ZAPRASZAMY I ZACHĘCAMY UCZNIÓW Śl.TZN DO UDZIAŁU W CIEKAWYCH KONKURSACH!!! 

 

KONKURS CHEMICZNY

 

Drogie Uczennice i Drodzy Uczniowie

szkół ponadgimnazjalnych zainteresowani chemią! 

Instytut Chemii na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza Was do wzięcia udziału
w XII Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym

Współorganizatorem Konkursu jest Oddział Katowicki
Polskiego Towarzystwa Chemicznego

Patronat nad Konkursem sprawuje:
Prof. zw. dr hab. Karol Kołodziej - Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii

Głównym Sponsorem Konkursu jest SYNTHOS S.A.
Ponadto SYNTHOS S.A. zaprasza młodych ludzi studiujących chemię do swojego programu „Generacja Synthos”

 

Konkurs składać się będzie z dwóch części - pisemnej i laboratoryjnej. Część pisemna, która odbędzie się w dniu 9 marca 2018 roku (piątek) będzie miała charakter eliminacji, natomiast zadania laboratoryjne stanowić będą finał Konkursu (termin finału zostanie podany na stronie internetowej Konkursu). Do finału dopuszczonych zostanie 25-35 najlepszych uczestników eliminacji.

A oto jak przedstawia się program pierwszego dnia Konkursu: 

 1. Zbiórka uczestników Konkursu: 03.2018r. godz. 930 - hol budynku Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, ul. Uniwersytecka 4;
 2. Uroczyste otwarcie Konkursu - około godziny 1000 (aula nr 3, im. Prof. Pawlikowskiego);
 3. Wykład popularnonaukowy;
 4. Część pisemna Konkursu (rozpoczęcie około godziny 1100);
  W części pisemnej Konkursu uczestnicy będą rozwiązywać zadania testowe i problemowe, przy czym jedno z zadań będzie dotyczyć wysłuchanego wykładu. Tematyka zadań pisemnych mieścić się będzie w programie chemii przewidzianym dla liceów ogólnokształcących (większość zadań w programie podstawowym). Chcemy, aby podobnie jak w ubiegłym roku, poziom trudności zadań odpowiadał programowi chemii w szkołach ponadgimnazjalnych.  W trakcie trwania części pisemnej Konkursu przewidziano spotkanie Opiekunów z władzami Instytutu Chemii. 
 1. Przewidujemy, że część pisemna Konkursu zakończy się około godziny 1330. Ze względu na bliskość terminu Święta Liczby Pi nie przewidujemy zwiedzania pracowni Instytutu Chemii ani pokazów eksperymentów chemicznych. Będzie to możliwe (w wymiarze wielu godzin) w dniach Święta Liczby Pi (szczegóły na swietopi.pl)

 

Zawodnicy, którzy zakwalifikują się do finału, zostaną o tym poinformowani poprzez Internet - lista finalistów zostanie umieszczona na stronie Konkursu. 


Program drugiego dnia Konkursu (finału):
 

 1. Zbiórka finalistów: (data Finału zostanie podana na stronie Konkursu) godz. 930 - hol budynku Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego, ul. Szkolna 9;
 2. Finał Konkursu (początek około godz. 1000).
  W finale zawodnicy będą rozwiązywać niezbyt skomplikowane manualnie zadania laboratoryjne. Przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań przewidujemy poświęcenie około pół godziny na zademonstrowanie młodzieży potrzebnych elementów techniki laboratoryjnej. Powinno to ułatwić wykonywanie zadań laboratoryjnych tym uczestnikom Konkursu, którzy mieli dotychczas niewiele okazji do samodzielnej pracy w laboratorium chemicznym. Przewidujemy, że część finałowa Konkursu zakończy się około godz. 1300.
 3. Posiłek, przerwa - do godz. 15.
 4. Ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie nagród - około godz. 16.

Nagrody otrzymają laureaci i finaliści Konkursu. Fundatorami nagród będą: SYNTHOS S.A. - Główny Sponsor Konkursu, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, Instytut Chemii UŚ, Polskie Towarzystwo Chemiczne i Prywatni Sponsorzy.

Mamy nadzieję, iż dwunasty Konkurs Chemiczny w Uniwersytecie Śląskim będzie się  cieszył  nie  mniejszym  zainteresowaniem  Uczestniczek  i  Uczestników   niż   poprzednie edycje (w ostatnich 5 latach w konkursie bierze udział od 210 do 250 uczennic i uczniów z 30-40 szkół, z 5-7 województw).

Prosimy Dyrekcje Szkół o przesłanie do dnia 8 marca 2018r. do godz. 1200 formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie Konkursu http://www.konkurs-chemiczny.us.edu.pl. Jednocześnie informujemy, że nie ma ograniczenia, co do ilości zgłaszanych osób. Bardzo prosimy o wysyłanie formularzy (o ile to możliwe) w wersji elektronicznej. Każde wysłane w ten sposób zgłoszenie zostanie potwierdzone mailem zwrotnym. W trakcie napływania zgłoszeń, na stronie konkursu pojawi się lista szkół z liczbą reprezentujących ją uczniów.

Wypełniony formularz należy przesłać na adres:     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub (w wersji papierowej) na adres:

Prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Krompiec
Instytut Chemii, 40-006 Katowice, ul. Szkolna 9,              z dopiskiem "Konkurs Chemiczny"

Wraz ze zgłoszeniem uczestników prosimy także o dokonanie wpłaty w wysokości 10 zł za każdego zgłoszonego ucznia na Konto Uniwersytetu Śląskiego - prosimy o podanie danych szkoły jako wpłacającego oraz podanie tytułu wpłaty: „XII Konkurs Chemiczny (numer konta: 74 1050 1214 1000 0007 0000 7909, ING Bank Śląski S.A. oddział w Katowicach). Środki uzyskane w ten sposób zostaną w całości przeznaczone na nagrody dla laureatów Konkursu.

Wszelkich informacji o Konkursie udzielają członkowie Komitetu Organizacyjnego Konkursu:
mgr inż. Sonia Kotowicz, dr Mateusz Korzec (tel. 32 3591514) mgr Beata Marcol   (tel. 32 359 19 54), 
mgr Michał Pająk (tel.: 32 359 19 54),

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Konkursu 
Prof. Stanisław Krompiec

 

stopka