WYCIECZKI 2022/23

Wycieczka integracyjna klasy 1AN oraz 4EF – Brenna (3-5 października 2022r.)

Jak poznać nowych kolegów z klasy oraz wychowanków? Najlepiej poza szkołą, na neutralnym gruncie, czyli na szkolnej wycieczce. Taką też trzydniową wycieczkę do zaprzyjaźnionego pensjonatu „Pod Świerkami” w Brennej  zorganizowano dla uczniów klasy 1 elektryczno-energetycznej. Młodszym kolegom towarzyszyli starsi - uczniowie klasy 4 z klasy o profilu mechanik-ochrona środowiska. Młodzież poznawała okolice Brennej, wędrując górskimi szlakami Beskidu Śląskiego. Wspólnie spędzony czas w otoczeniu przyrody, ognisko, sportowe pasje oraz liczne atrakcje na terenie ośrodka z pewnością pomogły nowym uczniom szkoły lepiej się zintegrować.

Opiekunami grupy byli: Pani Iwona Stańko, Pani Joanna Składowska, Pan Piotr Czerniejewski oraz Pani Angelika Felka.

Foto Foto Foto Foto Foto

 

Muzeum Auschwitz – Birkenau

Dnia 11 października 2022r. uczniowie klas 3C oraz 3M udali się do Oświęcimia w celu zwiedzania Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego.

Opiekunami klas byli: Pani Iwona Stańko, Pani Joanna Składowska oraz Pani Angelika Felka.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

Koncert specjalny Orkiestry Muzyki Nowej – NOSPR

Dnia 16 grudnia uczniowie klasy 2D wzięli udział w koncercie edukacyjnym w ramach akcji: „NOSPR udostępniony”. Skąpana w ciepłych barwach świateł kameralna sala koncertowa wypełniona muzyką, to idealna propozycja dla uczniów, jak i nauczycieli po trudnym i burzliwym okresie klasyfikacji. Uczta duchowa w ten śnieżny, grudniowy dzień – bezcenne.

Opiekunem młodzieży była Pani Angelika Felka

Organizator wyjścia: Pani Marzena Pilch

Foto Foto

 

Survival – 1AN i 1FK

Uczniowie dwóch klas pierwszych – 1AN oraz 1FK – dnia 20 kwietnia 2023 wzięli udział w wycieczce integracyjnej w Mirowie, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Uczestnicy

wyjazdu brali udział w ćwiczeniach survivalowych: pogłębiali wiedzę na temat trudnego

życia w górach, uczyli się rozpalania ognia, budowania szałasu, wiązania węzłów turystyczno-survivalowych przydatnych w terenie oraz udzielania pierwszej pomocy w leśnych

warunkach. Finałem wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz mecz piłki nożnej klasy 1AN.

Opiekunowie: Panie Ewa Kaczmarczyk, Iwona Stańko, Małgorzata Janiszewska, Angelika Felka.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

NOSPR

W dniu 26.04.2023r. klasy 2BK, 2G, 3EI oraz 3J uczestniczyły w edukacyjnym koncercie symfonicznym NOSPR. 

Zabrzmiały fragmenty wielkich dzieł orkiestrowych epoki romantyzmu: IX Symfonii e-moll op. 96 „Z nowego świata” Antonína Dvořáka oraz I Symfonii c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa, których autorzy byli prawdziwymi mistrzami operowana składem symfonicznym. 

Organizatorka wyjścia: Pani Anna Zając 

Foto Foto Foto Foto

 

Wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Brennej

W dniach 17 do 19 kwietnia uczniowie klasy 3EI uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Brennej. Mimo kapryśnej pogody, uczniom wraz z opiekunami udało się zdobyć szczyt Błatniej oraz pokonać pieszą trasę z Brennej do Szczyrku. Wycieczka była idealną okazją do klasowej integracji oraz wprowadzenia kultury prozdrowotnej.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas!

Opiekunami grupy byli: Pani Linda Grabowska i Pan Daniel Sowa.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

1D w Krakowie

Kraków zachwyca niezależnie od pogody, o czym mogli się przekonać uczniowie klasy 1D, którzy 19 kwietnia przemierzyli miasto „Drogą Królewską”, odkrywając zabytki średniowiecza, renesansu i baroku. Opiekun: wychowawczyni Anna Zając

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

Przemysłowa Wiosna

Dnia 31 marca 2023 roku uczniowie klasy 1G, 2G, 3G i 3EI wzięli udział w targach przemysłowych „Przemysłowa Wiosna”, które odbywały się w kieleckich halach wystawowych. W ramach targów uczniowie mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi w branżach: obróbki metali, spawalnictwa, druku 3D, cięcia laserowego, pneumatyki i robotyki.

Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w wydarzeniu oraz reprezentowanie szkoły.

Opiekunami grupy byli: Pani Małgorzata Pawłowska, Pani Linda Grabowska, Pan Adam Iwański, Pan Jarosław Kiszka, Pan Karol Juraszczyk oraz Pan Daniel Sowa.

Foto Foto Foto

 

Wycieczka do Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Dyplom

Foto Foto Foto Foto

 

Muzeum Śląskie

W dniu 21 marca – pierwszy dzień wiosny – klasa 2AE wraz z wychowawczynią, Panią Joanną Haśnik, udała się do Muzeum Śląskiego. „Zorganizowane wagary”? Nie, połączono przyjemne z pożytecznym, a uczniowie zapoznali się z historią i dziedzictwem Górnego Śląska.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

NOSPR

W ostatni dzień lutego klasy 1C, 1D oraz 1E uczestniczyły w edukacyjnym koncercie symfonicznym NOSPR. Tematem przewodnim spotkania było: „Trzy razy B – Bach, Beethoven, Brahms”. W repertuarze znalazły się, m.in. III Symfonia Es-dur Beethovena czy IV Symfonia e-moll Brahmsa. Dodatkowo zaprezentowane zostały monumentalne organy piszczałkowe, na których wybrzmiały toccata i fuga Bacha.

Organizatorka wyjścia: Pani Anna Zając

Foto Foto Foto Foto

 

„Oblicza romantyzmu” – NOSPR

W dniu 14.12.2022r. klasa 4AN wzięła udział w koncercie edukacyjnym pt. „Oblicza romantyzmu”. Wydarzenie miało miejsce w NOSPR w Katowicach.

Opiekunem młodzieży była Pani Ewa Szynalska

Foto

 

Wystawy w Muzeum Śląskim

6 grudnia 2022 uczniowie klasy 4C wraz z Panią Anną Zając udali się do Muzeum Śląskiego, by zapoznać się z wystawami czasowymi dotyczącymi współczesnej kondycji człowieka: „100 × TeArt. Wolność Józefa Szajny” oraz „Biotekstura, tajemnica oddechu. „Bambini” Magdaleny Abakanowicz”.

Druga część lekcji muzealnej poświęcona była wielkim dziełom polskiego malarstwa XIX i XX wieku: od Gierymskiego, przez Podkowińskiego, Boznańską, aż po Beksińskiego.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

 

Muzeum Siemianowic Śląskich

29 listopada 2022 sympatycy Koła Krzewienia Kultury Śląska wraz z opiekunkami odwiedzili Muzeum Siemianowic Śląskich. Poznali dzieje miasta od pierwszych wzmianek w dokumentach historycznych, przez rewolucję przemysłową, walki o niepodległość, aż po historię najnowszą. Obejrzeli także wnętrza domów mieszkalnych, meble kuchenne, drewnianą lodówkę, stary magiel, piece kaflowe.

Wycieczkę należy uznać za arcyciekawą podróż w tradycję Śląskiego Regionu.

Foto Foto Foto Foto

 

Politechnika Śląska – 3F i 4C

Dnia 21. listopada 2022r. uczniowie klas 3F i 4C wzięli udział w wizycie studyjnej na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki w Katedrze Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

„Odpady były, są i będą" – takie słowa padły w powitalnej przemowie Pani dr Moniki Czop koordynującej naszą uczelnianą wizytę.

Odpady to problem, ale odpady to również pieniądze... Chodzi o to by je w jak najlepszy i efektywny sposób wykorzystać – bez szkody dla środowiska naturalnego. Badaniem właściwości chemicznych, fizycznych czy biochemicznych nowych materiałów, np. budowlanych, do wyrobu których wykorzystuje się odpady, zajmują się pracownicy naukowi tego wydziału.

Zwiedzając Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej, uczniowie poznali niezwykłe możliwości, jakie daje to miejsce. Nowoczesne pracownie, sprzęt i głowy pełne pomysłów.  Wrócimy tam na pewno, na zajęcia laboratoryjne!

