ZAPRASZAMY I ZACHĘCAMY UCZNIÓW Śl.TZN DO UDZIAŁU W CIEKAWYCH KONKURSACH!!!

 

 

XXII OGÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI MŁODYCH „NADCHODZĄCE POKOLENIE”

Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu „Smoleniacy” ogłasza XXII Ogólnopolski Konkurs Poetycki Młodych Nadchodzące pokolenie”.

Impreza kontynuuje tradycję konkursów o tej samej nazwie organizowanych w latach 1985-90 i rozstrzyganych w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia. Konkurs „Nadchodzące pokolenie” został reaktywowany w 2003 roku.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, szkół średnich oraz studenci do 25 roku życia.

Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie prac konkursowych: 4 WIERSZY w terminie do 12 listopada 2019 r. na adres I LO im. Jana Smolenia 41-902 Bytom, ul. Strzelców Bytomskich 11 z dopiskiem „Nadchodzące pokolenie”.

Regulamin z kartą zgłoszenia

 

Konkurs Plastyczny TĘCZA

Logo

Szanowni Państwo,
mamy ogromną przyjemność, po raz siedemnasty, zaprosić Was do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym TĘCZA.
W roku szkolnym 2019/2020 Konkurs przeprowadzany jest w czterech kategoriach konkursowych:
„Maluch” – uczniowie I , II, i III klas szkół podstawowych,
„Młodzik” – uczniowie klas IV, V i VI szkół podstawowych,
„Adept” – uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych,
„Żak” – uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Udział w Konkursie polega na wykonaniu indywidualnej (bez pomocy osób trzecich) pracy plastycznej na temat: „Obraz bliski sercu”. Dopuszcza się następujące formy prac indywidualnych:
* - rysunek (format A4 lub A3) wykonany dowolną techniką,
* - praca malarska (format A4 lub A3) wykonana dowolną techniką,
* - wycinanka, wydzieranka, kolaż (format A4 lub A3) wykonany dowolną techniką,
* - zestaw fotografii (3-5 zdjęć) dowolnego formatu;
Dokumenty zgłoszeniowe możecie Państwo przesłać do nas (mailem, faksem lub listownie) do dnia 25 października 2019 r.

Jak co roku na wszystkich uczestników czekają dyplomy a na laureatów i ich szkoły wspaniałe nagrody.

 

Ogólnopolski Konkurs Fizyczny „Lwiątko 2020”

Pragniemy poinformować o rozpoczęciu zapisów do kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Lwiątko”. Konkurs rozgrywany jest w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce w pięciu kategoriach:
 • klasy 7 i 8 szkoły podstawowej,
 • klasy 1 liceum i technikum po szkole podstawowej,
 • klasy 1 liceum i technikum po gimnazjum,
 • klasy 2 liceum i technikum po gimnazjum,
 • klasy 3 liceum oraz klasy 3 i 4 technikum po gimnazjum.

Patronami konkursu są Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

W tym roku konkurs odbędzie się w szkołach w poniedziałek, 30 marca 2020 r. Szkoły mogą zgłosić uczestników do 24 lutego 2020 r. za pomocą formularza na stronie internetowej www.lwiatko.orgOpłata konkursowa wynosi 10 zł od każdego zgłoszonego uczestnika. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej  www.lwiatko.org
 
Zapisy prowadzi Pani Marzena Pilch
 

„PROMUJ ŚLĄSK” – XXI Turniej Sztuki Recytatorskiej

Logo

Termin: 13 -14 XI 2019

Zgłoszenia w szkole: do 15 X 2019 przyjmuje Pani Maria Kwiatoń-Pięta

Informacja                     Regulamin

„FRASZKA”

Logo

 

Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny „FRASZKA” odbędzie się 27 XI 2019 o godz.8.00

Zgłoszenia w szkole: do 8 X 2019

 

Organizator w szkole: Pani Anna Lorenc

 

Konkurs historyczny „KRĄG”

Logo

W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie mogą wziąć udział w:
- teście konkursowym, opracowanym zgodnie z obowiązującym programem nauczania. Test złożony jest z pytań dotyczących najważniejszych wydarzeń w historii Polski – dla szkół ponadpodstawowych – Polska od czasów II wojny światowej do czasów współczesnych

- konkursie prac indywidualnych na temat: „Pomniki – historia ludzi, miejsc i wydarzeń.”

