ZAPROSZENIA

  • Edukacja medialna i cyfrowa - warsztaty

Fundacja Nowoczesna Polska oraz Collegium Civitas zapraszają uczniów i uczennice szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w bezpłatnych dwudniowych warsztatach z zakresu edukacji medialnej i cyfrowej.

Celem warsztatów jest rozwój kompetencji młodzieży w zakresie komunikowania się, współpracy, myślenia krytycznego i kreatywnego rozwiązywania problemów oraz działania innowacyjnego. Udział w nich pozwoli również chętnym uczniom i uczennicom przygotować się do udziału w Olimpiadzie Cyfrowej.

Warsztaty odbędą się we wrześniu 2018 roku

Zajęcia prowadzone będą w siedzibie Collegium Civitas w Warszawie przez wykładowców uczelni. Pierwszy dzień poświęcony będzie poszczególnym obszarom kompetencji medialnych i cyfrowych, wyodrębnionych w Katalogu kompetencji medialnych, informacyjnych i cyfrowych: korzystaniu z informacji, relacjom w środowisku medialnym, językowi mediów, bezpieczeństwu w sieci, prawu autorskiemu i medialnemu, ekonomicznym aspektom działania mediów oraz kompetencjom cyfrowym. Drugiego dnia tematyka warsztatów skupi się wokół tematu przewodniego III edycji Olimpiady Cyfrowej: prawnych i ekonomicznych aspekty działania mediów.

W warsztatach mogą wziąć udział uczniowie i uczennice szkół średnich w wieku 15-19 lat, którzy wypełnią formularz zgłoszeniowy oraz prześlą komplet dokumentów.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli zapewnione obiady i ubezpieczenie NNW. Osobom z miejscowości oddalonych od Warszawy o ponad 50 kilometrów zapewnimy wyżywienie (2 obiady i 1 kolacja), nocleg (między dniami warsztatu) oraz transport.

Więcej informacji na temat warsztatów w Regulaminie oraz na stronie edukacjamedialna.edu.pl/info/warsztaty

  • "UNIWERSYTET NAJLEPSZYCH"

Uniwersytet Najlepszych

Zaproszenie skierowane do uczniów z terenu miasta Katowice – udział w projekcie edukacyjnym „Uniwersytet Najlepszych”, który rozpocznie się w październiku 2018 roku.

 

Inicjatywa skierowana jest do najzdolniejszych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zainteresowanych rozwojem naukowym.

Rekrutacja do projektu: do 30 czerwca 2018.

Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje:
www.uniwersytetnajlepszych.us.edu.pl

Uniwersytet Najlepszych

 

  • KATO BIKE FESTIVAL

Miasto Katowice oraz Stowarzyszenie Akcja-Reakcja zapraszają wszystkich miłośników dwóch kółek na nową imprezę rekreacyjną – Kato Bike Festival.

W ramach wydarzenia odbędą się zawody rowerowe dla dzieci oraz wyścig Grand Prix o Puchar Prezydenta Miasta Katowice.
Cykl imprez rozpocznie się 10 czerwca 2018 przy Stawach Barbara i Janina (RYBACZÓWKA, ul. Pszczyńska 4).

plakatKolejne wyścigi zaplanowano na 15 lipca w Parku Kościuszki, 12 sierpnia na Dolinie Trzech Stawów i 2 września w Parku Zadole.

Na każdej z imprez zawody zostaną podzielone na następujące kategorie: 0-3 lat, 4-6 lat, 7-9 lat, 10-12 lat oraz 13-15 lat. W każdej z nich organizatorzy wyłonią zwycięzców (miejsca I-III z podziałem na chłopców i dziewczynki). Zawodnicy, którzy zajmą miejsce na podium, otrzymają pamiątkowy medal. Młodzież od 16 roku życia i dorośli będą mieli okazję zmierzyć się w wyścigach cyklu Grand Prix o Puchar Prezydenta Miasta Katowice, na dystansie ok. 5-15 km (w zależności od lokalizacji). Każdy zawodnik, który zajmie miejsce na podium otrzyma pamiątkowy medal oraz punkty do klasyfikacji generalnej.

