WYCIECZKI

Wyjście naukowe klasy 2AF do oczyszczalni ścieków GIGABLOK w Katowicach, 10 maja 2022roku.

Zwiedzanie oczyszczalni ścieków jest realizacją podstawy programowej z przedmiotu ochrona wody. Uczniowie zapoznali się i zobaczyli urządzenia odpowiedzialne za redukcję zanieczyszczeń wody, zapoznali się z technologią biologicznego oczyszczania ścieków.
Wyjście organizowała Joanna Romanek

 

Muzeum Lotnictwa Polskiego

26 maja klasa 1BK udała się na wycieczkę do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pod opieką wychowawcy prof. Magdaleny Szwedor oraz prof. Anny Burdach.

Muzeum znajduje się na terenie dawnego Lotniska Rakowice-Czyżyny i gromadzi ponad 200 statków powietrznych, ale również wiele eksponatów związanych z lotnictwem oraz własną bibliotekę nie tylko z własnymi publikacjami. Muzeum to znajduje się na 8.miejscu wśród muzeów lotnictwa na świecie, prowadzi działalność konferencyjna, edukacyjną oraz eventową.

Historia lotnictwa została przybliżona przez pana Jarosława Pytla przedstawiciela Air4 ośrodka szkolenia pilotów z Gliwic - sponsora nagrody- wycieczki w internetowej rywalizacji, w której uczniowie 1BK wykazali się super zgraniem i zaangażowaniem. Pan Jarosław Pytel podzielił się z uczniami nie tylko swoją wiedzą, ale i pasją do lotnictwa. Może, któregoś z uczniów spotkamy kiedyś za sterami dreamlinera lub boeinga ...

Uczniom towarzyszyła również grupa uczniów z Zespołu Szkół z Poręby oraz pilot- instruktor z Air4.

Bardzo dziękujemy Air4 z Gliwic za bardzo miły czas spędzony w muzeum.

Foto Foto Foto Foto Foto

 

Wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Krupskiego Młyna.

14 czerwca 2022r. klasa 1BK wraz z wychowawcą prof. Magdaleną Szwedor i prof. Lindą Grabowską udała się do północno - zachodniej części województwa śląskiego, aby przepłynąć kajakami 11 kilometrowy odcinek Małej Panwi z Krupskiego Młyna do Żędowic. Uczniowie mogli podziwiać piękno przyrody w fantastycznych warunkach pogodowych jak i sprawdzić się swoją sprawność fizyczną, umiejętności logistyczne i pracy w teamie.  Po ponad trzygodzinnym wysiłku fizycznym można było odzyskać siły i wymienić się przeżyciami przy wspólnym ognisku.

Instruktor grupy, pan Adam, który pilotował grupę, okazał się być absolwentem naszej szkoły.

Spływ dostarczył wielu emocji i wrażeń nie tylko dla zaprawionych w kajakarstwie, ale również dla tych uczniów, którzy próbowali swych sił po raz pierwszy.

Foto Foto Foto Foto Foto

 

Wycieczka do Zwardonia

W dniach od 25 do 27 maja uczniowie klas 1AE, 2EI oraz 2AF uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Zwardonia. Wycieczka była okazją do poznania krajobrazów Beskidu Żywieckiego, relaksu, wyciszenia oraz integracji klasowej i międzyoddziałowej. W trakcie wycieczki uczniowie pokonali pieszo wiele kilometrów zdobywając Mały Rachowiec i Ochodzitę; kosztowali lokalnych specjałów w Koniakowie oraz zorganizowali ognisko, na którym zniknęły podziały między oddziałami.

Wszystkim uczestnikom wycieczki bardzo dziękujemy za miło spędzony czas.
Opiekunami grupy byli: Pani Linda Grabowska, Pani Magdalena Polak-Opałka, Pan Daniel Sowa i Pan Łukasz Pownug

Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

Wycieczka 3EF do Krakowa

W dniu 09.06.br. klasa 3EF odwiedziła Kraków na swojej wycieczce klasowej. Wszyscy byliśmy przygotowani na burzę i deszcz, lecz skończyło się na bezchmurny niebie i pięknym słońcu. 

Spotkaliśmy różne znakomitości z polskiej kultury narodowej. Poznajecie tego pana na pierwszym zdjęciu?