Dokumenty zgłoszeniowe (mailem, faksem lub listownie) do dnia 15 X 2019 r.

REGULAMIN        KARTA ZGŁOSZENIOWA

 

„BOHATEROWIE WRZEŚNIA 1939”

Ogólnopolski konkurs historyczny „Bohaterowie Września 1939” organizowany jest przez młodzież z Akademii Młodzieżowej działającej w ramach Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo

Celem konkursu jest popularyzacja wśród młodzieży szkolnej historii i bohaterskich postaw żołnierzy polskich biorących udział w Kampanii Wrześniowej 1939, propagowanie innowacyjnych metod edukacyjnych oraz zmiana nastawienia do nauki historii.

Konkurs polega na rozwiązaniu 6 zagadek historycznych zawartych w krótkich filmach nagranych przez młodzież z Akademii Młodzieżowej.
Filmy będą publikowane na funpage’u Akademii Młodzieżowej na Facebooku oraz na kanale Telewizji Akademii Młodzieżowej na Youtube co dwa dni. Pierwszy z nich pojawi się 18 października 2019 r. o godz. 20.00., ostatni 28 października 2019 r. o godz. 20.00.
Wygrywa ten, kto w najkrótszym czasie dobrze rozwiąże wszystkie zagadki filmowe.
Do wygrania 3 nagrody w postaci kart podarunkowych do wykorzystania na materiały edukacyjne w sklepach sieci Empik :1 nagroda o wartości 500 zł, 2 nagroda o wartości 200 zł, 3 nagroda o wartości 100 zł

Plakat

Informacje oraz rejestracja (do 28 X 2019) na stronie internetowej: www.bohaterowiewrzesnia.akademiamlodziezowa.pl 

 

ZUŻYTY TELEFON – KONKURS

Można zorganizować zbiórkę zużytych telefonów do 15 XI 2019

Informacje

 

IX Konkurs Fotograficzny „Pamiętamy”

 

LogoTemat fotografii: ludzie, przedmioty, ciekawe miejsca związane z upływającym czasem

TERMIN: do 8 XI 2019

 

Regulamin +załączniki

 

Weltsprachen Abitur

Plakat
Plakat

KONKURSY POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ

Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki Ziemi Łódzkiej, Rektor Politechniki Łódzkiej oraz Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki zapraszają do następujących konkursów:

1.     O puchar Rektora PŁ - First Step To Nobel Prize - internetowy konkurs z fizyki - poziom ponadpodstawowy
2.     O puchar Rektora PŁ – First Step Fields Medal - internetowy konkurs z matematyki - poziom ponadpodstawowy
3.     Fascynująca fizyka – poziom podstawowy oraz ponadpodstawowy,  (arkusze eliminacji szkolnych są dostępne na stronie weeia.p.lodz.pl w  zakładce konkursy fizyczne. Arkusze zabezpieczone są hasłem
4.     Piękne doświadczenie, fascynujące wyjaśnienie – fizyka - poziom ponadpodstawowy oraz podstawowy dla uczniów 7 i 8 klas szkół  podstawowych
5.     Konkurs informatyczny InfoSukces - poziom ponadgimnazjalny oraz poziom ponadpodstawowy oraz podstawowy dla uczniów 7 i 8 klas szkół  podstawowych

LogoKonkursy te  cieszą się wysoką renomą i bardzo dużą popularnością oraz są doskonałym sposobem na systematyczne powtarzanie wiedzy zwłaszcza przed egzaminami.

Udział w konkursach dla szkół ponadpodstawowych to szansa na indeks Politechniki Łódzkiej z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.

Regulaminy konkursów dostępne są na stronie www.weeia.p.lodz.pl ; www.snf-lodz.edu.pl  oraz www.infimat.p.lodz.pl .

Zapisy do wszystkich konkursów oraz rozgrywki w konkursach internetowych prowadzone będą na portalu www.infimat.p.lodz.pl .

