Wycieczki Naukowe

Zwiedzanie Muzeum Śląskiego

4 kwietnia 2017r. klasy 1b i 2n oraz opiekunki, Pani Maria Kwiatoń-Pięta i Pani Magdalena Szwedor, zwiedziły siedzibę Muzeum Śląskiego, znajdującą się na terenie byłej kopalni „Katowice” w Strefie Kultury.

W salach wystawowych Muzeum Śląskiego, zaprojektowanego przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten, obejrzeliśmy stałe wystawy „Galeria sztuki polskiej 1800 – 1945”, „Galeria sztuki polskiej po 1945 roku”, „Galeria plastyki nieprofesjonalnej”, ciekawe „Laboratorium przestrzeni teatralnych” o najważniejszych dokonaniach teatru europejskiego od czasów antyku po współczesność oraz ekspozycje „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” i „Galeria śląskiej sztuki sakralnej” .

Najbardziej interesująca – naszym zdaniem – jest wystawa prezentująca historię Górnego Śląska, i ze względu na tematykę, i „techniczne” rozwiązania scenograficzne na miarę placówki muzealnej XXI wieku. Atrakcją dla uczniów była tzw. „Sala luster”.   

Wycieczka miała autentyczny charakter edukacyjny – umożliwiła młodzieży pogłębienie zarówno wiedzy o „Małej Ojczyźnie”, jak i dorobku artystycznym sztuki polskiej. W zbiorach Muzeum znajdują się dzieła „klasyki” malarstwa, m.in. Piotra Michałowskiego, Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, oraz sztuki współczesnej, np. Tadeusza Kantora, Władysław Hasiora, Zdzisława Beksińskiego czy Magdaleny Abakanowicz.   

Wycieczka muzealna do śląskiej placówki kultury jest naprawdę godna polecenia.

Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie

 

Wystawa „Body Wordls Vital”

Uczniowie klasy 2n wraz z wychowawczynią, Panią Magdaleną Szwedor, zwiedzili 22 marca 2017r. wystawę autorstwa dr Gunthera von Hagensa pt. „Body Wordls Vital”. 23 marca br. grupa 27 uczniów z różnych klas pod opieką Pani Aleksandry Kulik-Ciołki również wybrała się na reklamowany pokaz. Odczucia i wrażenia – mieszane…

„Ekspozycja dotyczy anatomii człowieka, w edukacyjny sposób prezentuje ludzkie ciała oraz instalacje multimedialne. Przedstawiając ludzki organizm w zdrowiu i chorobie, uświadamia, jak istotną kwestią dla każdego jest zdrowy styl życia”.

Wystawa „Body Wordls Vital” Wystawa „Body Wordls Vital”

„EUROPA POKOJU” – PAŁAC MŁODZIEŻY

Na zaproszenie Pałacu Młodzieży w Katowicach, w dniu 23 marca 2017r. uczniowie klasy 3g wraz z Panią Anną Światłoń uczestniczyli
w spotkaniu edukacyjnym pt. „Europa pokoju”. Wysłuchali wykładu na temat historii i problematyki współczesnych migracji oraz obejrzeli film dokumentalny „Sonita” o pakistańskiej raperce emigrującej z niespokojnej ojczyzny i regionu świata. Spotkanie wzbogacił także występ chóru „Gospel” z Pałacu Młodzieży.

Wycieczka zorganizowana została w ramach edukacji obywatelskiej i działalności Szkolnego Klubu Europejskiego.

Europa Pokoju - Pałac Młodzieży Europa Pokoju - Pałac Młodzieży Europa Pokoju - Pałac Młodzieży Europa Pokoju - Pałac Młodzieży
Europa Pokoju - Pałac Młodzieży Europa Pokoju - Pałac Młodzieży Europa Pokoju - Pałac Młodzieży Europa Pokoju - Pałac Młodzieży

„Muzyka w muzyce” – NOSPR

15 lutego 2017r., w samo południe, uczniowie naszej szkoły (tym razem klasy: 1b, 1c, 1g oraz 2d) po  raz kolejny uczestniczyli
w niezwykłym koncercie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

W programie znalazły się następujące utwory: Johann Sebastian Bach „Gawot z VI Suity angielskiej d-moll”, Sergiusz Prokofiew „I Symfonia D-dur Klasyczna op.25”, Edward Elgar „Wariacje Enigma op. 36”, Igor Strawiński „Pietruszka. Obraz I – Jarmark zapustny”. Orkiestrą dyrygował Edward Farmer.