Foto Foto

Na wycieczce, była okazja podziękować Pani M. Polak - Opałce za jej wkład w nauczanie. Czym klasa zaskoczyła nas bardzo, stając przed Panią z pięknym bukietem róż.

Róże

WYCHOWAWCZYNI 3EF Iwona Stańko

 

 

Interesujące spotkanie 

Uczniowie klasy 1D w dniu 3.06.2022. uczestniczyli w spotkaniu z Panem Markiem Kamińskim i robotem humanoidalnym NOA, w ramach programu LifePlan Expedition. Wydarzenie odbyło się na terenie ZSTiO nr 2 w Katowicach.

Pan M.Kamiński to znany podróżnik ekstremalny, innowator oraz filozof, który wpisany został do Księgi Rekordów Ginessa za zdobycie obu biegunów Ziemi bez pomocy z zewnątrz. Jego doświadczenie z niezwykłych wypraw oraz przemyślenia, posłużyły mu do opracowania metody Biegun. Jest to program rozwojowo-motywacyjny, wspierający rozwój osobisty, budujący motywację i chroniący przed jej utratą. Metoda Biegun skierowana jest głównie do młodych ludzi i o niej opowiadał na spotkaniu prelegent. Dodatkową atrakcję stanowił niewątpliwie robot NOA, którego zaprezentowane możliwości budziły ogromną ciekawość uczestników wydarzenia.
Opiekunowie młodzieży: Pani Ewa Wandzioch i Pan G. Pinkowski.

Foto Foto Foto Foto Foto

 

Warsztaty tematyczne 

W dniu 18.05.22. klasa 2D wraz z nauczycielami odwiedziła Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. Wzięliśmy udział w dwóch warsztatach tematycznych. Pierwszy dotyczył rozpoznawania gleb, czyli zapoznania z czynnikami glebotwórczymi, typami gleb strefowych i astrefowych, analizy profilu glebowego i oceny środowiska glebowego Polski pod kątem przydatności w gospodarce rolnej. Drugi warsztat dotyczył GIS (Geograficznych Systemów Informacyjnych). Dowiedzieliśmy się, jak w nowoczesny sposób pozyskiwać, przetwarzać i udostępniać dane o środowisku geograficznym, a co najważniejsze każdy miał okazję samodzielnie stworzyć mapę w komputerze.

Foto Foto Foto Foto Foto

 

II Konferencja Wiedzy Technicznej

Dnia 23.04. 2022. odbyła się II Konferencja Wiedzy Technicznej, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Informatycznego Oddział Górnośląski, połączona ze Światowym Dniem Książki i praw autorskich.

Naszą szkołę reprezentowali: Bożena Borowska z klasy IID oraz Michał Okoń z klasy ID.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

VI konferencja Edukacja Dualna – EDUAL

Dnia 6 kwietnia 2022 roku uczniowie klas 3g i 4e uczestniczyli w organizowanej przez Politechnikę Śląską w Gliwicach konferencji dotyczącej kształcenia dualnego. Kształcenie dualne polega na odbywaniu staży u pracodawców podczas toku studiów, co pozwala na zdobywanie niezbędnej wiedzy praktycznej. Jest to nowoczesne podejście w kształceniu wyższym, które zdobywa coraz większą popularność.

Dodatkową atrakcją dla uczniów była możliwość zwiedzenia laboratoriów Wydziału Mechanicznego Technologicznego oraz prowadzenie rozmów ze studentami o uczelni i wybranych kierunkach studiów.

Opiekunami grupy byli: Pani Linda Grabowska, Pan Ireneusz Boczek, Pan Łukasz Pownug oraz Pan Daniel Sowa.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konferencji.

Foto Foto Foto Foto

Kino Rialto

18 listopada 2021r. klasy: 1CFN, 2AF, 3EF5 uczestniczyły w spotkaniu dyskusyjnym połączonym z projekcją filmu pt.” Planeta 2.0” w kinie Rialto. Dyskusja dotyczyła przedsięwzięcia naukowo badawczego „Biosfera 2.o”, które miało na celu odtworzenie dominujących stref klimatycznych na Ziemi w mikroskali : dżungla, pustynia, niziny i ocean z rafą koralową wraz z charakterystycznymi dla nich zwierzętami, ptakami czy insektami.

