WYSTAWA W OPOLU

 

  • WYSTAWA W OPOLU

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy pt. Tatusiu, kiedy wrócisz? Polskie rodziny w latach II wojny światowej, która jest prezentowana w opolskiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych do 20 marca br.

Idea wystawy ogniskuje się wokół losów polskich rodzin, których życie zburzyła wojna, przerywając i rozdzielając – na miesiące, lata,
a czasami na zawsze – ojców-żołnierzy od żon i dzieci.

Inspiracją do projektu stały się przechowywane w naszych zbiorach dokumenty i rysunki wychowanków prywatnego przedszkola Janiny Suskiej w Kraśniku, które wraz z pomocą materialną trafiły do polskich oficerów internowanych w Oflagu VI B Dössel. Wśród materiałów są kartki okolicznościowe przygotowane z okazji świąt religijnych i opatrzone opisami nauczycielki. Niektórzy jeńcy otrzymane rysunki wieszali na ścianie, inni chowali je do swoich rzeczy. Jednym z odbiorców był kpt Józef Kobylański, który pojenieckie dokumenty i pamiątki starannie zebrał, a po wojnie przywiózł do kraju. Do naszego Muzeum trafiła znaczna ich część, w tym rysunki przedszkolaków z Kraśnika. Po latach udało się nam dotrzeć do niektórych autorów dziecięcych kartek i namówić ich do wspomnień.

Wystawa prezentuje wybrane przykłady z bogatej kolekcji korespondencji żołnierzy polskich – jeńców Wermachtu z rodzinami. Uzupełniają ją obozowe zdjęcia i inne interesujące pamiątki wytworzone w obozach, jak np. kartki czy bajki przygotowywane przez ojców-jeńców dla swoich dzieci, pozostających w okupowanej Polsce.

Zgłoszenia przyjmuje Magdalena Kruk-Kuchcińska pod nr. tel. 77 453 78 72, 77 453 92 16
Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne. Koszt usługi przewodnickiej wynosi 4zł/os.
20 marca 2018 r. odbędzie się uroczysty finisaż, współorganizowany ze Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska w Opolu, na który serdecznie zapraszamy. Liczba miejsc ograniczona.

Wystawa w Opolu Wystawa w Opolu Wystawa w Opolu

stopka