"Noc Muzeów" - IPN

 

  • "Noc Muzeów" - IPN

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach już po raz dziesiąty włącza się w ogólnoeuropejski projekt „Noc Muzeów”. Zapraszamy 19 maja 2018 r. do naszych siedzib przy ul św. Jana 10 oraz przy ul. Józefowskiej 102.

Oddziałowe Archiwum IPN w Katowicach, ul. Józefowska 102, godz. 18.00-23.00

#Moja Niepodległa w górnośląskim życiu i krajobrazie

Wśród atrakcji: Dokumenty z Powstań Śląskich i plebiscytu 1921r., Podróż w czasie fotoplastikonem – ludzie i miejsca na fotografiach sprzed stu lat,  „Z familoka do chlewika” – przekraczanie granicy na Górnym Śląsku po 1922 r., „Zrób sobie zdjęcie, czyli rewia mody z lat '20 dwudziestego wieku”. 

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, ul. Świętego Jana 10, III piętro, godz. 18.00-23.00

Co wspólnego z wielką historią ma popularny bohater belgijskiego komiksu? Czy żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie rysowali komiksy? Jak powstaje komiks historyczny? Czy potrzebujemy (czy potrzebna nam) komiksowej narracji w historii?

Na te pytania odpowiemy w czasie Nocy Muzeów w Przystanku Historia – w Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach. Razem z młodymi uczestnikami obejrzymy film o przygodach chłopca i jego psa, który powstał na bazie popularnego komiksu. Będziemy uczestnikami interesującej dyskusji pasjonatów i twórców komiksu historycznego. Dowiemy się, jak powstaje komiks historyczny. Usłyszymy o komiksach tworzonych przy współpracy z IPN. Dla uczestników błyskawicznego konkursu komiksowego przewidziane nagrody. Komiks. Komiks. Komiks. Noc Komiksów w IPN.

Program:

18.00 Mikołaj Ratka „Co wspólnego z historią ma popularny bohater belgijskiego komiksu? Historia Tintina”.
19.00 Niespodzianka filmowa Komiksowej Nocy Muzeów.
21.00 Tomasz Gonet „Komiks w wydaniu IPN”
21.30 Gabriela Becla, Zbigniew Tomecki „Jak się robi komiks historyczny? Słowo o „Monte Cassino”.
22.30 Magda Duber, Ryszard Mozgol „Zapomniana historia wojenna Walentego Pompki. Komiks Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie?”
 

UWAGA! Uczestnikom „Nocy Muzeów” zapewniamy bezpłatny transport od godz. 18.00 do 22.00 na trasie: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności (ul. W. Pola) – Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika (Rynek) –Oddziałowe Archiwum IPN w Katowicach (ul. Józefowska 102).  

Wstęp wolny!

 

stopka