Dyskusję pt.: „Nie mamy Planety 2.0” prowadzili: profesor Piotr Skubała z Katedry Ekologii UŚ oraz Ryszard Kulik.

Opiekunami 26 osobowej grupy byli: Grażyna Grec, Elżbieta Król i Joanna Romanek

 

Wycieczka do kompostowni

Realizując program z przedmiotu „Gospodarowanie odpadami oraz ochrona gleb” dobrze jest potwierdzić teorię praktyką. Uczniowie klasy 3EF5 i 4f/k zwiedzili Zakład Kompostowni w Katowicach. Wyjazd naukowy poszerzył posiadane przez uczniów wiadomości dotyczące zbiórki odpadów komunalnych. Zakład kompostowni pokazał uczniom nowoczesne technologie i urządzenia dotyczące utylizacji odpadów komunalnych. Wyjazd odbył się 4 października 2021r..

 Organizatorem wyjazdu i opiekunem 15 osobowej grupy z ramienia szkoły była Joanny Romanek.

Foto Foto

 

Wyjazd w Pieniny

Piękne i wciąż żywe są wspomnienia z wyjazdu w Pieniny. Jesienna Matka Natura potrafi zachwycać naprawdę bajecznie kolorowymi pejzażami. 25-26 października 2021 r. uczniowie klasy 3e z wychowawcą Grzegorzem Drabikiem oraz członkowie szkolnego koła teatralnego z opiekunem ks. Tomaszem Kuszem pojechali ma dwudniową wycieczkę w Pieniny. Pierwszego dnia zwiedzili wąwóz Homole oraz Szczawnicę, w kolejnym – zdobyli szczyt Trzy Korony. Ponadto zespół teatralny  wystawił dzieciom ze szkoły podstawowej i przedszkola w Sromowcach Niżnych swoje przedstawienie przygotowane w ramach projektu społecznego Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, zatytułowane „EKObaja”.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

Muzeum Historii Katowic 

28.10 w ramach KKKŚl klasy 1F i 3F zwiedziły Muzeum Historii Katowic oddział w Nikiszowcu.

Uczniowie zobaczyli wystawy:
1. Woda i mydło najlepsze bielidło.
2. Wokół mistrzów Grupy Janowskiej.
3. U nos w doma na Nikiszu.

 

Foto Foto

Wycieczka klasy 4e do Szczawnicy

W dniach od 18 do 20 października 2021 roku odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza klasy 4e do Szczawnicy. W ramach wycieczki uczniowie przeszli do Wodospadu Zaskalnik, a następnego dnia Wąwozem Homole do Rezerwatu Biała Woda. Po długich pieszych wycieczkach przyszła pora na relaks na basenie, wspólny integracyjny grill, gry i zabawy oraz tańce.

Wszystkim uczestnikom wycieczki serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas
Opiekunami grupy byli: Pani Linda Grabowska i Pan Daniel Sowa

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

Wycieczka krajoznawczo turystyczna w Beskid Żywiecki

Celem wycieczki była reintegracja klasy po jakże długim okresie nauczania zdalnego.

Już pierwszy dzień wycieczki obfitował w emocje. Niezbyt wczesna zbiórka na dworcu w Katowicach zapowiadała przyjemną podróż pociągiem. Spokojne przygotowania do podróży w postaci dobrej kawy z croissantem pozwoliły pewnie wsiąść do pociągu, i to nie byle jakiego. Koleje Śląskie stanęły na wysokości zadania. Po dotarciu do Milówki należało zdobyć Halę Boraczą, gdyż tam mieliśmy zakwaterowanie. Była to pierwsza, zakończona sukcesem, próba - wszyscy dotarli :-). Zakwaterowanie, obiadokolacja i spacer do okolicznego schroniska wypełniły pozostały czas. Wieczorne ognisko, zapach kiełbasek i śpiewy całej wesołej gromady, długo w noc wybrzmiewały wśród okolicznych wzgórz.

Drugiego dnia, tuż po śniadanku, dziarsko wyruszyliśmy zdobywać świat. Szczególnie interesowały nas Hala Lipowska oraz Hala Rysianka, a zwłaszcza piękne widoki i oczywiście urokliwe schroniska tam swego czasu wybudowane. Czas wędrówki stał się okazją do długich rozmów o życiu i jego meandrach. Pogoda nie zawiodła, było ciepło i dosyć słonecznie a wszystkie deszcze padały gdzieś tam, daleko. Radosny powrót do ośrodka stanowił jedynie preludium do ogniska numer dwa, kiedy to zapach kiełbasek i śpiewy ….. :-) .

