WARSZTATY WYKŁADY PRELEKCJE

 WarsztatyPLASTICS EUROPE

Dnia 7 czerwca wybrani uczniowie z klas 3d, 3i, 2c, 2g uczestniczyli w międzynarodowej debacie pt. „Living, learning, working and moving in Smart Cities of the future: with or without plastics and petrochemicals? – „Życie, nauka, praca i transport w Smart Miastach przyszłości z plastikiem i petrochemią lub bez”.

Młodzież udała się do Warszawy i spędziła dzień na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej wraz z uczniami różnych szkół średnich z całej Polski. Organizatorem debaty była fundacja Plastics Europe oraz przedstawiciele koncernów petrochemicznych polskich i zagranicznych, między innymi Orlen i Petrochemia Płock. Debata odbywała się głównie w języku angielskim oraz częściowo polskim.

Organizatorem z ramienia Śl.TZN była Pani Ewa Szynalska

Plastics Europe Plastics Europe Plastics Europe Plastics Europe Plastics Europe Plastics Europe Plastics Europe Plastics Europe Plastics Europe Plastics Europe

 WarsztatyWydział Nauk o Ziemi

Udział klasy 2g 19.04.2018 w wykładach naukowych na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. 

Temat wykładów: "Podstawy ewolucji""Ewolucja człowieka"

Opiekun: Pani Joanna Haśnik

Klasa 2g Klasa 2g Klasa 2g

 WarsztatySzkolenie ekologiczne

15.05. 2018. uczniowie klas 1f i 2f uczestniczyli w szkoleniu pt. "Zrównoważona konsumpcja - w trosce
o dziedzictwo przyrodnicze". 

Szkolenie Ekologiczne Szkolenie Ekologiczne

 WarsztatyWSZOP – Dzień Otwarty

Dnia 13 kwietnia 2018 roku klasy 1d oraz 1g wraz z wychowawcami Panią Justyną Mazurek oraz Panem Bartoszem Stawowskim wzięły udział w Dniu Otwartym na Wydziale Nauk Technicznych Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy.

Nasi uczniowie mieli okazję do wysłuchania prelekcji oraz zobaczenia bazy laboratoryjnej, w której odbywają się zajęcia dla studentów.

Wydarzenie rozpoczął wykład pt. Dlaczego warto zostać inżynierem? Następnie zostały zaprezentowane nowe technologie w postaci drukarki 3D oraz skonstruowanych robotów.

Kolejnym punktem Dnia Otwartego były zajęcia w laboratoriach. W laboratorium zagrożeń chemicznych przeprowadzono pokazy eksperymentalne dotyczące poszukiwania trucizn w materiale biologicznym oraz badania poziomu zanieczyszczenia powietrza,
a w laboratorium komputerowym uczniowie rozwiązywali zadania z logistyki.

WSZOP - Dzień Otwarty WSZOP - Dzień Otwarty WSZOP - Dzień Otwarty WSZOP - Dzień Otwarty WSZOP - Dzień Otwarty WSZOP - Dzień Otwarty WSZOP - Dzień Otwarty WSZOP - Dzień Otwarty

 WarsztatyDzień Liczby Pi

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Liczby Pi 21.03.2018. uczniowie Śl.TZN uczestniczyli
w Regionalnej Sesji Matematycznej pod opieką Pani Małgorzaty Pawłowskiej.

Organizatorem było II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Katowicach, a spotkanie odbyło się w Wyższej Szkole Technicznej.

Cele konferencji z cyklu „Uczniowskie rozwiązania problemów matematycznych” obejmowały: rozwijanie zainteresowań matematycznych, kształtowanie umiejętności samodzielnego poszukiwania informacji
i prezentowanie ich słuchaczom.

Uczestnicy wysłuchali wykładów pracowników naukowych: dr. inż. Jacka Kawy pt. „Jak algorytm widzi świat?” oraz dr. Jana Acedańskiego „Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu? O teorii wyboru w warunkach ryzyka” oraz wzięli udział w warsztatach dr inż. Anny Ziębowicz
z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej nt. „Nowoczesne metody diagnozowania stawu skroniowo-żuchwowego”.

Prelegentami wystąpień związanych z „królową nauk” byli uczniowie, a wśród nich – Maciej Żurawski z klasy 3n Śl.TZN, który omawiał zastosowanie matematyki w podstawach ekonomii.

Gratulujemy wygłoszenia referatu.

Program sesji był bogaty i różnorodny, m.in. o bryłach platońskich, figurach niemożliwych, a nawet matematyce na boisku piłkarskim.

