Na zdjęciu widać pięciu młodych mężczyzn stojących w rzędzie, każdy z nich trzyma certyfikat i torbę. Wyglądają, jakby byli na ceremonii wręczenia nagród lub konkursie, sądząc po formalnym otoczeniu i charakterze certyfikatów, które wydają się być dyplomami. Są ubrani swobodnie, ale schludnie, co sugeruje półformalne wydarzenie. Kobieta jest częściowo widoczna w tle po prawej stronie. Mężczyźni się uśmiechają, co wskazuje na atmosferę świętowania. Cała scena sugeruje pomyślne zakończenie projektu, konkursu lub osiągnięcia naukowego.

Reprezentacja Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych („Tranzystor TG40”) najlepsza w Polsce w szczupłym zarządzaniu (Lean management)!

Lean management, czyli szczupłe zarządzanie, to koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, która bezpośrednio wywodzi się z Systemu Produkcyjnego Toyoty (TPS – Toyota Production System), a która – dobrze wprowadzona – pozwala zapewnić elastyczność, wysoką jakość, optymalizację, eliminację marnotrawstwa i ciągłe doskonalenie zarówno kompetencji pracowników i zespołów, jak i samego procesu produkcji.


I koncepcja ta zainteresowała jakiś czas temu naszych pięciu uczniów. Bartosz Kłak (3A), Paweł Bonarski, Maksymilian Kańczuga, Tomasz Przybycin i Mateusz Stefański (4B) utworzyli drużynę i wzięli udział w 7. edycji Ogólnopolskich Grupowych Zawodów "oLEANpiada" dla Szkół Średnich, organizowanych przez działające w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica Studenckie Koło Naukowe Zarządzanie. Ich praca eliminacyjna okazała się świetną przepustką do ścisłego finału, na który ich drużyna o nazwie "TranzystorTG40" została zaproszona do Krakowa. Finał Centralny odbył się 22 maja, na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami. Wzięły w nim udział cztery najlepsze w kraju drużyny – z Brzegu, Bielska-Białej i nasza, z Katowic. Zadania, które postawiono przed uczestnikami, to test teoretyczny i trzy zadania symulacyjne, podczas których każdy zespół miał wykorzystać swoją wiedzę na temat szczupłego zarządzania do wyprodukowania wózka widłowego (z klocków LEGO). Prace drużyn oceniała na bieżąco Komisja Audytowa, w skład której wchodzili profesorowie i nauczyciele akademiccy AGH oraz CEO firmy konsultingowo-technologicznej, będącej sponsorem wydarzenia. Po zakończeniu zmagań Komisja ogłosiła wyniki – po szalenie wyrównanej walce laur zwycięzcy przypadł naszym uczniom, czyli drużynie "TranzystorTG40"! Okrzyki radości wypełniły salę.

A oto jak chłopcy, dzień po sukcesie, wspominają wydarzenie:
„Dzień 22 maja, godzina 9:00... Zaczyna się konkurs „oLEANpiada"... Nasza szkoła także wystawiła swój zespół. Przystępując do zawodów, nasza drużyna stanęła naprzeciwko pasjonatom i ekspertom w dziedzinie koncepcji Lean. Czy to nas powstrzymało? Po trzech rundach zmagań, dzięki świetnym zdolnościom manualnym Bartka Kłaka i Tomasza Przybycina, dzięki szybkiej reakcji i zdolności dopasowania się do sytuacji Pawła Bonarskiego, dzięki świetnym pomysłom Maksymiliana Kańczugi i pod przywództwem Mateusz Stefańskiego, naszej drużynie o włos udało się prześcignąć inne drużyny. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali, w szczególności naszemu opiekunowi drużyny, Panu Rafałowi Wileczkowi i naszym 'oLEANliderkom', zajmującym się nami podczas konkursu: Luizie Góralskiej i Aleksandrze Łakomy."


Serdecznie gratulujemy naszym uczniom, życzymy powodzenia i dalszego rozwoju w kierunku tej jakże ciekawej tematyki zarządzania przedsiębiorstwem i produkcją. Kto wie, może któryś z nich skorzysta z zaproszenia pana prof. Pawła Bogacza z AGH i podejmie studia w krakowskiej uczelni?

