Odkryte talenty Śl.TZN

 

Ruszamy z cyklem: „Chwalimy się tym, co mamy najlepsze”

„Odkryte talenty Śl.TZN”

Klucz

 

MAKSYMILIAN ZYCH

Kolejny uczeń Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych – Maksymilian Zych wziął udział w Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Akademia Liderów to program rozwojowy dla młodych osób, które chcą się rozwijać i zrealizować projekt społeczny. Corocznie wyłanianych jest około 30 osób z całej Polski.

Maks realizuje projekt Katowicki Szlak Żydowski. Projekt ma na celu popularyzowanie wiedzy o kulturze i historii społeczności żydowskiej w stolicy Górnego Śląska. W ramach projektu został wyznaczony szlak po ośmiu najważniejszych miejscach w Katowicach związanych z tą społecznością. Oprócz tego prowadzony jest Instagram z ciekawostkami o judaizmie. Z początkiem lutego 2023 roku odbędzie się wieczór kultury żydowskiej. Event będzie składał się z trzech części: pierwsza – przedstawienie ośmiu miejsc w Katowicach związanych ze społecznością żydowską, druga – koncert zespołu „Ancug", który wprowadzi publiczność w świat żydowskiej muzyki, trzecia – spotkanie z Hanną Pasterny – niewidomą podróżniczką i pisarką, autorką m.in. książki „Tandem w szkocką kratkę”, która opowie o przyjaźni polsko-żydowskiej, o różnicach, ale przede wszystkim o bogactwie, które można od siebie wzajemnie czerpać.

W ramach Akademii została zorganizowana szkoła letnia i zimowa. Szkoła letnia odbyła się w przepięknym miejscu, jakim jest Opactwo Benedyktynów w Tyńcu na przełomie lipca i sierpnia, i trwała 10 dni. W tym czasie zostały przeprowadzone warsztaty z zakresu przemawiania, zarządzania i współpracy z ludźmi. Prowadzone były one przez doświadczonych szkoleniowców i tutorów. Miały też miejsce spotkania z inspirującymi gośćmi, np. Arkadym Rzegockim (polskim dyplomatą); Michałem Szułdrzyńskim (dziennikarzem i publicystą, zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”). Obyło się też zwiedzanie muzeum na Wawelu. Szkoła zimowa odbyła się w cztery grudniowe dni w Warszawie, podczas których zostały podsumowane dotychczasowe osiągnięcia w prowadzonych projektach. Młodzi liderzy uczestniczyli też w pokazie filmu „Przypadek” i spotkaniu z wdową po Krzysztofie Kieślowskim oraz wycieczce do Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie. Udział w Akademii Liderów był bardzo rozwijającym doświadczeniem i okazją do poznania wielu inspirujących ludzi.

Foto Foto Foto Foto Foto

 

 

MONOPOLY Śl.TZN 3N

Nasi zdolni uczniowie z klasy 3N zaprojektowali i wykonali swoją własną klasową, a zarazem szkolną unikatową planszówkę. Zapraszamy do zapoznania się i podziwiania.

Gra Gra Gra Gra Gra Gra Gra Gra Gra Gra Gra

 

STANISŁAW BUJAK

Od 6 lat zajmuję się amatorskim kręceniem filmów. Zaczynałem od animacji poklatkowej o Lego Batmanie, i w międzyczasie dołączyłem do Amatorskiego Klubu Filmowego w Dąbrowie Górniczej. W miarę upływu czasu coraz bardziej interesowałem się filmem aktorskim, gdyż praca z ludźmi była o wiele ciekawsza niż ustawianie kawałków plastiku. W pewnym momencie dałem sobie spokój z filmem poklatkowym i w całości przeszedłem na film aktorski.

Jestem prostym człowiekiem o prostych gustach. Szpiegowskie intrygi, detektywi i karabiny maszynowe. Zwłaszcza karabiny maszynowe. O tym chcę kręcić.