 Dzień Liczby Pi Dzień Liczby Pi Dzień Liczby Pi

Dzień Liczby Pi

 WarsztatyDEBATA PRAWNICZA

15 lutego 2018 w katowickim EMPiK-u odbyła się debata pt. „Świat bez sądów, za to z telefonem komórkowym w ręku”. Debatę prowadził sędzia, Pan Jarosław Gwizdak, nagrodzony tytułem Obywatelskiego Sędziego Roku 2015.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież szkół katowickich i miast ościennych. Śl.TZN reprezentowała klasa 4g wraz
z wychowawczynią, Panią Anną Światłoń.

Cela7

Okazją do spotkania była książka zatytułowana „Cela 7” autorstwa Krery Drewery.

 Dystopia angielskiej pisarki porusza temat wizji wymiaru sprawiedliwości w przyszłości: o losie oskarżonej nastolatki, która przyznała się do zabójstwa, ma zadecydować publiczne głosowanie przez Internet i telefon widzów popularnego reality show, poddawanych medialnej manipulacji.

Młodzież żywo uczestniczyła w dyskusji, poruszając kwestie natury etycznej zagadnienia.  

Debata prawnicza  Debata prawnicza  Debata prawnicza
Debata prawnicza  Debata prawnicza

 

 WarsztatyWARSZTATY na Politechnice – WIMiM

W dniu 26 lutego 2018 informatycy z klasy 3d pod opieką Pana Marka Lisa i Pana Norberta Gajosa wzięli udział
w warsztatach na Wydziale Inżynierii Materiałowej
i
Metalurgii Politechniki Śląskiej w Katowicach. Uczniowie mieli okazję pracować na profesjonalnym sprzęcie sieciowym CISCO, tworzyć aplikacje dla sterowników automatyki przemysłowej. Wysłuchali również wykładu dotyczącego metod sztucznej inteligencji, podczas którego zapoznali się z historią oraz wdrażaniem SI w życie.

Zajęcia będą miały charakter cykliczny.

Koordynatorem i pomysłodawcą współpracy między Katedrą Informatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej a uczniami klasy informatycznej jest Pani Ewa Szynalska. Ze strony uczelni nad organizacją czuwa Pani dr Joanna Lisok.

Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM Warsztaty na Politechnicze - WIMiM

 WarsztatyINTERESUJĄCE SPOTKANIE w Śl.TZN

Dnia 21.02.2018r. gościliśmy w szkole przedstawicieli University of Bedfordshire z Wielkiej Brytanii.

Logo

Pan Steve Stephens, Wicedyrektor uczelni, oraz Pani Beata Michalska – osoba pośrednicząca w kontaktach między uczelniami brytyjskimi a szkołami w Polsce – spotkali się z uczniami klas 3d i 4d. Dwugodzinne spotkanie miało na celu zaprezentowanie wydziału technicznego Uniwersytetu Bedfordshire, a w szczególności kierunku Informatyki, Robotyki i Automatyki. Przedstawiono korzyści i warunki podjęcia studiów zagranicznych.

Spotkanie zorganizowała Pani Ewa Szynalska 

Dla zainteresowanych: WWW.studiawanglii.info/uniwersytety/bedfordshire

 

 WarsztatySPOTKANIA dla klas IV

 Na przełomie listopada i grudnia 2017 r. miały miejsce spotkania, dotyczące możliwości kształcenia na uczelni wojskowej.

Maturzyści zostali zapoznani z ofertami uczelni, przebiegiem nauki w szkole wojskowej oraz możliwościami dalszej służby w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla zainteresowanych: www.uczelnie-wojskowe.mon.gov.pl
Organizacja spotkań: Pani Wicedyrektor Danuta Kleinert

Spotkania dla klas IV Spotkania dla klas IV
Spotkania dla klas IV

 

 WarsztatyROBOTYKA – zajęcia warsztatowe

 

Kolejne warsztaty poświęcone robotyce już za nami. Tym razem uczestnicy zmagali się z zadaniem zbudowania
i zaprogramowania robota, który będzie samodzielnie odszukiwał kosz i trafiał do niego piłeczką.

Jak widać na zdjęciach, zadanie pochłonęło naszych uczniów bez reszty. 

Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe
Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe
Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe Robotyka - zajęcia warsztatowe

Przypomnijmy, że podczas warsztatów, odbywających się cyklicznie co kilka tygodni, uczestnicy pracują na specjalnych, zaawansowanych technologicznie zestawach Lego Mindstorms EV3.

