Sptkanie z kpt. T. Wroną

W dniu 29 września 2022 r. w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych gościł kapitan Tadeusz Wrona, który zasłynął awaryjnym lądowaniem na Okęciu w 2011 roku.

Pan kapitan przyjechał do Katowic na zaproszenie Szkoły Pilotów AIR4 z Gliwic.
Prowadzący spotkanie Pan Jarosław Pytel ze Szkoły Pilotów AIR4 zadawał kpt. Tadeuszowi Wronie pytania, które przybliżyły naszej młodzieży i zaproszonym – wraz z nauczycielami – uczniom historię życia pilota od jego pierwszego zetknięcia się z lotnictwem, różne ciekawostki z okresu studiów oraz wyczyny i zamiłowanie do latania szybowcowego.
W auli szkoły wyemitowany został także krótki film pokazujący perfekcyjne lądowanie z 1 listopada 2011 roku. Dzięki niesamowitym umiejętnościom Pan Tadeusz Wrona pilotujący samolot Boening 767, lecący z Newark w USA, wykonał manewr lądowania awaryjnego na pasie Lotniska Chopina w Warszawie bez wysuniętego podwozia, co przyniosło mu światowy rozgłos.
Z relacji Gościa dowiedzieliśmy się m.in., że pierwsze informacje o kłopotach technicznych załoga sygnalizowała już w pół godziny po starcie z portu lotniczego Newark-Liberty w Stanach Zjednoczonych. Stwierdzono usterkę centralnego systemu hydraulicznego. Pasażerów o awarii poinformowano w trzeciej godzinie lotu. W trakcie próby lądowania na Okęciu okazało się, że nie wysunęło się podwozie samolotu. Samolot krążył w okolicy lotniska przez godzinę, bo w zbiornikach było za dużo paliwa. W tym czasie przygotowano pas startowy do awaryjnego lądowania. Droga startowa została zalana pianką przeciwpożarową. Samolot, lądując, ocierał się kadłubem i gondolami silników o nawierzchnię, ale większość osób nawet nie czuła wstrząsów. Na pokładzie samolotu było 231 osób. Żadnej nic się nie stało.
Tak, spotkanie było fantastyczne! Bardzo serdecznie za nie dziękujemy niezwykłemu człowiekowi – Bohaterowi o ujmującej i skromnej osobowości.
Z ramienia szkoły wartościowe wydarzenie przygotowała Pani Agnieszka Dworak, Dyrekcja i Samorząd Uczniowski.
Zdjęcia ze spotkania: Pan Wiktor Pawuska/WKATOWICACH.eu oraz reportaż na stronie:
https://www.wkatowicach.eu/informacje/w-katowicach/Spotkanie-z-kpt.-Tadeuszem-Wrona-w-Katowicach.-To-on-awaryjnie-wyladowal-na-Okeciu-bez-wysunietego-podwozia/idn:1955

Przemawiający mężczyzna w mundurze pilota obok stołu przy którym siedzą wdaj mężczyźni i kobieta
09
Uczeń na scenie, w tle tarcza szkoły
01
duża grupa uczniów oraz innych osób siedzących w auli
02
Przemawiający mężczyzna w mundurze pilota na tle tarczy szkoły
03
Aula szkoły wypełniona siedzącymi uczniami
04
Trzech mężczyzn i kobieta przy siedzący przy stole
05
Dwóch mężczyzn i kobieta przy stojący przy stole
06
Mężczyzna na scenie, na ekranie prezentacja
07
Ekran z lecącym samolotem i napisem wyłączymy oświetlenia pasa
08
Aula szkoły wypełniona siedzącymi uczniami
10
Uczniowie na scenie z bukietami kwiatów
11
Mężczyzna w mundurze pilota w towarzystwie trzech kobiet
12