Narodowe Święto Niepodległości 2023

10 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości miał w Śl.TZN szczególny charakter.

Przygotowana została okolicznościowa wystawa, a cała społeczność przyozdobiła swoją pierś wstążkami z narodowymi barwami.

Kulminacyjnym punktem obchodów była uroczysta akademia, podczas której razem z zaproszonymi gośćmi, panią Renatą Habryką, starszym wizytatorem Śląskiego Kuratorium Oświaty, oraz Panią Małgorzatą Kołodziej, inspektorem Wydziału Edukacji i Sportu UM Katowice, obejrzeliśmy spektakl „Sen o powstaniu”, przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne.

W części oficjalnej –odśpiewaliśmy „Dla Niepodległej” hymn państwowy oraz wysłuchaliśmy słów przypominających trudną drogę Polaków do odzyskania niepodległości, które wygłosili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Jan Wołczyński i Mateusz Sment.

Zaprezentowana sztuka „Sen o powstaniu”, według autorskiego scenariusza Pana Pawła Zygmunta, świetnie harmonizowała z atmosferą i przesłaniem uroczystości 11 Listopada.

Rzecz dzieje się w trzypokoleniowej śląskiej rodzinie, która spotyka się w wigilię Wszystkich Świętych z okazji urodzin syna i wnuka. Halloweenowy wystrój domu bulwersuje Babcię, rodzicom nie przeszkadza, solenizant i jego żona uważają, że trzeba „iść z duchem czasu”. Młode małżeństwo planuje wyjechać do Berlina, ponieważ Mąż otrzymał intratną propozycję pracy w Niemczech. Rodzice gratulują, Babcia niechętnie odnosi się do porzucenia „ojcowizny”. Aby młodzi nie zapomnieli, skąd pochodzą, ofiarowuje wnukowi obrazek z Matką Bożą Piekarską, patronką Śląska.

Akt II utrzymany jest w konwencji onirycznej. Główny bohater znajduje się wśród pięciu młodych Ślązaków, uczestników III Powstania Śląskiego. Jest oszołomiony i zdezorientowany sytuacją, ale rozpoznaje swojego pradziadka Gerarda, którego zdjęcie z młodości pokazywała mu Babcia. Aby ocalić towarzyszy, Gerard jako dowódca skierował pościg niemieckiego oddziału na siebie i zginął. Przed ewakuacją przekazał młodemu chłopcu (to właśnie Mąż) święty obrazek z wizerunkiem Piekarskiej Panienki, na którym napisał pożegnanie do żony i mającej urodzić się córeczki Wandy: „Kochom Cię Marika. Kochom naszego bajtla. Zawsze beda z wami. Gerard”.

Drogocenna rodzinna pamiątka, o czym wnuk upewnił się w scenie aktu III, nazajutrz na cmentarzu przy grobie pradziadka, to ten sam obrazek Gerarda, podarowany mu przez Babcię Wandę. Sen czy święci nocną porą w swoim dniu „przenieśli” Męża o sto lat, w czasy bohaterskiej walki o polskość Śląska? Z ust bohatera padają słowa: „Byłem tam. W sensie to był jakby sen, ale wtedy wydawał mi się tak realny, że… Babciu oni walczyli o swoją przyszłość, o przyszłość swoich rodzin, swoich dzieci. O tę przyszłość, którą Niemcy chcieli im zabrać.” Babcia spuentowała, że historia, która go spotkała, to sen, ale czy sny nie mogą być prawdą?

„Sen o powstaniu" – obsada:
Mąż – Kamil Wojciechowski 5G, Żona – Bożena Borowska 4D, wymiennie: Julia Dolata 2C, Ojciec – Maciej Niemiec 5D, Matka – Marta Bekierz 5D, Babcia – Malwina Jarosz 4D, Gerard – Łukasz Stolarski 2G, powstańcy: Alojz – Remigiusz Michnol 2D, Erik – Wiktor Bujak 4G, Stanik – Stanisław Błach 5EF, Wojtek – Aleksander Jachym 2G.