Finał imprezy i uroczyste wręczenie nagród zaplanowano na 15 września w Dolinie Trzech Stawów podczas Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe

Kato Bike Festival to nie tylko zawody, ale przede wszystkim fantastyczna zabawa w gronie najbliższych. Uczestnicy imprezy będą mogli skorzystać z dodatkowych atrakcji w miasteczku zawodów i strefie chillu. Organizator przygotował animacje dla dzieci i dorosłych oraz tory przeszkód. Podczas zawodów w Dolinie Trzech Stawów można wyrobić kartę rowerową.
Biuro Zawodów funkcjonować będzie w godzinach 11:00 – 14:30 w okolicy startu/mety. W zawodach mogą brać udział wszyscy chętni, którzy zostaną wpisani na listę startową po zgłoszeniu swojego udziału na stronie www.elektronicznezapisy.pl lub zapiszą się w dniu zawodów, o ile nie został osiągnięty limit zawodników.

Każdy zawodnik musi posiadać własny rower i kask. Udział w imprezie jest bezpłatny. Regulamin i zapisy na stronie: https://elektronicznezapisy.pl/event/2863.html
Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1621615687951378/permalink/1625543780891902/

 

  • Ogólnopolska konferencja „Społeczeństwo obywatelskie: edukacja, wartości, style komunikacyjne”

Dziś wciąż powszechnie twierdzimy, że lubimy demokrację i samorządność. Twierdzimy również, że lubimy wolność wypowiedzi, szacunek dla inności i zrozumienie drugiego człowieka. Deklarujemy poparcie dla tych wartości, ale zbyt mało myślimy o tym, co powinniśmy zrobić, by przekazać je następnemu pokoleniu, tym samym zapewniając im przetrwanie. 

(Martha C. Nussbaum: "Nie dla zysku. Dlaczego demokracja potrzebuje humanistów". Warszawa 2016, s. 160.)

Serdecznie zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji „Społeczeństwo obywatelskie: edukacja, wartości, style komunikacyjne”.

Spotkanie odbędzie się w dniach  8-9 czerwca 2018 roku w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4).

Logo


Do udziału w konferencji w charakterze słuchaczy (dyskutantów) zapraszamy przede wszystkim nauczycieli i uczniów. Konferencja jest adresowana ponadto do wszystkich zainteresowanych wymianą doświadczeń, które koncentrują się wokół problemu partycypacji obywatelskiej.

Informujemy również, że udział w konferencji jest bezpłatny. Planujemy jednak przygotować dla wszystkich uczestników konferencji imienne certyfikaty potwierdzające udział w tym popularno-naukowym wydarzeniu, dlatego prosimy zainteresowanych o oficjalne zgłoszenie swojego udziału w konferencji przez program rejestracyjny dostępny na stronie: http://www.ijp.us.edu.pl/?page_id=5776&lang=pl (należy kliknąć w czerwony napis REJESTRACJA, a później wprowadzić dane wedle podanych wskazówek).

Termin zgłaszania chęci udziału w konferencji upływa 31 maja 2018 roku. W przypadku  dodatkowych pytań prosimy pisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • Stypendia dla każdego – kampania informacyjna o stypendiach dla uczniów

Stypendium to często jedyna szansa dla młodych osób, aby mogły realizować swoje marzenia, ale również zaspokoić podstawowe potrzeby.

Baner

Fundacja Dobra Sieć od lat stara się, aby informacja o dostępnych programach stypendialnych dotarła do jak najszerszego grona młodych ludzi. Dzięki serwisowi www.mojestypendium.pl informujemy o wszystkich programach stypendialnych, w tym oferowanych przez stowarzyszenia, fundacje, samorządy, uczelnie i firmy. Strona jest bazą aktualnych ofert stypendialnych oraz konkursów edukacyjnych, skierowaną do uczniów, studentów, nauczycieli, rodziców, doktorantów, artystów i sportowców.

Więcej informacji 

 

  • Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza!

KIEDY WĘGIEL BYŁ ZIELONY – TWÓRCZOŚĆ LUDWIKA HOLESZA
Dlaczego górnika kopalni „Moszczenica” pokochał cały świat, a jego 2,5 tys. prac oglądają zwiedzający muzeów w ponad 30 krajach Europy i obu Amerykach!