Trzeciego dnia należało powrócić do rzeczywistości. Zatem, po niespiesznym śniadanku i spacerze do schroniska na Hali Boraczej, podążyliśmy w drogę powrotną, ciesząc się towarzystwem i dobrą, słoneczną pogodą. Zmęczeni mijającymi emocjami powróciliśmy do Katowic.

Klasa 3an
Data: 27 – 29 września 2021r.
Kierownik wycieczki: Piotr Czerniejewski
Opiekun: Leszek Dobrowolski

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

Wrocław to piękne miasto...

mieliśmy okazję przekonać się na wycieczce, która odbyła się w dniach 12-13 października 2021.

Spacerowaliśmy po Starym Mieście, odwiedziliśmy serce Wrocławia – Rynek oraz Ostrów Tumski – najstarszą część dolnośląskiej stolicy.

Byliśmy w Muzeum Narodowym, płyneliśmy Odrą do ZOO, w którym obejrzeliśmy Afrykanarium.

W ramach integracji kulturowej odwiedziliśmy Dzielnicę Czterech Wyznań.

Podobało nam się tak bardzo, że planujemy już następną wycieczkę klasową.

Organizatorzy wycieczki dla klas 2BK i 3BK: Wychowawcy Panie Edyta Sawicka i Anna Światłoń,
opiekunowie: Panie Maria Kwiatoń-Pięta i Beata Górnik.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

Wycieczka klas 1AE,1CFN,1D 

W dniu 13 października 2021 roku odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza klas 1AE,1CNF oraz 1D do miejscowości Wilkowice Bystra. Wycieczka była niezwykłą formą relaksu, a przede wszystkim integracją dla klas pierwszych. Uczestnicy mieli okazję podziwiać uroki Beskidu Śląskiego oraz jego szczytu Czupel. Był także czas, by odpocząć w schronisku Magurka. Pomimo zmiennej pogody udało nam się dotrzeć na szczyt. 

Wszystkim uczestnikom wycieczki serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas.

Opiekunami grupy byli: Wychowawcy – Pani Magdalena Polak Opałka, Pani Marta Łyczba oraz Pani Marzena Pilch Opiekunowie: Pani Anna Lorenc, Pani Katarzyna Ostrowska i Pan Mirosław Stawowski. 

Foto Foto Foto Foto Foto

Brenna – wycieczka klas 4an, 4c i 4g

W dniach od 11 do 13 października 2021 roku odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza klas 4an, 4c oraz 4g do Brennej. Wycieczka była niezwykłą do relaksu, integracji oraz do podziwiania uroków Beskidu Śląskiego. W ramach wycieczki przeprowadzono wiele aktywności: piesze wycieczki krajoznawcze, ognisko, zawody sportowe, a nawet tańce.

Wszystkim uczestnikom wycieczki serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas.

Opiekunami grupy byli: wychowawcy – Pani Beata Dziedzic-Szymińska oraz Pan Adam Iwański oraz opiekunowie: Pani Linda Grabowska, Pani Iwona Stańko i Pan Daniel Sowa.

Foto Foto Foto Foto Foto

 

Wycieczka w Beskid Śląski klas 4d i 4fk

W dniach 29 września 2021 do 1 października 2021 odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza klas 4d oraz 4fk do Brennej. Pierwszego dnia cała grupa wyprawiła się na górę Błatnią. Następnego dnia głównym punktem programu była wędrówka na Przełęcz Karkoszczonka oraz krótki odpoczynek w „Chacie Wuja Toma”. Wieczorem kolację urozmaiciło pieczenie kiełbasek nad ogniskiem i wspólne śpiewanie. W ostatnim dniu pobytu najwytrwalsi wybrali się na Szlak Wspomnień.

Uczestnicy zakwaterowani byli w Ośrodku Wypoczynkowym „Pod Świerkami”, w którym oprócz możliwości noclegu można było skorzystać z basenu, siłowni czy pograć w bilard, tenisa stołowego lub w piłkę nożną.

