Telefon zaufania
Telefon jest prowadzony przez NGO:
https://thepresja.pl/telefon-wsparcia/
UCHWAŁA RADY MIASTA KATOWICE
w sprawie zamiaru przekształcenia Pordni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 w Katowicach
Informacja PPP5
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5 w Katowicach przesyła informacje dotyczące dwóch nadchodzących wydarzeń:
W dniach 4 i 5 grudnia katowickie poradnie będą miały swoje stanowisko pokazowe na Śląskim Festiwalu Nauki: pokaz_145
„Usłysz i zobacz swoje dziecko”
Harmonogram:
- niedziela
- poniedziałek
W dniu 8 grudnia na terenie poradni odbędą się warsztaty dla młodzieży „Jak oswoić stres - umiejętności radzenia sobie ze stresem”.
Zapisy pod numerem telefonu 32 2035446 lub adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ilość miejsc ograniczona.
Program Wsparcia Psychologiczno - Pedagogicznego MEiN
Wsparcie psychologiczne dla uczniów, rodziców i nauczycieli
Zwiększono dyżury psychologów na Internetowej Platformie Specjalistyczno-Doradczej.
Wsparcie ma charakter indywidualnych spotkań ze specjalistą w formie online.
W ramach Programu Wsparcia Psychologiczno-Pedagogicznego na platformie dostępnej pod adresem www.pwpp.uksw.edu.pl zarówno uczniowie, rodzice, jak i nauczyciele mogą skorzystać z indywidualnych bezpłatnych konsultacji ze specjalistami.
Bezpłatne doradztwo psychologiczno-pedagogiczne obejmuje m.in.:
- pomoc psychologiczną w sytuacji depresji, kryzysu, trudnych doświadczeń życiowych i wyzwań codzienności, zaburzeń osobowości, problemów z poczuciem własnej wartości, w napadach lęku i paniki, z doświadczeniem traumy
- rozwiązywanie problemów wychowawczych z dziećmi i młodzieżą (problemy z nauką, zachowaniami agresywnymi, stawianiem
i utrzymywaniem granic, poprawa komunikacji dorosły-dziecko i dorosły-nastolatek itp.) - pracę z zespołem klasowym i rozwiązywanie konfliktów, budowanie relacji interpersonalnych
- radzenie sobie z przewlekłym stresem oraz trudnymi emocjami;
- pracę z uzależnieniami i współuzależnieniem, w tym uzależnienia behawioralne m.in. od komputera i telefonu
- wsparcie edukacyjno-wychowawcze dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ich rodziców i nauczycieli;
- wsparcie dydaktyczno-metodyczne dla nauczycieli przedmiotowych
- pomoc psychologiczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych w języku ukraińskim.
Wsparcia udziela ponad 20 różnych specjalistów (psychologów, pedagogów i psychoterapeutów), którzy mają wieloletnie, bogate doświadczenie w pracy psychologicznej, pedagogicznej, terapeutycznej i psychoterapeutycznej. Wielokrotnie ściśle współpracują z sektorem edukacji, co pozwala na dogłębne poznanie trudności, potrzeb i oczekiwań uczniów, rodziców i nauczycieli.
Zapisy na dyżury psychologów prowadzone są dla zarejestrowanych na Platformie użytkowników. Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego dobierany jest ekspert z danego obszaru (można też samodzielnie wskazać preferowanego specjalistę) oraz ustalany termin spotkania w formie wideo-rozmowy. W przypadku uczniów poniżej 18 roku życia niezbędne jest wyrażenie pisemnej zgody przez rodzica lub opiekuna,
a czasem jego obecność na pierwszym spotkaniu lub na jego części.
Celem doradztwa jest udzielenie niezbędnego i doraźnego wsparcia osobom w sytuacji trudnej, kryzysowej, zmagającym się ze skutkami pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie u siebie lub u swoich dzieci, uczniów czy wychowanków.
Oprócz poradnictwa, na platformie oferowane są liczne szkolenia np.: rozpoznawanie wczesnych oznak problemów zdrowia psychicznego
u uczniów/dzieci, obciążenia w pracy nauczyciela, jak pracować z uczniem przejawiającym trudne zachowania, stres traumatyczny spowodowany wojną, praca z lękiem u dzieci, jak być wspierającym rodzicem, budowanie odporności psychicznej, fitness mózgu i wiele innych. Szkolenia cały czas są rozbudowywane o nowe, odpowiadające na aktualne potrzeby i wyzwania środowiska edukacyjnego.