Przewodnia myśl cyklu poranków edukacyjnych – „Muzyka w muzyce” – podkreśla, że kompozytorzy często znajdowali inspirację w muzyce już istniejącej. Koncert ten z pewnością i nas zainspiruje do indywidualnego, bliższego poznawania muzyki klasycznej…

Koordynator wyjść do NOSPR-u: Pani Anna Zając

Wycieczka do NOSPR Wycieczka do NOSPR Wycieczka do NOSPR
Wycieczka do NOSPR Wycieczka do NOSPR Wycieczka do NOSPR
Wycieczka do NOSPR Wycieczka do NOSPR Wycieczka do NOSPR
Wycieczka do NOSPR

ZAJĘCIA POZASZKOLNE w I semestrze 2016/2017 – WYJŚCIA I WYCIECZKI

Bilans wyjść i wycieczek za I semestr roku szkolnego 2016/2017 przedstawia się następująco:

  • Edukacja kulturalna: kino – 15 wyjść, teatr – 5 wyjść, koncerty – 6 wyjść, muzea – 3 wyjścia
  • Wycieczki naukowe: 30
  • Wycieczki turystyczno-krajoznawcze: 12
  • Zawody sportowe: 10
  • Konkursy, olimpiady: 8
  • Promocja szkoły: 3
  • Poczet sztandarowy: 1

 

Muzeum – Izba Pamięci Kopalni Wujek

13 grudnia 2016 roku, w 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, klasy 2i i 2g z wychowawcami, Panią Ewą Wandzioch
i Panem Grzegorzem Pinkowskim, udały się do Muzeum – Izby Pamięci Kopalni Wujek w Katowicach.  Placówka działa w ramach Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności i jest poświęcona pamięci pacyfikacji kopalni, jaka miała miejsce 16 XII 1981 roku. Mieści się w budynku dawnego kopalnianego magazynu odzieżowego, który stał się świadkiem śmiertelnych strzałów do górników KWK „Wujek”.

Pod znajdującym się nieopodal Pomnikiem Krzyżem upamiętniającym ofiary tragedii uczniowie złożyli wieniec, zapalili 9 symbolicznych zniczy
i uczcili chwilą ciszy zamordowanych górników.

W ramach zwiedzania muzeum młodzież z zainteresowaniem wysłuchała relacji Pana przewodnika – świadka wydarzeń w KWK „Wujek”. Następnie obejrzała dwa filmy dokumentalne: „Życiorys z bliznami” Agnieszki Świdzińskiej i „Czarne serce” w reżyserii Bogusława Tracza. Spotkanie zakończyło podziwianie eksponatów, spośród których największe wrażenie zrobiły makieta ukazująca kopalnię podczas strajku
i pamiątki z okresu stanu wojennego.

W sprawozdaniach z wycieczki uczniowie napisali, że mieli okazję zetknąć się z prawdziwą historią „ojców i dziadków”, która skłania do refleksji o dramatycznej rzeczywistości stanu wojennego i złożenia hołdu górnikom broniącym wolności i praw obywatelskich.

KWK Wujek KWK Wujek

KONCERT w NOSPR

14 grudnia 2016 roku uczniowie czterech klas uczestniczyli w poranku edukacyjnym z cyklu „Muzyka w muzyce” w przepięknym gmachu NOSPR w Katowicach.

Na program koncertu symfonicznego złożyły się utwory: „Uwertura Leonora III” Ludwiga van Beethovena, „Wariacje na temat rococo” na wiolonczelę i orkiestrę Piotra Czajkowskiego i „Krzesany” Wojciecha Kilara. Orkiestrą dyrygował Filip Paluchowski, jako solista wystąpił 13-letni muzyk Krzysztof Michalski, który grał na wiolonczeli.

