P-TECH to światowy program rozwoju edukacyjno-zawodowego dla przyszłych informatyków zapoczątkowany przez firmę IBM w Stanach Zjednoczonych. Obecnie realizowany jest w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, a od 2019 roku również w Polsce. W naszym kraju patronat honorowy nad programem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Ministerstwo Cyfryzacji, a wsparcie zapewnia nam Instytutem Badań Edukacyjnych i Urząd Miasta Katowice.
Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe należą do wąskiego grona kilku szkół w Polsce, w których program P-Tech jest realizowany.
Naszym partnerem biznesowym, czyli firmą realizującą zajęcia dla uczniów jest Fujitsu Technology Solutions.
P-Tech to ogromna szansa na udany start zawodowy w branży IT dla naszych przyszłych absolwentów. Głównym celem programu jest odpowiednie przygotowanie młodzieży do pracy w zawodzie informatyka. W ramach programu uczniowie uczestniczą w cotygodniowych zajęciach prowadzonych przez specjalistów Fujitsu, dzięki którym rozwijają swoje umiejętności informatyczne w takich obszarach jak: Python, PHP, HTML, CSS, JS, cyberbezpieczeństwo, wirtualizacja, sztuczna inteligencja, systemy ERP i wielu innych. Ponadto uczniowie poznają zasady realizacji projektów w dużych firmach, dyskutują o zarządzaniu czasem w pracy, poznają ścieżki kariery w branży IT, uczą się, jak napisać CV i dobrze wypaść na rozmowie o pracę, jak radzić sobie ze stresem. Dodatkowo uczniowie spotykają się z mentorami w małych grupach, aby zgłębiać najbardziej interesujące ich tematy. Sami uczniowie podkreślają, że również ważna jest dla nich możliwość spotykania się z ciekawymi ludzi, pracującymi na różnych stanowiskach w dużej firmie informatycznej, którzy chętnie dzielą się z nimi swoim doświadczeniem. Oczywiście w ramach programu uczniowie odwiedzają firmowe laboratoria Fujitsu, uczestniczą w praktykach i stażach, a także mogą śledzić codzienną pracę swojego opiekuna (tzw. job shadowing), poznając od wewnątrz środowisko biznesowe.
Na zakończenie roku szkolnego uczniowie otrzymują certyfikaty potwierdzające udział w zajęciach.
Bogactwo i różnorodność treści przedstawia poniższa lista przykładowych, realizowanych tematów i bloków tematycznych:
- Web Academy
- Python Academy
- Rozwój osobisty
- Myślenie biznesowe
- Zarządzanie czasem
- ITIL (Problem Management)
- Zarządzanie projektami
- Wdrożenie systemu informatycznego w weekend
- Podstawy administrowania Microsoft365
- Cybersecurity – social engngineering
- „Moja historia” - jak łagodnie wejść na rynek pracy?!
- Wirtualizacja
- Sieci komputerowe
- Sztuczna inteligencja
- Krytyczne myślenie
- „Jak przegrywać?!” – sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach
- Technologie backupowe
- Sztuka obróbki audio-video
- Azure DevOps
- Linux dla zaawansowanych
- Jakość w oprogramowaniu
- Wielokulturowość i wielopokoleniowość w biznesie
- Zwinne techniki wytwarzania oprogramowania
- Outlook
- Systemy ERP
- Retrospektywa (przeszłość i przyszłość w IT)
- Chmura publiczna
- Sztuka komunikacji
- Praca w środowisku korporacji
- „My life” – zaplanuj swoje życie