Plakat OLEANpiady z napisem „PODSUMOWANIE VII EDYCJI OLEANPIADY!”; grafika: z lewej ręka trzymająca puchar, z prawej, w dolnym rogu, postacie kobiety i mężczyzny trzymające „puzzle” do połączenia; ponadto loga organizatorów
001
Plakietka zespołu o nazwie „TranzystorTG40” ze Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach. Na pierwszym planie wyraźnie widnieje nazwa zespołu i jego przynależność. W dymku nad nazwą widnieje napis „POWODZENIA!”. Pod tekstem głównym znajduje się ilustracja przedstawiająca dwie osoby składające elementy układanki, symbolizujące pracę zespołową i współpracę. Na dole wyświetlane są różne loga – prezentują one sponsorów lub partnerów wydarzenia, w którym uczestniczył zespół. Widoczne jest słowo „OLEANPIADA” (nazwa konkursu). Ogólny ton jest radosny i wspierający, życząc zespołowi sukcesu.
002
Na zdjęciu widać grupę młodych mężczyzn siedzących wokół białego stołu w jasnym pomieszczeniu. Wyglądają, jakby byli zaangażowani w dyskusję lub spotkanie. Na stole stoi kilka butelek wody, a także widoczna jest plakietka „TranzystorTG40”. W tle widać dwie rozmawiające osoby, a także biurka i stoły. Ogólna atmosfera wydaje się profesjonalna, ale jednocześnie zrelaksowana, co prawdopodobnie wskazuje na konferencję, warsztat lub spotkanie zespołu. Pomieszczenie ma nowoczesną i czystą estetykę. Mężczyźni są ubrani swobodnie, ale schludnie.
003
Na zdjęciu widać grupę młodych dorosłych, prawdopodobnie studentów lub młodych profesjonalistów, zebranych wokół stołu w czymś, co wydaje się być nowoczesną, minimalistyczną przestrzenią do nauki lub biblioteką. Są zaangażowani we wspólną aktywność, prawdopodobnie burzę mózgów lub spotkanie projektowe. Jedna osoba, ubrana w ciemną kurtkę, wydaje się prowadzić dyskusję lub coś wyjaśniać, gestykulując w stronę stołu. Uczestnicy są uważnie skupieni na aktywności, a atmosfera wydaje się być skupioną współpracą i pracą zespołową. Pomieszczenie charakteryzuje się jasnymi drewnianymi panelami i nowoczesnymi meblami. Ogólne wrażenie to skupiony wysiłek intelektualny w spokojnym i produktywnym otoczeniu.
004
Na zdjęciu widać grupę młodych dorosłych, głównie studentów, zebranych w jasnym i przewiewnym pomieszczeniu, prawdopodobnie klasie lub sali konferencyjnej. Wyglądają, jakby brali udział w jakiejś aktywności, prawdopodobnie w warsztacie lub ćwiczeniu team building, ponieważ są skupieni wokół stołu i pracują razem. Jest stół z małymi czerwonymi pojemnikami lub tacami, co sugeruje jakiś rodzaj zadania praktycznego lub eksperymentu. W tle znajduje się stół bufetowy z wypiekami i napojami, co sugeruje przerwę lub aspekt towarzyskiego spotkania w wydarzeniu. Pomieszczenie jest nowoczesne i minimalistycznie udekorowane, z prostymi drewnianymi panelami i dużymi oknami, które wpuszczają naturalne światło. Na ścianie widoczne jest logo „JSW SA”, które może dostarczyć kontekstu dotyczącego lokalizacji lub organizacji sponsorującej. Jedna osoba w grupie ma na sobie koszulkę z logo „IVLO”, co potencjalnie sugeruje klub lub organizację, do której należą te osoby. Ogólnie rzecz biorąc, scena przekazuje poczucie wspólnej pracy i nieformalnej nauki.
005
Na zdjęciu widać duże pomieszczenie z wieloma stołami, przy których siedzą młodzi ludzie, najwyraźniej biorący udział w konkursie lub zorganizowanej aktywności obejmującej małe, kolorowe elementy. Stoły są ustawione w rzędach, a uczestnicy wydają się być skupieni na swoich zadaniach. Kilka osób stoi wokół stołów, prawdopodobnie nadzorując wydarzenie lub udzielając pomocy. Pomieszczenie ma jasne drewniane panele na ścianach, wysoki sufit z oświetleniem wnękowym, a logo „JSW SA” jest widocznie wyświetlane. Atmosfera sugeruje formalne otoczenie, takie jak turniej, zawody lub konferencja. Ogólny nastrój jest skupiony i skoncentrowany na uczestnictwie.