Pracując jako górnik dołowy, natrafiał na kawałki węgla z odciśniętymi śladami roślin. Zaczął się zastanawiać, jak wyglądał świat w czasach tworzenia się tego minerału. Pierwsze obrazy, czarno-białe, malował, mieszając sadzę z pokostem, na prześcieradle, które dała mu żona. Z czasem Holesz zaczął wprowadzać do karbońskiego lasu gady, płazy, dziwne stwory. Wszystkie elementy powiększał. Zmieniła się również kolorystyka jego dzieł.
Czas trwania wystawy: 26 kwietnia – 24 czerwca 2018
Miejsce: 
ul. W. Korfantego 34

 

„(NIE)znana historia. Miecz z Kielczy”
10 maja zostanie otwarta wystawa czasowa „(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy”, na której zaprezentujemy miecze z epoki brązu. Są one niezwykle rzadkimi i cennymi eksponatami. Mieczy antenowych w Europie odkryto około 180, z czego aż 35 w Polsce. Obecnie w muzeach w Polsce jest ich zaledwie 15, pozostałe zaginęły podczas II wojny światowej.

Firma The Farm 51 z Gliwic wykonała na zlecenie Muzeum Górnośląskiego komputerową rekonstrukcję miecza. Zostanie ona zaprezentowana na wystawie obok oryginalnego, jedynego w swoim rodzaju eksponatu. Cennemu zabytkowi z Kielczy towarzyszyć będą brązowe miecze ze zbiorów archeologicznych Muzeum.
Czas trwania wystawy: 10 maja – 8 lipca 2018
Miejsce:
pl. Jana III Sobieskiego 2

 

TWÓJ VINCENT van GOGH. OBRAZY Z FILMU „TWÓJ VINCENT”
Vincent van Gogh powiedział kiedyś: „Nic nie poradzę, że moje obrazy się źle sprzedają. Ale nadejdzie czas, gdy ludzie zrozumieją, że są warte znacznie więcej niż cena farby, której użyłem do ich namalowania.” 

Dorota Kobiela, pochodząca z Bytomia reżyserka filmu „Twój Vincent” oraz Hugh Welchman, kierownik animacji malarskiej, tworząc ich nominowane do Oscara dzieło wykorzystali 65 000 klatek filmu pokrytych farbą olejną, dokładnie taką, jaką stosował van Gogh. Prace przez dwa lata tworzyło 125 malarzy.

A już od 13 maja w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie można zapoznać się z najpiękniejszymi obrazami wykorzystanymi w filmie!

Otwarcie wystawy: 13 maja 2018 (niedziela), od godziny 14.00
Czas trwania: 13 maja – 30 czerwca 2018

 

100 x 100. NASZE STULECIE – otwarcie wystawy

Często eksponaty prezentowane w muzeum stają się odległe – szyba dzieląca je od zwiedzających sprawia, że nie potrafimy sobie wyobrazić, że dany przedmiot był kiedyś używany, że był elementem dnia współczesnych mu ludzi.

Właśnie dlatego chcemy, aby przygotowana przez nas wystawa była całkowicie inna: przedmioty, które będą eksponowane w muzeum i zyskają status zabytku, są w istocie pamiątkami – wspomnieniem i przypomnieniem przeszłości zwyczajnych ludzi.

Rok 1918 był wyjątkowy w historii Polski. Właśnie na tym przełomowym momencie skupiliśmy się w naszej wystawie. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości wspólnie z „Gazetą Wyborczą” postanowiliśmy opisać historię za pomocą przedmiotów, które najbardziej utkwiły w pamięci ludzi wciągniętych w wir wielkiej historii. To 100 minionych lat pokazanych przez pryzmat dokładnie 100 przedmiotów. Ważnych, mających swoich bohaterów. Stąd nasze tytułowe 100 × 100.

To także wystawa, która pokaże, jak wielowątkowa i elektryzująca była historia Górnego Śląska w tym stuleciu. Naszym stuleciu. Zaprezentuje drogę, którą Polska, Górny Śląsk i w oczywisty sposób Europa przeszły od 1918 roku.