Pobyt w Beskidzie Śląskim był okazją do relaksu i integracji, dostarczył wielu wrażeń wizualnych związanych z pięknem jesiennej przyrody oraz dreszczyku emocji związanego z pokonywaniem górskich szlaków.

Wszystkim opiekunom i uczestnikom wycieczki dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto

Wychowawczynie: Ewa Kaczmarczyk i Anna Lorenc
Opiekunki: Angelika Felka i Justyna Mazurek

 

Wycieczka integracyjna klasy 3EF 

28 września 2021 roku odbyła się wycieczka integracyjna klasy 3EF. W ramach wycieczki uczniowie wraz z nauczycielami wybrali się na spacer do Ogrodu Japońskiego, znajdującego się na terenie Parku Śląskiego. Kolejnym punktem wycieczki była kręgielnia „Renoma” w Siemianowicach Śląskich. W miłej atmosferze rywalizacji uczniowie mieli możliwość poznać się lepiej i spędzić ze sobą czas.

Opiekunami wycieczki byli: Pani Iwona Stańko i Pan Daniel Sowa

Foto  Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

Brenna 

W dniach 27 – 29.09.2021r. klasy 3bk oraz 3g pojechały na wycieczkę do Brennej. Celem wycieczki była reintegracja klas po długiej izolacji spowodowanej nauczaniem zdalnym. Pogoda ku wielkiemu zaskoczeniu dopisała i udało się w pełni zrealizować program wycieczki.

Oprócz wychowawców Pani Katarzyny Ostrowskiej i Pana Mirosława Stawowskiego opiekunami byli Pani Ewa Wandzioch i Pan Grzegorz Pinkowski. 

Foto Foto Foto Foto

 

I Metropolitalne Dni Energii 

Dnia 25 września 2021 roku, na Placu Sławika i Antalla, przed Spodkiem odbyły się I Metropolitalne Dni Energii. Impreza jest kontynuacją Dni Energii Miasta Katowice. Nowy większy format wydarzenia ma na celu promowanie ekologicznego stylu życia oraz promocję odnawialnych źródeł energii. Dla szkół ponadpodstawowych jest to z kolei niezwykła okazja do zaprezentowania oferty edukacyjnej oraz wypromowania zawodu technik mechatronik.

W evencie wzięli udział uczniowie klasy 4e oraz opiekunowie: Panie Magdalena Szwedor, Linda Grabowska i Pan Daniel Sowa.

Uczniom serdecznie dziękujemy za przygotowanie stanowiska i poświęcony czas.

Foto Foto Foto Foto

 

Wycieczka integracyjna do Energylandii

Dnia 24 września 2021 roku odbyła się wycieczka integracyjna klas 2AF, 2EI oraz 2G do rodzinnego parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Moc atrakcji, moc wrażeń i zastrzyk adrenaliny to tylko niektóre efekty towarzyszące naszym uczniom. Wycieczka była świetną okazją do relaksu, zabawy i lepszego poznania w grupie.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wyśmienitą zabawę i miło spędzony czas.

Opiekunami grupy byli: wychowawcy – Jarosław Kiszka, Daniel Sowa, Karol Juraszczyk oraz opiekunowie – Linda Grabowska, Magdalena Polak-Opałka, Łukasz Pownug

Foto Foto Foto Foto Foto

 

Śląski Ogród Zoologiczny 

23 września 2021 klasa 2BK udała się do ZOO w ramach reintegracji i edukacji regionalnej. Organizatorką wyjścia była Wychowawczyni, Pani Edyta Sawicka.

 

Wykłady z informatyki i biorobotyki 

W dniu 6 września 2021 r. klasy informatyczne (2D, 2J, 2M, 3D, 3d, 4d) uczestniczyły w wykładach naukowych, które odbyły się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Z ramienia uczelni organizatorem zajęć była pani dr Joanna Foryś. Wykłady dotyczyły robotyki, pojazdów przyszłości, zalet nauki przedmiotów ścisłych. Wykładowcy podkreślali wagę współpracy, korelacji i wartości intelektualnej, jakie każdy młody człowiek wnosi w powodzenie przyszłych projektów w dziedzinie biorobotyki, programowania i budowy robotów.

Organizatorem wyjścia z ramienia szkoły była Pani Ewa Szynalska, opiekunami – Pani Justyna Mazurek i Pan Łukasz Pownug

Foto Foto Foto Foto

 

stopka