Wycieczki naukowe i turystyczne

GIGABLOK

Dnia 09.10.2018 r. uczniowie klasy 3f zwiedzili oczyszczalnię ścieków GIGABLOK w Katowicach. W ramach wycieczki naukowej młodzież zobaczyła, jak przebiega oczyszczanie katowickich ścieków w bardzo nowoczesnym zakładzie.
Opiekunem klasy była p. Ludmiła Schӧpp.

GIGABLOK GIGABLOK GIGABLOK

TARGI MIĘDZYNARODOWE

Targi Międzynarodowe

W dniu 03.10.2018 r. uczniowie klasy 3g uczestniczyli w organizowanych w Silesia Expo, Międzynarodowych Targach Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX. Kolejna 11. edycja, to blisko 500 wystawców z 15 krajów, reprezentujących prawie 600 światowych marek i nowości z branży. Targom towarzyszy bogaty program seminariów i prelekcji. Doceniane przez specjalistów i wysoko oceniane pod względem efektywności targi są naprawdę imponujące!

Uczniowie mieli możliwość zobaczyć innowacje z zakresu obróbki oraz porozmawiać z potencjalnymi organizatorami praktyk.

Opiekunami grupy byli: p. Daniel Sowa i p. Adam Iwański.

Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe 

„Dziennik Anny Frank” - wyjście klasy 1b i 1d do TEATRU W ZABRZU

Plakat25.09.2018 r. uczniowie klasy 1b i 1d pod opieką nauczycieli: Anny Lorenc, Marii Kwiatoń-Pięty, Anny Komoniewskiej i Justyny Mazurek uczestniczyli w spektaklu „Dziennik Anny Frank”, wystawianym przez Teatr Nowy w Zabrzu.

Książka pt. „Dziennik Anny Frank”, określana jako pamiętnik spisany ręką młodej Żydówki ukrywającej się podczas II Wojny Światowej w Amsterdamie, wpisana została w 2009 r. do rejestru o nazwie „Pamięć Świata” (Memory of the World International Register), prowadzonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury – UNESCO. Tym samym stała się „dokumentem o nadzwyczajnej wartości dla świata”.

Otto (w tej roli Jarosław Karpuk), ojciec Anny, poznaje nastoletnią córkę (przekonująca autentycznością kreacja Julii Kuzber), jakiej nie znał: zbuntowaną przeciw oschłości matki, dojrzewającą do bycia kobietą w czasach terroru Zagłady. Poznaje na nowo siebie i swoich bliskich dzięki dziennikowi, który odczytuje po wojnie, kiedy Anna nie żyje. Podobnie jak żona i starsza córka, nie przetrwała martyrologii obozu niemieckiego.

Widzowie wraz z narracją zapisów Anny przenoszą się w osobliwy, hermetyczny i skazany na przymusową bezczynność świat grupy dorosłych ukrywającej się przed hitlerowcami (niestety, do momentu wyśledzenia/zdradzenia ich kryjówki).

Otto coraz intensywniej zmaga się z przeżyciami i spostrzeżeniami Anny, szukając w nich – najczęściej na próżno – śladów własnego wpływu na dojrzewanie córki. Błądząc pośród masy rozczarowań, urwanych tropów i utraconych możliwości, wpada na zbawienny pomysł opublikowania dziennika, żeby ocalić utracony czas.

Młodzież odebrała spektakl bardzo dobrze, z refleksyjny namysłem i … postanowieniem przeczytania „Dziennika Anny Frank”. Ciekawi jesteśmy opinii uczestników przedstawienia, rówieśników bohaterki „z perspektywy ponad 70 lat”, które pojawią się w recenzjach.

Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka

Wyjście było zorganizowane w ramach współpracy Śl.TZN z Klubem Twórców Górnośląskich KARASOL.
Koordynatorzy: Panie Danuta Kleinert i Agnieszka Dworak

 

Wykład z fizyki

W dniu 20.09.2018r. uczniowie klas 4a i 4n uczestniczyli w wykładzie pt.: „Grafen i inne materiały dwuwymiarowe – magia kryształów”. Prelekcja wzbogacona pokazami miała miejsce w Pałacu Młodzieży w Katowicach i została wygłoszona przez prof. dr hab. Andrzeja Wysmołek z UW.

Organizator: Pani Marzena Pilch; opiekun: Pani Magdalena Szwedor

Streszczenie wykładu:
Przez wiele lat naukowcy byli przekonani, że płaskie, pojedyncze warstwy atomów węgla, ułożone w strukturę podobną do plastra miodu, są jedynie wygodnym elementem teoretycznego opisu właściwości elektrycznych i optycznych kryształu grafitu. Taka swobodna warstwa, jako niestabilna wydawała się mało interesująca. Dopiero po uzyskaniu warstw grafenowych z wykorzystaniem taśmy klejącej, przyszli laureaci Nagrody Nobla pokazali, jak interesujące ma on właściwości. Wybuch zainteresowania grafenem otworzył zupełnie nowy obszar badań związany z innymi kryształami dwuwymiarowymi, takimi jak np. MoS2 (disiarczek molibdenu), który dotychczas był wykorzystywany jako smar odporny na wysoką temperaturę! Duża cześć tych nowych materiałów to półprzewodniki i izolatory, które wspólnie z grafenem można układać tak jak klocki Lego, uzyskując struktury kwantowe o niezwykłych właściwościach optycznych i elektrycznych. Otwiera to nowe możliwości dla nanotechnologii – w szczególności w dziedzinie elastycznej elektroniki, baterii słonecznych i wielu innych zastosowań.

Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki

ENERGETAB

W dniu 11.09.2018 r. uczniowie klasy 2n uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Energetycznych Energetab 2018 odbywających się
w Bielsku Białej. Podczas wycieczki uczniowie mieli możliwość zapoznać się z innowacjami w branży energetycznej oraz porozmawiać
o swojej przyszłości i pracy z potencjalnymi pracodawcami.

Opiekunami grupy byli: Pani Linda Grabowska i Pan Daniel Sowa

Wycieczka została zorganizowana przez Akademię El.12, a sponsorem była firma ERGOM.

Wycieczka Wycieczka Wycieczka

 

stopka