Otwarcie wystawy: 16 maja 2018 (środa), godz. 17:00
Miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2
Pomysłodawca projektu: Leszek Jodliński; kurator wiodący: dr Joanna Lusek; zespół kuratorski w składzie: Agnieszka Bartków, Małgorzata Kłych, Leszek Jodliński, dr Joanna Lusek

Wstęp wolny

 

  • Rekrutacja na rok akademicki 2018/19

Rekrutacja na rok akademicki 2018/19

  • Stypendium akademickie im. Jerzego Juzonia

Stypendium akademickieFundacja Edukacyjna im. Jerzego Juzonia już 09 lipca 2018 roku rozpocznie rekrutację do VII Edycji stypendiów akademickich.

Celem Fundacji jest zwiększanie szans edukacyjnych młodzieży z małych miejscowości, realizowane poprzez pomoc finansową, która niejednokrotnie jest jedyną szansą na podjęcie studiów wyższych
w większych miastach.

Stypendia w wysokości 5000 zł przyznawane są na okres pierwszego roku studiów stacjonarnych na uczelniach akademickich.

Zachęcamy przyszłych studentów!

 

Informacje:
https://www.facebook.com/FEimJJ/photos/a.1051484991636107.1073741826.251874844930463/1606150342836233/?type=3&theater
W imieniu Fundacji Edukacyjnej im. Jerzego Juzonia, Katarzyna Parczewska

 

 

  • Był węgiel, dziś są turyści

Historia na turystycznym szlaku

Kolej żelazna narodziła się w XIX wieku. To właśnie wtedy, chcąc się rozwijać kopalnie, huty i inne zakłady przemysłowe na Dolnym Śląsku pilnie potrzebowały nowego sprawnego środka transportu. Wobec stale zwiększającej się produkcji konne zaprzęgi nie były już w stanie podołać nowym wyzwaniom i nowej roli. Kolej żelazna połączyła ze sobą i światem dolnośląskie miasta i miasteczka, jeszcze na długo przed pojawieniem się pierwszych samochodów.

Dzisiaj to właśnie transport kołowy wiedzie prym w przewozie towarów, natomiast kolej żelazna, obok przewozów towarowych, znalazła dziś jeszcze jedno zastosowanie i odkryła nową rolę, tę związaną z turystyką kolejową.

Turystyka kolejowa narodziła się już w 1841 roku, kiedy to Thomas Cook, babtysta i stolarz w jednej osobie organizował przejazdy pociągami dla alkoholików na trasie pomiędzy Leicester a Lougborough w Wielkiej Brytanii aby w ten sposób odciągnąć uzależnionych od kieliszka i nałogu i pokazać im piękno rodzinnego kraju.

Współcześnie zarządcy wielu linii kolejowych, współpracując z wybranymi biurami podróży, organizują wycieczki dla większych grup turystów. W Szwajcarii, Niemczech, Austrii, a nawet na Węgrzech kolej staje się produktem turystycznym.

Sama podróż komfortowym pociągiem z przestronnymi oknami, wyposażonym niekiedy w wagon restauracyjny z narodową kuchnią, jest jedną z największych atrakcji. Najbardziej znane są szwajcarskie pociągi turystyczne, których trasy uznano za najpiękniejsze w Europie. Niektóre biura podróży organizują również kilkudniowe wycieczki kolejowe, w taki sposób, aby turyści mogli odwiedzić kilka krajów.

Wyjątkowy jak Dolny Śląsk

Choć wiele dawnych tras kolejowych niestety wciąż jeszcze jest zamkniętych dla podróżnych to w ostatnich latach daje się zauważyć wzmożone zainteresowanie koleją i turystyką kolejową. Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej regularnie, co najmniej raz
w miesiącu, a w sezonie turystycznym co tydzień organizuje przejazdy zabytkowymi historycznymi pociągami po historycznych trasach Dolnego Śląska.

Miejsc godnych zobaczenia jest w naszym regionie bardzo dużo, a w dodatku do większości z nich można przecież było kiedyś dostać się koleją. To właśnie Dolny Śląsk posiada niezwykle różnorodne i malownicze trasy kolejowe, a przy tym znakomicie rozwiniętą infrastrukturę kolejową. Niektóre z nich- tak jak linia 286 ( Kłodzko - Wałbrzych), 285 ( Wrocław- Jedlina Zdrój) 283 ( Jelenia Góra - Lwówek Śląski) uważane za prawdziwe cuda sztuki inżynierskiej. Linie te biegną przez tereny szczególnie atrakcyjne krajobrazowo i często same w sobie stanowią atrakcję turystyczną. Wiele linii jest bogatych w historię i wartości architektoniczne oraz przebiega przez liczne mosty, wiadukty
i tunele, które same w sobie mogą okazać się dodatkowym atutem podróży.

