Spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem

 

  • Spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem

Zaproszenie

23 maja o godz. 16:00 zapraszamy do Biblioteki WSZOP na spotkanie wokół biografii Henryka Sławika i Józsefa Antalla, które poprowadzi Grzegorz Łubczyk – wybitny znawca obu postaci i stosunków polsko-węgierskich.

W ramach spotkania zaplanowano seans filmu „Życie na krawędzi. Henryk Sławik-József Antall senior”, a także promocję książek Grzegorza Łubczyka poświęconych Sławikowi i Antallowi.

Grzegorz Łubczyk jest autorem licznych publikacji książkowych i prasowych oraz byłym ambasadorem RP na Węgrzech. Za swoją działalność odznaczony został Krzyżem Średnim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej z Gwiazdą.

Film „Życie na krawędzi” to poruszająca opowieść o niezwykłym Polaku i równie niezwykłym Węgrze z okresu II wojny światowej. Bohaterami fabularyzowanego dokumentu są: prezes Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech – HENRYK SŁAWIK (Krzysztof Globisz) i oddany Polakom ich opiekun z ramienia władz węgierskich – JÓZSEF ANTALL senior (Olgierd Łukaszewicz), którego nasi rodacy nazwali „Ojczulkiem Polaków”. W postać Krysi, 14-letniej córki Sławika, udanie wcieliła się Marysia Marciniak, uczennica z Ochoty, a mieszkańcami słynnego sierocińca dzieci żydowskich w naddunajskim Vácu są dzieci z Parafii pw. Opatrzności Bożej na Ochocie z ks. Tadeuszem Aleksandrowiczem w roli ks. Pála Boharcsika. Klimat zaś swoistej zadumy i refleksji jest dziełem narratora tej filmowej opowieści – Piotra Fronczewskiego.

Ta dramatyczna, a jednocześnie jakże piękna z moralnego punktu widzenia historia męskiej przyjaźni ukazana została na tle bezprecedensowej pomocy, udzielonej ponad 120 tysiącom naszych rodaków przez władze Królestwa Węgier i zwykłych Węgrów po napaści Stalina na Polskę 17 września ' 39. Zadania i wyzwania, które stanęły przed Sławikiem i Antallem wymagały od nich, głównych bohaterów filmu, nieustannego balansowania... na krawędzi życia i śmierci.

Producentem filmu jest Fundacja DOBRE WIEŚCI (2014), a głównym sponsorem Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicachul. Bankowa 840-007 Katowice+48 32 355 97 70+48 32 258 92 64

  • AKCJA „Jak nie czytam, jak czytam”

W dniu 6 czerwca 2019 r. o godz. 12.00 na katowickim Rynku będzie miał miejsce happening czytelniczy – IV katowickiej edycji ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.

Informacja

stopka