Doradztwo, jak i szkolenia świadczone są bezpłatnie w ramach realizacji „Programu wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów i nauczycieli” finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
TELEFON ZAUFANIA - zmiana numeru
Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Poniżej przekazujemy link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/.
Z wyrazami szacunku
Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Ministerstwo Edukacji i Nauki
SPOTKANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW
W dniu 8 czerwca o godzinie 18.00 w naszej szkole odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów. Spotkanie poprowadziły psycholożki szkolne: Pani Tatiana Zych i Pani Danuta Snarska. Było ono ukierunkowane na wspieranie uczniów przeżywających trudności po doświadczeniach związanych z sytuacją pandemiczną. Ogromną rolę w powrocie uczniów do szkoły odgrywają rodzice, znaczące osoby dorosłe, którym dzieci i młodzież ufają. Dlatego dorośli odgrywają fundamentalną rolę w budowaniu dobrostanu psychicznego i fizycznego swoich dzieci.
Jak wrócić do rytmu codziennego chodzenia do szkoły?, o potrzebie empatii, zapewnienia wsparcia swoim dzieciom, potrzebie rozmowy z dzieckiem, wspólnego poszukiwania rozwiązań – to niektóre z poruszanych w trakcie spotkania problemów.
MATERIAŁY I PUBLIKACJE
W związku ze wzrostem przypadków depresji, zaburzeń lękowych i samobójstw, będących pokłosiem zmian natury psychologiczno-społecznej, powstałych w wyniku trwającej od ponad roku pandemii COVID - 19, w załączeniu informacje o miejscach, w których osoby w kryzysie mogą uzyskać pomoc i wsparcie.
Miejsca pomocy - ważne telefony
Ponadto, przesyłamy link do specjalistycznych poradników dla rodziców i nauczycieli dotyczących zapobiegania zachowaniom autodestrukcyjnym u młodzieży, opracowanych przez specjalistów na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna w Katowicach przygotowała Poradnik dla młodzieży oraz Poradnik dla rodziców i opiekunów, które zawierają wskazówki oraz inspiracje dotyczące radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami.
Samorządowy Poradnik dla młodzieży
Samorządowy Poradnik dla rodziców i opiekunów
Wszystkie powyższe informacje są dostępne na stronie internetowej Miasta pod linkiem:
https://www.katowice.eu/dla-mieszka%C5%84ca/ucz-si%C4%99/dla-ucznia-i-rodzica/pomoc-dla-uczni%C3%B3w
ZAPROSZENIE PSYCHOLOGÓW SZKOLNYCH
COVID -19 wpłynął na życie wielu ludzi, a zwłaszcza dzieci i nastolatków. Epidemia koronawirusa może być stresująca z uwagi na zagrożenie zdrowia, nagłe zmiany, ograniczenie kontaktów społecznych, nauczanie zdalne itd. W związku z tym niektórzy z nas, a szczególnie dzieci i młodzież mogą odczuwać zwiększony poziom lęku, negatywne emocje, przewlekły stres, zmienność nastrojów, brak energii, pogarszanie się ogólnego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.
Jeżeli wskutek izolacji społecznej odczuwasz spadek nastroju, problemy z akceptacją rzeczywistości, lęk itp. zapraszamy Cię do szkolnego gabinetu psychologów.
Wyposażymy cię w wiedzę dotyczącą radzenia sobie w obecnej sytuacji izolacji społecznej. Porozmawiamy o tym:
- jak radzić sobie z narastającym niepokojem?
- jak radzić sobie z przewlekłym stresem?
- jak rozmawiać o trudnych emocjach?
- jak ważne jest wprowadzanie i pilnowanie rutyny?
- jak ważne jest planowanie dnia?
- jak ważny jest higieniczny styl życia?
- jak ważne jest dbanie o dostarczanie sobie pozytywnych doświadczeń, dowartościowanie samego siebie?
- jak zorganizować sobie czas wolny?
- jak przygotować się do powrotu do szkoły?
Czekamy na Ciebie w gabinecie szkolnym.
Psycholożki
Danuta Snarska Tatiana Zych
Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji 22 594 91 00 (czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00)
Telefon zaufania dla dzieci 116 111
Telefon dla Rodziców i Nauczycieli 800 100 100 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-15.00)
INFORMACJA
Informujemy uczniów oraz rodziców o możliwości skorzystania w razie potrzeby z porady udzielanej przez psychologów pracujących w poradniach.