Foto Foto Foto Foto

Opiekunkami grupy były Panie Joanna Romanek i Joanna Składowska

 

„Van Gogh Multi-Sensory Exhibition”

9 listopada 2022 uczniowie klasy 4C z panią Anną Zając uczestniczyli w wystawie „Van Gogh Multi-Sensory Exhibition” w Galerii Szyb Wilson. Dzięki nowoczesnej technologii przenieśli się w świat wyobraźni wielkiego artysty. Wizualizacja najbardziej znanych dzieł malarza wzbogacona została oprawą muzyczną oraz korespondencją Vincenta do brata Theo. Dla wszystkich było to fascynująca spotkanie ze sztuką. 

Foto Foto Foto Foto Foto Foto

GUIDO w Zabrzu

27 października klasa 2AE z Panią Dyrektor Danutą Kleinert i wychowawczynią Panią Joanną Haśnik odwiedziła zabytkową kopalnię węgla kamiennego Guido w Zabrzu. Elektryków i mechaników oczywiście najbardziej zainteresowały maszyny.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

Targi Spawalnicze ExpoWELDING

Dnia 20.10.2022r. uczniowie uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Spawalniczych ExpoWELDING. W ramach targów uczniowie mieli możliwość zapoznać się z nowoczesnymi technologiami spawalniczymi oraz zobaczyć zrobotyzowane spawanie.

Organizatorzy wyjścia: Pani Linda Grabowska i Pan Daniel Sowa.

Foto

 

Wycieczka naukowa do firmy KUKA W Tychach

Dnia 28 października uczniowie klas 3G oraz 3I kształcący się w zawodzie technik mechatronik uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez tyski oddział firmy KUKA. Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość zapoznać się z budową i kinematyką robotów przemysłowych oraz poznać podstawy programowania manipulatorów firmy KUKA. Wycieczka była uzupełnieniem treści dotyczących robotyki przedstawianych na zajęciach teoretycznych.

Opiekunami grupy byli: Pan Karol Juraszczyk i Pan Daniel Sowa.

foto foto foto foto

 

Wycieczka Szczyrk – Wisła

Dnia 04 października uczniowie klas 3AF, 3EI oraz 3G uczestniczyli w pieszej wycieczce górskiej ze Szczyrku do Wisły. Po przejechaniu autobusem do Szczyrku grupa wjechała kolejką linową na Skrzyczne, następnie wyruszyła pieszo na Malinowską Skałę by ostatecznie dotrzeć do Skoczni Narciarskiej w Wiśle Malince. Grupa podczas wędrówki pokonała 18,6 km trasy.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pozytywną energię mimo zmiennych warunków pogodowych.

Opiekunami grupy byli: Pani Linda Grabowska, Pan Karol Juraszczyk, Pan Jarosław Kiszka oraz Pan Daniel Sowa

foto foto foto foto

 

Targi TOOLEX

Dnia 05 października uczniowie klas 1G, 1E, 3EI, 3G oraz 4G5 uczestniczyli w organizowanych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym Międzynarodowych Targach Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX. Podczas wydarzenia uczniowie mieli niezwykłą okazję zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi w dziedzinie obróbki skrawaniem. Dodatkowo uczniowie klas 3 i 4 mieli możliwość rozmowy z pracodawcami o możliwości odbycia praktyk zawodowych.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu.

Opiekunami klas byli: Pani Magdalena Mazur-Szozda, Pan Andrzej Gruszka, Pan Adam Iwański, Pan Karol Juraszczyk oraz Pan Daniel Sowa.

foto foto foto foto foto

Zwardoń

W dniach 19 - 21.09.2022r. klasy IV bk oraz IV g wzięły udział w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Zwardonia. Niestety, pogoda nie dopisała, ale mimo wszystko uczniowie i kadra byli zadowoleni. Weszliśmy na górę Trojak pod ławkę gigant, następnie podziwialiśmy Tatry i okolicę, weszliśmy na górę Ochodzita, wybitną, bezleśną górę o kopulastym kształcie w Beskidzie Śląskim, wznoszącą się w głównym grzbiecie karpackim na terenie Koniakowa. Obiad w góralskiej karczmie był również atrakcją i możliwością spróbowania potraw regionalnych.

Foto Foto Foto

stopka