Dla wszystkich internetowych konkursów uruchomione będą wkrótce sesje próbne, do których zapraszamy wszystkich chętnych. Będą one aktywne do 6.10.2019r.

Gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy z użytkowaniem systemu, prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość oraz prosimy o kontakt w ich sprawie z wykorzystaniem linku zgłoś błąd na dole strony  www.infimat.p.lodz.pl

Głównym sponsorem konkursów jest Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej, jak również Rektorat Politechniki Łódzkiej. Nagrodami są między innymi dodatkowe punkty w rekrutacji do liceum, indeksy Politechniki Łódzkiej oraz laptopy, tablety, czytniki e-booków oraz przenośne dyski twarde.

 

"Woda źródłem życia"

Plakat


Zgłoszenia: do 30 IX 2019

Termin przysyłania prac: do 11 X 2019

Konkurs „I Know America 2020”

Fundacja Wspomagania Wsi i Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych i Amerykańską Izbą Handlową zapraszają uczniów szkół średnich w wieku 14-19 lat do wzięcia udziału w konkursie „I Know America 2020”. To już 17. edycja naszego konkursu.

Do wygrania atrakcyjne nagrody:

 • Pięć indeksów na studia pierwszego stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego (jedynym dodatkowym warunkiem jest zdana matura z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym z wynikiem minimum 50%, aby można było przyjąć, że dana osoba poradzi sobie ze studiami w języku angielskim).
 • Miesięczny staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie. Stażysta dostanie też nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł na dofinansowanie kosztów utrzymania w Warszawie.
 • Wszyscy laureaci otrzymają dyplomy oraz książki.
 • Co roku grupa 30 finalistów przyjeżdża do Warszawy (najczęściej w marcu/kwietniu) i uczestniczy w przyjęciu w rezydencji amerykańskiego Ambasadora (jeśli pozwala na to kalendarz).

PlakatUczestnicy konkursu „I Know America” sprawdzą swoją wiedzę w trzech etapach. Pierwszy to test jednokrotnego wyboru, drugi to esej na jeden z kilkunastu tematów. Autorzy najlepszych tekstów spotkają się w trzecim etapie, który odbędzie się w Warszawie. Finaliści będą uczestniczyć w rozmowach kwalifikacyjnych z komisją złożoną z przedstawicieli Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, Ambasady Stanów Zjednoczonych i Fundacji Wspomagania Wsi.

Rejestracja uczestników odbywa się na stronie konkursu - www.knowamerica.pl - do 28 października 2019 r.

Wszyscy uczestnicy konkursu będą mogli jednocześnie wziąć udział w rekrutacji do trzeciej edycji programu edukacyjnego Civic Up! Academy. Jest to przedsięwzięcie, które Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce przygotowuje we współpracy z Fundacją Wspomagania Wsi i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczestnicy „I Know America”, którzy zakwalifikują się do programu, wezmą udział w intensywnych 9-dniowych warsztatach przeznaczonych dla młodych osób zainteresowanych prowadzeniem działań społecznych. Civic Up! Academy odbędzie się w pierwszym tygodniu wakacji 2020 r. w Warszawie.

Cel, jaki stawiają sobie organizatorzy, to pogłębienie wiedzy młodzieży o Stanach Zjednoczonych oraz promowanie internetu jako środka komunikacji i narzędzia do poszukiwania informacji. Wszelkie niezbędne informacje, regulamin oraz harmonogram konkursu dostępne są na stronie: www.knowamerica.pl

 

„EKONOMIA SPOŁECZNA” – TURNIEJ GRY PLANSZOWEJ

Organizator: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego oraz FAJNA Spółdzielnia Socjalna z Katowic

Cel turnieju: podniesienie wiedzy nt. przedsiębiorczości społecznej oraz promocja ekonomii społecznej w szkołach

Zgłoszenia 5-osobowej drużyny – wg regulaminu i na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGULAMIN

ZAŁĄCZNIKI:

 

XI WSZECHSTRONNY KONKURS KONESERA POLSZCZYZNY

Logo

Pracownia Komunikacji Społecznej Pałacu Młodzieży w Katowicach zaprasza do udziału w XI edycji Wszechstronnego Konkursu Konesera Polszczyzny pod patronatem Zespołu Dydaktycznego Rady Języka Polskiego i Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich województwa śląskiego. Zapraszamy do udziału dowolną ilość dwuosobowych zespołów reprezentujących szkołę.