„Przygoda” z muzyką poważną dostarczyła wielu wrażeń artystycznych. Szczególnie spodobał się poemat choreiczny W. Kilara, w którym kompozytor wykorzystał motywy „góralszczyzny”. Przed koncertem młodzież miała okazję zwiedzić nowoczesne wnętrze NOSPR-u, zaprojektowane przez Tomasza Koniora, a następnie – podziwiać Wielką Salę Koncertową i jej wspaniałą akustykę autorstwa Yasuhisa Toyoty.

Wyjście w ramach edukacji muzycznej zorganizowała Pani Anna Zając.

W imieniu uczniów i nauczycieli-opiekunów dziękujemy za miły „prezent” świąteczny!

Koncert w NOSPR Koncert w NOSPR Koncert w NOSPR Koncert w NOSPR
Koncert w NOSPR Koncert w NOSPR Koncert w NOSPR Koncert w NOSPR

BROWAR KRÓLEWSKI w Tychach

8 grudnia 2016 roku klasa 3c z okazji dnia św. Mikołaja pojechała na wycieczkę edukacyjną do Browaru Królewskiego w Tychach.

W kinie Muzeum Browaru obejrzeliśmy film historyczny. Jako chemików zainteresował nas proces warzenia piwa i koncepcja technologiczna tego procesu. Zwiedziliśmy starą i nową część browaru oraz rozlewnię i pakownię.

Po browarze oprowadzali nas Pani przewodnik oraz Pan Grzegorz Palka, absolwent Śl.TZN, pracujący w przedsiębiorstwie jako Główny Piwowar. Wycieczkę naukową zorganizował nasz wychowawca, Pan Krzysztof Stachurka, opiekunem była również pani Barbara Kuśka.

Wyjazd bardzo nam się podobał, produkcja piwa nie jest taka prosta, jak by się wydawało. Czekamy na kolejne wycieczki edukacyjne – następnym razem planujemy odwiedzić fabrykę czekolady!

(Relacja uczennicy klasy 3c, Alicji Kaufmann)

Browar Królewski w Tychach Browar Królewski w Tychach Browar Królewski w Tychach
Browar Królewski w Tychach Browar Królewski w Tychach Browar Królewski w Tychach

WYKŁAD - "ETYKA SŁOWA"

W dniu 12.12.2016. przedstawiciele klas II wzięli udział w wykładzie prof. Aleksandry Niewiary (Uniwersytet Śląski) z cyklu „Etyka słowa”. Wykład dotyczył polskiego savoir-vivre'u.
Organizator wyjścia: Pani Joanna Haśnik
Etyka Słowa - wykład Etyka Słowa - wykład
 

Stacja Uzdatniania Wody w Dziećkowicach

Klasa IVf  1 grudnia 2016 roku zwiedziła w ramach zajęć praktycznych z ochrony środowiska Stację Uzdatniania Wody w Dziećkowicach. Wycieczkę naukową zorganizowała Pani Joanna Romanek.

 

EDUKACJA TEATRALNA – przedstawienie „Dziady” 

W dniach 24 XI oraz 29 XI 2016 klasy drugie były w Teatrze Śląskim na spektaklu „Dziady”, wyreżyserowanym przez Krzysztofa Babickiego.

Młodzież miała okazję zobaczyć narodowy dramat autorstwa Adama Mickiewicza w „klasycznej oprawie”, zagrany przez doborowy zespół aktorów, m.in. Grzegorza Przybyła w roli Gustawa-Konrada, Wiesława Sławika, który wcielił się w cynicznego Senatora, Violettę Smolińską jako cierpiącą matkę – Panią Rollison, Andrzeja Warcabę w doskonałej kreacji Guślarza-Księdza Piotra.