Ochrona tego dziedzictwa jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale też przywilejem.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej – jedyna na terenie Śląska placówka muzealna podejmująca planową ochronę dziedzictwa kolejowego w latach 2014-2016 wyremontowała zabytkowy skład i rozpoczęła od 3 lat organizację Muzealnych Pociągów Specjalnych po najpiękniejszych trasach Dolnego Śląska.

Pociągi prowadzone są przez zabytkową polską lokomotywę parową TKt48-18 z 1951 r. Podróżni mają okazję odbyć podróż w historycznych wagonach z lat 1928-1930, wyprodukowanych w renomowanej wrocławskiej wytwórni Linke Hofmann Werke.

Autor tekstu Michał Wychodil

Już w najbliższą sobotę 7 kwietnia 2018 serdecznie zapraszamy do udziału w przejeździe Muzealnego Pociągu Specjalnego TKACZ relacji Jaworzyna Śl. – Kamienna Góra – Jaworzyna Śl. Przejazdu o tyle wyjątkowego, że po nieuczęszczanej linii kolejowej 298… Po drodze nasz muzealny skład odwiedzi m.in. Wałbrzych, Boguszów Gorce i Sędzisław.

Szczegóły na stronie: http://muzeumtechniki.pl/muzealny-pociag-specjalny-tkacz-jaworzyna-sl-kamienna-gora-jaworzyna-sl/

W związku z wizytą w Kamiennej Górze naszego Muzealnego Pociągu Specjalnego TKACZ w dn. 7.04.2018 r. wszystkich mieszkańców Kamiennej Góry, Sędzisławia i okolic – zapraszamy do przejazdów muzealnym składem na krótkich trasach z Kamiennej do Sędzisławia.

Szczegóły na stronie: http://muzeumtechniki.pl/pociagi-krosno-len-i-bolko-sedzislaw-i-kamienna-gora/

Wielkimi krokami zbliża się też jedno z najważniejszych wydarzeń w sercu i życiu każdego miłośnika dawnej techniki – bo nie tylko parowozów – wolsztyńska Parada Parowozów. Tradycją jest już udział Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w tym wyjątkowym wydarzeniu
z lokomotywą parową TKt48-18. Od 4 lat parowóz ów prowadzi do Wolsztyna Muzealny Pociąg Specjalny PIAST ŚLĄSKI.

Szczegóły na stronie: http://muzeumtechniki.pl/piast-slaski-po-raz-czwarty-parowozem-na-parade-parowozow/

A już podczas Majówki t.j. od 28 kwietnia do 6 maja tradycyjnie - już od 2014 roku Muzeum Kolejnictwa na Śląsku organizuje Diesel Fest – Festiwal Lokomotyw Spalinowych. Celem wydarzenia jest przybliżenie odwiedzającym w tych dniach Muzeum, lokomotyw spalinowych, pokazanie ich wpływu i znaczenia dla historii i rozwoju kolejnictwa.

Szczegóły na stronie: http://muzeumtechniki.pl/diesel-fest/

Serdecznie zapraszamy !

 

 

 

  • #SMOGnadciąga!

Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna dla szkół połączona z konkursem!

Przeczytajcie REGULAMIN 

Półfinały w maju, a finały 26 października w Centrum Nauki Kopernik.

Nagrody dla uczniów, nauczycieli i szkół!
To nie dzieci spowodowały takie zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju, ale to one właśnie ponoszą najbardziej tego skutki.
Musimy działać! Wszyscy! http://kampaniasmog.edu.pl/

Włączcie się!
Zespół Kampanii Smog

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii
Ryszewko 44                                                                         
74-200 Pyrzyce
http://mosryszewko.pl/

Tel.: (+48) 797 233 230
Tel.: 91 57 30 447
Fax: 91 57 30 447

 

 Ciekawe lekcje - WSZOP

Ciekawe lekcje - WSZOP

Zobacz więcej informacji...

 

 

stopka