Nasza szkoła znajduje się pod opieką Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Katowicach, ul. Sokolska 26 tel. 32 2599586
oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 w Katowicach, ul.Okrzei 4, tel. 32 2035446.
Zapraszamy.
OGŁOSZENIE PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ nr 5
Dyrekcja oraz specjaliści Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 w Katowicach pragniemy przypomnieć, iż jako placówka nieferyjna w sposób ciągły zapewniamy wsparcie wszystkim naszym klientom z rejonu działania. Poradnia nasza nieprzerwanie realizuje zadania statutowe.
Przypominamy i prosimy o przekazanie waszym wychowankom, uczniom i ich rodzicom o możliwości bezpośredniego kontaktu z poradnią poprzez umawianie wizyt na terenie poradni, kontaktu telefonicznego pod numerem 32 2035446 lub mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (maile bezpośrednie do wszystkich specjalistów dostępne są na stronie www: www.ppp5katowice.eu w zakładce ZAGROŻENIE EPIDEMICZNE - Dla psychologów, pedagogów, nauczycieli).
Zachęcamy również do korzystania z materiałów i informacji zamieszczanych na naszej stronie www: www.ppp5katowice.eu, która zawiera odpowiednio pogrupowane materiały:
- W zakładce: "O nas", m.in. informacje o godzinach pracy i rejonie działania.
- W zakładce: ""Oferta", m.in. informacje o diagnozowaniu, opiniowaniu i orzekaniu oraz o aktualnej ofercie terapeutycznej (plakat pdf).
- W zakładce: "Strefa Rodzica", m.in. wzory dokumentów do pobrania, adresy ważnych stron internetowych, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, poradniki dla rodziców z szerokiego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego
- W zakładce: "Strefa Nauczyciela", m.in. wzory dokumentów do pobrania, aktualna oferta warsztatów, poradniki, adresy ciekawych stron www, tematykę z zakresu doradztwa zawodowego
- W zakładce: "Strefa malucha (0-6 lat)", m.in. poradniki, propozycje zabaw ruchowych, ogólnorozwojowych, plastycznych, bajek terapeutycznych, ciekawych i polecanych stron internetowych z materiałami edukacyjnymi i doradczymi
- W zakładkach: "Strefa ucznia (klasy 1-3) i "Strefa ucznia (klasy 4-6)" m.in. materiały z zakresu relaksacji, zabaw ogólnorozwojowych, ortografii, ciekawych stron edukacyjnych i poradników
- W zakładce: "Strefa młodzieży", m.in. materiały z podziałem na Strefę EDU i Strefę PSYCHE, ortografii, doradztwa zawodowego oraz adresy cennych stron internetowych dla młodzieży
- W zakładce: "Zagrożenie Epidemiczne", znajdują się materiały związane z radzeniem sobie w obecnej trudnej sytuacji skierowane do trzech grup: Nauczycieli, Uczniów i Rodziców
- Ponadto w ostatnim czasie powstały zakładki: "Skrzynka pytań i odpowiedzi - nauczyciel" i "Skrzynka pytań i odpowiedzi - uczeń", które są formą wsparcia poprzez kontakt ze specjalistą celem uzyskania odpowiedzi na aktualne trudne pytania związane m.in. z radzeniem sobie z izolacją, motywacją do nauki, technik relaksacji czy organizacją własnego czasu. Proponujemy ponownie zachęcić w szczególności młodych ludzi do korzystania z tej formy wsparcia poprzez przesyłanie swoich pytań i wątpliwości poprzez dostępny na stronie link.
- Na stronie www w Aktualnościach umieszczona jest również informacja o nowopowstałej grupie "izo? - (RE)LACJA" - jest to grupa wsparcia dla dzieci i młodzieży odczuwających brak kontaktu z rówieśnikami. Celem grupy jest aktywne radzenie sobie z ograniczeniem kontaktów, wymiana własnych dobrych praktyk, skorzystanie z podpowiedzi innych, przyjemne spędzenie czasu.
K O N T A K T: P O R A D N I A P S Y C H O L O G I C Z N O - P E D A G O G I C Z N A N R 5,
TEL.: 32 203-54-46, osoby odpowiedzialne: ALEKSANDRA KONIECZNY-SIWY, WIESŁAWA BOCIAN-MISZTAL