślę, że obowiązkiem każdego z nas jest pielęgnowanie takich wartości, bez względu na przeciwności losu.

W tegorocznym finale konkursu wzięło udział wielu utalentowanych, mądrych i wrażliwych młodych ludzi. Lagrowa poezja i proza nabrały w ich interpretacjach nowego, osobistego wymiaru.

Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy zaprezentowali swój talent i osobowość przed liczną publicznością w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty, szczególnie zwycięzcom: Gabrieli Stypułkowskiej i Kamilowi Wojciechowskiemu (Śl.TZN).

Nie sposób nie myśleć, że po raz pierwszy w historii tego konkursu wojna jest tak bardzo blisko, a poruszające słowa więźniarek są nie tylko upamiętnieniem, ale teraźniejszością dla wielu naszych sąsiadów na Ukrainie. Takie nieuzasadnione zbrodnie odbierają wiarę w człowieczeństwo. Jednak spotkanie z niezwykłymi ludźmi, byłymi więźniarkami i ich rodzinami, a także finalistami konkursu, oraz mocne przesłanie zawarte w recytowanych tekstach umocniło moją ufność, że dobro zawsze zwycięża.

XYZ

 

Organizator konkursu: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Stowarzyszenie „Rodzina więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy 

Przygotowanie ucznia: ks. Tomasz Kusz

Foto Foto

Dyplom Dyplom Dyplom

 

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geologicznej OKAWANGO

Anna Bacik z klasy 2C wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Geologicznej OKAWANGO organizowanym przez Uniwersytet Warszawski.

Pierwszy etap konkursu polegał na przygotowaniu pracy na podstawie własnych badań terenowych. Na konkurs nadesłano ponad 200 prac z całej Polski. Praca Ani zatytułowana: "Geocatching: Przez kopalnie, góry i jeziora" wykonana pod kierunkiem prof. Joanny Haśnik znalazła się wśród 35 prac wyróżnionych. Autorów zaproszono wraz z opiekunami do wzięcia udziału w etapie finałowym, który odbył się w dniach 3-6.04.2022 w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Po kilkuetapowych rozgrywkach wyłoniono laureatów, a reprezentująca naszą szkołę Ania Bacik znalazła się wśród nich. Oprócz nagród rzeczowych i ogromnej satysfakcji Ania otrzymała już indeks Uniwersytetu Warszawskiego. Serdecznie gratulujemy!

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

Konkurs fotograficzny „Zostań Powstańczym eksploratorem”

Nasz uczeń Krzysztof Krzeszowski zdobył I miejsce w konkursie fotograficznym zorganizowanym przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

Opiekunem ucznia był Pan Grzegorz Drabik.

W dniu 10 marca 2022 r. o godzinie 13.00, w Sali Audytorium, w Muzeum Śląskim w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie  „Zostań Powstańczym eksploratorem”.

Konkurs zorganizowany przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego wraz z Instytutem De Republica cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło ponad 70 zgłoszeń, z których kapituła konkursu wyłoniła zwycięzców. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, średnich, placówek szkolno-wychowawczych, domów i ośrodków kultury oraz dorosłych. 

Celem konkursu „Zostań Powstańczym eksploratorem!”, zorganizowanego w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich 1919–1920–1921, było kształtowanie postaw patriotycznych, pogłębianie wiedzy historycznej, upowszechnianie wiedzy na temat Powstań Śląskich, lepsze poznanie własnych korzeni, upowszechnianie wiedzy o polskich bohaterach.

Praca i dyplom ucznia

Foto Foto

Wręczenie nagród

Foto Foto Foto

 

Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny „Fraszka”

Logo

24 listopada 2021 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny „Fraszka”. Wzięło w nim udział 19 uczniów. Z początkiem marca 2022 otrzymaliśmy wyniki.

