Wspomnienia absolwentów

Chcemy nasz ślad ocalić od zapomnienia…

Zainspirowani wiadomością e-mailową, otrzymaną od Pana Mirosława Charczyńskiego, proponujemy niniejszą stronę poświęcić wspomnieniom absolwentów Śl.TZN.

Serdecznie zapraszamy do współpracy i nadsyłania jakże cennych dla historii Szkoły informacji oraz – w miarę możliwości – zdjęć czy innych materiałów.
Za zgodą autorów, będziemy je publikować, by stworzyć wyjątkowy „pamiętnik” o historii „Śląskich”, jakich nie znamy lub o których wiemy zbyt mało.

Specjalny adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spotkanie analityków

Dnia 11 września 2021 r. kolejny jubileusz „Po maturze” obchodzili Absolwenci klasy chemicznej Vc z 2005 roku, a dopisała prawie połowa oraz wychowawczyni. Wieczór w restauracji „City Rock”, nieopodal „Śląskich”, upłynął w miłej wspomnieniowej atmosferze. „Jak to możliwe, że mija 16. rok od ukończenia szkoły?”

Serdecznie dziękujemy za inicjatywę organizatorską Marcie i jej mężowi Dawidowi. Było super i „żelazne postanowienie”: spotykać się nadal, może częściej niż co 5 lat. Pozdrawiamy resztę nieobecnej klasy i … do zobaczenia przy następnej okazji.

Rekonstrukcja tableau absolwentów

Z zadaniem godnym podziwu zmierzył się Komitet Organizacyjny Absolwentów klasy Vc Wydziału Elektrycznego (1968 – 1973) z okazji świętowania 45. Jubileuszu ukończenia Śl.TZN. Powstała pamiątkowa rekonstrukcja tableau, które ofiarowano szkole. Znalazło honorowe miejsce w budynku „Śląskich”.

Składamy serdeczne podziękowania, a zdjęcie tableau niniejszym prezentujemy.

Absolwenci pamiętają i z szacunkiem wspominają lata szkolne!
Serdecznie dziękujemy za poniższą relację, pozdrawiamy ciepło!

Jubileusz 35-lecia klasy 5B - rocznik 1985

W dniu 19 września 2020 w mysłowickim Hotelu „Trojak” miało miejsce spotkanie uczniów klasy 5B /Maszyny i Urządzenia Hutnicze – rocznik 1985/ Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach. Spotkanie miało na celu uczczenie jubileuszu 35-lecia ukończenia tej wspaniałej szkoły. Frekwencja, mimo pandemii koronawirusa, dopisała wyśmienicie. Spotkało się bowiem 19 absolwentów, a 9 nieobecnych, w tym Pani Wychowawczyni Krystyna Marzec, było w kontakcie telefoniczno - internetowym.
Podczas uroczystości padło wiele ciepłych słów na temat samej szkoły, a zwłaszcza jej wpływu na nasze wychowanie i budowanie zawodowych karier. Sam fakt spotkania po tak wielu latach i w tak entuzjastycznej atmosferze stanowi dowód na wyjątkowość Naszej Szkoły, ale i wybitnych postaci Nauczycieli, w tym szczególnie ważnej dla nas – naszej Pani Wychowawczyni!
Emocje przeplatały się na przemian z radością i łzami wzruszenia wywołanymi wspomnieniami. 35 lat temu rozstaliśmy się i poszliśmy własnymi życiowymi ścieżkami – jednak przyjaźń zawarta w Śl.TZN trwa do dziś!
Bo dla nas to zawsze była, jest i będzie – wyjątkowa Szkoła.
Za rok, biorąc pod uwagę 90 - lecie istnienia Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych, mamy w planie powtórzenie naszego spotkania – tym razem ze 100% frekwencją! Mamy także nadzieję na udział, w zapewne planowanych uroczystościach, w gmachu Śl.TZN. Już dziś się „wpraszamy”! ;)
Autor wspomnień: Pan Arkadiusz Król
Pamiątkowe zdjęcia

 

Bestsellerowe wspomnienia

Pan doc. dr inż. Stanisław Szyja, Absolwent Śl.TZN rocznika 1945 - 1949, udostępnia swój fotoalbum "Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe - w moich wspomnieniach".

Szanownemu Absolwentowi serdecznie dziękujemy za cenną pamiątkę!

Życzymy miłej lektury.

Najwspanialsze lata

Z perspektywy 48 lat jestem przekonany, że lata 1966 do 1971 spędzone w murach monumentalnej szkoły Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych były najwspanialszymi latami mojego życia.
Do dziś spotykamy się w gronie absolwentów Vc wydziału mechanicznego z naszymi wychowawczyniami.
Pozdrawiam, Remigiusz Zawiązalec

"Skarabeusze"

Przeglądając „Wspomnienia” oraz monografie, wydane z okazji różnych jubileuszy Śl.TZN, nigdzie nie natknąłem się na wzmiankę o pierwszym w historii szkoły zespole „bigbitowym” o nazwie „Skarabeusze”. Zespół ten powstał w roku1967, a jego członkami byli: Jan Kopel (gitara solowa), Mirosław Charczyński (gitara rytmiczna), Jan Kwaśniewski (gitara basowa), Jacek Wysiecki (perkusja) i Tadeusz Żogała (instrument klawiszowy). Zespołem opiekował się mgr Przemysław Bachowski, nauczyciel, prowadzący także orkiestrę szkolną. Z zespołem śpiewał również Ireneusz Dudek (Shakin Dudi), późniejszy twórca festiwalu „Rawa Blues”.

„Skarabeusze”, obok występów na akademiach „ku czci”, wieczorkach tanecznych w świetlicy szkolnej i karnawałowych zabawach wydziałowych, występowali także w Tychach z zespołem „Passaty” oraz grali w szkole wraz z zespołem „Szafiry”. Zespół nagrywał piosenki w Polskim Radiu w Katowicach, wystąpił w TV Katowice z okazji Dnia Hutnika (1968 r.).

Z uwagi na to, że wszyscy członkowie zespołu (z wyjątkiem Irka Dudka) kończyli w 1968 r. naukę, „Skarabeusze” zakończyli swą działalność.
W załącznikach do wspomnień zamieszczam kilka zdjęć z tamtego okresu:

Nagrywanie w radiu Nagrywanie w radiu
Występ w telewizji (zdjęcie zamieszczono w czasopiśmie „Ruch Muzyczny”) Występ w telewizji (zdjęcie zamieszczono w czasopiśmie „Ruch Muzyczny”)
Po występie (z mgr Bachowskim) Po występie (z mgr Bachowskim)
Na „luzie”, w parku Na „luzie”, w parku
Fragment listu, otrzymanego od Pana Bachowskiego w roku 1968
Fragment listu, otrzymanego od Pana Bachowskiego w roku 1968
Mirosław Charczyński, absolwent