Wyjście, zorganizowane przez Panią Annę Zając, dostarczyło uczestnikom wielu wrażeń artystycznych. Pozwoliło również na połączenie programowego materiału nauczania (lektura obowiązkowa na maturze) z doświadczeniem estetycznego kontaktu młodego widza z żywą sztuką sceniczną.

Edukacja teatralna

 

EDUKACJA FILMOWA I OBYWATELSKA

Wołyń

17 XI 2016 klasy trzecie i czwarte obejrzały wstrząsający film pt. "Wołyń' w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Wymowna cisza, głębokie milczenie... po seansie. Widza nurtuje refleksja o nieludzkich czynach tragedii "rzezi wołyńskiej". Wyjście na projekcję do kina CINEMA CITY zorganizowała Pani Magdalena Jawoszek, opiekunami klas byli wychowawcy.

 

MUZEUM ŚLĄSKIE W KATOWICACH 

8 listopada br. klasa 1fk pod opieką prof. Marzeny Pilch miała okazję zwiedzić nowy kompleks budynków Muzeum Śląskiego w Katowicach znajdujący się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego.Bogactwo zbiorów i różnorodność ekspozycji dała młodzieży możliwość pogłębienia wiedzy o dziedzictwie regionu, dynamice jego dziejów, wielokulturowości i wiodącej roli przemysłu, przy jednoczesnym uznaniu jego dorobku intelektualnego i artystycznego.

 

Wycieczka  

 

Kompostownia Odpadów Komunalnych w Katowicach

W dniu 3 listopada 2016 roku klasa IVf uczestniczyła w wycieczce naukowej do Kompostowni Odpadów Komunalnych w Katowicach, którą zorganizowała Pani Joanna Romanek. Przyszli technicy ochrony środowiska odbyli w zakładzie poglądowe zajęcia związane z kierunkiem kształcenia.

Wycieczka do kompostowni odpadów komunalnych Wycieczka do kompostowni odpadów komunalnych Wycieczka do kompostowni odpadów komunalnych

 

PLANETARIUM ŚLĄSKIE 

21 X 2016 – klasa 2d – organizator Pani Anna Komoniewska
Nauka przez obserwację od najlepszych w swojej dziedzinie? Oczywiście! Uczniowie klasy 2d mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat astronomii. Kilkugodzinny seans w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika na temat ruchu ciał niebieskich, budowy Układu Słonecznego oraz wzajemnego oddziaływania planet wewnątrz niego, galaktyki, a także ruchu obrotowego Ziemi wywarł pozytywne wrażenie na każdym z uczestników oraz zafascynował nauką o Wszechświecie.

Nie był to pierwszy wyjazd uczniów Śl.TZN i z pewnością nie ostatni… 

  

ŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI 

15 X 2016 – w katowickim święcie nauki uczestniczyła klasa 1fk pod opieką Pani Joanny Romanek

Śląski Festiwal Nauki Śląski Festiwal Nauki Śląski Festiwal Nauki

 

KRAKÓW – Instytut Goethego 

13 X 2016 – w grach i animacjach językowych wzięła udział grupa uczniów klas II pod kierunkiem Pani Małgorzaty Janiszewskiej.

 

FCA POLAND 

Dawna Fabryka Fiata – 4 X 2016
Na wycieczkę pojechali uczniowie klasy 4g, członkowie Stowarzyszenia SIMP. 
Mieli możliwość zobaczyć produkcję takich samochodów, jak Lancia oraz Fiat 500. Zwiedzili prawie całą fabrykę, poza lakiernią. 

Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie SIMP, opiekunami były Panie: Linda Grabowska i Iwona Stańko.

 

ŁAZISKA GÓRNE 

28 IX 2016
Najstarsza klasa energetyków – 4n – odbyła poglądową lekcję w Elektrowni.
Wyjazd zorganizował Pan Mariusz Świerczyński.

 

INSTYTUT FIZYKI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO 

16 IX  2016
W zajęciach warsztatowych „OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI” uczestniczyły klasy: 1b, 1f, 2b i 3b. Organizatorką wycieczki naukowej była Pani Marzena Pilch.

 

Sponsorzy 85-lecia

85-lecie sponsorzy