Naszym celem jest rozwijanie praktycznej umiejętności posługiwania się językiem ojczystym, właściwe używanie słów oraz związków frazeologicznych. Pragniemy propagować kulturę języka polskiego wśród młodzieży oraz umożliwiać im prezentowanie się w tym zakresie poza macierzystą szkołą.

Pierwszy etap konkursu (dyktando i test językowy) odbędzie się 22 października 2019 r. o godzinie 10.00 w sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach (ul. Mikołowska 26).
Etap drugi (potyczki językowe) – 14 listopada 2019 r. o godzinie 10.00 w sali marmurowej Pałacu Młodzieży w Katowicach. Wyniki pierwszego etapu ogłosimy 5 listopada 2019  na stronie Pałacu Młodzieży oraz poinformujemy szkoły e-mailowo.

ZGŁOSZENIA w szkole: do 16 X 2019; zapisy u Pani Marii Kwiatoń-Pięty lub innych nauczycieli języka polskiego

REGULAMIN

 

OLIMPIADA „O Diamentowy Indeks AGH”

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zaprasza do udziału w XIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie "O Diamentowy Indeks AGH".

Zadania oraz rejestracja w systemie dostępna jest pod adresem www.diament.agh.edu.pl

Tegoroczna olimpiada została objęta patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii.

 

„RELACJE ŚWIADKA HISTORII”

Czas trwania: do 10 X 2019

 

Formy pracy: praca plastyczna, fotografia, nagranie – z dołączeniem krótkiej historii, która była inspiracją pracy

Zgłoszenia u nauczycieli historii

REGULAMIN

 

Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku – edycja IX

„Powstania i plebiscyt na Górnym Śląsku. Ludzie – miejsca – zdarzenia”

 Pomnik

 Trzy kolejne lata: 2019-2020 i 2021 to okres refleksji nad ważnymi wydarzeniami, które miały miejsce na Górnym Śląsku przed stu laty. To okazja do przyjrzenia się zdarzeniom oraz miejscom, w których się działy i ludziom w nich uczestniczącym. Ten ważny okres w historii doprowadził do powrotu części Górnego Śląska do Polski. Warto, aby uczniowie – uczestnicy dziewiątej edycji OWoGŚ, podejmując badanie terenowe i prace studialne, dostrzegli znaczenie tamtych wydarzeń oraz odkryli ich dziedzictwo. Istnieje ono w opracowaniach naukowych, utworach literackich i dziełach sztuki. Może też w pamięci ludzi starszych. Tkwi także w lokalnych nazwach… Warto aby młodzi ludzi w 2019 rokuogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Powstań Śląskich – przyjrzeli się pokłosiu powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku.

Zapraszamy do udziału w IX edycji konkursu!

Organizator: Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach

TEMATY dotyczą: geografii, historii, literatury, sztuki i dziedzictwa kulturowego oraz tematyka interdyscyplinarna  

Tematy

TERMINARZ: 

 • ZGŁOSZENIE do 22.09.2019. szkół do konkursu (przez formularz) na link: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • etap I – eliminacje szkolne 11.11.2019. – przygotowanie przez uczestnika pracy konkursowej
 • ocena prac konkursowych przez komisje szkolne, wyłonienie zwycięzców do finału (max 3 uczniów ze szkoły) – 12 – 17.11.2019.
 • przekazanie prac z kartami oceny (wg wzoru, karta dostępna na początku listopada) – 18.11.2019. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (PDF pracy, skan karty)
 • ogłoszenie listy finalistów – 30.11.2019. (strona internetowa olimpiady)
 • przygotowanie do zawodów finałowych i finał – 1-15.12.2019 ; 16.12.2019.