 WarsztatyWarsztaty z łączenia technik światłowodowych

Miło nam poinformować, że w dniu 8.11.2017 roku w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych gościliśmy absolwentów ZS1 Piekary Śląskie Bartłomieja Cichockiego (absolwent technikum elektrycznego) oraz Piotra Piwowara (absolwent technikum elektronicznego), obecnie przedstawicieli firmy NOVABUD sp. z o.o., którzy zajmują się technikami światłowodowymi i świadczą swoje usługi w całej południowej Polsce.

Dzięki ich uprzejmości i stałemu kontaktowi z byłymi nauczycielami mieliśmy okazję doświadczyć relacji, gdy UCZEŃ  PRZEWYŻSZA SWOJEGO MISTRZA.

Podczas przeprowadzonych warsztatów informatycznych uczniowie klasy 3d mieli okazję zapoznać się z najnowszymi na współczesnym rynku technikami łączenia światłowodów, a także możliwościami ich testowania i wdrażania w codzienne życie. 

Bartek i  Piotr przywieźli do Śl.TZN sprzęt o wartości ponad kilkadziesiąt tys. PLN, by zapoznać z nowoczesnymi trendami rynku IT swoich młodszych kolegów.

Dziękujemy jeszcze raz Bartłomiejowi i Piotrowi za poświęcony czas i mamy nadzieję, że tego typu spotkania uda się powtórzyć w przyszłości. Dziękujemy również Panu Markowi Smyczkowi, inspiratorowi warsztatów.

Wszystkie zdjęcia z warsztatów znajdują się na naszym FANPAGEU oraz w szkolnej galerii, gdzie można już śledzić pełną relację
z przedsięwzięcia. ZAPRASZAMY!!!

Warsztaty z łączenia technik światłowodowych Warsztaty z łączenia technik światłowodowych Warsztaty z łączenia technik światłowodowych Warsztaty z łączenia technik światłowodowych
Warsztaty z łączenia technik światłowodowych Warsztaty z łączenia technik światłowodowych Warsztaty z łączenia technik światłowodowych
Warsztaty z łączenia technik światłowodowych Warsztaty z łączenia technik światłowodowych Warsztaty z łączenia technik światłowodowych

 

 Warsztaty„Handel ludźmi” – warsztaty profilaktyczne

W dniach 17.10.2017 r. i 23.10.2017 r. odbyły się w szkole warsztaty profilaktyczne dotyczące współczesnego handlu ludźmi i pracy przymusowej.

Warsztatami objęto 33 klasy, zajęcia miały charakter  interaktywnego wykładu. Zostały przeprowadzone przez trenerkę warsztatów profilaktycznych ze Stowarzyszenia Po MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej  w Katowicach. 

Trenerka zwróciła uwagę młodzieży na problem handlu ludźmi, m.in. werbowanie dziewcząt i kobiet do prostytucji, jak również na ostatnio szeroko występujące zjawisko wzrostu liczby osób przymuszanych do pracy niewolniczej. Przestrzegała przed ofertami pracy poza granicami kraju umieszczanymi w Internecie. Zwróciła uwagę na konieczność sprawdzenia oferty i umowy o pracę. Przekazała informacje, które są przydatne młodemu człowiekowi  pragnącemu podjąć sezonową pracę za granicą.

Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży.

Organizatorzy: Panie psycholog Danuta Snarska i Tatiana Zych

Handel ludźmi - warsztaty Handel ludźmi - warsztaty Handel ludźmi - warsztaty Handel ludźmi - warsztaty
Handel ludźmi - warsztaty Handel ludźmi - warsztaty Handel ludźmi - warsztaty

 

Warsztaty „Papiery do kariery”

W dniu 23 października 2017 r. odbyły się warsztaty „Papiery do kariery”, zorganizowane w ramach współpracy z EURODESK – Pałac Młodzieży.

W zajęciach wzięła udział klasa 4c.

Organizator: Pani Anna Światłoń

EURODESK - warsztaty EURODESK - warsztaty EURODESK - warsztaty

 

 

Warsztaty

„Odpowiedzialność prawna nieletnich”

Dnia 19 października 2017 r. odbyły się w naszej szkole pogadanki dla uczniów klas pierwszych na temat „Odpowiedzialność prawna nieletnich”.

Spotkania z młodzieżą prowadziła mł. asp. Pani Paulina Pająk.

Serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawe zajęcia, dzięki którym realizujemy na rzecz naszych uczniów działania wychowawczo – profilaktyczne.

Organizator: Panie psycholog Tatiana Zych i Danuta Snarska

POLICJA - warsztaty POLICJA - warsztaty POLICJA - warsztaty
POLICJA - warsztaty POLICJA - warsztaty

stopka