Uczniowie wyróżnieni:

 1. Poremski Konrad 3G – bardzo dobry wynik – 1 miejsce w szkole
 2. Krzysztofik Andrzej 3G
 3. Ex aequo: Gwardzik Dominik 4e, Sorek Bartosz 4d, Starewicz Grzegorz 3BK, Kieruzel Wiktoria 2C
 4. Bagiński Bartosz 3d
 5. Ex aequo: Pietruszewski Patryk 4d, Kutek Weronika 4d, Bacik Anna 2C, Ślązak Mateusz 3d

Pozostałe miejsca: Neugebauer Maciej, Piekarczyk Karolina, Chodór Łucja, Szarowicz Maciej, Kocot Mateusz, Łopatkiewicz Piotr, Zok Maksym, Szandar Kamil.

Szkolny organizator: Pani Anna Lorenc

Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom Dyplom

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

W dniu 10 stycznia 2022 r. przeprowadzony został etap podstawowy (szkolny) XXXVII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W olimpiadzie startowało 15 uczniów. Oto wyniki najlepszych: I miejsce – Anna Bacik 2C, II miejsce Piotr Dymarz 2F, III miejsce Aleksander Mak 1G, Mateusz Król 3F, IV miejsce – Bartosz Stawinoga 1D.

Anna Bacik będzie reprezentowała szkołę w eliminacjach okręgowych OWE. Odbędą się w kwietniu.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekun: Pani Marta Łyczba

 

Sukcesy w konkursach

Nasza uczennica Wiktoria Lipińska zajęła I miejsce w miejskim konkursie plastycznym

zorganizowanym z okazji stulecia powstań śląskich „Barwy Górnego Śląska”, a Krzysztof Krzeszowski zajął II miejsce w miejskim konkursie fotograficznym z okazji stulecia powstań śląskich „Katowice Powstańcom Śląskim” pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy.

Gratulujemy sukcesów!

 

Konkurs „Kiedy Oma była bajtlem”

25 listopada 2021 w MDK „Bogucice-Zawodzie” nasze dwie uczennice: Wiktoria Jarosz z 2c i Wiktoria Lipińska z 3G odebrały nagrody pierwszego stopnia w konkursie „Jeden dzień z życia dziecka w latach1939 – 1950” będącego częścią projektu „Kiedy Oma była bajtlem – zawodziańscy świadkowie historii", realizowanego w ramach programu „Patriotyzm jutra” (współfinansowany przez Muzeum Historii Polski; partnerzy zadania: Muzeum Śląskie, IPN Oddział Katowice i Muzeum Historii Katowic).

Dziewczyny wykonały prace plastyczno – historyczne przedstawiające w formie historyjki obrazkowej jeden dzień z życia dziecka i jego rodziny w Katowicach pod okupacją niemiecką. Wielkie gratulacje!
Opiekunem merytorycznym był Pan Grzegorz Drabik.

Zdjęcia z wręczenia nagród

Foto Foto Foto

Dyplomy i prace uczennic

Foto Foto Foto Foto Foto

 

Podziękowanie dla opiekuna

Foto

 

Szkolny Konkurs Literacki dla klas trzecich pod hasłem „Wielcy romantycy” 

16 listopada 2021 roku odbył się Szkolny Konkurs Literacki dla klas trzecich pod hasłem „Wielcy romantycy” zorganizowany przez panie polonistki Annę Zając i Annę Lorenc.

Uczestnicy konkursu wykazali się znajomością życia i twórczości  Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz Cypriana Kamila Norwida, którego Sejm ustanowił Patronem Roku 2021 w 200. rocznicę urodzin.

W konkursowych zmaganiach wzięło udział  8 dwuosobowych zespołów.