Wyreżyserowałem mniej więcej sześć filmów aktorskich, trwających od czterech do sześćdziesięciu siedmiu minut. Niektóre wychodziły lepiej, inne gorzej. Ważne było dla mnie kończenie każdego filmu, który zacząłem, niezależnie od tego, ile wstydu by mi nie przyniósł. Dzięki temu mogę teraz zobaczyć, jak bardzo rozwinęliśmy się jako kółko. A tak przy okazji to fajna pamiątka.

Po ukończeniu szkoły mam zamiar zdobyć tytuł inżyniera i pracować w przemyśle. Dalej chcę kręcić amatorskie filmy akcji i być może kiedyś zacznę je kręcić profesjonalnie.

Moim najnowszym dziełem jest “Złe Towarzystwo”, szpiegowski film akcji opowiadający o walce elitarnego wojownika Syriusza z przestępcami, spiskowcami i własnymi wątpliwościami.

Moje filmy można znaleźć pod tym linkiem:
https://www.youtube.com/channel/UCEng2VIHQvSkQXj8NPFCveQ

Stanisław Bujak, klasa 4an

Foto Foto Foto Foto

 

MAREK GRALIŃSKI

Od 12 lat jestem członkiem Związku Harcerstwa Polskiego, służbowo przynależnego do 4 Harcerskiej Drużyny Wodnej “HOOK” w Rudzie Śląskiej, w której od 3 lat pełnię funkcję przybocznego, odpowiedzialnego za prowadzenie zbiórek dla harcerzy (dzieci w wieku od 10-13 lat), oraz pełnię funkcję bosmana drużyny (osoba odpowiedzialna za zarządzanie oraz za bieżące naprawy sprzętu wodnego).

Od dwóch lat jestem członkiem drużyny reprezentacyjnej Chorągwi Śląskiej ZHP, która bierze udział w najważniejszych uroczystościach państwowych i nie tylko, m. in. obchody uroczystości na Monte Cassino, mianowania na stopnie oficerskie, uroczystości z okazji 11 listopada i wiele innych. W tym roku otrzymałem brązowy medal za zasługi dla hufca ZHP Ruda Śląska. W międzyczasie brałem udział jako aktor w widowisku historycznym z okazji rocznicy III powstania śląskiego pt. „Wierna piosneczko śląska” oraz w rekonstrukcji o bohaterskiej obronie wieży spadochronowej we wrześniu ‘39.

Z powodu dynamicznej sytuacji na naszej wschodniej granicy razem z grupą 30 osób udałem się na służbę na dworcu w Krakowie.

Na co dzień interesuję się ratownictwem, służbami mundurowymi oraz żeglarstwem morskim i śródlądowym. Swoją przyszłość wiążę z Akademią Wojsk Lądowych.

Marek Graliński, klasa 3bk

Foto Foto Foto Foto

WIKTOR CYGAN

Uczeń naszej szkoły, klasy III bk Wiktor Cygan wraz z rozpoczęciem edukacji w murach „Śląskich”, rozpoczął swoją przygodę z lekkoatletyką, dołączając do klubu KS AZS-AWF Katowice. Wiktor jest sprinterem z niedużym doświadczeniem, jednak ogromnymi ambicjami. Po zaledwie dwóch latach treningu „złamał” dla wielu „magiczną” barierę 11 sekund na dystansie 100m. Na obecny moment rekord życiowy Wiktora wynosi 10.87, jednak sezon dopiero przed nami. Na dystansie dwukrotnie dłuższym (200m) nie jest wcale gorszy. Podczas ostatnich Mistrzostw Polski z wynikiem 22.14 zajął 7 miejsce. Wiktor pięciokrotnie stanął na podium Mistrzostw Śląska, w tym dwa razy na najwyższym stopniu. Miał możliwość biegu podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego. Wraz z początkiem bieżącego roku nasz uczeń został zawodnikiem KN B (Kadra Narodowa) oraz SKN (Szeroka Kadra Narodowa). Największy jednak sukces Wiktor osiągnął już w bieżącym roku. Podczas 66 PZLA Halowych Mistrzostw Polski wraz z kolegami ze sztafety został Mistrzem Polski w biegu 4x200m.

Swoim uczniem z ogromną przyjemnością chwali się wychowawczyni klasy, Pani Katarzyna Ostrowska

Foto Foto Foto

stopka