006
Na zdjęciu widać duże pomieszczenie, prawdopodobnie salę konferencyjną lub klasę, wypełnione licznymi ludźmi uczestniczącymi w czymś, co wydaje się być warsztatem lub wydarzeniem. Kilka długich stołów jest rozstawionych po całym pomieszczeniu, przy których siedzą osoby, najwyraźniej zaangażowane w dyskusje lub działania. Niektórzy ludzie stoją, obserwując lub uczestnicząc w rozmowach pobocznych. Atmosfera wydaje się być skupioną aktywnością i współpracą. Pomieszczenie jest jasno oświetlone i wyposażone w standardowe meble biurowe. Uczestnicy są mieszanką płci i wieku, z których wielu wydaje się być młodymi dorosłymi. Ogólne wrażenie jest takie, że było to produktywne i zorganizowane spotkanie.
007
Na zdjęciu widać duży pokój z jasnymi drewnianymi panelami na ścianach. Pokój jest wypełniony wieloma osobami, głównie młodymi dorosłymi, którzy wydają się być zaangażowani w jakiś rodzaj rywalizacji lub aktywności obejmującej małe elementy i stoły. Niektórzy siedzą przy stołach, pracując nad projektami, podczas gdy inni stoją i obserwują lub wchodzą ze sobą w interakcje. W pokoju jest również kilku dorosłych, z których niektórzy wydają się nadzorować aktywność. Logo „JSW SA” jest wyraźnie widoczne na drewnianym panelu. Ogólna atmosfera jest skupiona na aktywności i współpracy.
008
 Na zdjęciu widać grupę młodych ludzi, prawdopodobnie studentów lub uczestników konkursu lub warsztatu, siedzących wokół stołu i pracujących z małymi klockami przypominającymi klocki LEGO. Wygląda na to, że postępują zgodnie z instrukcjami lub planem wyświetlanym na stole. Obserwują ich dwaj mężczyźni, jeden prawdopodobnie nauczyciel lub instruktor. Wydaje się, że to klasa lub sala konferencyjna z jasną drewnianą podłogą i ścianami. Ogólna atmosfera wydaje się skupiona i nastawiona na współpracę. Kobieta z długimi włosami stoi za stołem, prawdopodobnie moderator lub obserwator.
009
Na zdjęciu widać pięciu młodych mężczyzn stojących w rzędzie, każdy z nich trzyma certyfikat i torbę. Wyglądają, jakby byli na ceremonii wręczenia nagród lub konkursie, sądząc po formalnym otoczeniu i charakterze certyfikatów, które wydają się być dyplomami. Są ubrani swobodnie, ale schludnie, co sugeruje półformalne wydarzenie. Kobieta jest częściowo widoczna w tle po prawej stronie. Mężczyźni się uśmiechają, co wskazuje na atmosferę świętowania. Cała scena sugeruje pomyślne zakończenie projektu, konkursu lub osiągnięcia naukowego.
010
Na zdjęciu widać grupę siedmiu młodych dorosłych, prawdopodobnie studentów, pozujących do zdjęcia w pomieszczeniu. Wyglądają, jakby świętowali lub właśnie otrzymali nagrody, ponieważ niektórzy trzymają certyfikaty i torby. Miejscem wydaje się być sala konferencyjna lub audytorium, o czym świadczą drewniane panele na ścianach i obecność dużego ekranu w tle. Pięć osób stoi w rzędzie. Dwie z nich niosą na barana pozostałe dwie. Ogólny nastrój jest radosny i celebrujący, sugerując udane wydarzenie lub osiągnięcie. Strój jest swobodny, z dżinsami, koszulkami i marynarką, co dodatkowo sugeruje swobodne, ale celebrujące spotkanie.
011
Grupa osób pozuje do zdjęcia w miejscu, które wydaje się być pomieszczeniem zamkniętym. Tło obejmuje ścianę wyłożoną drewnianymi panelami oraz różne banery lub plakaty, z których jeden wydaje się być grafiką promocyjną TVP3 Kraków, polskiego kanału telewizyjnego. Grupa jest zróżnicowana wiekowo, są w niej zarówno osoby młodsze, które mogą być studentami, jak i osoby starsze, prawdopodobnie mentorzy lub organizatorzy. Wiele osób nosi smycze z identyfikatorami, co sugeruje, że są uczestnikami lub pracownikami wydarzenia. Atmosfera spotkania wydaje się pozytywna i profesjonalna, z poczuciem wspólnoty i nawiązywania kontaktów.
012