Uczestnicy: Karol Franke i Paweł Langer 3an, Marek Graliński i Szymon Budkowski 3bk, Jakub Kociołek i Maciej Pietryja 3bk, Maciej Szarowicz i Grzegorz Starewicz 3BK5, Aldona Skalska i Karolina Piekarczyk 3C5, Jakub Klimek i Wiktoria Fricke 3EF, Krzysztof Krzeszowski i Igor Królewicz 3EF, Szymon Siwiaszczyk i Karol Korczak kl. 3G5

Wyniki: 

I miejsce – Szymon Siwiaszczyk i Karol Korczak kl. 3G5
II miejsce – Aldona Skalska i Karolina Piekarczyk 3C5
III miejsce – Karol Franke i Paweł Langer 3an

Serdecznie gratulujemy!!!

Konkurs Konkurs

 

Konkurs ortograficzny o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii w roku szkolnym 2021/2022

9 listopada 2021 roku miała miejsce kolejna edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii, która poprzedziła 103. rocznicę Święta Niepodległości.

Była to okazja do podnoszenia świadomości językowej, a także kształtowania poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. Bezbłędne posługiwanie się językiem polskim jest nie lada wyzwaniem.

W konkursie zorganizowanym  przez Panią Annę Lorenc wzięło udział 30 uczniów. 

Wyniki konkursu: 

I miejsce: Bartosz Bagiński 3d
II miejsce: Franciszek Bartke 2D
III miejsce: Weronika Kutek 4d

Serdecznie gratulujemy!!!

foto foto foto

 

"Mój Techniczny Wychowawca"

Z okazji Dnia Nauczyciela Samorząd Uczniowski przeprowadził konkurs pod nazwą "Mój Techniczny Wychowawca". Prace wykonane przez uczniów jako szkice, karykatury czy plakaty zostały zaprezentowane w formie wystawy, jak na zdjęciu.

Wyróżnienia otrzymały klasy: 3g, 3d, 3EF.

Dziękujemy za pomysłowość!

Foto

 

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „Dlaczego klasycy?” – Inspiracje kulturą starożytną w poezji współczesnej

28 października 2021 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, którego celem było wprowadzenie w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, poszerzenie wiedzy w zakresie edukacji klasycznej oraz uwrażliwienie na piękno poezji i upowszechnienie kultury żywego słowa. 

Uczestnicy wybrali do prezentacji jeden wiersz, w którym pojawiło się odwołanie do kultury starożytnej (Biblii, antyku grecko-rzymskiego, mitologii czy myśli filozoficznej): 

 1. Wiktoria Kieruzel 2C – Wisława Szymborska „Wywiad z Atropos”
 2. Marcjan Zawadzki 3d – Zbigniew Herbert „Domysły na temat Barabasza”
 3. Magdalena Łatak 1CFN – Ernest Bryll „Rekonstrukcja chóru Sofoklesowego”
 4. Malwina Jarosz 2D – Konstanty Ildefons Gałczyński „Powrót do Eurydyki”
 5. Paweł Szostok 4d – Czesław Miłosz „Piosenka o końcu świata”
 6. Anna Bacik 2C – Anna Kamieńska „Odejście Hioba”
 7. Wiktoria Jarosz 2C – Wisława Szymborska „Monolog dla Kasandry”
 8. Bożena Borowska 2D – Wisława Szymborska „Spis ludności”
 9. Maksym Zok 3d – Wisława Szymborska „Tortury”

Wyniki konkursu

Jury konkursu w składzie: Maria Kwiatoń- Pięta, Anna Lorenc, Anna Zając wyłoniło zwycięzców:

1 miejsce – Wiktoria Kieruzel 2C
2 miejsce – Paweł Szostok 4d
3 miejsce – Magdalena Łatak 1CFN

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu!
Organizatorki: Panie Maria Kwiatoń- Pięta, Anna Lorenc, Anna Zając

Foto

 

CERTYFIKATY IT

W dniu 12 X 2021 wręczone zostały certyfikaty potwierdzające międzynarodowe kompetencje IT. Tym razem uczniowie zdobyli uprawnienia programistów C++, administratorów sieci komputerowych oraz systemów LINUX.

Gratulujemy!

Opiekun: Pan Marek Smyczek

Foto Foto Foto

stopka