Formularz zgłoszenia
Szczegółowy harmonogram
Wyciąg z Regulaminu 

UWAGA: termin zgłoszeń uległ wydłużeniu – jak w informacji, nie jak w Regulaminie
Strona olimpiady: http://slaskaolimpiada.cba.pl/

 

 

Olimpiada Statystyczna IV edycja

Logo

Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne zapraszają młodzież szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych do udziału w IV edycji Olimpiady Statystycznej, która odbędzie się w roku szkolnym 2019/2020. Celem Olimpiady jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych. W ramach trójstopniowej rywalizacji spośród uczestników zostanie wyłonione grono finalistów i laureatów.

UWAGA: zapisy w sali 20 do dnia 30 września 2019r.

Informacje znajdziecie na stronie: https://olimpiadastatystyczna.stat.gov.htmlpl/Olimpiada/index.

Koordynator w szkole: Pani Anna Komoniewska

 

GEOPLANETA

LogoSerdecznie zapraszam do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym „Geo-Planeta”, który jest przeprowadzany przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” – Ogólnopolskiego Organizatora Konkursu.

Zapisy trwają do 4 października 2019r.

Informacje znajdziecie na stronie konkursu: http://www.geo.suwikr.pl/geo/2019/Regulamin%20Geo%202019-20.pdf

Organizator w szkole: Pani Anna Komoniewska

XVIII REGIONALNY KONKURS DZIENNIKARSKI „Świat według ciebie”

Forma konkursowa: artykuł prasowy, reportaż lub wywiad (wymagania edycyjne w Regulaminie)

Termin: do 31 października 2019 r.

 

Tematyka konkursu:
Tekst konkursowy powinien dotyczyć aktualnych problemów młodych ludzi i środowiska, w którym żyją. Tematem może być coś, czego sami doświadczyli, coś, czym się interesują, coś, co zaobserwowali. Liczy się umiejętność dostrzegania złożoności życia, ludzi, którzy mają ciekawe historie, żyją obok nas i są warci uwagi. Liczą się interesujące historie o miejscach, o których z całą pewnością warto wspomnieć.

Dostarczenie tekstu drogą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz REGULAMIN

 

V OGÓLNOPOLSKI KONKURS ARTYSTYCZNY

Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie ,,Pędzlem, nitką, dłutem malowane - Pokaż co potrafisz” oraz w konkursie poetyckim ,,O złotą lirę”

Oba konkursy są dofinansowane z budżetu miasta Jaworzna

Celem konkursu jest prezentacja prac ukazujących aktualne tendencje
w malarstwie i hafciarstwie (promocja haftu), rzeźbie poszukiwanie indywidualności twórczych, kształtowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze, integracja środowisk twórczych, promocja młodych talentów, promocja miasta Jaworzna.

TERMIN: 21 X – 10 XI 2019

Konkurs

REGULAMIN, KARTA ZGŁOSZENIA

  

XVI Ogólnopolski Konkurs na Esej

Plakat

„Idź, biegnij, jedź: podróżowanie dla podróżowania w książkach Olgi Tokarczuk”

Termin nadsyłania prac upływa z dniem 22.11.2019 r.

Regulamin

 

„Serce Kapsuły Czasu”

LogoAkcja o zasięgu ogólnopolskim ma charakter konkursu literackiego i plastycznego.
Zadanie konkursowe brzmi: „Podróż wyobraźnią w przyszłość! Twoja miejscowość, nasz świat za sto lat? Opowiedz o tym!”
Celem przedsięwzięcia jest stworzenie przez uczestników „Serca Kapsuły Czasu” – prac literackich i plastycznych. Wszystkie przesłane do nas prace zostaną zamknięte we wnętrzu kapsuły czasu, która powstanie w Krakowie w przyszłym roku.
Akcja trwa do 30 listopada 2019 r., jednakże prace przesłane przed 1 grudnia 2018 r. wezmą udział w ogólnopolskiej wystawie w Krakowie.

Regulamin i informacje: http://tworzymykrakow.org/sercekapsuly/

Serce Kapsuły Czzasu Serce Kapsuły Czzasu

  

 

 

stopka